mlaco
03.03.09,13:21
Ahojte, chcem oddelit jednovrstvovu stenu (tehlove murivo) od montovanych prekladov nad otvormi tepelnou izolaciou - XPS.

Myslim na miesto kde sa zboku dotyka preklad steny, t.j. zvysla skara. Obrazok prikladam v prilohe. Mojou snahou je odstranit pripadny tepelny most - aby chladny preklad neprenasal chlad do vnutra steny.

Stretol som sa s protinazorom, ktory hovori, ze v pripade ze nie je pevne (maltou) prepojeny montovany preklad a okolite murivo, tak moze neskor dojst k pukaniu steny, lebo to nebude pevne sudrzne.

XPSko 4cm je umiestneny napriec po celej hrubke steny a ide o montovany preklad z dielcov RONO + KP.

Rad by som sa opytal na nazory na toto.
Milan.Žiška
03.03.09,13:26
Zodpovedne ti určite nikto neopvie takto ano takto nie, ale dá sa tomu pomôcť určite armovacou sieťkou ( (2x) horizontálne a diagonálne ), ktorá prevezme pnutia.
Ak by ani toto nemalo pomôcť, potom už len priznať dilatáciu - ale to zrejme nie je tento prípad. Rozťažnosť materiálov je v tomto prípade značne odlišná, ale nemalo by to byť nič krytické.
Armovanie sieťkou by som riešil vo všetkých stykoch dvoch modlišných materiálov.
r.galovic
03.03.09,19:25
Priznám sa, že s takýmto riešením som sa ešte nestretol. To máš z vlastnej hlavy alebo od nejakého odborníka? Podstatná je tá pozdĺžna izolácia, ktorá býva na vonkajšom líci prekladu, pri montovaných prekladoch sa dáva v úrovni okna.
Myslím si, že z tepelno-technického hľadiska to bude mať minimálny, až nulový účinok.
mlaco
04.03.09,10:41
Ano, mam to z vlastnej hlavy. Totiz, mam pouzite RONO roletove preklady, ktorych vonkajsi diel ma dost mohutne betonove kraje. Tieto idu az 22 cm do hlbky tehly, az nasledne je umiestnena pozdlzna izolacia. A takyto chladny (resp. horuci) betonovy blok tak hlboko v tehle som chcel tepelne izolovat -- aspon z bocnej strany (zo zpodnej je to nemozne -- tam je maltove lozko).
chandler
04.03.09,13:25
ja tomu vobec nerozumiem :(