nika6
03.03.09,15:57
ahojte, nemám dosť jasno kde sa účtuje PHM (benzín)
materiál, alebo réžia??????????????????????????

A ešte sa chcem spýtať ako mám zaúčtovať osobný vklad podnikateľa do pokladne?? (nemal peniaze na účte ani v pokladni a potreboval niečo uhradiť)
ako vklad do pokladne a potom nezdaniteľný príjem???
Ináč nikde to nemusím účtovať alebo evidovať???
Monika Kováčová
03.03.09,15:31
nika6
04.03.09,08:27
neviem či som správne pochopila ako materiál???
môžem poprosiť a tvoj názor???
hanelie
04.03.09,08:36
ako vklad podnikateľa - PNZD
keď sa nazbierajú peniažky - potom bude osobná spotreba - VNZD

PHM je prevádzková réžia
Marína
04.03.09,09:23
neviem či som správne pochopila ako materiál???
môžem poprosiť a tvoj názor???


odporúčam preštudovať tu: http://www.porada.sk/t74798-material-alebo-rezia.html
a tu: http://www.porada.sk/t72338-zaciatocnik-v-jednoduchom-uctovnictve.html

Prepáč Nika, ale Monika si dala tú námahu, že ti naservírovala linky na témy, ktoré ak by si si prečítala, našla by si aj odpoveď a aj jej názor. Viď:
http://www.porada.sk/950731-post137.html
Monika Kováčová
04.03.09,09:44
ako vklad podnikateľa - PNZD
keď sa nazbierajú peniažky - potom bude osobná spotreba - VNZD

PHM je prevádzková réžia
súhlasím, okrem poslednej vety. PHM nie je prevádzková réžia podľa postupov od 1.1.2008
hanelie
04.03.09,10:32
PHM v JÚ sa učtuje ako prevádzková réžia / len dopravcovia učtujú ako materiál
PHM v PÚ sa učtuje ako materiál /
nika6
04.03.09,11:01
Ďajem vám všetkym za vaše názory

ak sa smiem spýtať tak ešte by som potrebovala poradiť ohľadom zrážkovej dane z kreditného úroku.
Je to správne ak dám tú zrážkovú daň ako VNZD??? (len neviem ďalej v akom členení, žeby daň z príjmu??)
Marína
04.03.09,11:21
Správne.
Marína
04.03.09,11:30
PHM v JÚ sa učtuje ako prevádzková réžia / len dopravcovia učtujú ako materiál
PHM v PÚ sa učtuje ako materiál /
Na základe akého predpisu?
Môj názor:
prevádzkové látky - hmotné(materiál, tovar, ...)
prevádzková réžia - nehmotné(služba)

§ 11
Zásoby
(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako ...........
hanelie
04.03.09,14:03
§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania

kontrola z DÚ uznala spôsob učtovania PHM ako prevádzkovú réžiu
Monika Kováčová
04.03.09,14:22
kontrola z DÚ uznala spôsob učtovania PHM ako prevádzkovú réžiu
Hani, ale ako materiál sa účtujú podľa postupov účtovania v JÚ až od 1.1.2008. Rok 2007 sa účtoval PrRéžia.
hanelie
04.03.09,14:29
monika,:)
kontrola bola v roku 2008 / august a priamo na PHM si dali záležať -
Monika Kováčová
04.03.09,14:34
monika,:)
kontrola bola v roku 2008 / august a priamo na PHM si dali záležať -
Ešte sú dve možnosti:
1. buď kontrolóri ešte nemajú "správne vedomosti" alebo
2. nemala si kontrolu na vedenie účtovníctva, ale na DPH...
hanelie
04.03.09,15:35
pre istotu som sa pýtala aj iných, ktorí učtujú v jú - všetci majú phm v pr
skúsim ešte dotaz priamo u zdroja:)
ekopo
04.03.09,15:56
Materiál / réžia?
Účtujte nákup PHM v JU pri nákupe ako VNZD, a následne na základe knihy jázd, spotreby v TP, účtujte výdavky na spotrebované PHM do PR.
podľa zákona o dani z píjmov § 19 písm. l sú daňové výdavky
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze,
Monika Kováčová
04.03.09,15:58
Materiál / réžia?
Účtujte nákup PHM v JU pri nákupe ako VNZD, a následne na základe knihy jázd, spotreby v TP, účtujte výdavky na spotrebované PHM do PR.
podľa zákona o dani z píjmov § 19 písm. l sú daňové výdavky
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze,
nie, nie ekopo:
pozri tu: http://www.porada.sk/950731-post137.html
ekopo
04.03.09,16:00
nie, nie ekopo:
pozri tu: http://www.porada.sk/950731-post137.html
tú tému dobre poznám, skús vyvrátiť uvedený postup
Monika Kováčová
04.03.09,16:38
tú tému dobre poznám, skús vyvrátiť uvedený postup
Skúsim:

Materiál / réžia?
Účtujte nákup PHM v JU pri nákupe ako VNZD, a následne na základe knihy jázd, spotreby v TP, účtujte výdavky na spotrebované PHM do PR.
podľa zákona o dani z píjmov § 19 písm. l sú daňové výdavky
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze,

prísp. č. 10 od Maríny v tejto téme:
Postupy účtovania v JÚ platné od 1.1.2008:
§ 11
Zásoby
(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako ...........
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky

takže tvoj postup čo sa týka prevádzkovej réžie nie je správny, nakoľko Postupy účtovania presne špecifikujú účtovanie PHM ako materiálu.

Podľa tvojho postupu sa VNZD preúčtujú podľa skutočnej spotreby- súhlasím - do Prevádzkovej réžie - nesúhlasím. Preúčtovať sa môžu do Nákup materiálu.
Resp. sa PHM účtujú do VOZD členenie nákup materiálu a na konci roka sa podľa skutočnej spotreby urobí zápis v PD uzávierková operácia nepeňažná mínusom z VOZD nákup materiálu.

Teraz skús účtovanie do PR podložiť zákonom.
ekopo
04.03.09,17:01
Pri počiatočnom účtovaní PHM do VNZD, následne do PR zúčtujem prepočet spotreby, čiže nie nákup paliva ani nákup materiálu. V tomto prípade neúčtujem o nákupe materiálu ani o zásobách.
Mimochodom, nákup PHM osobne účtujem do materiálu, v PU aj v JU. Ale ani uvedený spôsob sa mi nezdá byť v rozpore so zákonom.
Monika Kováčová
04.03.09,17:24
Pri počiatočnom účtovaní PHM do VNZD, následne do PR zúčtujem prepočet spotreby, čiže nie nákup paliva ani nákup materiálu. V tomto prípade neúčtujem o nákupe materiálu ani o zásobách.
Mimochodom, nákup PHM osobne účtujem do materiálu, v PU aj v JU. Ale ani uvedený spôsob sa mi nezdá byť v rozpore so zákonom.

hmm... zaujímavý pohľad... potom ale prepočítaná spotreba PHM nie je hmota, ktorá je potrebná na prevádzku účtovnej jednotky ako celku??? nezdá sa mi to.
popoka34
16.03.09,12:04
Dobrý deň,
je potrebné zaúčtovať osobný vklad podnikateľa aj do knihy záväzkov?
Ďakujem