www.pepo
03.03.09,16:29
Chystáme sa s manželkou na dovolenku do Tuniska,zmluvu sme uzatvárali ešte za slobodna ,takže manželka ma tam ešte rodné priezvisko.
No sme v zahraniči a asi nestihneme zmenit jej pas,možu nastat problémy ked vycestuje na staré meno?
alla66
03.03.09,17:22
O presnú informáciu môžete požiadať na ktoromkoľvek okresnom riaditeľstve Policajného zboru. Myslím, že tam to bude z prvej ruky a nespoliehať sa na neoverené odpovede..
Stefan2005
03.03.09,18:27
...možu nastat problémy ked vycestuje na staré meno?

... môžu, nedajú Vám spoločnú izbu;)...
bonita
03.03.09,22:07
Preco by nedali? ja som bola s priatelom, kazdy mame ine meno a byvali sme spolu. Dovolenkovy hotel je nieco ine ako bezny hotel v moslimskych krajinach.
www.pepo
04.03.09,13:10
Ďakujem Vám všetkým za radu.Takže som to pochopil tak ,že na letisku by nemali nastať žiadne problémy,prípadne v Tunisku(nechcel by som aby mi tam manželku zadržali) :)
Gabi03
04.03.09,13:18
My sme tak boli pred siedmymi rokmi a žiaden problém nenastal. Našťastie. :)
Chobot
04.03.09,13:21
Chystáme sa s manželkou na dovolenku do Tuniska,zmluvu sme uzatvárali ešte za slobodna ,takže manželka ma tam ešte rodné priezvisko.
No sme v zahraniči a asi nestihneme zmenit jej pas,možu nastat problémy ked vycestuje na staré meno?


Ďakujem Vám všetkým za radu.Takže som to pochopil tak ,že na letisku by nemali nastať žiadne problémy,prípadne v Tunisku(nechcel by som aby mi tam manželku zadržali) :)

Ťažko ti poradiť, lebo v zmysel zákona o cest. dokladoch § 22 je takýto pas neplatný, lebo obsahuje neplatné meno osoby:

Cestovný doklad je neplatný, ak

a) uplynula doba jeho platnosti,
b) bol poškodený tak, že sa ním nedá preukazovať totožnosť, zápisy v ňom sú nečitateľné alebo je porušená jeho celistvosť,
c) obsahuje neplatné alebo nesprávne údaje alebo neoprávnene vykonané zmeny,
d) podľa podoby tváre v cestovnom doklade nemožno identifikovať jeho držiteľa,

Takže ideš do zahraničia s vedomím, že cestovný doklad je neplatný. AK si to nikto nevšimne, alebo sa nič mimoriadne nestane (nebudete zadržaní políciou), tak je to v pohode. Ale ak sa niečo stane (pravdepodobnosť malá), tak môžete mať problémy.

Najčistejšie by bolo, keby ste si dali vystaviť nový pas.
Gabi03
04.03.09,13:38
Ťažko ti poradiť, lebo v zmysel zákona o cest. dokladoch § 22 je takýto pas neplatný, lebo obsahuje neplatné meno osoby:

Cestovný doklad je neplatný, ak

a) uplynula doba jeho platnosti,
b) bol poškodený tak, že sa ním nedá preukazovať totožnosť, zápisy v ňom sú nečitateľné alebo je porušená jeho celistvosť,
c) obsahuje neplatné alebo nesprávne údaje alebo neoprávnene vykonané zmeny,
d) podľa podoby tváre v cestovnom doklade nemožno identifikovať jeho držiteľa,

Takže ideš do zahraničia s vedomím, že cestovný doklad je neplatný. AK si to nikto nevšimne, alebo sa nič mimoriadne nestane (nebudete zadržaní políciou), tak je to v pohode. Ale ak sa niečo stane (pravdepodobnosť malá), tak môžete mať problémy.

Najčistejšie by bolo, keby ste si dali vystaviť nový pas.

No zákon som neštudovala, ale určite je nejaká doba, počas ktorej je nutné vymeniť aj občiansky preukaz, keďže sa zmenilo meno. A keďže počas tejto doby je kvázy platný aj OP, myslím, že aj pas by mal byť. :rolleyes: ... Toď len nahlas uvažujem.
Chobot
04.03.09,14:01
No zákon som neštudovala, ale určite je nejaká doba, počas ktorej je nutné vymeniť aj občiansky preukaz, keďže sa zmenilo meno. A keďže počas tejto doby je kvázy platný aj OP, myslím, že aj pas by mal byť. :rolleyes: ... Toď len nahlas uvažujem.

Bohužiaľ zákon je nekompromisný - ak je raz cestovný doklad neplatný, tak je neplatný a nie je žiadne prechodné obdobie. Navyše neplatný cest. doklad je občan povinný odovzdať - viď § 30 priestupky:
(1) Priestupku podľa tohto zákona sa dopustí ten, kto

a) ....
n) neodovzdá bezodkladne neplatný cestovný doklad,

A aby to nebolo len tak...:rolleyes:, tak môže za to dostať ešte aj pokutu:

(3) Za priestupok uvedený v odseku 1 písm. n) a o) možno uložiť pokutu do 33 eur.
U obč. preukazoch je to iné, tam je lehota do 30 dní požiadať o nový OP, pokiaľ je neplatný - § 11:


(1) Občan alebo jeho opatrovník je povinný

a) chrániť občiansky preukaz pred zničením, poškodením, stratou, odcudzením a zneužitím,
b) požiadať príslušný úrad o vydanie nového občianskeho preukazu do 30 dní od neplatnosti občianskeho preukazu podľa § 10 ods. 1 písm. b), c), e) až h),

Táto lehota ale neplatí pre OP, ktorým uplynula doba jeho platnosti - tie treba začať vybavovať v predstihu.
tutiola
05.03.09,20:51
Tým, že manželka si zmenila priezvisko stal sa cestovný doklad neplatným. Keďže ste v zahraniči, predpokladám, že na platný OP. Postup je takýto:
- po návrate domov treba zájsť na oddelenie vydávania dokladov a požiadať o vydanie nového cestovného pasu. Potrebujete platný OP, 33 eura, alebo kolok v tejto hodnote, starý cestovný pas. Ak ho potrebujete urýchlene, da sa spraviť do 48 hodín, ale za 4 násobok uvedenej sumy.
Fotografie nepotrebujete.

V žiadnom prípade by som neriskovala cestu na neplatný doklad. Uvedomte si, že kontrola na letisku je vlastne hraničná kontrola, čiže majú prístup do jednotlivých evidencií, ktoré sú navzájom prepojené. Pri skenovaní CP môžu zistiť, že ste si vlastne už zmenili priezvisko a teda váš CP je neplatný. Ak sa vám to stane pri ceste tam, tak sa vrátite domov. Ak to zistia na ceste späť, tak si vás podržia, kým si vašu totožnosť neoveria cestou konzulátu.

V tom momente sa vám vaša krásna dovolenka premení na nočnú moru a to určite za to nestoji.
jana2311
23.03.09,14:48
pomohlo by keby vam v ck vystavili voucher na meno ktore je uvedena na pase