IVEB
27.06.05,12:14
Zdravím všetkých poraďákov, potrebovala by som od Vás nasledovnú radu:

Ako živnostník si vediem sama jednoduché účtovníctvo, t.zn. , že sama si vyberám a vkladám peniaze do pokladne . V tejto súvislosti by ma zaujímal Váš názor ohľadne vypisovanie týchto dokladov , či ich mám vypisovať na svoju osobu / prijaté od, vydané komu / alebo priamo na meno firmy od ktorej som peniaze prijala resp. komu som za nákup zaplatila. Zaujíma ma to vzhľadom k tomu , že som už počula rôzne názory na túto tému a neviem aké stanovisko k tomu zaujímajú DÚ pri kontrole. V zákone o účtovníctve ani v postupoch účtovania som sa k tomu nedopracovala.
evina
27.06.05,10:21
Zdravím všetkých poraďákov, potrebovala by som od Vás nasledovnú radu:

Ako živnostník si vediem sama jednoduché účtovníctvo, t.zn. , že sama si vyberám a vkladám peniaze do pokladne . V tejto súvislosti by ma zaujímal Váš názor ohľadne vypisovanie týchto dokladov , či ich mám vypisovať na svoju osobu / prijaté od, vydané komu / alebo priamo na meno firmy od ktorej som peniaze prijala resp. komu som za nákup zaplatila. Zaujíma ma to vzhľadom k tomu , že som už počula rôzne názory na túto tému a neviem aké stanovisko k tomu zaujímajú DÚ pri kontrole. V zákone o účtovníctve ani v postupoch účtovania som sa k tomu nedopracovala.
Ja vypisujem P/V doklady vždy na konkrétnu osobu, firma nemôže prevziať peniaze-ale len konkrétna osoba. Takýto postup mi cca pred 10 rokmi odobril auditor a ja som sa s ním stotožnila :)
ESTER
27.06.05,10:22
Je to interná záležitosť v každej firme ako to budeš vypisovať.
ALLL
27.06.05,10:22
Ako to robia zivnostnici neviem, my sme s.r.o. a kazdy vydavkovy doklad vypisujem na zamestnanca teda aj na seba, ktoremu preplacam blocky. Prijmovy na firmu vypisujem len v pripade ze nam uhradza zakaznik fakturu.
lubos f
27.06.05,11:11
ja som ako zivnostnik vypisoval vydavkove doklady na seba
Zuziana
27.06.05,13:47
U živnostníkov vypisujem výdavkové doklady na dodávateľa, príjmové na odberateľa. Daňová kontrola nemala voči tomu výhrady.
ondrejvla
28.06.05,20:27
Ja vypisujem VPD vždy na dodávateľa, a ako podpis napíšem príloha-tou je bločik. Mala som kontroly, všetko bolo OK.
Ja som si pre urýchlenie práce, veľmi nerada píšem rukou, vyhotovila v exceli VPD a PPD pre JÚ, aj pre PÚ, na jednej strane A4 mám 3 exempláre dokladov, už si len dopĺňam dátumy, sumy, a texty, ktoré treba. Nemusím pečiatkovať, v hlavičke dokladu vypíšem názov firmy. Kto máte záujem, priložila som ich do tlačív, môžete si ich stiahnuť, možno vám pomôžu. Bolo mi ľúto tlačiť zo softu, na každý doklad mi to zhltlo 1 papier, a to sa mi zdal drahý špás. Dúfam, že pomôžu tým lenivým ako som ja.
lenkak
28.06.05,20:31
Vlasti treba si uľahčovať prácu, občas použiť pri tom aj rozum a využiť všetko čo ponúka dnešná moderná doba. Napr.: spraviť si nejaké predlohy na PC, - VPD/PPD a šetriť si nielen peniažky ale aj svoj drahocenný čas.
anto
29.06.05,05:33
My máme veľké množstvo potvrdeniek k registračných pokladníc a preto nevypisujeme VPD, ale priamo účtujeme na pokladňu. Na list, na ktorom sú nalepené tieto doklady potom pripojíme účtovný doklad, vytlačený z počítača, kde sú uvedené údaje o zaúčtovaní jednotlivých dokladov. Toto podpíšem a hotovo. Zatiaľ nik nič nenamietal.
ondrejvla
29.06.05,07:56
My máme veľké množstvo potvrdeniek k registračných pokladníc a preto nevypisujeme VPD, ale priamo účtujeme na pokladňu. Na list, na ktorom sú nalepené tieto doklady potom pripojíme účtovný doklad, vytlačený z počítača, kde sú uvedené údaje o zaúčtovaní jednotlivých dokladov. Toto podpíšem a hotovo. Zatiaľ nik nič nenamietal.
Anton, dobre, zaúčtuješ výdaj cez pokladňu, ale predsa nikde som nanašla dôvod, prečo by sa nemali vypisovať VPD a PPD, dokonca sme to tu už niekoľkokrát rozoberali. Ak zaúčtuješ výdaj cez pokladňu, mal by byť na základe VPD, mal byť byť očíslovaný. A taktiež som doteraz nikde nenašla, že by boli Zákonom o účtovníctve zrušené VPD, prebrala som účtovníctvo po takej ekonómke, kde nebolo nič vypísané, nič očíslované a nič v poriadku!! Možno mám mylný názor, ale vtedy so stotožňovali viacerí Poraďáci so mnou, že je to len pohodlnosť zo strany ekonómov a účtovníkov, nevypíšem pokl.doklady, však mi za to aj tak zaplatia. Vieš, nenahnevaj sa na mňa za tú úprimnosť, ale za takúto prácu by som rozhodne neplatila! Vytlačené po zaúčtovaní zo softu prikladám aj ja, ale musí byť zreteľne jasné, že som nič neporušila, keď sa podpíšem pod to, kto je zodpovedný za zaúčtovanie, tak ten doklad musí mať všetky právne náležitosti a podklady. Ja podpíšem len to, o čom som presvedčená, že je správne.
M0NIKA
29.06.05,08:08
Anton, dobre, zaúčtuješ výdaj cez pokladňu, ale predsa nikde som nanašla dôvod, prečo by sa nemali vypisovať VPD a PPD, dokonca sme to tu už niekoľkokrát rozoberali. Ak zaúčtuješ výdaj cez pokladňu, mal by byť na základe VPD, mal byť byť očíslovaný. A taktiež som doteraz nikde nenašla, že by boli Zákonom o účtovníctve zrušené VPD, prebrala som účtovníctvo po takej ekonómke, kde nebolo nič vypísané, nič očíslované a nič v poriadku!! Možno mám mylný názor, ale vtedy so stotožňovali viacerí Poraďáci so mnou, že je to len pohodlnosť zo strany ekonómov a účtovníkov, nevypíšem pokl.doklady, však mi za to aj tak zaplatia. Vieš, nenahnevaj sa na mňa za tú úprimnosť, ale za takúto prácu by som rozhodne neplatila! Vytlačené po zaúčtovaní zo softu prikladám aj ja, ale musí byť zreteľne jasné, že som nič neporušila, keď sa podpíšem pod to, kto je zodpovedný za zaúčtovanie, tak ten doklad musí mať všetky právne náležitosti a podklady. Ja podpíšem len to, o čom som presvedčená, že je správne.Pripojím skúsenosť:
účtovník nahadzoval bločky bez VPD do softu. Napočítal nikto nevie ktoré s ktorými a hotovo....bločkov je tam za šanón a teraz sa v tom NEDÁ orientovať.
Ak si to chcem zjednodušiť, napočítam raz za mesiac výdavky rovnakého druhu (napr. materiál, PHM a iné), bločky pripnem na jeden papier, spočítam ich a v jednej celkovej sume urobím VPD (resp. vytlačím zo softu a už iba podpíšem). Je to jednoduchšie a hlavne prehľadné.
Ak by niekto platil pokutu - ako môj otec - za to, že nevystavoval VPD (lebo je SZČO a sám, tak si myslel, že netreba) a za to, že práve pre hore uvedené má účto neprehľadné, pochopil by ....

A k tomu vypisovaniu: treba vypisovať a nie na dodávateľa/odberateľa, ale na toho, komu tie peniaze boli vyplatené vo firme, t.j. kto prebral peniaze z pokladne (ak sa nebavíme o prípade, kedy partner príde do firmy k nám - vtedy je to ok). Teda bežne SZČO vypisuje PPD a VPD sám na seba.
Ostatné sa píše do účelu....
ondrejvla
30.06.05,14:12
Pripojím skúsenosť:
účtovník nahadzoval bločky bez VPD do softu. Napočítal nikto nevie ktoré s ktorými a hotovo....bločkov je tam za šanón a teraz sa v tom NEDÁ orientovať.
Ak si to chcem zjednodušiť, napočítam raz za mesiac výdavky rovnakého druhu (napr. materiál, PHM a iné), bločky pripnem na jeden papier, spočítam ich a v jednej celkovej sume urobím VPD (resp. vytlačím zo softu a už iba podpíšem). Je to jednoduchšie a hlavne prehľadné.
Ak by niekto platil pokutu - ako môj otec - za to, že nevystavoval VPD (lebo je SZČO a sám, tak si myslel, že netreba) a za to, že práve pre hore uvedené má účto neprehľadné, pochopil by ....

A k tomu vypisovaniu: treba vypisovať a nie na dodávateľa/odberateľa, ale na toho, komu tie peniaze boli vyplatené vo firme, t.j. kto prebral peniaze z pokladne (ak sa nebavíme o prípade, kedy partner príde do firmy k nám - vtedy je to ok). Teda bežne SZČO vypisuje PPD a VPD sám na seba.
Ostatné sa píše do účelu....
Monika, myslím, že nie je podstatné a nie je ani nikde v zákone, že SZČO vypisuje sám na seba! Myslím si, že to ako vypíšeš by si mala mať ošetrené v smernici. Dôležité je vôbec vypisovať pokladničné doklady.
adam
02.07.05,14:22
Pri vypísaní PPD si nechávam orginál, alebo kópiu?? :confused:
adam
02.07.05,14:26
Ja vypisujem VPD vždy na dodávateľa, a ako podpis napíšem príloha-tou je bločik. Mala som kontroly, všetko bolo OK.
Ja som si pre urýchlenie práce, veľmi nerada píšem rukou, vyhotovila v exceli VPD a PPD pre JÚ, aj pre PÚ, na jednej strane A4 mám 3 exempláre dokladov, už si len dopĺňam dátumy, sumy, a texty, ktoré treba. Nemusím pečiatkovať, v hlavičke dokladu vypíšem názov firmy. Kto máte záujem, priložila som ich do tlačív, môžete si ich stiahnuť, možno vám pomôžu. Bolo mi ľúto tlačiť zo softu, na každý doklad mi to zhltlo 1 papier, a to sa mi zdal drahý špás. Dúfam, že pomôžu tým lenivým ako som ja.
Vlasti, prosím Ťa, v ktorej časti sú priložené, chcem si ich stiahnuť, ale neviem ich nájsť.......:o Ďakujem...
liba2
02.07.05,14:55
Originál !!

Korigujem svoj príspevok:
Poradca č. 3/2005 - komentár k zák. č.562/2003 Z. z. v znení zák. č. 561/2003 Z. z. o účtovníctve s účinnosťou od 01.01.2003 - § 10 Účtovný doklad - citát:
"Účtovný doklad už nie je definovaný ako originálna písomnosť. Podľa teraz platného zákona je účtovný doklad definovaný ako preukazateľný účtovný záznam (§ 32), ktorý môže byť v písomnej aj technickej forme, pričom obidve formy považuje za rovnocenné...". Ďalší citát: "... Z uvedeného vyplýva, že napríklad aj druhopis (kópia) príjmového alebo výdavkového pokladničného dokladu bude považovaný za preukázateľný účtovný záznam za predpokladu, že obsah tohto dokladu bude dokazovať skutočnosť a že bude obsahovať všetky náležitosti požadované §-om 10 zákona."
adam
02.07.05,15:07
Originál !!
Ďakujem......:)
ondrejvla
02.07.05,17:50
Pri vypísaní PPD si nechávam orginál, alebo kópiu?? :confused:
Originál vždy patrí tomu, kto platí, mne dokonca kontrola nechcela uznať pri mojom VPD -platba za fa ich kópiu PPD, firma sídlila hneď vedľa nás, tak som tam zašla, priniesli ich doklad, skoro som ho babke nalepila na čelo. Odvtedy vždy keď prijímam platbu dávam im originál. Ale tiež si myslím, že to záleží od človeka!

Adamka, sú - v tlačivá, rôzne a tam sú aj PPD aj VPD.
liba2
02.07.05,18:55
[QUOTE=ondrejvla]Originál vždy patrí tomu, kto platí,

Ahoj ondrejvla, korigovala som svoj príspevok. Nevieš prosím ťa, ako dám odtiaľ preč tie nožnice? Som tu len týždeň, ešte to neovládam. Ďak.
adam
02.07.05,19:01
Originál vždy patrí tomu, kto platí, mne dokonca kontrola nechcela uznať pri mojom VPD -platba za fa ich kópiu PPD, firma sídlila hneď vedľa nás, tak som tam zašla, priniesli ich doklad, skoro som ho babke nalepila na čelo. Odvtedy vždy keď prijímam platbu dávam im originál. Ale tiež si myslím, že to záleží od človeka!

Adamka, sú - v tlačivá, rôzne a tam sú aj PPD aj VPD.
Ďakujem, už som si ich stiahla, pomôžu mi.......:)
evina
02.07.05,19:02
Liba2 aké nožnice myslíš?
adam
02.07.05,19:07
Nožnice Ti slúžia na úpravu Tvojho príspevku, keď už odošleš odpoveď a ešte chceš niečo dopísať, alebo opraviť....Máme ich všetci, ale každý vidí len svoje :-)))
liba2
02.07.05,19:13
Adamko, ďakujem! Už som si myslela, že mi to tam dnes niekto zámerne vkladá, lebo to mám v každom príspevku. Odľahlo mi.
adam
02.07.05,19:16
......:D:D:D.....
liba2
02.07.05,19:30
Liba2 aké nožnice myslíš?
Ďakujem za upozornenie, už som to urobila. Už vieš na aké nožnice som sa pýtala?
evina
02.07.05,19:36
Ďakujem za upozornenie, už som to urobila. Už vieš na aké nožnice som sa pýtala?:) Áno Adamka ma poučila, ja som si ich na tom uprav totiž vôbec nevšimla, lebo na monitor hľadím bez okuliarov :D
renča1
13.12.05,17:23
Ahojte,poprosila by som Vás o rýchlu radu. Na základe reklamácie som vystavila dobropis za tovar. Peniaze sa budú vracať v hotovosti. Moja otázka na vás znie, čo je najviac používané v praxi pri vracaní hotovosti za reklamáciu vystavuje sa PPD mínusom alebo VPD plusom. Mne sa teraz hlavne jedná o PPD mínusom môže to tak byť? Momentálne nemám pri sebe VPD. No mne už to ani nemyslí.:mee: Ďakujem za odpoved.
babenko1
13.12.05,17:39
podľa správnosti ideš vydávať peniaze z pokladne, takže VPD
sway
13.12.05,17:46
Ahojte,poprosila by som Vás o rýchlu radu. Na základe reklamácie som vystavila dobropis za tovar. Peniaze sa budú vracať v hotovosti. Moja otázka na vás znie, čo je najviac používané v praxi pri vracaní hotovosti za reklamáciu vystavuje sa PPD mínusom alebo VPD plusom. Mne sa teraz hlavne jedná o PPD mínusom môže to tak byť? Momentálne nemám pri sebe VPD. No mne už to ani nemyslí.:mee: Ďakujem za odpoved.

Ak máš pri sebe tlačiareň - tu si ho stiahni - dolu pod oknom je TU STIAHNUŤ, otvor a vytlač.;)
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=96
renča1
13.12.05,17:57
ďakujem veľmi pekne.
clen
08.04.08,08:59
dobry den, som uplny zaciatocnik, asi nebudem dlho platcom dph. Neviem ake doklady mam vystavovat pri dodani sluzieb, ani ake mam dostat od zákaznika-podnikatela... A vobec nechapem rozdiel medzi prijmovym a vydavkovam dokladom, pride mi ze obsahuju tie iste udaje...
balunka
08.04.08,09:56
dobry den, som uplny zaciatocnik, asi nebudem dlho platcom dph. Neviem ake doklady mam vystavovat pri dodani sluzieb, ani ake mam dostat od zákaznika-podnikatela... A vobec nechapem rozdiel medzi prijmovym a vydavkovam dokladom, pride mi ze obsahuju tie iste udaje...
Ty ako dodávateľ musíš vystaviť faktúru,originál dáš odberateľovi,kópia je tvoja,vystavíš príjmový doklad,originál je tvoj ,lebo ty si prijal peniaze,kópiu dáš odberateľovi,on by ti mal vystaviť výdavkový doklad,originál je ich ,lebo oni vydali peniaze,kópia je tvoja
clen
08.04.08,13:26
ale fakturu treba predsa len ak som platcom dph, nie? ved ten zakon to upravuje...
denisie
08.04.08,13:30
ale fakturu treba predsa len ak som platcom dph, nie? ved ten zakon to upravuje...
faktúru vystavuješ aj keď nie si platca DPH, a príjmový pokladničný doklad je ako úhrada tejto faktúry
clen
08.04.08,13:47
ale konkretny paragraf mi nepovies...
ego.mc
08.04.08,13:49
Ty ako dodávateľ musíš vystaviť faktúru,originál dáš odberateľovi,kópia je tvoja,vystavíš príjmový doklad,originál je tvoj ,lebo ty si prijal peniaze,kópiu dáš odberateľovi,on by ti mal vystaviť výdavkový doklad,originál je ich ,lebo oni vydali peniaze,kópia je tvoja

Dovolím si nesúhlasiť. Originál príjmového dokladu dávam vždy odberateľovi a originál výdavkového (ak ho odberateľ má) chcem od odberateľa.
Teda ak ide o ručne písané PPD a VPD. V prípade tlačených dokladov je to jedno, dôležitý je originál pečiatky a podpisu.
evina
08.04.08,13:53
1. Už na začiatku tejto témy Príspevok 14 z roku 2005, ako aj v mnohých ďalších na Porade je uvedené, že že pri dnešnom spracovávaní dokladov PC-technikou pojem originál nemá opodstatnenie.


Originál !!

Korigujem svoj príspevok:
Poradca č. 3/2005 - komentár k zák. č.562/2003 Z. z. v znení zák. č. 561/2003 Z. z. o účtovníctve s účinnosťou od 01.01.2003 - § 10 Účtovný doklad - citát:
"Účtovný doklad už nie je definovaný ako originálna písomnosť. Podľa teraz platného zákona je účtovný doklad definovaný ako preukazateľný účtovný záznam (§ 32), ktorý môže byť v písomnej aj technickej forme, pričom obidve formy považuje za rovnocenné...". Ďalší citát: "... Z uvedeného vyplýva, že napríklad aj druhopis (kópia) príjmového alebo výdavkového pokladničného dokladu bude považovaný za preukázateľný účtovný záznam za predpokladu, že obsah tohto dokladu bude dokazovať skutočnosť a že bude obsahovať všetky náležitosti požadované §-om 10 zákona."

2. Neplatiteľ DPH nie je povinný vystaviť faktúru. Príjem sa môže deklarovať na základe Zmluvy, dohody, PPD a pod. , závisí od druhu poskytovanej služby. V tejto súvislosti je najmä dôležité a akú službu ide a samozrejme s tým súvisiaca povinnosť používania ERP...

3. Koho písať na pokladničné doklady, či firmu alebo osobu, na to sú rôzne názory i na Porade /priamo i v tejto téme/-viď priložený link.
http://www.porada.sk/t60569-vydavk-pokl-doklad-vyplatene-komu.html
a cez lištu hľadaj obdobných nájdeš koľko chceš..

4. Rozdiel medzi PPD a VPD je obrovský pokiaľ Ti nie je jedno, či peniaze prijímaš alebo vydávaš. Presne podľa ich názvu si môžeš odvodiť i funkčnosť týchto dokladov. Ak niekomu niečo platíš, t.j. vydávaš peniaze zo svojej pokladne /peňaženky/ vystavuješ výdavkový pokladničný doklad.
Ak Ti niekto za službu zaplatí, t.j. dá peniaze do Tvojej pokladne, čiže prijímaš tie peniaze /peňaženky/ vystavuješ príjmový pokladničný doklad.
Iwett
19.05.08,18:00
Prosím Vás, počula som názor, že niekto nevystavuje výdavkové doklady k úhradám faktúr, že stačia len príjmové od dodávateľskej firmy. Ja ich vystavujem vždy, len nie každý mám potvrdený dodávateľom. Čo v takom prípade ? Je to daňovo uznaný výdavok? Ďakujem.
Anja111
19.05.08,18:37
Prosím Vás, počula som názor, že niekto nevystavuje výdavkové doklady k úhradám faktúr, že stačia len príjmové od dodávateľskej firmy. Ja ich vystavujem vždy, len nie každý mám potvrdený dodávateľom. Čo v takom prípade ? Je to daňovo uznaný výdavok? Ďakujem.
Pri úhrade dodávateľskej fa je pre Teba dôležitý PPD, na ktorom príjemca podpisom potvrdzuje prevzatie peňazí. V tom prípade už svoj VPD k tejto úhrade nemusíš mať podpísaný od dodávateľa.
Iwett
19.05.08,18:48
Pri úhrade dodávateľskej fa je pre Teba dôležitý PPD, na ktorom príjemca podpisom potvrdzuje prevzatie peňazí. V tom prípade už svoj VPD k tejto úhrade nemusíš mať podpísaný od dodávateľa.
Ďakujem, ale VD aj keď nepodpísaný musí byť však
Anja111
19.05.08,18:55
Ďakujem, ale VD aj keď nepodpísaný musí byť však
Áno...
Iwett
19.05.08,18:56
Áno...
Vďaka:)
Rozalka
19.05.08,19:35
Dovolím si nesúhlasiť. Originál príjmového dokladu dávam vždy odberateľovi a originál výdavkového (ak ho odberateľ má) chcem od odberateľa.
Teda ak ide o ručne písané PPD a VPD......
Nesúhlasím, správne je presne naopak.
Ja musím mať originál príjmového dokladu, lebo je to môj účtovný doklad!
Výdavkový doklad odberateľa vôbec nepotrebujem, ten potrebuje on a to ORIGINÁL, ako svoj účtovný doklad (ku ktorému priloží kópiu môjho príjmového dokladu ako potvrdenie o tom, k čomu použil svoju peňažnú hotovosť).
Jarka 1
19.05.08,19:48
Na jednom zo seminárov JUDr. Groszovej bol riešený tento problém. Odpovedala naň tak, že v prípade ručne písaných PPD si ona ako zhotoviteľ ponechá kópiu a originál dá odberateľovi. Odôvodnila to tým, že odberateľ bude dokladovať výdaj a preto skôr bude potrebovať originál. Je malý /v praxi nulový/ predpoklad, že pri kontrole nám daňový úrad vyhodí z príjmu ten príjem, ku ktorému máme kópi PPD. Preto si ona ponechá kópiu.
Rozalka
19.05.08,19:50
Ak je JUDr, ešte neznamená, že ovláda všetky ekonomické predpisy ...
Ale verím tomu, že názory sa delia 50/50
Jarka 1
19.05.08,20:02
Ak je JUDr, ešte neznamená, že ovláda všetky ekonomické predpisy ...

To som mojou odpoveďou ani nechcela povedať. Jednoducho som len napísala spôsob, ako si takýto postup obhajovala. Nič som tým nesledovala.:)
Manual
19.05.08,20:05
Originál či kópia... najlepšie je vytlačiť z PC PPD alebo VPD 2x oraziť a je po dileme, alebo nepoužívať prepisovacie PPD a VPD a každý bude mať originál.
renix1
13.01.09,17:30
ahojte, chcela by som sa opýtať či je správne ak dodávateľská firma vystaví faktúru,na faktúre nemá uvedený daňový kód pokladne, typ platby napíše hotovosť a ešte uvedie, že " tento doklad je zároveň doklad o zaplatení ". Nemali by dávať PPD? Uzná mi to daň.kontrola ako nákup tovaru v hotovosti aj keď neviem preukázať PPD od dodávateľa? Účtujem v JÚ.
Zuzy
14.01.09,09:35
Aj ja účtujem V JU a ku každej faktúre žiadam PPD alebo bloček z ERP
renix1
14.01.09,13:23
aj ja som od nich žiadala PPD a povedali že oni to konzultovali s daň. poradcom a ten im povedal že stačí uviesť uvedenú vetu na faktúru .."tento doklad je zároveň dokladom o úhrade"a že nikomu nedávajú PPD. Tak som im hovorila aby mi dali bloček z ERP pokladňu vraj nemajú. A pritom je to veľká firma podniká v celej SR.
Vlasta Č.
15.01.09,06:38
Zdravím poradu,
1. môžem konečnému spotrebiteľovi vystaviť faktúru a k nej PPD s rovnakým dátumom ? (namiesto bločku z RP)
2. pri rozvoze tovaru firmám sa vystavuje dodací list a PPD a potom sa vo firme vystaví a pošle faktúra. Je to správne? Alebo je lepšie použiť RP (majú jednu v predajni a jednu na ambulantný predaj - napr. na trhy)? V takom prípade môže sa cez jednu RP predávať v cenách pre maloobchod aj veľkoobchod?

Ďakujem vopred za rady. V.
Aljok
15.01.09,06:46
L-M
23.03.09,08:35
Pekný deň prajem,veľmi pekne by som Vás poprosila o radu. Ak príjmem úhradu za zálohovú FA v hotovosti (platci DPH)- na PPD vypisujem iba cena s DPH ? A nerozpisujem základ a DPH ?Následne s dátumom prijatia úhrady- vystavím vyúčtovaciu FA.
Videla som už rôzne doklady- kde bola uvedená aj cena bez DPH a cena s DPH taká istá a DPH nevyčíslená. Alebo uvedená iba cena bez DPH.
Nemám s tým veľké skúsenosti.
Tak teraz neviem ako je to správne :(- ďakujem pekne za odpoveď.
L-M
23.03.09,10:11
prosím..., viete mi poradiť
evina
23.03.09,10:32
Pekný deň prajem,veľmi pekne by som Vás poprosila o radu. Ak príjmem úhradu za zálohovú FA v hotovosti (platci DPH)- na PPD vypisujem iba cena s DPH ? A nerozpisujem základ a DPH ?Následne s dátumom prijatia úhrady- vystavím vyúčtovaciu FA.
Videla som už rôzne doklady- kde bola uvedená aj cena bez DPH a cena s DPH taká istá a DPH nevyčíslená. Alebo uvedená iba cena bez DPH.
Nemám s tým veľké skúsenosti.
Tak teraz neviem ako je to správne :(- ďakujem pekne za odpoveď.
Vypisuješ btto cenu, t.j. koľko dostaneš v hotovosti peňazí. Rozpis na ntto a DPH robíš na faktúre /nemôžeš dvakrát/. V prípade vystavenia aj faktúry je PPD dokladom o úhrade, nie dokladom pre účely DPH.
Ak niekto nevystaví faktúru a používa PPD aj pre účely DPH, vtedy rozpisuje všetko podľa §71 zákona o DPH, teda ako na faktúre...
L-M
23.03.09,11:10
Vypisuješ btto cenu, t.j. koľko dostaneš v hotovosti peňazí. Rozpis na ntto a DPH robíš na faktúre /nemôžeš dvakrát/. V prípade vystavenia aj faktúry je PPD dokladom o úhrade, nie dokladom pre účely DPH.
Ak niekto nevystaví faktúru a používa PPD aj pre účely DPH, vtedy rozpisuje všetko podľa §71 zákona o DPH, teda ako na faktúre...
Ďakujem pekne evina- pochopila som to tak,že aj keď sa nejedná o zálohovú platbu a mám tento doklad ( PPD , VPD) ku FA- tak nemusím rozpisovať základ a DPH? ( alebo nemôžem )
evina
23.03.09,11:14
Ďakujem pekne evina- pochopila som to tak,že aj keď sa nejedná o zálohovú platbu a mám tento doklad ( PPD , VPD) ku FA- tak nemusím rozpisovať základ a DPH? ( alebo nemôžem )
Správne je, že nemôžeš, aj keď to nekonečne veľa ľudí robí.
Resp. môžeš, ale keby chcel DÚ po Tebe 2x odovd, nemala by si veľmi dôvodiť, že nie, ak je na doklade DPH uvedená ...:)
L-M
23.03.09,11:45
Správne je, že nemôžeš, aj keď to nekonečne veľa ľudí robí.
Resp. môžeš, ale keby chcel DÚ po Tebe 2x odovd, nemala by si veľmi dôvodiť, že nie, ak je na doklade DPH uvedená ...:)
Ešte raz ďakujem, zas som o čosi múdrejšia vďaka Vám- poraďákom. Odteraz to teda už nerozpisujem :) .
whisper
05.02.10,19:14
Ahojte, mal by som na vás takú rýchlu otázočku:

Začínam podnikať s internetovým obchodom na živnosť, nie som platca DPH. Väčšinu tovaru odchádza poštou a zákazník dostane odo mňa faktúru. Občas si však pre tovar niekto príde aj osobne a vtedy platí v hotovosti. Čo sa chcem opýtať je to, či môžem použiť "PPD bez DPH" a ktoré kolónky musím vyplniť. Ide totiž o to, že zatiaľ nemám niekoho, kto by mi robil účtovníctvo a tak si to potrebujem sám viesť tak, aby tomu nič nechýbalo... Ďakujem :)

Dúfam, že sa nepýtam niečo, čo sa tu už riešilo, ale nepodarilo sa mi nájsť odpoveď... (tú medzeru za "h" v odkaze treba dať preč)


h ttp://img526.imageshack.us/img526/1871/ppdbezdph.jpg
ekopo
05.02.10,19:27
PPD je doklad, ktorý slúži na preukázanie prijatia hotovosti. Čiže musia byť na ňom jasne označení účastníci, suma, popis čoho sa to týka (napr. úhrada faktúry), dátum, podpis príjmateľa. Vo všeobecnosti sa na ňom nemusí uvádzať vôbec DPH. Len v tom prípade, ak PPD plní zároveň funkciu "faktúry" podľa zákona o DPH.
whisper
06.02.10,10:59
Ďakujem... Tiež nerozumiem tomu, že nás v škole (ekonomická un.) učia veci ako účtovanie na analytických účtoch v podvojnom účtovníctve a pritom väčšina študentov by mala problém s úplne základnými vecami ako je správne vypĺňanie učtovných dokladov a podobne... Takže keď teraz začínam podnikať a budem viesť jednoduché účtovníctvo, nemám o ňom ani páru, pretože sme celý semester robili iba podvojné :confused:
Rozalka
06.02.10,11:17
Nič ti nebráni viesť PÚ, keď ho lepšie ovládaš.
JANULA999
06.02.10,11:22
Dobrý deň, ja som začala bratovi robiť PÚ minulý rok a VPD a PPD som mu vypisovala: ako vyplatené(komu) som dala firmu u ktorej kúpil materiál. To som robila zle? On má jednoosobovú sro a je v nej sám zamestnanec. Prosím ako to má teda byť? Nákupy si robí on sám.
JANULA999
07.02.10,15:06
Prosím, odpovie mi niekto. Lebo neviem čí to mám prerábať, alebo nie.dakujem Vám pekne.
evina
07.02.10,15:08
Dobrý deň, ja som začala bratovi robiť PÚ minulý rok a VPD a PPD som mu vypisovala: ako vyplatené(komu) som dala firmu u ktorej kúpil materiál. To som robila zle? On má jednoosobovú sro a je v nej sám zamestnanec. Prosím ako to má teda byť? Nákupy si robí on sám.

Názory môžeme rozdeliť 50:50.
osobne som zástancom vypisovania konkrétnej osoby, lebo len tá skutočne preberie peniaze, ale tých ďalších 50% vypisujú firmu...:)
JANULA999
07.02.10,15:14
Evina, ďakujem Ti, ja to asi nechám tak. Lebo v tej sro on nemá nikoho zamestnaného iba seba. Ale aj tak Ti ďakujem. A ešte je to to písané v neiakom § ako to má správne byť? díky
evina
07.02.10,15:15
Evina, ďakujem Ti, ja to asi nechám tak. Lebo v tej sro on nemá nikoho zamestnaného iba seba. Ale aj tak Ti ďakujem. A ešte je to to písané v neiakom § ako to má správne byť? díky

Nie § presný nie je, preto 50 na 50 :)
ekopo
07.02.10,15:25
Názory môžeme rozdeliť 50:50.
osobne som zástancom vypisovania konkrétnej osoby, lebo len tá skutočne preberie peniaze, ale tých ďalších 50% vypisujú firmu...:)
ja uvádzam firmu....a teraz sme 50:50 :D
evina
07.02.10,15:57
ja uvádzam firmu....a teraz sme 50:50 :D
Vždyť říkám :)

Ale rozmýšľam, či sa tento rok nezlomím, kvôli blednúcim bločkom, aby aspoň tak ostali ičá, dičá, a tak ...:D
Saturejka
16.02.10,20:09
Keď vznikne účtovný prípad účtovná jednotka vystaví účtovný doklad a na základe účtovného dokladu vykoná účtovný zápis.
Poruší sa zákon (ak sa dá aj citácia), keď pri príjme hotovosti vystaví účtovná jednotka len jeden účtovný doklad pre seba a na základe neho vykoná účtovný zápis? Nie je o povinnosť ERP, peniaze boli prijaté od občana (nepotrebuje doklad kvôli účtovnej evidencii a nepýtal si doklad) Ďakujem
Dana L
16.02.10,20:50
Vypísovanie PPD a VPD ja osobne vypisujem aj tak, aj tak. Podľa toho o čo ide. Ak je to úhrada FA, tak tam dávam firmu. Ak sú to bežné nákupy na bločky z RP, tak tam píšem meno zamestnanca. Hoci aj vždy jedného a toho istého.
A čo sa týka iba jedného dokladu PPD. Ak aj občan doklad nepotrebuje, firma musí vystaviť FA a k tomu PPD - do účtovníctva.
evina
16.02.10,21:01
Vypísovanie PPD a VPD ja osobne vypisujem aj tak, aj tak. Podľa toho o čo ide. Ak je to úhrada FA, tak tam dávam firmu. Ak sú to bežné nákupy na bločky z RP, tak tam píšem meno zamestnanca. Hoci aj vždy jedného a toho istého.
A čo sa týka iba jedného dokladu PPD. Ak aj občan doklad nepotrebuje, firma musí vystaviť FA a k tomu PPD - do účtovníctva.

Podľa mojej mienky nemusí.....závisí o čo ide.
evina
16.02.10,21:02
Keď vznikne účtovný prípad účtovná jednotka vystaví účtovný doklad a na základe účtovného dokladu vykoná účtovný zápis.
Poruší sa zákon (ak sa dá aj citácia), keď pri príjme hotovosti vystaví účtovná jednotka len jeden účtovný doklad pre seba a na základe neho vykoná účtovný zápis? Nie je o povinnosť ERP, peniaze boli prijaté od občana (nepotrebuje doklad kvôli účtovnej evidencii a nepýtal si doklad) Ďakujem
Ako doklad dostane predsa Váš PPD...
Saturejka
17.02.10,09:17
Či zo zákona o účtovníctve alebo iného, napr. občianskeho zákonníka niekde nejak vyplýva, že príjemca hotovosti musí vypísať príjmový doklad dvojmo, kde jedna časť ostáva u príjemcu a druhá časť sa odovzdáva výdajcovi. Nejde mi o problém daňových a účtovných výdavkov, mám tu problém skôr občiansko právny. Či ten, čo prijal hotovosť, porušil zákon, ak vystavil doklad len u seba (ak sa dá aj citácia) Ďakujem
Viera1000
18.02.10,22:22
ak živnostník uhrádza za telefón alebo poistné - odvody do SP, ZP poštovou poukážkou, na VPD uvedie vyplatené komu napr. Sociálna poisťovňa..., Slovenská pošta, alebo svoje meno ak vlastne peniaze z pokladne boli vybraté nim.
Ďalej je potrebné vystaviť dva VPD ak vlastne za úhradu sa platí aj poštový poplatok
ZA odpoveď ďakujem.
Viera1000
18.02.10,22:27
Ak ide o úhradu napr. za telefón alebo odvodov do SP poštovou poukážkou. Je potrebné vystaviť dva VPD? ( jeden účel platby - poistné, druhý - poštovné) Vyplatené komu sa uvedie Slovenská pošta, Sociálna poisťovňa, alebo meno živnostníka, peniaze z pokladne vybral vlastne on.
Ďakujem za odpoveď.
mariana11
17.03.10,22:38
Prebrala som účto a tam bývala dávala do príjemcu pri VPD spoločníčku SRO. Zarazilo ma to a tak prezerám vaše názory. A vidím , že sú rôzne.
Mal už vôbec niekto problém pri kontrole s tým na koho to písal?
Ja som zatial písala firmu, ktorej to bolo zaplatené. Teoreticky, pri jednoosobovej SRO bez zamestnancov, všetko platí spoločníčka/konateľka/. Potrebuje kúpiť kancelárske papiere, tak vyberie svoju peňaženku a nakúpi. Príde do firmy - sídla, ktoré je jej trvalým bydliskom. A nechá si preplatiť tento nákup od firmy, čiže od seba. Vezme pokladňu, alebo trezor, kde má uložené peniaze firemné a preplatí ten nákup. Tak takto by som si to asi predstavovala aby to malo byť písané na spoločníčku. Ale takto to asi nikde nefunguje. Ja mám na každom VPD firmu. A má to výhodu, ak chcem niečo nájsť. Keď potrebujem niečo reklamovať, neviem si predstaviť hľadať ručne medzi VPD. Väčšinou viem kde som to kúpila, a tak si zoradím firmy a nájdem to raz-dva.
Black
18.02.11,09:16
Ahojte

Myslím, že je jedno či na VPD uvádzať živnostníka alebo firmu z ktorej nakupujem. Po prečítaní príspevkov som si povedal, že to budem všetko "nahadzovať" na živnostníka. Avšak, keďže pracujem s programom ALFA narazil som pri nahadzovaní na živnostníka na niekoľko problémov:
1. Ak uvediete do VPD Fyzickú osobu tak IČ DPH vám neprenesie do evidencie DPH.
2. nebude Vám fungovať funkcia platby FO, ktorá pomáha pri povinnosti nahlasovať FO na DÚ pri prekročení vyplácania limitu z pokladne.
3. pri tlači prehľadov (konkrétne v pokladni) sa mi platby nebudú dať zoradiť podľa partnerov, resp nebudem vedieť vyfiltrovať úhrady konkrétnemu subjektu.

Preto som sa radšej rozhodol každý výdavok písať na firmu ktorej vyplácam :-)
cathyc
17.04.11,21:29
Pri poslednej daňovej kontrole boli požadované výstupy aj s DIČ dodávateľa a odberateľa. Samozrejme aj z obratov na pokladnici. Takže mi z toho vyvstáva iba takýto záver...nahadzovať každý aj ten najmenší doklad kompletne s dodávateľom a jeho DIČ. Pride mi to ako poriadna birokracia, nakoľko u zopár klientov je to také obrovské množstvo dokladíkov až sa z toho točí hlava na každom doklade, ktorý účtujem už takáto info predsa je, takže končí doba lepenia bríbuzných dokladov vystavených v jeden deň na jednu A4 a zaúčtovanie jedným zápisom. Napísala som dotaz aj na drsr, prešli tri týždne a zatiaľ sa asi aj oni trápia tým ako to vlastne má naozaj byť. Žiadala som totiž aj presnú citáciu predmetného zákona.
Doposiaľ som robila zjednodušenú formu účtovania vyššie popísanú a zažila som pri tomto spôsobe účtovania X kontrôl bez nálezu. Spôsob, ktorý budem musieť uplatňovať zvyšuje množstvo papiera, hodín účtovania, poprípade položiek a tým pádom aj cenu práce. U firiem s menším množstvom dokladov to problém nie je, ale čo tí ostatní?
marjankaj
17.04.11,21:37
Pri poslednej daňovej kontrole boli požadované výstupy aj s DIČ dodávateľa a odberateľa. Samozrejme aj z obratov na pokladnici. Takže mi z toho vyvstáva iba takýto záver...nahadzovať každý aj ten najmenší doklad kompletne s dodávateľom a jeho DIČ. Pride mi to ako poriadna birokracia, nakoľko u zopár klientov je to také obrovské množstvo dokladíkov až sa z toho točí hlava na každom doklade, ktorý účtujem už takáto info predsa je, takže končí doba lepenia bríbuzných dokladov vystavených v jeden deň na jednu A4 a zaúčtovanie jedným zápisom. Napísala som dotaz aj na drsr, prešli tri týždne a zatiaľ sa asi aj oni trápia tým ako to vlastne má naozaj byť. Žiadala som totiž aj presnú citáciu predmetného zákona.
Doposiaľ som robila zjednodušenú formu účtovania vyššie popísanú a zažila som pri tomto spôsobe účtovania X kontrôl bez nálezu. Spôsob, ktorý budem musieť uplatňovať zvyšuje množstvo papiera, hodín účtovania, poprípade položiek a tým pádom aj cenu práce. U firiem s menším množstvom dokladov to problém nie je, ale čo tí ostatní?

A dalo to aj do zápisu? A uviedli aj aragraf, ktorý si porušila?
cathyc
18.04.11,01:59
A dalo to aj do zápisu? A uviedli aj aragraf, ktorý si porušila?
Bolo to jedno z tých menších účtovníctiev, takže som to pred kontrolou stihla doplniť. Nemali čo dať do zápisu. Udivilo ma skôr to, že kontrola na DPH bola skôr orientovaná na evidenciu skladu. Toto som im však vyhovorila. Zákonná podmienka a to, že sa musí raz do roka spraviť inventúra skladu, dodržaná bola. Na nič iné nemali nárok, aj keď bububu na klienta skúšali. V konečnom dôsledku nemali čím podložiť povinosť takejto evidencie.
alessi
13.06.11,00:15
Pokoj a dobro.
na ppd je kolónka"schválil". Musí tam byť podpis zákazníka? Alebo mňa? Alebo to nechať prázdne? D.
ego.mc
14.06.11,22:04
Môžete to nechať prázdne.
mimotemyPrípadne dať podpísať manželke.:D
dany450
13.07.11,13:42
Chcela by som sa spýtať, či pri príjmovom pokladničnom doklade- napríklad pri platbe za nájom musí byť pripojená kópia zmluvy o nájme, i v prípade, že platba prebieha pravidelne mesačne?
Tweety
13.07.11,13:43
Chcela by som sa spýtať, či pri príjmovom pokladničnom doklade- napríklad pri platbe za nájom musí byť pripojená kópia zmluvy o nájme, i v prípade, že platba prebieha pravidelne mesačne?
Nie.
tomas3
14.07.11,17:07
Ďakujem za odpoveď.
Zuzanak1
12.08.11,11:50
Ahojte. Chcem sa opýtať, je mozne si dat ako firma do nakladov doklad ktory je oznaceny a riadne vypisany(prijmovy pokladnicny) bez toho aby som k tomu mal FA alebo doklad z ERP ?
ego.mc
12.08.11,14:09
Áno.
mondes
16.08.11,07:14
Dobrý deň, prosím Vás je potrebné podpisovať príjmové a výdavkové pokladničné doklady? Ide o to, že šéf prišiel s tým, že nie je potrebné podpisovať VPD a PPD, ktorý vypisujem a prikladám k bločkom z ERP. Doteraz som to robila tak, že ku každému bločku som vypísala VPD a založila som do šanónu, ktorý som raz za čas predložila šéfovi, aby to všetko podpísal. A dnes prišiel s tým, že to je zbytočné. Vraj netreba podpisovať tie doklady, lebo je pri tom bloček z ERP a vraj je jasné, že danú vec kúpil. Ďakujem za Vaše názory.
evina
16.08.11,07:21
Dobrý deň, prosím Vás je potrebné podpisovať príjmové a výdavkové pokladničné doklady? Ide o to, že šéf prišiel s tým, že nie je potrebné podpisovať VPD a PPD, ktorý vypisujem a prikladám k bločkom z ERP. Doteraz som to robila tak, že ku každému bločku som vypísala VPD a založila som do šanónu, ktorý som raz za čas predložila šéfovi, aby to všetko podpísal. A dnes prišiel s tým, že to je zbytočné. Vraj netreba podpisovať tie doklady, lebo je pri tom bloček z ERP a vraj je jasné, že danú vec kúpil. Ďakujem za Vaše názory.

§10 zákona o účtovníctve

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,

P.s. a podpisom na pokladNičných doklAdoch preukazuje, že on tie peniaze do pokladne vložil alebo dostal a pokladník vydal alebo vložil....
jarkra
18.08.11,07:46
Pri poslednej daňovej kontrole boli požadované výstupy aj s DIČ dodávateľa a odberateľa. Samozrejme aj z obratov na pokladnici. Takže mi z toho vyvstáva iba takýto záver...nahadzovať každý aj ten najmenší doklad kompletne s dodávateľom a jeho DIČ. Pride mi to ako poriadna birokracia, nakoľko u zopár klientov je to také obrovské množstvo dokladíkov až sa z toho točí hlava na každom doklade, ktorý účtujem už takáto info predsa je, takže končí doba lepenia bríbuzných dokladov vystavených v jeden deň na jednu A4 a zaúčtovanie jedným zápisom. Napísala som dotaz aj na drsr, prešli tri týždne a zatiaľ sa asi aj oni trápia tým ako to vlastne má naozaj byť. Žiadala som totiž aj presnú citáciu predmetného zákona.
Doposiaľ som robila zjednodušenú formu účtovania vyššie popísanú a zažila som pri tomto spôsobe účtovania X kontrôl bez nálezu. Spôsob, ktorý budem musieť uplatňovať zvyšuje množstvo papiera, hodín účtovania, poprípade položiek a tým pádom aj cenu práce. U firiem s menším množstvom dokladov to problém nie je, ale čo tí ostatní?

Máte už prosím to vyjadrenie z daňového riaditeľstva ohľadom vypisovanie VPD vždy na firmu, kde nakúpim?
evina
19.08.11,07:54
Pri poslednej daňovej kontrole boli požadované výstupy aj s DIČ dodávateľa a odberateľa. Samozrejme aj z obratov na pokladnici. Takže mi z toho vyvstáva iba takýto záver...nahadzovať každý aj ten najmenší doklad kompletne s dodávateľom a jeho DIČ. Pride mi to ako poriadna birokracia, nakoľko u zopár klientov je to také obrovské množstvo dokladíkov až sa z toho točí hlava na každom doklade, ktorý účtujem už takáto info predsa je, takže končí doba lepenia bríbuzných dokladov vystavených v jeden deň na jednu A4 a zaúčtovanie jedným zápisom. Napísala som dotaz aj na drsr, prešli tri týždne a zatiaľ sa asi aj oni trápia tým ako to vlastne má naozaj byť. Žiadala som totiž aj presnú citáciu predmetného zákona.
Doposiaľ som robila zjednodušenú formu účtovania vyššie popísanú a zažila som pri tomto spôsobe účtovania X kontrôl bez nálezu. Spôsob, ktorý budem musieť uplatňovať zvyšuje množstvo papiera, hodín účtovania, poprípade položiek a tým pádom aj cenu práce. U firiem s menším množstvom dokladov to problém nie je, ale čo tí ostatní?
Na blokoch z ERP dodávateľa je jasne napísané DIČ, resp. IČ DPH. ŽIadny zákon nekáže vypisovať to ešte aj na PPD alebo VPD. VPD alebo PPD dokladuje pohyb peňazí v danej firme a vlastný účtovný prípad je doložený blokom z ERP.
Zuzanak1
24.08.11,07:39
Áno.
Ďakujem pekne.
jb0863
26.07.12,13:17
Viem ,že príjmové pokladničné doklady sa už zákazníkom nevydávajú, pretože všetok príjem ide cez ERP, ale chcem sa opýtať niekoho kto mi vie poradiť , či postupujem správne - na konci dňa spravím dennú uzávierku , pásku si nalepím do knihy evidencie denných uzávierok a na príjmový pokladničný doklad ako príjemcu dám firemnú pečiatku, tržbu aká bola v daný deň, tento PPD nalepím do šanónu - pokladňa , kde si prilepím aj vklad do pokladne, ktorý som v ten deň spravila.
Je takýto postup s PPD správny?
kn-alka
26.07.12,13:53
Ja účtujem tržby len raz mesačne, podkladom je mesačná závierka. Ako príjemcu píšem: viď. registračná pokladňa. Daňový úrad zatiaľ nikdy nemal námietky. :)
cathyc
26.07.12,17:13
Viem ,že príjmové pokladničné doklady sa už zákazníkom nevydávajú, pretože všetok príjem ide cez ERP, ale chcem sa opýtať niekoho kto mi vie poradiť , či postupujem správne - na konci dňa spravím dennú uzávierku , pásku si nalepím do knihy evidencie denných uzávierok a na príjmový pokladničný doklad ako príjemcu dám firemnú pečiatku, tržbu aká bola v daný deň, tento PPD nalepím do šanónu - pokladňa , kde si prilepím aj vklad do pokladne, ktorý som v ten deň spravila.
Je takýto postup s PPD správny?
nie je to správna informácia, že PPD sa už nevypisujú. Nie na vsetko je nutna ERP a preto v urcitých prípadoch PPD má opodstatnenie. Aj ja účtujem tržby mesačnou uzávierkou. Vytlacim si PPD a vsetky kontroly, ktorych nebolo malo presli bez problemov.
jb0863
27.07.12,14:21
Mala som na mysli môj prípad, keď musím používať ERP.
Myslela som si , že mesačné uzávierky sa už nemusia tlačiť.
Takže ak som správne prečítala Tvoju odpoveď príjem do šanónu-pokladňa dávaš len raz za mesiac? Ja to robím vždy , keď mám tržbu a mesačné uzávierky netlačím. Podľa potreby si sťahujem žurnál.