SlavkaS
03.03.09,20:35
Dobrý večer,

poprosím Vás o radu pri nasledovnom.

Zamestnanencovi dal zamestnávateľ výpoveď podľa § 63 ods.1 pism.b. od 1.3. začala plynuť vypovedná doba. Počas vypovednej doby zamestnanec žiada o skoršie ukončenie pracovného pomeru z dôvodu, že si našiel zamestnanie a u zamestnávateľa už nechce pracovať do konca výpovednej doby t.j. 31.05.2009. Zamestnávateľ nie je proti a je ochotný sa dohodnúť.
Čo v takom prípade?.
Zamestnanec nás požiada o ukončenie prac.pomeru a mi s ním spíšeme dohodu. čo v takej dohode nezabudnúť uvieť, keď už pred tým zamestnanec dostal výpoveď podľa § 63 ods.1 pism b. Odstupné mu predpokladám budeme musieť vyplatiť skôr.

Vopred ďakujem
brikina
04.03.09,04:17
nie som si istá, ale ak on žiada o skoršie ukončenie PP ako je pôvodne dohodnuté, tak ja by som skončila PP dohodou §60 a odstupné by mu nepatrilo, alebo sa mylim?
SlavkaS
04.03.09,07:28
je možné v dohode uviesť, že pracovný pomer sa končí počas výpovednej doby na žiadosť zamestnanca. Odstupné mu bude vyplatené z dôvodu, že mu pred tým dal zamestnávateľ výpoveď pre nadbytočnosť.

Skúsenosti s tým nemám takmer žiadne a § sú " pokrútené " tak by som nerada niekoho ukrátila.

Vopred ďakujem za ochotu
ivka70
04.03.09,07:33
pokial s nim chce zamestnavatel vybabrat, naozaj ho moze nechat poziadat o ukoncenie prac. pomeru dohodou /podla par. 60/ bez odstupneho
pretoze skor chce skoncit zamestnanec, zamestnavatel to nemusi akceptovat

serioznejsie je podpisat dohodu podla par 63 1B, dohodnut posledny pracovny den a tym padom mesiraca narok na odstupne, ktore mu bude vyplatene v poslednej mzde
SlavkaS
04.03.09,07:41
Zamestnávateľ je seriozny, nechce nikoho ukrátiť a keby nebola kríza ani by nikoho neprepustil.

Ja by som nerada aby mi potom daňový úrad vyhodil z nákladov odstupné, lebo u tohto zamestnanca je to pomerne vysoká suma.
AVRIL
04.03.09,08:10
Prosim Vas moze mi niekto poradit, neviem, ci som v spravnej teme.
Dna 30.1.2009 mi bola dorucena vypoved, momentalne som vo vypovednej lehote, ktora ma skoncit 31.3.2009. Lenze na to, aby som mohla poberat davku v nezamestnanosti, mi chybaju este 2 mesiace, na soc. poist. mi poradili, nastupit na PN a dobrovolne sa poistit v nezamestnanosti, pocas PN si budem az do jej skoncenia platit poistenie v nezamsetnanosti ako dobr. poist. osoba a az po skonceni PN sa mam zaevidovat na Ur. prace, len potrebovala by som vediet, ak nastupim na PN 30.3.2009 a PP mi konci 31.3.2009 (firma sa rusi, zanika 30.4.2009) kto mi bude v tomto pripade platit PN, zamestnavatel aj ked mi PP skonci 31.3.2009, vztahuje sa aj na tento pripad ochranna doba? Vdaka.
mzdarka renca
04.03.09,08:23
Prosim Vas moze mi niekto poradit, neviem, ci som v spravnej teme.
Dna 30.1.2009 mi bola dorucena vypoved, momentalne som vo vypovednej lehote, ktora ma skoncit 31.3.2009. Lenze na to, aby som mohla poberat davku v nezamestnanosti, mi chybaju este 2 mesiace, na soc. poist. mi poradili, nastupit na PN a dobrovolne sa poistit v nezamestnanosti, pocas PN si budem az do jej skoncenia platit poistenie v nezamsetnanosti ako dobr. poist. osoba a az po skonceni PN sa mam zaevidovat na Ur. prace, len potrebovala by som vediet, ak nastupim na PN 30.3.2009 a PP mi konci 31.3.2009 (firma sa rusi, zanika 30.4.2009) kto mi bude v tomto pripade platit PN, zamestnavatel aj ked mi PP skonci 31.3.2009, vztahuje sa aj na tento pripad ochranna doba? Vdaka.

Na PN choď od 1.4.2009, lebo PP by ti skončil až po ukončení PN. PN v ochrannej lehote vypláca soc. poisťovňa na základe potvrdenia zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku.
AVRIL
04.03.09,09:02
Na PN choď od 1.4.2009, lebo PP by ti skončil až po ukončení PN. PN v ochrannej lehote vypláca soc. poisťovňa na základe potvrdenia zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku.

Vdaka za radu, a v pripade, ze by som predsa isla toho 30.3.2009 na PN, cize PP podla toho ako pises by mi skoncil az po skonceni PN, plati zamestnavatel pocas tejto doby aj poistenie v nezamestnanosti? (este tento mesiac som sa dala pripoistit ako Dobr. poist. osoba v nez.).
mzdarka renca
04.03.09,09:05
Vdaka za radu, a v pripade, ze by som predsa isla toho 30.3.2009 na PN, cize PP podla toho ako pises by mi skoncil az po skonceni PN, plati zamestnavatel pocas tejto doby aj poistenie v nezamestnanosti? (este tento mesiac som sa dala pripoistit ako Dobr. poist. osoba v nez.).

neplatí poistnenie v nezam., ale doba na PN, pokiaľ si v prac. pomere sa počíta do tých 3. rokov
Chobot
04.03.09,11:57
Zamestnávateľ je seriozny, nechce nikoho ukrátiť a keby nebola kríza ani by nikoho neprepustil.

Ja by som nerada aby mi potom daňový úrad vyhodil z nákladov odstupné, lebo u tohto zamestnanca je to pomerne vysoká suma.

AK je zamestnávateľ seriózny, tak nech so zamestnancom uzatvoria dohodu o skončení PP z dôvodu nadbytočnosti. V takom prípade zamestnanec bude mať nárok na odstupné. Zamestnávateľ zároveň získa to, že nebude musieť platiť o mesiac dlhšie zamestnanca - ušetrí na mzdových nákladoch, vyplatí mu len odstupné, čo by mu vyplatil aj v prípade skončenia po výpovednej dobe.
brčko
04.03.09,17:17
Na PN choď od 1.4.2009, lebo PP by ti skončil až po ukončení PN. PN v ochrannej lehote vypláca soc. poisťovňa na základe potvrdenia zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku.

AVRIL, renča
toto platí, ak si dostala výpoved podla § 63 ods.1 písm. b). Potom platí aj to, čo písala renča o dnoch poistenia v nezamestnanosti.

Ak si však dostala výpoved podla § 63 ods.1 písm. a), tak tvoj PP skončí uplynutím výpovednej doby.
AVRIL
05.03.09,09:11
AVRIL, renča
toto platí, ak si dostala výpoved podla § 63 ods.1 písm. b). Potom platí aj to, čo písala renča o dnoch poistenia v nezamestnanosti.

Ak si však dostala výpoved podla § 63 ods.1 písm. a), tak tvoj PP skončí uplynutím výpovednej doby.

Ano vypoved som dostala podla § 63 ods.1. písm. b). Takze na PN pojdem od 1.4. Len by som potrebovala este poradit, ze ked toho 1.4.2009 nastupim na PN, co sa uvdie na marodny listok, aky typ poistneho vztahu, kedze mne uz pp skonci 31.3.2009 a uz nebudem poistena nemocensky ani NDP (nemocensky dobr. poist. osoba) som len dobrov. poist. v nezamestnanosti. Vdaka.
brčko
05.03.09,14:33
Ano vypoved som dostala podla § 63 ods.1. písm. b). Takze na PN pojdem od 1.4. Len by som potrebovala este poradit, ze ked toho 1.4.2009 nastupim na PN, co sa uvdie na marodny listok, aky typ poistneho vztahu, kedze mne uz pp skonci 31.3.2009 a uz nebudem poistena nemocensky ani NDP (nemocensky dobr. poist. osoba) som len dobrov. poist. v nezamestnanosti. Vdaka.

uvedie sa poistný vzťah zamestnanec (už sme tak robili pri žiadosti o materské) a priložíš k tomu potvrdenie od zamestnávatela, ktoré spomínala renča. Napr. aj podla neho zistia v SP, že si uplatnuješ nárok v ochrannej lehote, t.j. už ti nem.poistenie netrvá.