scorpions
03.03.09,15:32
Poradte mi niekto. Zamestnanec si v januári žiadal neplatené volno 13 dni a to isté teraz spravil aj vo februári. Ako je to s odvodmi do SP a ZP ? vypočítavajú sa aj za obdobie neplateného volna alebo len za odpracované dni?
scorpions
03.03.09,14:47
nikto neporadí??????:confused:
gabriela2579
03.03.09,20:05
SOCIÁLNA POISŤOVŇA:

Zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na garančné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.

Prerušenie poistenia

Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti, ak osobitný predpis (§ 24 zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov) neustanovuje inak, v období, v ktorom
· čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy alebo čerpá služobné voľno bez nároku na plat alebo služobný príjem,

Oznamovacia povinnosť: na RLFO oddiel 10 - prerušenie poistného - uvedieš dátum a číslo 1 - čerpanie pracovného voľna bez náhrady mzdy

A nezabudni ho potom prihlásiť späť, keď skončí neplatené voľno.




Paula
03.03.09,20:08
Zdravotné poistenie sa odvádza aj počas nepl. voľna.
karcoolka1
17.03.09,18:56
Zamestnanec so zamestnávateľom sa dohodli na neplatenom voľne 8 dní. Skutočný dôvod je, že zamestnávateľ nemá prácu preňho a keďže je v skúšobnej dobe, mohol by ho vyhodiť, ale nechce. Tak sa dohodli takto.
Do SP spravím ako je uvedené hore. Do ZP to netreba ani nahlásiť? Zamestnanec nemá počas neplateného voľná odvody?
Treba spísať nejakú dohodu, že s tým súhlasia obe strany?
Iveta Matlovičová
17.03.09,19:40
Zamestnanec so zamestnávateľom sa dohodli na neplatenom voľne 8 dní. Skutočný dôvod je, že zamestnávateľ nemá prácu preňho a keďže je v skúšobnej dobe, mohol by ho vyhodiť, ale nechce. Tak sa dohodli takto.
Do SP spravím ako je uvedené hore. Do ZP to netreba ani nahlásiť? Zamestnanec nemá počas neplateného voľná odvody?
Treba spísať nejakú dohodu, že s tým súhlasia obe strany?

zvláštna dohoda :-) ok SP - prerušenie - platí, čo je vyššie popísané, ZP - nenahlasuješ nič, riadne sa platia odvody, akokeby bol Zamestnanec v práci, najmenej z minimálnej mzdy.

Podľa § 13 zákona o zdravotnom poistení:
(15) Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ zamestnanca rozumie minimálna mzda zamestnanca podľa osobitného predpisu47) platná k 1. januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné. Minimálny základ zamestnanca podľa § 11 ods. 3 písm. d) až k) nie je určený.

(16) Minimálny základ podľa odseku 15 sa nekráti o časť zodpovedajúcu neospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca a poskytnutému pracovnému voľnu bez náhrady mzdy, ktoré zamestnávateľ poskytne zamestnancovi na jeho žiadosť, okrem pracovného voľna bez náhrady mzdy, ktoré je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi podľa osobitného predpisu.4
karcoolka1
17.03.09,19:51
Takúto situáciu nemáme ani vo vnútrop.smernici. Mám spísať nejakú dohodu, resp. dať to ako na žiadosť zamestnanca?
mzdarka renca
17.03.09,20:29
Takúto situáciu nemáme ani vo vnútrop.smernici. Mám spísať nejakú dohodu, resp. dať to ako na žiadosť zamestnanca?

Zamestnanec písomne požiada zamestnávateľa o neplatené voľno a zamestnávateľ mu písomne oznámi buď, že súhlasí, alebo nesúhlasí.
karcoolka1
18.03.09,05:54
Zamestnanec písomne požiada zamestnávateľa o neplatené voľno a zamestnávateľ mu písomne oznámi buď, že súhlasí, alebo nesúhlasí.

Veľmi pekne ďakujem! ;)
marcelaStanakova
07.04.09,08:26
môže zamestnávateľ prikázať neplatené voľno zamestnancovi z dovodu neschopnosti platenia mzdy
mzdarka renca
07.04.09,08:27
môže zamestnávateľ prikázať neplatené voľno zamestnancovi z dovodu neschopnosti platenia mzdy

nie
marcelaStanakova
07.04.09,08:36
ako to potom môže zamestnávateľ riesiť len po vzájomnej dohode na neplatenom voľne zo zamestnacom a aako dlho môže trvať NV
mzdarka renca
07.04.09,08:38
ako to potom môže zamestnávateľ riesiť len po vzájomnej dohode na neplatenom voľne zo zamestnacom a aako dlho môže trvať NV

o neplatené voľno môže žiadať zamestnanec a zamestnávateľ s ním môže a nemusí súhlasiť. Dĺžka NV je neobmedzená. Ja mám napr. zamestnanca, ktorý je na NV už 2 roky:).
marcelaStanakova
07.04.09,08:39
Za akých okolností môže zamestnávateľ donútiť zamestnanca čerpať neplatené voľno?
Tu ide o opačný prípad kedy by to potreboval zamestnávateľ
mzdarka renca
07.04.09,08:41
Za akých okolností môže zamestnávateľ donútiť zamestnanca čerpať neplatené voľno?
Tu ide o opačný prípad kedy by to potreboval zamestnávateľ

Možná je len dohoda, zamestnanca nemôže donútiť.
marcelaStanakova
07.04.09,08:45
Ďakujem nechceme prepusťať tak to sa to snažíme vyriešiť nejakým jemnejším spôsobom neexistuje nejaký vzor na dohodu o neplatenom volne musí tam byť presne stanovené koľko bude trvať NV??
katjab
15.04.09,07:51
Zamestnankyňa sa chystá na neplatené voľno, aké povinnosti mám ako mzdárka? Stačí RLFO do soc. poisťovne? Žiadna odhláška do ZP?, ale odvody riadne idú za tú dobu z minima?
mzdarka renca
15.04.09,09:06
Zamestnankyňa sa chystá na neplatené voľno, aké povinnosti mám ako mzdárka? Stačí RLFO do soc. poisťovne? Žiadna odhláška do ZP?, ale odvody riadne idú za tú dobu z minima?

áno, odvody do ZP počítaš z min. mzdy a odvádzaš ich tiež ty.

ale po ukončení neplateného voľna požiadaj zamestnankiňu, aby sumu (preddavky zam-ľa+ zam-nca), ktorú zamestnávateľ odviedol na ZP, uhradil celú zamestnávateľovi buď na účet, alebo vložil ju do pokladne zamestnávateľa.
VERONIKA6
15.04.09,09:23
áno, odvody do ZP počítaš z min. mzdy a odvádzaš ich tiež ty.

ale po ukončení neplateného voľna požiadaj zamestnankiňu, aby sumu (preddavky zam-ľa+ zam-nca), ktorú zamestnávateľ odviedol na ZP, uhradil celú zamestnávateľovi buď na účet, alebo vložil ju do pokladne zamestnávateľa.
Pri odsúhlasení neplateného voľna doporučujem dať do poznámky, že zamestnanec uhradí odvody ktoré za neho zamestnávateľ bol povinný odviesť.
vandat
09.06.09,16:34
pre nedostatok práce nám zamestnávateľ oznámil že budeme do konca mesiaca doma na 60%/išlo o 8 prac.dní/,aké bolo naše prekvapenie keď na výplatnej páske sme mali miesto 8 dní 60%mzdy zaplatené ,len 6 dní a 2 dni neplatené volno,zamestnávateľ nám nepodal žiadne vysvetlenie a čo máme robiť keď sa to zopakuje znova?
Tweety
09.06.09,16:55
pre nedostatok práce nám zamestnávateľ oznámil že budeme do konca mesiaca doma na 60%/išlo o 8 prac.dní/,aké bolo naše prekvapenie keď na výplatnej páske sme mali miesto 8 dní 60%mzdy zaplatené ,len 6 dní a 2 dni neplatené volno,zamestnávateľ nám nepodal žiadne vysvetlenie a čo máme robiť keď sa to zopakuje znova?
Podať podnet na Inšpektorát práce.
rodina1
12.06.09,04:37
Dobrý deň. Zamestnanec chce čerpať neplatené voľno od 20. 6. do 20. 7. Má však ešte nárok na RD (do konca roka) 7 dní. Má mu zamestnávateľ na žiadosť zamestnanca odpovedať v tom znení, že neplatené voľno mu bude poskytnuté po vyčerpaní tých 7 dní, alebo mu poskytne neplatené voľno na celú dobu. Ďakujem.
VERONIKA6
12.06.09,05:22
Dobrý deň. Zamestnanec chce čerpať neplatené voľno od 20. 6. do 20. 7. Má však ešte nárok na RD (do konca roka) 7 dní. Má mu zamestnávateľ na žiadosť zamestnanca odpovedať v tom znení, že neplatené voľno mu bude poskytnuté po vyčerpaní tých 7 dní, alebo mu poskytne neplatené voľno na celú dobu. Ďakujem.
Záleží od zamestnávateľa ako sa rozhodne. Každopádne by som súhlasila s neplateným voľnom, nakoľko píšeš, že nárok 7 dní dovolenky je do konca roka. Neplatené voľno je prerušenie ktoré je potrebné nahlásiť RL FO - dôvod 1. Za zamestnanca musí zamestnávateľ odviesť preddavky na zdravotné poistenie zamestnaca aj zamestnávateľa, čiže Ti doporučujem spísať so zamestnancom dohodu, že tieto preddavky zamestnanec vráti zamestnávateľovi.
Tweety
12.06.09,05:25
Dobrý deň. Zamestnanec chce čerpať neplatené voľno od 20. 6. do 20. 7. Má však ešte nárok na RD (do konca roka) 7 dní. Má mu zamestnávateľ na žiadosť zamestnanca odpovedať v tom znení, že neplatené voľno mu bude poskytnuté po vyčerpaní tých 7 dní, alebo mu poskytne neplatené voľno na celú dobu. Ďakujem.
Nikde v ZP nenájdeš podmienku, že ak chce čerpať NV, musí si najprv vyčerpať dovolenku. Takže postupujete podľa vzájomnej dohody.
jana32
17.06.09,11:57
Prosím aký negatívny dopad má neplatené voľno na zamestnanca ( z pohľadu možnej budúcej PN, MD a pod. )?
Arava
02.07.09,08:24
Prosím poraďákov o radu,
zamestnancovi poskytne organizácia neplatené volno po dobu 3 mesiacov. Soc. poisťovňa - prerušuje sa mu poistné obdobie, Zdravotná poisťovňa: ovod z min mzdy 295,50 Zamestnanec 11,82€ a firma 29,55€ Tento zamestnanec musí byť vo výkazoch pre zdravotnú poisťovňu to zmená, že sa mu musí urobiť výplata,
ktorá bude mínusová (odvod zamestnanca na ZP -11,82€) Ako to správne vysporiadať v učtovníctve??
veronikasad
02.07.09,08:55
Prosím poraďákov o radu,
zamestnancovi poskytne organizácia neplatené volno po dobu 3 mesiacov. Soc. poisťovňa - prerušuje sa mu poistné obdobie, Zdravotná poisťovňa: ovod z min mzdy 295,50 Zamestnanec 11,82€ a firma 29,55€ Tento zamestnanec musí byť vo výkazoch pre zdravotnú poisťovňu to zmená, že sa mu musí urobiť výplata,
ktorá bude mínusová (odvod zamestnanca na ZP -11,82€) Ako to správne vysporiadať v učtovníctve??
Zamestnanec uhradí mínusovú výplatu do pokladne firmy.
Niektoré firmy poskytujú zamestnancom neplatené volno za podmienky, že im zamestnanec uhradí aj zdr. poistenie, ktoré hradí za neho firma. Treba si dohodnúť podmienky pred udelením súhlasu s neplateným volnom.
Arava
02.07.09,09:19
Ďakujem všetkým za odpoveď!! Ešte sa chcem uistiť v jednej veci
Ak zamestnanec ktorý požiada o neplatené volno má priznaný invalidný dôchodok nad 70% je odvod do Zdravotnej poisťovne je z min. mzdy 295,50€ ale polovičné sadzby zamestnanec 2% a firma 5%?? Je to tak správne?
Stina
02.07.09,09:55
Áno, odvody zdravotne postihnutého (invalidného dôchodcu) sú :
2 % za zamestnanca a 5 % za zamestnávateľa
Arava
02.07.09,10:02
Prosím poraďákov o radu
Poistné ktoré uhradí firma za zamestnanca, ktorému poskytne neplatené volno, je neďaňovým nákladom firmy??
Tweety
02.07.09,10:05
Prosím poraďákov o radu
Poistné ktoré uhradí firma za zamestnanca, ktorému poskytne neplatené volno, je neďaňovým nákladom firmy??
Je daňovo uznaným, ale firma sa s odvodmi vysporiada so zamestnancom, takže v konečnom budú odvody v nákl. za neho nula.
FugAn
02.07.09,10:44
Ked zamestnavatel poskytne neplatene volno na kratsie obdobie ako 30 dni v mesiaci na zdravotne poistenie plati odvod z hrubej mzdy.
Dana7
06.07.09,05:51
Je daňovo uznaným, ale firma sa s odvodmi vysporiada so zamestnancom, takže v konečnom budú odvody v nákl. za neho nula.


Chcem sa uistiť, či mi program správne vyrátal odvody na ZP. Zamestnanec mal 2 dni NV, hrubá mzda je 663,88 EUR, pri tých dvoch dňoch NV mu vyšla mzda 603,53 EUR. Program vypočítal odvody len z tejto sumy, tie 2 dni NV - zložka je zadaná správne ako neplatené voľno s odvodmi na ZP vôbec nezobral do úvahy a nerátal žiadne odvody na ZP. Je to prosím správne? Ráta to tak preto, že mzda je vyššia ako minimálna a minimálny odvod je tým pádom dodržaný?
Je to súrne, lebo potrebujeme poslať výplaty a nie som si istá. Ďakujem
ivka70
06.07.09,06:06
Chcem sa uistiť, či mi program správne vyrátal odvody na ZP. Zamestnanec mal 2 dni NV, hrubá mzda je 663,88 EUR, pri tých dvoch dňoch NV mu vyšla mzda 603,53 EUR. Program vypočítal odvody len z tejto sumy, tie 2 dni NV - zložka je zadaná správne ako neplatené voľno s odvodmi na ZP vôbec nezobral do úvahy a nerátal žiadne odvody na ZP. Je to prosím správne? Ráta to tak preto, že mzda je vyššia ako minimálna a minimálny odvod je tým pádom dodržaný?
Je to súrne, lebo potrebujeme poslať výplaty a nie som si istá. Ďakujem

Ano, je to tak spravne.
Dana7
06.07.09,06:12
Ano, je to tak spravne.

Ivka70 ďakujem veľmi pekne a prajem pekný deň.:)
Maňaska
04.08.09,09:13
Ak požiadá o neplatené voľno zamestnanec, ktorý má uzavretý pracovný pomer na skrátený úväzok (25 hodín) vymeriavací základ pre odvod poistného do ZP je minimálna mzda 295,50, alebo pomerná časť minimálnej mzdy v závislosti od uväzku ?

Ďakujem za odpoveď
Ančika
04.08.09,12:40
Ak požiadá o neplatené voľno zamestnanec, ktorý má uzavretý pracovný pomer na skrátený úväzok (25 hodín) vymeriavací základ pre odvod poistného do ZP je minimálna mzda 295,50, alebo pomerná časť minimálnej mzdy v závislosti od uväzku ?

Ďakujem za odpoveď odpoveď v texte
milanr
05.08.09,11:18
Zamestnanec požiadal o 6 mesiacov neplateného voľna. Zamestnávateľ s tým súhlasí za podmienky, že zamestnanec uhradí odvody do ZP za ZĽ. Má niekto vzor Dohody (resp. Súhlasu ZĽ s čerpaním neplateného voľna), ktorú treba so zamestnancom spísať. Ďakujem.
Jakubec
07.08.09,09:44
Spolocnost sa so zamestnancom dohodla na neplatenom volne pocas ktoreho sa zamestnanec zamestnal so suhlasom spolocnosti u dalsieho zamestnavatela na dobu urcitu a novy zamestnavatel za zamestnanca plati normalne odvody aj do ZP. Musi aj zamestnavatel, u ktoreho je zamestnanec platit odvody do ZP? A ak ich musi platit tak z min. mzdy alebo zo skutocne vyplatenej mzdy (z 0.- EUR)? Dik za odpoved
jankasm
07.08.09,10:29
Spolocnost sa so zamestnancom dohodla na neplatenom volne pocas ktoreho sa zamestnanec zamestnal so suhlasom spolocnosti u dalsieho zamestnavatela na dobu urcitu a novy zamestnavatel za zamestnanca plati normalne odvody aj do ZP. Musi aj zamestnavatel, u ktoreho je zamestnanec platit odvody do ZP? A ak ich musi platit tak z min. mzdy alebo zo skutocne vyplatenej mzdy (z 0.- EUR)? Dik za odpoved

Vaša firma postupuje v platení odvodov počas neplateného voľna bez ohľadu na druhé zamestnanie. A zamestnanec, keďže je zamestnaný v dvoch pracovných pomeroch, aj keď v jednom má neplatené voľno, musí platiť odvody u obidvoch zamestnávateľov.
Takže áno, počas neplateného voľna musíte naďalej platiť do ZP odvody z minimálnej mzdy za zamestnanca aj za zamestnávateľa. :cool:
Jakubec
07.08.09,12:30
Vaša firma postupuje v platení odvodov počas neplateného voľna bez ohľadu na druhé zamestnanie. A zamestnanec, keďže je zamestnaný v dvoch pracovných pomeroch, aj keď v jednom má neplatené voľno, musí platiť odvody u obidvoch zamestnávateľov.
Takže áno, počas neplateného voľna musíte naďalej platiť do ZP odvody z minimálnej mzdy za zamestnanca aj za zamestnávateľa. :cool:

Ale keby sme sa (aj spetne) so zamestnancom dohodli na urcitu dobu na skrateni prac. uvazku (napr. na 1/10000 prac. uvazku), tak by sme platili do ZP iba zo skutocne vyplatenej mzdy, minimalne z desattisiciny min. mzdy. Je to tak??
Nutricia
31.12.09,08:45
Ahoj,
ako je to s neplateným volnom na pol dna( 4 hod)?
do SP sa posiela RLFO len za celé dni ale ked to zadám 4 hod v programe odvody do SP mi upraví o celý den nakolko sa VZ prerátava na kalendárne dni.
Iveta Matlovičová
03.01.10,09:35
Ahoj,
ako je to s neplateným volnom na pol dna( 4 hod)?
do SP sa posiela RLFO len za celé dni ale ked to zadám 4 hod v programe odvody do SP mi upraví o celý den nakolko sa VZ prerátava na kalendárne dni.

o prerušenie SP ide vtedy, ak neplatené voľno trvá celý pracovný deň (pracovnú zmenu) alebo dlhšie
certik
04.03.10,09:45
Ahojte,

je zdravotné poistenie daňovým nákladom ak celé poistenie (zamestnanec aj zamestnávateľ) platí zamestnávateľ? Zamestnanec to nebude platiť, tak sa dohodli.
salka
11.03.10,09:17
Dobrý deň všetkým,
potrebovala by som poradiť....dočítala som sa tu na porade, že ak pracovník čerpal neplatené voľno na vlastnú žiadosť, že má firme doplatiť rozdiel odvodov do min.mzdy...mne síce PC vypočítal odvody z min.mzdy, nakoľko HM bola nižšia, ale neviem si vypočítať kolko by mal zamestnanec preplatiť firme...môžete mi poradiť ako to vypočítať?

skutočná HM: 258,96

odvod z 282,88 (hod.min.mzda 1,768x8hod.x20dní)
ZP:
zam-eľ: 28,28
zam-ec: 11,31
SP:
zam-eľ: 64,90
zam-ec: 24,10

Ďakujem
vladino45
07.06.10,08:18
zamestnanec mal 15 dní neplatené voľno. pri výpočte odvodov do ZP nebol dosiahnutý min. základ 307,70.
postupujem tak že napr.mesiac mal 20 prac.dní,
jeho HM za 5 dni je 100 eur
a dopočítavam do min. základu 307,70 :20x15=230,77+100 =330,77 a z toho zaplatím odvody ,
alebo stačí zaplatiť z 307,70 ?? dakujem
Iveta Matlovičová
08.06.10,10:39
zamestnanec mal 15 dní neplatené voľno. pri výpočte odvodov do ZP nebol dosiahnutý min. základ 307,70.
postupujem tak že napr.mesiac mal 20 prac.dní,
jeho HM za 5 dni je 100 eur
a dopočítavam do min. základu 307,70 :20x15=230,77+100 =330,77 a z toho zaplatím odvody ,
alebo stačí zaplatiť z 307,70 ?? dakujem

z 307,70 eura...

Podľa § 13 ods. 15 a 16 zákona o zdravotnom poistení:

(15) Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ zamestnanca rozumie minimálna mzda zamestnanca podľa osobitného predpisu47) platná k 1. januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné. Minimálny základ zamestnanca podľa § 11 ods. 3 písm. d) až k) nie je určený.

(16) Minimálny základ podľa odseku 15 sa nekráti o časť zodpovedajúcu neospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca a poskytnutému pracovnému voľnu bez náhrady mzdy, ktoré zamestnávateľ poskytne zamestnancovi na jeho žiadosť, okrem pracovného voľna bez náhrady mzdy, ktoré je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi podľa osobitného predpisu
Maria3
22.06.10,16:45
Dobry vecer, vie mi niekto poradit, ake povinnosti ma zamestnanec, ktory si to NV berie - hlavne voci voci SP? Kamaratka si ma zobrat 5 dni NV (presunuli celozavodnu dovolenku v case, ked uz mala kupene letenky a tak jej v praci navrhli, nech si vezme NV, ale nik jej nevie poradit, co vsetko jej z toho vyplyva...) Vopred dakujem.
Maxinka
09.07.10,11:30
aj mne by to pomohlo:-(
Maxinka
09.07.10,13:13
Je daňovo uznaným, ale firma sa s odvodmi vysporiada so zamestnancom, takže v konečnom budú odvody v nákl. za neho nula.A čo vtedy ak mu ich zamestnávateľ napr. odpustí?:confused:
Maxinka
11.11.10,13:19
o neplatené voľno môže žiadať zamestnanec a zamestnávateľ s ním môže a nemusí súhlasiť. Dĺžka NV je neobmedzená. Ja mám napr. zamestnanca, ktorý je na NV už 2 roky:).
:confused:A ked je tak dlho a vy za neho odvádzate ZP - potom si ako pýtate od neho preplatenie ZP?:confused:
Výpočet bude takto napr. za 10/2010? ZP z min. mzdy 307,70€(43,07/31KD=1,39*16dní NV=22,24€) mi má vrátiť zam-ec??
A ako účtujete ten preplatok na ZP čo Vám vracia zam-ec?
Maxinka
12.11.10,08:28
:confused:A ked je tak dlho a vy za neho odvádzate ZP - potom si ako pýtate od neho preplatenie ZP?:confused:
Výpočet bude takto napr. za 10/2010? ZP z min. mzdy 307,70€(43,07/31KD=1,39*16dní NV=22,24€) mi má vrátiť zam-ec??
A ako účtujete ten preplatok na ZP čo Vám vracia zam-ec?
:confused:nikto:confused:
bef
12.11.10,08:48
Náš zamestnanec má zo zamestnávateľom písomne dohodnuté, že odvody do ZP bude mesačne poukazovať na účet zamestnávateľa. Odvody zamestnávateľa za zamestnanca, zamestnanec nemusí plať ale ak sa tak dohodneš, tak ich tiež poukazuje na účet.

Pekný deň
Maxinka
12.11.10,09:52
Náš zamestnanec má zo zamestnávateľom písomne dohodnuté, že odvody do ZP bude mesačne poukazovať na účet zamestnávateľa. Odvody zamestnávateľa za zamestnanca, zamestnanec nemusí plať ale ak sa tak dohodneš, tak ich tiež poukazuje na účet.

Pekný deň
Ďakujem a ten Výpočet? Je dobrý? napr. za 10/2010? ZP z min. mzdy 307,70€(43,07/31KD=1,39*16dní NV=22,24€) mi má vrátiť zam-ec??
A ako účtujete ten preplatok na ZP čo Vám vracia zam-ec? 221/
mzdarka renca
12.11.10,10:46
:confused:A ked je tak dlho a vy za neho odvádzate ZP - potom si ako pýtate od neho preplatenie ZP?:confused:
Výpočet bude takto napr. za 10/2010? ZP z min. mzdy 307,70€(43,07/31KD=1,39*16dní NV=22,24€) mi má vrátiť zam-ec??
A ako účtujete ten preplatok na ZP čo Vám vracia zam-ec?

no v máme dva druhy prípadov čerpania NP, jeden je ten, že zamestnanec sprevádza manžela, ktorý je veľvyslancom v nemenovanej krajine a za tohto zamestnanca poistné na ZP platí štát.

potom sú zamestnanci, ktorí napr. na rok idú pracovať niekde inde, s takýmito zamestnancami spíšeme dohodu, kde sa zamestnanec zaväzuje zaplatiť zamestnávateľovi celých 14% z MM na ZP. Niekedy to platia mesačne, niekedy dopredu a niekedy až po skončení čerpania NV. Vždy záleží od dĺžky NV a spísanej dohody.
Maxinka
12.11.10,10:48
ĎAKUJEM
Maxinka
12.11.10,10:49
Ďakujem a ten Výpočet? Je dobrý? napr. za 10/2010? ZP z min. mzdy 307,70€(43,07/31KD=1,39*16dní NV=22,24€) mi má vrátiť zam-ec??
A ako účtujete ten preplatok na ZP čo Vám vracia zam-ec? 221/
Len prosím ešte o toto:o
blazonko
12.11.10,12:50
Keď šla mne zamestnankyňa na neplatené voľno, bola si to dať vypočítať na ZP. Potom sme spísali dohodu a každý mesiac mi bez problémov posielala plných 14 %. Čo sa týka účtovania, závisí to od toho, ako sa dohodnete na splátkach.
Ak ti bude platiť vopred, budeš účtovať takto:
1. prijatá platba: 221/333
2. pri predpise miezd: 333/336
3. úhrada ZP poisťovni 336/221
Ak ti bude platiť pozadu, tak takto:
1. predpis miezd: 335/336
2. úhrada ZP poisťovni: 336/221
3. prijatá platba od zamestnanca: 221/335
Maxinka
12.11.10,13:07
ĎAKUJEM veľmi krásne - presne toto som potrebovala:-)
Maxinka
11.02.11,08:53
prosím o pomoc pri výpočte odvodov do ZP zo mzdy 317,00€:
- Zam-ec - 01.01.11 - 09.01.11 mal NV
- 24.01.11 - 31.01.11 bol PN
- do SP pôjdu odvody zo 150,96€ ale do ZP som si nie istá?
Ďakujem
blondy
11.02.11,09:30
prosím o pomoc pri výpočte odvodov do ZP zo mzdy 317,00€:
- Zam-ec - 01.01.11 - 09.01.11 mal NV
- 24.01.11 - 31.01.11 bol PN
- do SP pôjdu odvody zo 150,96€ ale do ZP som si nie istá?
Ďakujem
odvod do ZP bude z dosiahnutého príjmu 150,96€, od 1.1.2011 nie je stanovený minimálny VZ zamestnaca pre ZP
Maxinka
11.02.11,09:41
odvod do ZP bude z dosiahnutého príjmu 150,96€, od 1.1.2011 nie je stanovený minimálny VZ zamestnaca pre ZP
Ďakujem:)
to zn., že ak zam-ec bude mať Nepl.volno tak nemusím odvádzať do ZP z min. mzdy ale z takej aká bude aj do SP??napr. ked teraz je 317,00€ a bude mať NV a HM bude 150,00€ tak z tých 150,00€ budem platiť odvody aj do ZP?tak to chápem?
blondy
11.02.11,10:06
Ďakujem:)
to zn., že ak zam-ec bude mať Nepl.volno tak nemusím odvádzať do ZP z min. mzdy ale z takej aká bude aj do SP??napr. ked teraz je 317,00€ a bude mať NV a HM bude 150,00€ tak z tých 150,00€ budem platiť odvody aj do ZP?tak to chápem?
áno... a ak bude mať celý mesiac neplatenév voľno, musíš ho za ten mesiac odhlásiť ako zamestnanca, a zdravotné poistenie v tomto prípade si bude platiť sám ako samoplatca
Maxinka
11.02.11,10:09
áno... a ak bude mať celý mesiac neplatenév voľno, musíš ho za ten mesiac odhlásiť ako zamestnanca, a zdravotné poistenie v tomto prípade si bude platiť sám ako samoplatca
ĎAKUJEM veľmi pekne - to sú nejaké novinky - kde sa o nich môžem dočítať aby som niečo ešte nepokazila?
blondy
11.02.11,10:19
ĎAKUJEM veľmi pekne - to sú nejaké novinky - kde sa o nich môžem dočítať aby som niečo ešte nepokazila?
napr http://www.porada.sk/t157624-zmeny-od-1-1-2011-v-skratke.html
alebo v aktuálnych zneniach zákonov :)
Maxinka
11.02.11,10:22
Ďakujem
Maxinka
16.02.11,07:19
áno... a ak bude mať celý mesiac neplatenév voľno, musíš ho za ten mesiac odhlásiť ako zamestnanca, a zdravotné poistenie v tomto prípade si bude platiť sám ako samoplatca
a ked bude čerpať NV 10 dní v mesiaci?
tiež ho musím odhlásiť na 10 dní?
margaretka71
25.02.11,17:56
a ked bude čerpať NV 10 dní v mesiaci?
tiež ho musím odhlásiť na 10 dní?

To by zaujímalo aj mňa , budem mať presne takýto prípad.
rodina1
25.02.11,19:05
a ked bude čerpať NV 10 dní v mesiaci?
tiež ho musím odhlásiť na 10 dní?


To by zaujímalo aj mňa , budem mať presne takýto prípad.

Zákon o zdravotnom poistení
§ 11
Platitelia poistného

(1) Na účely tohto zákona je povinný platiť poistné
a) zamestnanec,
b) samostatne zárobkovo činná osoba,
c) zamestnávateľ,
d) štát.

(2) Poistné je povinná platiť aj osoba, ktorá je verejne zdravotne poistená podľa tohto zákona a nie je
a) zamestnancom,
b) samostatne zárobkovo činnou osobou alebo
c) osobou, za ktorú platí poistné štát.

(3) Zamestnancom je na účely tohto zákona fyzická osoba, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť uvedenú v § 10b ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3 a má nárok na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru.19) Fyzická osoba nie je zamestnancom v kalendárnom mesiaci, v ktorom nepoberá príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu, 18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, 19) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, nemocenské, ošetrovné alebo materské.

Vysvetlivky pod čiarou
18) § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 a 3 zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
19) § 223 až 228a Zákonníka práce.


§ 10b
Zárobková činnosť
(1) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný predpis16h) alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá
a) právo na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, 19)

(2) Zárobková činnosť je aj činnosť podľa odseku 1, z ktorej príjem nepodlieha dani z príjmov podľa osobitného predpisu25) z dôvodu, že tak ustanovujú predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia.
(3) Zárobková činnosť je aj činnosť podľa odseku 1, z ktorej príjem nepodlieha dani z príjmov podľa osobitného predpisu, 25) ktorú vykonáva fyzická osoba na území Slovenskej republiky, a na ktorú sa v právnych vzťahoch povinného verejného zdravotného poistenia uplatňujú predpisy Slovenskej republiky podľa osobitného predpisu16h) alebo podľa medzinárodnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky.


Odpoveď teda znie: Aj keď v mesiaci bude mať 10 dní neplatené voľno, treba ho v ZP odhlásiť.
margaretka71
26.02.11,15:52
Ďakujem pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
26.02.11,20:34
Fyzická osoba nie je zamestnancom v kalendárnom mesiaci, v ktorom nepoberá príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu, 18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, 19) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, nemocenské, ošetrovné alebo materské.


Odpoveď teda znie: Aj keď v mesiaci bude mať 10 dní neplatené voľno, treba ho v ZP odhlásiť.

S "odpoveďou" nesúhasím - na základe červeného citovaného, ak bude mať nepaltené voľno 10 dní a vo zvyšnej časti mesiaca bude mať príjem, zo ZP sa neodhlasuje. V SP sa dáva preruŠeniue.
salka
28.02.11,11:48
volala som teraz do ZP, pokiaľ určitú časť mesiaca zamestnanec odpracuje, tak sa neodhlasuje.
A odvody sa platia zo skutočnej dosiahnutej mzdy, nie z minimálnej ako to bolo do min.roku
lenkak
15.04.11,20:54
volala som teraz do ZP, pokiaľ určitú časť mesiaca zamestnanec odpracuje, tak sa neodhlasuje.
A odvody sa platia zo skutočnej dosiahnutej mzdy, nie z minimálnej ako to bolo do min.roku



Fyzická osoba nie je zamestnancom v kalendárnom mesiaci, v ktorom nepoberá príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu, 18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, 19) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, nemocenské, ošetrovné alebo materské.


ak mám zamestnankyňu na RD bolo ju treba k 01.01.2011 odhlásiť zo ZP? V odseku , ktorý citujem sa RD nespomína, iba MD. :confused:
Neodhlásila som. Ak teraz zamestnankyni končí RD a bude na neplatenom voľne, firma súhlasí, ona bude na ďalšej MD, o cca 4mes, treba ju odhlásiť hneď po dni ako dieťa bude mať 3 roky?
keďže má len dohodu a bude na NV odvody do ZP sa nebudú platiť.

ako je to zo SP? Tam stačí poslať RL prerušenie? 1. ukončiť prerušenie RD, 2.začať prerušenie z dôvodu NV.
veronikasad
16.04.11,06:03
ak mám zamestnankyňu na RD bolo ju treba k 01.01.2011 odhlásiť zo ZP? V odseku , ktorý citujem sa RD nespomína, iba MD. :confused:
Neodhlásila som. Ak teraz zamestnankyni končí RD a bude na neplatenom voľne, firma súhlasí, ona bude na ďalšej MD, o cca 4mes, treba ju odhlásiť hneď po dni ako dieťa bude mať 3 roky?
keďže má len dohodu a bude na NV odvody do ZP sa nebudú platiť.

ako je to zo SP? Tam stačí poslať RL prerušenie? 1. ukončiť prerušenie RD, 2.začať prerušenie z dôvodu NV.
Lenka, aj keď si to ešte neurobila, treba to urobiť spätne k 31.12.2010 na Oznámení zamestnávatela o poistencoch. Bola som v piatok osobne na pobočke, a tiež som to dávala do poriadku.

Máš nahlásený nástup na RD ? Ak nie, treba tak urobiť dodatočne s kodom platnosť zmeny (Z) 1c. K 31.12.2010 nahlasuješ platnosť zmeny (K), kod 2. Keď nastúpi do zamestnania, kod 1c ukončíš a prihlásiš ju pod kodom 2.

Nie som si istá, či je to možné urobiť ďalšiu MD tak ako píšeš. Lebo u Vás je to v podstate z pracovného pomeru už neplatené volno.
lenkak
16.04.11,19:41
Lenka, aj keď si to ešte neurobila, treba to urobiť spätne k 31.12.2010 na Oznámení zamestnávatela o poistencoch. Bola som v piatok osobne na pobočke, a tiež som to dávala do poriadku.
Je potrebné opraviť aj výkazy - prílohy za mesiace ? zamestnanec na RD bol uvedený na riadku len s rč, sumy neboli.

Máš nahlásený nástup na RD ? pokiaľ viem áno, ale pre istotu overím Ak nie, treba tak urobiť dodatočne s kodom platnosť zmeny (Z) 1c. K 31.12.2010 nahlasuješ platnosť zmeny (K), kod 2. Keď nastúpi do zamestnania, kod 1c ukončíš a prihlásiš ju pod kodom 2. Potom keď ju dodatočne odhlásim k 31.12.2010 potom už koniec RD nenahlasujem, resp začiatok nepl. voľna? Podľa mňa treba všetky zmeny nahlásiť. Ak by jej firma po skončení nepl. voľna, kým nepôjde na novú MD vyplatila dovolenku čo má nevyčerpanú, potom by som ju zase odhlásila z NV a prihlásila ako zamestnanca, po skončení dovolenky len nahlásila že je na MD? Ona s nami spolupracuje na dohodu, firma nechce s ňou rušiť prac. pomer, a nárok na novú MD má zo strany SP overené, aj keď sa nejedná o reťazový pôrod. Ešte nemám overené zo strany SP, čo sa týka tej dovolenky, ale to sa ešte bude riešiť.

Nie som si istá, či je to možné urobiť ďalšiu MD tak ako píšeš. Lebo u Vás je to v podstate z pracovného pomeru už neplatené volno.

ja som tu stanovisko SP pridávala, spolu s Jankou sme to riešili. Je to v téme:
http://www.porada.sk/t34494-p3-materske-retazovy-porod.html
Mila123
16.04.11,19:44
môže zamestnávateľ prikázať neplatené voľno zamestnancovi z dovodu neschopnosti platenia mzdy
v žiadnom prípade......nesmie.....