waki
03.03.09,14:00
Dobrý den,
chcela by som sa spýtať na aktualne číslo, kolko maximálne môžu byť príjmy za rok 2008 zo SZČO aby nevznikla povinnosť platiť odvody do SP?
Dakujem.;)
mysimis
03.03.09,13:11
Jedná sa o sumu 106.827,- Sk - 3546,- €.
brikina
03.03.09,13:20
nie príjmy, ale základ dane by v tomto prípade nemal byt vyssí ako tých 106 827,.Sk, nie?
Zoltán Kovács
03.03.09,13:22
nie príjmy, ale základ dane by v tomto prípade nemal byt vyssí ako tých 106 827,.Sk, nie?

Nie základ dane ale príjmy.
Tweety
03.03.09,13:22
nie príjmy, ale základ dane by v tomto prípade nemal byt vyssí ako tých 106 827,.Sk, nie?
Nie, základe dane to nie je, ale je to výška príjmov.
katkaj
03.03.09,13:22
nie príjmy, ale základ dane by v tomto prípade nemal byt vyssí ako tých 106 827,.Sk, nie?

príjmy. V tomto sa posudzujú príjmy a nie základ dane a ešte je jedno či ten príjem dosiahneš za 1 mesiac alebo za rok
katkaj
03.03.09,13:23
mimotemy a je to 3 x potvrdené :D
waki
03.03.09,13:25
dakujem :)
Aljok
03.03.09,13:26
nie príjmy, ale základ dane by v tomto prípade nemal byt vyssí ako tých 106 827,.Sk, nie?
A ešte trošku citácie zo zákona. ;)
Pozri Zákon o soc. poistení:
§ 14
Osobný rozsah nemocenského poistenia

(1) Povinne nemocensky poistení sú

b) samostatne zárobkovo činná osoba, ktorej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9.
brikina
03.03.09,13:33
ospravedlnujem sa, neviem co ma zmiatol ten zaklad dane... dakujem za objasnenie
alaya1
03.03.09,13:33
mimotemy
Prosim o pomoc. Moj syn prerusil VS a ma onedlho nastupit do jednej sukr.firmy ako grafik.
Ponukaju mu vyber, bud zivnost, pripadne zmluva. Ale preferuju zivnost. Co vsetko ma syn urobit, ked doteraz bol studentom denneho studia, kde sa prihlasit, ma narok na nejake ulavy v odvodoch, kolko a kde ma platit. Poprosim o info. co sa tyka zacatia podnikania a odvodov a platieb. neviem, ze ked bude robit na zivnost, ake ma ulavy v zamestnani- obedy, dovolenka a pod.
Budem vdacna za kazdu odpoved.
Zoltán Kovács
03.03.09,14:02
mimotemy
Prosim o pomoc. Moj syn prerusil VS a ma onedlho nastupit do jednej sukr.firmy ako grafik.
Ponukaju mu vyber, bud zivnost, pripadne zmluva. Ale preferuju zivnost. Co vsetko ma syn urobit, ked doteraz bol studentom denneho studia, kde sa prihlasit, ma narok na nejake ulavy v odvodoch, kolko a kde ma platit. Poprosim o info. co sa tyka zacatia podnikania a odvodov a platieb. neviem, ze ked bude robit na zivnost, ake ma ulavy v zamestnani- obedy, dovolenka a pod.
Budem vdacna za kazdu odpoved.

Minimálne sa mal prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ. Totiž s prerušením VŠ štúdia prestal byť poistencom štátu.

Ak bude pracovať na živnosť, tak nebude v zamestnaní, a tým pádom nebude mať ani výhody zamestnanca (teda str.lístky dovolenky a pod.)
alaya1
03.03.09,14:09
Minimálne sa mal prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ. Totiž s prerušením VŠ štúdia prestal byť poistencom štátu.

Ak bude pracovať na živnosť, tak nebude v zamestnaní, a tým pádom nebude mať ani výhody zamestnanca (teda str.lístky dovolenky a pod.)
Dakujem on este neprerusil len poslal ziadost o prerusenie, este je student. Je to otazka najblizsich dni. Takze ma ist len do ZP? SP netreba este?
Janurka
03.03.09,14:14
A prečo pri živnosti nie stravné? § 19 ods. 2 písm. p/ platí nie?
veronikasad
03.03.09,14:51
mimotemy
Prosim o pomoc. Moj syn prerusil VS a ma onedlho nastupit do jednej sukr.firmy ako grafik.
Ponukaju mu vyber, bud zivnost, pripadne zmluva. Ale preferuju zivnost. Co vsetko ma syn urobit, ked doteraz bol studentom denneho studia, kde sa prihlasit, ma narok na nejake ulavy v odvodoch, kolko a kde ma platit. Poprosim o info. co sa tyka zacatia podnikania a odvodov a platieb. neviem, ze ked bude robit na zivnost, ake ma ulavy v zamestnani- obedy, dovolenka a pod.
Budem vdacna za kazdu odpoved.
tak živnosť alebo zmluva ? Ak bude živnosť tak aké úľavy v zamestnaní ? Dovolenka žiadna, obedy na vlastné náklady, PN-ka, len ak sa prihlási ako dobrovolný platitel nem. poistenia.
ako živnostník sa musí do 8 dní prihlásiť v zdr.poisťovni - ak to za neho neurobí živn.úrad. Platí 14 % z min. vymer. základu /z 295,50€/.
Povinná registrácia v soc. poisťovni mu vznikne najskôr od 1.7.2010 /ak jeho príjem za rok 2009 presiahne 12-násobok min. mzdy/
veronikasad
03.03.09,16:24
A prečo pri živnosti nie stravné? § 19 ods. 2 písm. p/ platí nie?
ano platí, ale stravné lístky si musí zakúpiť sám a potom si ich môže uplatniť v daňových výdavkoch.
Tu sa rozoberali výhody a nevýhody práce na živnosť a prac.zmluvu.
A živnostníkovi "zamestnávateľ" stravné nehradí.
alaya1
03.03.09,17:25
Dakujem pekne, no my mu hovorime, aby trval na zmluve, no podnikatelia u nas, uz ine, ako zamestnanie u nich na zivnost ani nepoznaju. Mne je jasne, preco. len som si chcela ozrejmit, co musi a co nie.Cize platit do ZP, platit dobrovolne nem.poistenie.
Este chcem poprosit, ak bude u neho robit grafika na zivnost, nemate nejaky vzor zmluvy medzi niim a tym podnikatelom, kde by si dal tie podmienky, na ktorych syn trva, napr. datum a sposob platby za sluzby, vysku platby a pod.Neviem, v akej forme to treba mat urobene. ja som nikdy nepodnikala, nemam skusenost. dakujem Vam.
Janurka
03.03.09,18:29
Áno, stravné lístky si zakúpi sám /ale to hádam nie je problém/ a cez daň. výdavky si zníži základ dane. A zamestnávateľ nehradí celé stravné, časť si hradí zamestnanec sám, takže tu až takú výhodu nevidím. Ale veľkú výhodu vidím v "dovolenke". Žiadny ZP a nárok podľa odpracovaných rokov. Keď si viem zadeliť čas a naplánovať prácu napr. aj vo večerných a nočných hodinách, čo asi v práci nejde, tak si tej "akože dovolenky" užijem viac. Neberiem teraz do úvahy finančnú stránku dovolenky. A keď som šikovná, tak môžem robiť na živnosť pre viacerých. A čo sa týka nemocenského: dôležité je, aká by bola mzda v prípade prac. pomeru a aká dohodnutá suma v prípade živnosti. Pri pracovnom pomere mu zamestnávateľ musí zraziť zákonom stanovenú výšku na všetky druhy poistenia. Pri živnosti sa prihlási len ako dobrovoľne poistený na NP a tie ostatné v prvom roku určite "ušetrí".
alaya1
04.03.09,05:41
Áno, stravné lístky si zakúpi sám /ale to hádam nie je problém/ a cez daň. výdavky si zníži základ dane. A zamestnávateľ nehradí celé stravné, časť si hradí zamestnanec sám, takže tu až takú výhodu nevidím. Ale veľkú výhodu vidím v "dovolenke". Žiadny ZP a nárok podľa odpracovaných rokov. Keď si viem zadeliť čas a naplánovať prácu napr. aj vo večerných a nočných hodinách, čo asi v práci nejde, tak si tej "akože dovolenky" užijem viac. Neberiem teraz do úvahy finančnú stránku dovolenky. A keď som šikovná, tak môžem robiť na živnosť pre viacerých. A čo sa týka nemocenského: dôležité je, aká by bola mzda v prípade prac. pomeru a aká dohodnutá suma v prípade živnosti. Pri pracovnom pomere mu zamestnávateľ musí zraziť zákonom stanovenú výšku na všetky druhy poistenia. Pri živnosti sa prihlási len ako dobrovoľne poistený na NP a tie ostatné v prvom roku určite "ušetrí".
Dakujem za rady, aj jedno, aj druhe ma vyhody aj nevyhody. Problem je v tom, ze sa vyberat asi neda. Co urci ten podnikatel, to musi zobrat, moze byt este rad, ze v sucasnej dobe u nas nasiel aku - taku robotu a vo svojom obore.Dakujem. Mne ide len o tu zmluvu, ci ako to mam nazvat, kde by si dal vsetko, na com sa dohodnu, aby to mal na papieri a to neviem, ako sa robi.
Janurka
04.03.09,09:01
Žiaľ, takú zmluvu nemám. Hľadala som v dokumentoch a v časti "Obchodné právo-tlačivá" som našla zmluvu o poskytovaní služieb, aj keď táto je konkrétne na oblasť účtovníctva. Najskôr by som sa poradila s právnikom. Skúste zadať do vyhľadávača napr. "zmluva" a vyhodí Vám dosť zaujímavých príspevkov. Z nich sa dozviete napr. aj to, aby takýto vzťah nebol posudzovaný ako závislá činnosť, ako aj to čo s tým súvisí ďalej.
andrea
05.03.09,13:31
Chcem požiadať o radu: zamestnanec je odmeňovaný minimálnou mzdou 1,689 Eur/hod.
V mesiaci február bol zamestnaný od 1.2. do 22.2.2009 a týmto dňom aj ukončil pracovný pomer. Jeho mzda za toto obdobie je 203,77 EUR za 15 pracovných dní. Aký vymeriavací základ bude pre odvod na zdravotné poistenie a aký bude základ pre odvod na sociálne poistenie? (bude to tých 203,77 EUR? alebo iný?)
mysimis
05.03.09,13:33
Vymeriavacím základom je hrubá mzda.
zuzkic
06.03.09,15:05
dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, začala som podnikať v 11/2008, z DP mi ČZD vyšiel 73.000 /ZD 304 tis./ ako sa dá vyrátať koľko budem platiť do SP od júla 2009.

Ďakujem za odpovede
Lianka
06.03.09,15:13