zukana
27.06.05,14:35
Mám dve otázky. Viete mi pomôcť, prosím!
1. Podnikateľ platí nájomné do piateho dňa kalendárneho mesiaca, ktoré ho sa týka. (napr. do 5.6.2005 za obdobie jún 2005). Počas mesiaca apríl (20-teho) sa stal platiteľom dane. Môže alikvotnú časť DPH z nájmu odpočítať alebo za tento mesiac neodpočíta a z odpočtom začne v máji?
2. Podnikateľ zaplatil vo veľkosklade za tovar v hotovosti z SKK, pričom faktúra mu bola vystavená v EURÁCH. Aký kurz by mal použiť na DPH účely a aký na účtovné účely.

Díky moc!!!
alušik
27.06.05,12:47
1. Podnikateľ platí nájomné do piateho dňa kalendárneho mesiaca, ktoré ho sa týka. (napr. do 5.6.2005 za obdobie jún 2005). Počas mesiaca apríl (20-teho) sa stal platiteľom dane. Môže alikvotnú časť DPH z nájmu odpočítať alebo za tento mesiac neodpočíta a z odpočtom začne v máji?
2. Podnikateľ zaplatil vo veľkosklade za tovar v hotovosti z SKK, pričom faktúra mu bola vystavená v EURÁCH. Aký kurz by mal použiť na DPH účely a aký na účtovné účely.

Podla mna - k prvej otazke - si uplatnis odpocet prvy krat za mesiac maj. Ku dnu dodania sluzby v aprili - t.j. k 5.4. este nebol platitelom DPH, cize ziadnu si neuplatni. Neexistuje nijaka moznost alikvotizacie za pomernu cast mesiaca.
K druhej otazke - pre ucely DPH vzdy prepocitavas kurzom NBS stred platnym v den danovej povinnosti. Ja tento kurz pouzivam aj pre uctovne ucely-mame to urcene v internej smernici.