lila7
03.03.09,17:01
Viete mi niekto poradiť, príp. máte skúsenosť s tým, ako je to s platbou SZČO do fondu nezamestnanosti? - neviem, ako sa to presne volá, ale ide o to, že aj podnikateľ by si mal prispievať pre prípad svojej nezamestnanosti. Nie je táto platba zahrnutá už v minimálnych odvodoch do sociálnej poisťovne, čo bolo kedysi 2686,- Sk? Dá sa to doplatiť aj spätne a koľko dozadu? Dá sa to zaplatiť aj v tom prípade, že podnikateľ sa zaevidoval na úrade práce a údajne nedostane podporu v nezamestnanosti práve kvôli tomu, že si toto neplatil?
Za Vaše rady Vám ďakujem.
Peggy63
03.03.09,16:09
Prispevok do FZ je zahrnutý v odvodoch do SP. Spätne sa doplatiť nedá.
Andyke
03.03.09,16:12
Spätne sa nedá doplatiť poistné do fondu nezamestnanosti. V tej sume 2686 Sk nebolo zahrnuté platenie poistného do tohto fondu.
veronikasad
03.03.09,16:16
Viete mi niekto poradiť, príp. máte skúsenosť s tým, ako je to s platbou SZČO do fondu nezamestnanosti? - neviem, ako sa to presne volá, ale ide o to, že aj podnikateľ by si mal prispievať pre prípad svojej nezamestnanosti. Nie je táto platba zahrnutá už v minimálnych odvodoch do sociálnej poisťovne, čo bolo kedysi 2686,- Sk? Dá sa to doplatiť aj spätne a koľko dozadu? Dá sa to zaplatiť aj v tom prípade, že podnikateľ sa zaevidoval na úrade práce a údajne nedostane podporu v nezamestnanosti práve kvôli tomu, že si toto neplatil?
Za Vaše rady Vám ďakujem.
ak neplatil poistné v nezamestnanosti v posledných štyroch rokoch aspoň tri roky, nemá nárok na dávku v nezamestnanosti. Spätne sa doplatiť nedá, len ododňa doručenia prihlášky dobrovolne poistenej osoby do soc.poisťovne.
mona091
03.03.09,16:17
platba do fondu nezamestnanosti je pre szco dobrovolna,
a to vo vyske 2%,

zamestnancom jje strhavane 1% povinne a 1% hradi zamestnavatel
IVEB
03.03.09,16:44
Len podotknem , že v platbe 2686 Sk nebola zahrnutá platba do fondu v nezamestnanosti.
lila7
05.03.09,13:52
všetkým Vám ďakujem za reakcie, žiaľ zhodli ste sa v tom, že sa to nedá spätne doplatiť.

Ešte by som sa spýtala jednu vec a síce, ak je osoba aj SZČO aj zamestnanec a stalo by sa, že bude nezamestnaná, a ako SZČO si neplatí do fondu nezamestnanosti, stačí, ak si začne platiť do tohto fondu ako podnikateľ po ukončení zamestnania?
lila7
07.03.09,14:45
nikto nevie?
Lianka
07.03.09,14:55
Ešte by som sa spýtala jednu vec a síce, ak je osoba aj SZČO aj zamestnanec a stalo by sa, že bude nezamestnaná, a ako SZČO si neplatí do fondu nezamestnanosti, stačí, ak si začne platiť do tohto fondu ako podnikateľ po ukončení zamestnania?

Ak ukoncis pracovny pomer a zaroven (resp. na druhy den po ukonceni pracovneho pomeru) prevadzkujes aj zivnost, nie si nezamestnana. Ano, mozes sa tymto dnom prihlasit ako dobrovolny platca poistenia v nezamestnanosti.
veronikasad
07.03.09,15:01
všetkým Vám ďakujem za reakcie, žiaľ zhodli ste sa v tom, že sa to nedá spätne doplatiť.

Ešte by som sa spýtala jednu vec a síce, ak je osoba aj SZČO aj zamestnanec a stalo by sa, že bude nezamestnaná, a ako SZČO si neplatí do fondu nezamestnanosti, stačí, ak si začne platiť do tohto fondu ako podnikateľ po ukončení zamestnania?
Nebude si platiť poistenie v nezamestnanosti ako podnikatel, ale ako dobrovolne poistená osoba. Táto doba sa započítava do doby poistenia - ak splní podmienku v posledných 4 rokoch 3 roky poistenia v nezamestnanosti - má nárok na dávku v nezamestnanosti /doba zamestnania + DPO/
Jozef Mihál
07.03.09,15:03
všetkým Vám ďakujem za reakcie, žiaľ zhodli ste sa v tom, že sa to nedá spätne doplatiť.

Ešte by som sa spýtala jednu vec a síce, ak je osoba aj SZČO aj zamestnanec a stalo by sa, že bude nezamestnaná, a ako SZČO si neplatí do fondu nezamestnanosti, stačí, ak si začne platiť do tohto fondu ako podnikateľ po ukončení zamestnania?
Nerozumiem slovu "stačí", veď predsa poistenie v nez. nie je pre SZČO povinné.

Ale ak ide o jednu prostú vec, a to získanie nároku na dávku v nezamestnanosti, tak tam "stačí" prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti po skončení zamestnania, aby tak bežala doba poistenia. Podľa § 104 ods. 1 zákona 461/2003 o sociálnom poistení:

"Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak."
lila7
07.03.09,19:11
Ďakujem za reakcie,

išlo mi práve o to, čo vystihol v príspevku p. Mihál. Ak som SZČO a súčasne zamestnaná, je pre mňa zbytočné platiť si do fondu nezamestnanosti, ak to momentálne robí za mňa zamestnávateľ. Ak by som náhodou prišla o pracovný pomer, bude potrebné hneď si začať platiť si do spomínaného fondu. Aspoň tak som tomu porozumela. Pekný víkend.
okikoo
26.02.10,12:45
Spätne sa nedá doplatiť poistné do fondu nezamestnanosti. V tej sume 2686 Sk nebolo zahrnuté platenie poistného do tohto fondu.

Keď sa nedá doplatiť spätne, tak prečo si odo mňa Soc. poist. pyta nedoplatok za rok 1995? t.j. 15 rokov po funuse.
Andyke
26.02.10,14:18
Nečítaš poriadne príspevky. Otázka znela, že SZČO neplatil poistné v nezamestnanosti, zaevidoval sa na úrade práce a nemal nárok na podporu , že či sa dá spätne doplatiť to obdobie čo bol SZČO.

Tvoj prípad je ale iný. Zrejme máš nedoplatok za staré roky.
V r. 1995 platil Zákon č. 10/1993 o Fonde zamestnanosti :
§ 14
Platenie príspevku

(1) Príspevok sú povinní platiť
a) zamestnanci,
b) samostatne zárobkovo činné osoby a spolupracujúce osoby, 8)
c) občania zárobkovo činní v cudzine s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky,
d) zamestnávatelia.

Od 1.1.2004 platí zákon č. 461/2003 (Zákon o soc.poistení) :
(kde už SZČO nie je uvedené , že je povinný platiť , takže už len dobrovoľne môže platiť SZČO)
§ 128
10) Poistné na poistenie v nezamestnanosti platí

a) zamestnanec, ak osobitný predpis 42) neustanovuje inak,
b) zamestnávateľ, ak osobitný predpis 42) neustanovuje inak,
c) dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti.
Marcelka V
26.02.10,14:55
A keď si SZČO platil to dobrovoľné poistenie v nezametnanosti, zaráta si to do odpočitatelnej položky? k paušalným výdavkom? Ďakujem
Marcelka V
26.02.10,17:12
Odpoviete mi?
Xanti
26.02.10,17:14
A keď si SZČO platil to dobrovoľné poistenie v nezametnanosti, zaráta si to do odpočitatelnej položky? k paušalným výdavkom? Ďakujem
Ano patrí to k odvodom,
takže sa to ráta. Lebo aj ked je to dobrovolné poistenie, tak prihlásením vzniká povinnosť platiť.
veronikasad
26.02.10,17:16
A keď si SZČO platil to dobrovoľné poistenie v nezametnanosti, zaráta si to do odpočitatelnej položky? k paušalným výdavkom? Ďakujem
nezaráta si to do odpočitatelnej položky. Je to výdavok o vplyvn. základ dane, v kolonke poistné, ktorý pripočíta k paušálnym výdavkom.
Marcelka V
26.02.10,17:16
Vďaka,už som si nebola istá.