hansol441
03.03.09,23:25
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, či je pozostalá manželka povinná podať daňové priznanie po zosnulom manželovi, ktorý zomrel v júli minulého roku a začiatkom februára jej z jeho zamestnania poslali potvrdenie o príjmoch na DP???? Ak áno - je tam rovnaká lehota do 31.3.2009? Za všetky rady veľmi pekne ďakujem
Stanka
gabriela2579
03.03.09,23:04
áno a uplatníš nezdaniteľnú časť na daňovníka na celý kalendárny rok.
A ak ešte neprebehlo dedičské konanie, upozorni na skutočnosť, že si podala DP aj notára, ktorý vaše dedičské konanie vedie. Preplatok bude predmetom dedičského konania.
mzdarka renca
04.03.09,00:02
Nárok na NČZD má . DP mala povinnosť podať do 3. mesiacov od smrti manžela.
gabriela2579
04.03.09,07:12
Nárok na NČZD má len na 7/12-57456. DP mala povinnosť podať do 3. mesiacov od smrti manžela.

Súhlasím s tebou v tom, že DP mala podať do 3 mesiacov od smrti manžela.

Osobná skúsenosť: patrím pod DÚ Galanta, podávala som DP za mamu, ktorá umrela v apríli 2007 a na DP som si najprv uplatnila len NČZD za 01-04.
Riadne som priložila fotokópiu úmrtného listu, kde je napísané, kedy umrela. A na to mi asi po mesiaci prišla výzva na doplnenie DP od Daňového úradu, aby som sa osobne dostavila na DÚ za účelom doplnenia daňového priznania. Pani na DÚ mi vravela, že má nárok na celú NČZD. Nenašla som to nikde v zákone, ak ty áno, poraď. Doplnila som teda NČZD na celý rok, vyšiel mi preplatok, ktorý mi aj vrátili a odvtedy sa nikto neozval z DÚ...
kn-alka
04.03.09,07:14
Pokiaľ viem laicky povedané už za jeden odpracovaný deň má daňovník nárok na celoročný odpočet.
mzdarka renca
04.03.09,08:08
Pokiaľ viem laicky povedané už za jeden odpracovaný deň má daňovník nárok na celoročný odpočet.

máš pravdu, sekla som sa. týka sa to ak si uplatňuje OP na zosnulého manžela/manželku