Beata
09.07.04,09:29
Vážené kolegyne a kolegovia,
prosím o radu. Známa mi položila otázku: "Ako a či odvádza dôchodkyňa daň z príjmu, keď vykonáva činnosť na zmluvu o výkone osobnej asistencie?" a ja som jej nevedela odpovedať, pretože som sa s takouto zmluvou nestretla.
Prosím vás teda, ak viete niečo bližšie ohľadom tejto problematiky, poraďte.

Veľmi pekne ďakujem :)
Luckasari
09.07.04,08:02
ja mam kolegynku na voziku, ona ma asistentov ale su to studenti - podavaju danove priznanie, ked prekrocia sumu na podanie danoveho priznania (myslim ze teraz je to cca 40 tis. Sk na rok)
Ekonomko
09.07.04,12:42
zmluvu ma podla obcana alebo podla obchodu asi inominatna ale to nie je podstatne ma zivnost?
Beata
10.07.04,03:49
Nemá živnosť, je to dôchodkyňa
Jozef Mihál
10.07.04,07:16
Definíciu pojmu "Zmluva o výkone osobnej asistencie" nájdete v § 58 zákona č.195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci.

Podľa § 6 odsek 2 písmeno b), odkazu pod čiarou 29, zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, je príjem na základe zmluvy o výkone osobnej asistencie považovaný za príjem z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Ďalej asi nemusím pokračovať...
Pokiaľ ide o zdanenie takéhoto príjmu, je to fakticky to isté, ako keby mala príjem zo živnosti.
Beata
10.07.04,18:19
Veľmi pekne vám ďakujem Jozef.
Ešte podotázka: Neexistuje na dôchodkyňu niečo ako - ak jej príjem nepresiahne sumu XY, nemusí tento príjem zdaňovať... alebo ak príjem z tejto činnosti je vyšší ako XY...
A musí táto dôchodkyňa podať daňové priznanie? Asi sa pýtam veľa, a asi mi je to už jasné, ale rada by som v tom mala stopercentne jasno.
Jozef Mihál
10.07.04,18:47
Existuje, hľadajte v zákone o dani...
vladan
12.07.04,05:18
zákon o dani z príjmu hovorí (§ 32), že ak má niekto príjmy vyššie ako 50% sumy zodpovedajúcej 19,2-násobku životného minima, tak má povinnosť podať daňové priznanie. Takže ak vaša kamarátka dosiahne za rok 2004 príjem vyšší ako 40416 Sk, tak musí podať daňové priznanie.

Ináč minulý týždeň som čítala košický korzár a tam bola poradňa pre študentov ako si zohnať brigádu cez leto a bola tam uvedená "maximálne aktuálna infoška", že ak študent cez brigádu dosiahne príjem viac ako "10 000,- Sk", musí podať daňové priznanie... Viem bol to iba korzár, ale toto!!!!!

Pekný deň
Beata
12.07.04,11:56
Áno, podľa zákona o dani z príjmov je mi to jasné, len som si nebola istá, či náhodou nie je ešte nejaký iný zákon, alebo predpis, ktorý by určoval nejaké obmedzenie, príp. výšku príjmu z tejto činnosti. Preštudovala som si zákon o sociálnej pomoci a už mi je všetko jasné.
Ďakujem vám všetkým za pomoc :)