Bionda
27.06.05,11:56
Mám na to svoj názor, ale chcela by som vedieť aj názor ostatných.

Mám zamestnanca, ktorý nastúpil na PN z dôvodu úrazu, že spadol na bicykli. PN mi poslal 10dní od začatia a zároveň mi poslal aj lekársku správu a prepúšťaciu správu z hospitalizácie. Ako bývalý zdravotník viem ich čítať veľmi dobre a okrem iného keď napíšu pri prijatí fétus ex ore etyl... čo je znak toho, že pil alkohol a tiahne z neho a aj v závere prepúšťacej správy je dg. zjavná. ebrietas .. je možné krátenie PN z dôvodu zavinenia si úrazu (nie pracovného)?
Myslíte si, že môžem krátiť vyplatenie pN, ak je stav zapríčinený požitím alkoholu (to možné je, len)- môžem využiť to, že rozumiem latinským názvom, ak jednoznačne to nie je uvedené, že stav sa stal pod vplyvom alkoholu????
vladan
27.06.05,10:01
ak požil alkohol alebo iné návykové látky, mal by to mať zaškrtnuté v tlačive Potvrdenie o dočasnej PN - je tam na to kolonka
Maňaska
27.06.05,10:04
v žiadnom prípade by som si nedovolila krátiť náhradu mzdy pri dočasnej PN, ak to tam nie je výslovne uvedené
Livia2
27.06.05,10:05
A aj na tlačive Hlásenie úrazu na účely nemocenského sa to vyznačuje.
Pepa
27.06.05,10:10
Mám na to svoj názor, ale chcela by som vedieť aj názor ostatných.

Mám zamestnanca, ktorý nastúpil na PN z dôvodu úrazu, že spadol na bicykli. PN mi poslal 10dní od začatia a zároveň mi poslal aj lekársku správu a prepúšťaciu správu z hospitalizácie. Ako bývalý zdravotník viem ich čítať veľmi dobre a okrem iného keď napíšu pri prijatí fétus ex ore etyl... čo je znak toho, že pil alkohol a tiahne z neho a aj v závere prepúšťacej správy je dg. zjavná. ebrietas .. je možné krátenie PN z dôvodu zavinenia si úrazu (nie pracovného)?
Myslíte si, že môžem krátiť vyplatenie pN, ak je stav zapríčinený požitím alkoholu (to možné je, len)- môžem využiť to, že rozumiem latinským názvom, ak jednoznačne to nie je uvedené, že stav sa stal pod vplyvom alkoholu????
"Zamestnanec má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti vo výške polovice z dôvodu, že sa stal dočasne práceneschopným v dôsledku stavu, ktorý si privodil sám požitím alkoholu alebo v dôsledku zneužitia iných návykových látok" - citujem z POTVRDENIA O DOČASNEJ PRACOVNEJ NESCHOPNOSTI.
brm
27.06.05,12:08
a čo keby si požiadala dochtora o potvrdenie, či mal alebo nemal švacnuté?
Bionda
27.06.05,18:13
No veď ja by som zatlačiť mohla.. jasné že ak to nie je vyznačené jasne .. krátiť nemôžem.. Budem podľa vás veľká sviňa.. ak pekne ujkovi doktorkovi zavolám a jasne mu poviem, že ho žiadam , aby po slovensky napísal že to bol pád , lebo bol spitý???
ondrejvla
27.06.05,18:56
Ja myslím, že pán "dochtor" to tam skutočne mohol zaškrtnúť, resp. mal zaškrtnúť, že úraz sa mu stal pod vplyvom alkoholu. Veď nie každý pozná latinské výrazy a zvlášť neviem, či niektorá mzdárka je povinná čítať v latine?! Ty si to vyčítala, ale čo my ostatní, ktorí tiež preplácame PN, a je tam na tlačive o úraze napísané v latine. Tak ako máme postupovať my?!
Bionda
27.06.05,19:10
Ja myslím, že pán "dochtor" to tam skutočne mohol zaškrtnúť, resp. mal zaškrtnúť, že úraz sa mu stal pod vplyvom alkoholu. Veď nie každý pozná latinské výrazy a zvlášť neviem, či niektorá mzdárka je povinná čítať v latine?! Ty si to vyčítala, ale čo my ostatní, ktorí tiež preplácame PN, a je tam na tlačive o úraze napísané v latine. Tak ako máme postupovať my?!
No veď asi predpokladám mu nechceli škodiť, veď aj pri príjme mal fétus ex ore čo jest pach z huby ľudovo a akoholový.. O tom, že zároveň vyznačili comotio cerebri čo jest otras mozgu.. a on si na to nepamätá, že by si udrel hlavu... tak asi si viete predstaviť, ako musel vyzerať....
Poskytujem poradenstvo tu :D na porade radím.. veď som exzdravotná sestra včil už vaša :D
anto
27.06.05,19:14
Neviem prečo by zamestnávateľ mal platiť náhradu príjmu zamestnancovi, ktorý si úraz zavinil sám pod vlyvom alkoholu a k tomu to ešte má napísané v hlásení zamestnávateľovi o začatí pracovnej neschopnosti. Samozrejme že by som mu ju krátil najmenej o 50 %, nech vie, že keď ide na roveri, tak nesmie piť. A to mu ešte dobre prešlo, od policajtov mohol dostať pokutu, že by mu ani celá náhrada príjmu na to nestačila. Jazdím veľa na aute, ale najnebezpečnejšie situácie sú večer, keď idú cyklisti na bycikloch a k tomu neosvetlených a k tomu ešte majú pod čapicou. Hotový horor. Najmä zo Žiliny smerom na Rajec. Tam som napočítal najmenej 30 bicyklistov bez osvetlenia a asi polovica pod parou.
ondrejvla
27.06.05,19:20
No veď asi predpokladám mu nechceli škodiť, veď aj pri príjme mal fétus ex ore čo jest pach z huby ľudovo a akoholový.. O tom, že zároveň vyznačili comotio cerebri čo jest otras mozgu.. a on si na to nepamätá, že by si udrel hlavu... tak asi si viete predstaviť, ako musel vyzerať....
Poskytujem poradenstvo tu :D na porade radím.. veď som exzdravotná sestra včil už vaša :D
Bionda, môj osobný názor, neber ho ako "zákon", je nasledovný:
- ak mu chcete uškodiť, aj napriek tomu, že to lekár nenapísal, ja by som to nerobila, veď každý sa raz môže "natrúbiť",
- ak je to jeho pravidelné alkoholové opojenie, a vaša firma sa ho chce zbaviť, a nenašla iný dôvod, potom je len na tebe, ako sa zachováš, resp. na tvojom zamestnávateľovi,
- a po tretie, nikomu to neprajem, ale čo ak si teraz dáš 2 dl vína, pôjdeš s manželom na prechádzku a zrazíš suseda, on spadne a ublíži si, a teba uvedie, že si ho pod vplyvom alkoholu "zrazila" na kolená...
Vieš, neuraz sa, ale myslím si, nerob druhému to, čo nechceš, aby iní robili tebe.
Opkaujem, je to môj osobný názor! - ak sa ti nepozdáva, jednoducho ho ignoruj.
A možno sa úplne mýlim, a ten váš zamestnanec je trvalý spitina, tak ho treba nechať, nech sa spíja už natrvalo doma.

Pekný večer.
Bionda
28.06.05,04:31
Vlati, tento človek bol len včil od 1. ho prijatý a on určite nie je len príležitostný, bo pri práci akú u nás vykonávajú... je toto náš velikánsky problém.. väčšina je simplexná ososbnosť so sklonom k abusu alkoholu a o psychopathii a ostatných črtách týchto "týpkov" je škoda hovoriť , ale neustále riešiiť problémy fluktuácie (alkohol a absencie kvôli vytriezveniu) a v neposlednej rade preplácanie PN tiež nie je malá položka. Ale som chcela vedieť názor väčšiny.. Ďakujem aj za prípadné ďalšie ...:)
Andy
luebchenko
28.06.05,06:24
Vlati, tento človek bol len včil od 1. ho prijatý a on určite nie je len príležitostný, bo pri práci akú u nás vykonávajú... je toto náš velikánsky problém.. väčšina je simplexná ososbnosť so sklonom k abusu alkoholu a o psychopathii a ostatných črtách týchto "týpkov" je škoda hovoriť , ale neustále riešiiť problémy fluktuácie (alkohol a absencie kvôli vytriezveniu) a v neposlednej rade preplácanie PN tiež nie je malá položka. Ale som chcela vedieť názor väčšiny.. Ďakujem aj za prípadné ďalšie ...:)
Andy
...Richard pomóooooc, prilep slovník cudzích slov :D.
Bio, tebe kde "huba" takto do cudzích slov narástla? :) Nemá to tu byť čo najzrozumiteľnejšie?
Dovolím si "preklad" (asi moja profesionálna deformácia :D) :"Žiaľ, zamestnávame jednoduchých ľudí so sklonom nadmerne piť, ktorí majú často duševné poruchy a rôzne iné negatívne vlastnosti...." alebo " dokelu, máme tu samých ožranov, dementov a podobných úchylákov" :D
Bio ešte raz sa ospravedlňujem, hovorím - u mňa je to profesionálna deformácia (tlmočník) - takže ako bratia nemci hovoria "nichts für ungut" alebo teda "nič v zlom" :D:D:D
Bionda
28.06.05,07:11
och mi dispiace :D,
Vlasti pardón.. no vieš tá psychiatria mi akosik prirástla k serdcu okrem iných chvapov :D
Nuž ale chcem Ťa informovať, že som volala do SP a keď som ich potešila , že PN Ďalej platia oni... musí ten občan vypísať papier Hlásenie o úraze a bez toho mu ništ nezaplatia.. Volala som aj s dochtorom a ten mi povedal, že však viete kolegyňa ak je tam napísané Ebrietas.. veď viete, že bol napitý a smial sa ... tak som mu povedala, že keď sa do nás obuje, že či to nie je subjektívne.. tak sa smial ešte viac, a že nech sa skúsi súdiť :) nuž... takže takto..


Ešte aby som nezabudla... Vlasti vďaka vááám vďakaáá vám.. beriem Ťa za prekladateľku :D:D
Magma
16.08.05,10:12
Ja mám taký prípad, že lekárka až pri ukončení PN vyznačila krížikom požitie alkoholu.Mám teraz spätne krátiť náhradu príjmu na 50%? Ani na hlásení o úraze nebol uvedený alkohol, som zvedavá, čo na to povedia v SP..