Dada
27.06.05,11:19
Dňa 1.1.2005 sme kúpili stolársku firmu vrátane zamestnancov, ktorým sa vystavili dodatky k pracovným zmluvám o prechode do novej firmy. Čo všetko treba požadovať od bývalej mzdárky ohľadom zamestnancov? Viem, že treba pracovné zmluvy, prihlášky do poisťovní, mzdové listy.... A čo ešte, viete mi poradiť? Dík.
NADEJKA
27.06.05,09:30
Ahoj,myslím,že toho treba veľa. V prvom rade kompletné osobné spisy zamestnancov,ktoré by mali obsahovať: pracovnú zmluvu,zápočet rokov od predch.zamestnávateľa/event.UP/,podpísané Vyhlásenie k dani zo mzdy,príp.vyhlásenie na úlavu 0,5%,platový výmer.ďalej dochádzkovú evidenciu,výplatné listiny,rekapituláciu miezd,prihlášky,zmeny,odhlášky, do poisťovní zdravotných a sociálnej, mesačné výkazy poisťovní,ďalej mzdové listy za rok 2004, ELDZ za rok 2004,ak robila za rok 2004,tak aj ročné zúčtovanie daní,hlásenia na daňový úrad štvrťročné a ročné.Určite som ešte na niečo zabudla,tak ma prosím ďalší poraďáci doplňte.
Dada
27.06.05,09:36
Ozaj treba aj prehľady a hlásenia na DÚ a mesačné výkazy na poisťovne? Podľa mňa toto asi nie.
Jura
27.06.05,09:36
Spíšte odovzdávajúci a preberajúci protokol, tam ti všetko musí uviesť.
Dada
27.06.05,09:38
Spíšte odovzdávajúci a preberajúci protokol, tam ti všetko musí uviesť.To mi je jasné, že treba preberací protokol, len čo všetko prebrať? Hm?
Johanka
27.06.05,09:47
Skús si na kus papiera napísať, čo všetko budeš ako mzdárka robiť . Myslím, že Ti to odpovie na Tvoju otázku.
Dada
27.06.05,09:52
Skús si na kus papiera napísať, čo všetko budeš ako mzdárka robiť . Myslím, že Ti to odpovie na Tvoju otázku.
Treba mi v prvom rade personálne veci toho dotyčného. Ale mesačné výkazy na poisťovne za minulé roky podľa mňa netreba, a ani prehľady. Hm.
Johanka
27.06.05,10:22
To sú doklady predchádzajúceho zamestnávateľa, myslím, že tebe nepatria.
aladin
27.06.05,11:08
Dňa 1.1.2005 sme kúpili stolársku firmu vrátane zamestnancov, ktorým sa vystavili dodatky k pracovným zmluvám o prechode do novej firmy. Čo všetko treba požadovať od bývalej mzdárky ohľadom zamestnancov? Viem, že treba pracovné zmluvy, prihlášky do poisťovní, mzdové listy.... A čo ešte, viete mi poradiť? Dík.
vzjadril som suhlas ze tieto veci tebe nepatria ale až potom som si všimol že je napisane kupili sme firmu... a ked ste ju kupili , predpokladam firma beyí dalej , takže ku vsetkým dokladom sa dostanete lebo firma zmenila len majitelov. , predchadyajuci majitel nezobral vsetkz dovtedajsie paiere so sebou, tak že asi len preberací protokol kde bude vsetko napisane co zostava vo firme .... dokonca mozno ani preberaci protokol netreba lebo aj uctovnicka zostava a vsetko ide dalej tak ako doteraz, Jasne nový majitel može urobit kontrolu ci doterajsie uplatnované výhodz zamestnancom sa priznavali pravom .. (rodne listy deti na danový bonus napr a ine) , ale iba preto ze sa zmenil majitel podla mna netreba nic žiadat od zamestnancov, (vsak oni aj doteraz pracovali pre xy sro aj odteraz pracuju pre xy SRO)
Dada
27.06.05,11:20
My sme s.r.o. a kúpili sme SZČO. K 31.12.2004 skončili svoje účtovníctvo a my sme ich k 1.1.2005 kúpili.
miriza
27.06.05,11:22
Ja by som si zobrala všetko, tiež som prebrala účtovníctvo po niekom inom a ešte tento rok som hľadala prihlášky, výplatné pásky a mzdové listy z r. 2002.
Dada
27.06.05,11:27
Mám v pláne prebrať len prac. zmluvy, prihlášky do poisťovní, vyhlásenia, mzdové listy, výplatné pásky, prehľady miezd a doklady súvisiace s nárokom na 25 dní dovolenky, či daňový bonus. Mesačné výkazy sa mi zdajú byť zbytočné. Tie ostávajú v "archíve" u tej odkúpenej SZČO. Nie som si však istá, tak preto sa radšej pýtam.
brm
27.06.05,12:04
Ozaj treba aj prehľady a hlásenia na DÚ a mesačné výkazy na poisťovne? Podľa mňa toto asi nie.´kópie výkazov si urob
Zuziana
27.06.05,12:28
Čiže FO im dala výpoveď alebo iným spôsobom ukončila pracovný pomer?
U zamestnancov vzniká nový pracovno-právny vzťah s sro-čkou. Postupuješ ako pri každom inom zamestnancovi.
brm
27.06.05,13:35
Čiže FO im dala výpoveď alebo iným spôsobom ukončila pracovný pomer?
U zamestnancov vzniká nový pracovno-právny vzťah s sro-čkou. Postupuješ ako pri každom inom zamestnancovi.bude nový variabil v sociálke? nové ičo dičo a ostatné sprostosti? ak áno, zánik firmy a vznik novej...a na základe vlastne skúsenosti viem, čo je to zhľadúvanie starých lajstier po niekom, kto to mal na háku...preber čo môžeš, ušetríš si kopu nervov v budúcnosti...
Dada
28.06.05,03:41
Pracovné pomery sa neskončili, trvajú naďalej, len sa urobili dodatky k pracovným zmluvám, v ktorých je, že s.r.o. z dôvodu odkúpenia SZČO preberá aj zamestnancov danej SZČO.
McMarti
28.06.05,04:10
Dadi urob si kopie výkazov do poistovní a mzdové listy, preber si len presonalnu agendu.
brm
28.06.05,04:25
Pracovné pomery sa neskončili, trvajú naďalej, len sa urobili dodatky k pracovným zmluvám, v ktorých je, že s.r.o. z dôvodu odkúpenia SZČO preberá aj zamestnancov danej SZČO.ja som sa pýtala na nové variabily iča a diča a tak...to mení celú situáciu...
martaO
28.06.05,04:32
Takže ste kúpili len majetok a dodatkom k pracovnej zmluve ste zamestnali zamestnancov SZČO vo svojej s.r.o.? Ale to je zmätočné, pretože s.r.o. je PO a SZČO je fyzická osoba. S.r.o. je evidovaná na úradoch pod svojím IČOm, taktiež v SP má svoje evidenčné číslo.
Ak od 1.1.2005 tak potom všetko čo sa týka pracovných zmlúv:
Vyhlásenia k zdaneniu príjmov by som urobila k 1.1.2005 nové pretože vo vyhlásení je uvedené, že ho podpisujú pre zamestnávateľa, ktorým bol SZČO. K vyhláseniu sú potrebné všetky doklady podľa toho čo si zamestnanec uplatňuje ak deti, tak rodné listy detí-kópie, potvrdenia o návšteve školy.
Podľa môjho názoru SZČO by mal vystaviť potvrdenie o odpracovaných rokoch-zápočtový list.
ELDZ mal SZČO zaslať za rok 2004 a vy ako s.r.o. vystaviť nové na tento rok.
Čo sa týka roku 2004 bude si zodpovedať za všetko SZČO, takže netreba staré mesačné výkazy a pod.
Čo sa týka SP by som ich prihlásila ako svojich zamestnancov od 1.1.2005.
Dada
28.06.05,04:33
ja som sa pýtala na nové variabily iča a diča a tak...to mení celú situáciu...
Používajú sa samozrejme IČO a DIČ tej s. r. o., ktorá kupovala SZČO. Kúpou SZČO zanikla predsa.
Krajčovičová
28.06.05,08:07
SZČO mala odhlásiť svojich zamestnancov a S.r.o. prihlásiť na Soc. poist a zdravotnej poisťovni, vyhlásenie k dani - nové od 1.1.23005 (tak ako nový zamestnanec). Je tu nové IČO a DIČ a aj IČZ so Soc. poisťovne.
Poisťovna by nemala týchtozamestnancov evidovených pod IČZ a zamestnanci by mali veľký problém ak pôjdu do dôchodku.
SZČO mala odovzdať evidenčný list zamestnancov za rok 2004 na SOc. poisťovňu. Mzdové listy zostanú u SZČO a výkazy tiež.
M.K.
brm
28.06.05,08:57
Používajú sa samozrejme IČO a DIČ tej s. r. o., ktorá kupovala SZČO. Kúpou SZČO zanikla predsa.neviem, neviem, ale tento postup sa mi nezdá...
Dada
28.06.05,09:18
SZČO mala odhlásiť svojich zamestnancov a S.r.o. prihlásiť na Soc. poist a zdravotnej poisťovni, vyhlásenie k dani - nové od 1.1.23005 (tak ako nový zamestnanec). Je tu nové IČO a DIČ a aj IČZ so Soc. poisťovne.
Poisťovna by nemala týchtozamestnancov evidovených pod IČZ a zamestnanci by mali veľký problém ak pôjdu do dôchodku.
SZČO mala odovzdať evidenčný list zamestnancov za rok 2004 na SOc. poisťovňu. Mzdové listy zostanú u SZČO a výkazy tiež.
M.K.
Na sociálke sa len zmena nahlásila a priložila sa kópia zmluvy o kúpe podniku. Takže ak teraz zamestnanec z tej odkúpenej firmy maróduje, tak sa mu za vymer. základ berie vym. základ z roku 2004, nie 2005. To len ako príklad.
Dada
28.06.05,09:19
neviem, neviem, ale tento postup sa mi nezdá...
Čo sa ti tam nezdá? Zmluvou o kúpe podniku sa na s.r.o. prevideli pohľadávky, záväzky, majetok a zamestnanci tej SZČO. Takže logicky je teraz všetko pod údajmi s.r.o.
Dada
28.06.05,09:24
Takže ste kúpili len majetok a dodatkom k pracovnej zmluve ste zamestnali zamestnancov SZČO vo svojej s.r.o.? Ale to je zmätočné, pretože s.r.o. je PO a SZČO je fyzická osoba. S.r.o. je evidovaná na úradoch pod svojím IČOm, taktiež v SP má svoje evidenčné číslo.
Ak od 1.1.2005 tak potom všetko čo sa týka pracovných zmlúv:
Vyhlásenia k zdaneniu príjmov by som urobila k 1.1.2005 nové pretože vo vyhlásení je uvedené, že ho podpisujú pre zamestnávateľa, ktorým bol SZČO. K vyhláseniu sú potrebné všetky doklady podľa toho čo si zamestnanec uplatňuje ak deti, tak rodné listy detí-kópie, potvrdenia o návšteve školy.
Podľa môjho názoru SZČO by mal vystaviť potvrdenie o odpracovaných rokoch-zápočtový list.
ELDZ mal SZČO zaslať za rok 2004 a vy ako s.r.o. vystaviť nové na tento rok.
Čo sa týka roku 2004 bude si zodpovedať za všetko SZČO, takže netreba staré mesačné výkazy a pod.
Čo sa týka SP by som ich prihlásila ako svojich zamestnancov od 1.1.2005.
Postupy so sociálkou a zdravotkami sú v poriadku, tam sa len zmeny nahlásili, to máme odkonzultované s danými poisťovňami. Ide mi len o to, čo všetko prebrať. Nemusíte riešiť, či je to takto správe, alebo nejako ináč. Prechod je urobený korektne.

Je jasné, že vyhlásenia sú podpísané na tento rok nové. Ide o to, či pýtať staré vyhlásenia, alebo nie. Zápočet rokov mi tiež nie je celkom jasný. Podľa mňa budeme zápočet robiť my a uvedieme do neho aj tie roky, ktoré odpracoval daný zamestnanec u tej SZČO.
Denda
28.06.05,09:32
Postupy so sociálkou a zdravotkami sú v poriadku, tam sa len zmeny nahlásili, to máme odkonzultované s danými poisťovňami. Ide mi len o to, čo všetko prebrať. Nemusíte riešiť, či je to takto správe, alebo nejako ináč. Prechod je urobený korektne.

Je jasné, že vyhlásenia sú podpísané na tento rok nové. Ide o to, či pýtať staré vyhlásenia, alebo nie. Zápočet rokov mi tiež nie je celkom jasný. Podľa mňa budeme zápočet robiť my a uvedieme do neho aj tie roky, ktoré odpracoval daný zamestnanec u tej SZČO.Otázka: prípadné kontroly poisťovne a daňový úrad bude vykonávať v sro alebo u SZČO. Totož nie je mi jasné , že si povedala, že SZČO zanikla.?
Nezmenila sa len právna forma SZČO na právnickú osobu?
Dada
28.06.05,09:36
Otázka: prípadné kontroly poisťovne a daňový úrad bude vykonávať v sro alebo u SZČO. Totož nie je mi jasné , že si povedala, že SZČO zanikla.?
Nezmenila sa len právna forma SZČO na právnickú osobu?
Nezmenila sa právna forma. SZČO ukončila svoju činnosť k 31.12.2004. Lebo svoj majetok atď patrí od 1.1.2005 s.r.o.
Denda
28.06.05,09:51
Nezmenila sa právna forma. SZČO ukončila svoju činnosť k 31.12.2004. Lebo svoj majetok atď patrí od 1.1.2005 s.r.o.Všetko, čo sa týkalo SZČO musíš nechať tam. Daň zo závislej činnosti budú kontrolovať SZCO a jemu by to predsa chýbalo. Takisto je to aj z inými podkladmi napr.na daňový bonus atď. Pre SRO by si si mala zabezpečiť nové potvrdenia aj podklady. Čo sa týka zápočtov rokov dá sa to vyriešiť aj tak, že im ho vystavíš dokopy, ale veľmi to neodporúčam.
Nerozoberám tu odovzdanie evidenčných dôchodkových listov, lebo tiež si myslím,že za rok 2004 ich mala SZČO odovzdať. Toto by som si na tvojom mieste ešte raz overila na sociálnej poisťovni.
Myslím, že ZP a SP to s tým prihlásením zamestnancov vyriešili za teba. Nemusela si vypisovať prihlášky.