pwr
03.03.09,23:05
Som SZČO. V roku 2008 som dával do poriadku svoje záväzky v Sociálnej a Zdravotnej poisťovni za predchádzajúce roky. To znamená, že som zaplatil dlžné poistné a poplatok z omeškania do Zdravotnej poisťovne a dlžné poistné do Sociálnej poisťovne. Niečo išlo priamo do poisťovní niečo išlo cez exekútora (už to bolo na exekúcii), takže tam boli aj trovy exekúcie. Potreboval by som poradiť, či niečo z toho (dlžné poistné, poplatok z omeškania, trovy exekúcie) je možné uplatniť ako výdavok ovplyvňujúci základ dane.

Vopred ďakujem za akúkoľvek pomoc.
pwr
05.03.09,08:05
Dobrý deň,

Toto je asi moc zložitá otázka aby niekto prezentoval verejne na ňu odpoveď.

Ak je tu niekto, kto by to vedel vyriešiť alebo to už robil, prosím ozvite sa mi na mail prípadne mi pošlite súkromnú správu. Môžeme to vyriešiť formou platenej konzultácie prípadne sa môže jednať o kompletné spracovanie celého roku 2008 (nie je toho moc – 5 vystavených fa., pár došlých – problém je len správne zaúčtovanie tých odvodov).

Vopred ďakujem.
jana č.
05.03.09,12:37
Dobrý deň, my sme mali takéto prípady vo firme bežne, následne to prešlo aj daňovou kontrolou. Bežné platby poistného a trovy exekúcie sme posudzovali ako uznaný náklad, zvýšené poistné (pokuty, penále) - neuznaný náklad. Daňová kontrola k tomu nemala výhrady.
pwr
06.03.09,06:23
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Už som ani nedúfal.

Takže keď to zhrniem:

- Priame platby, ktoré išli do poisťovní (neobsahujú poplatok z omeškania) sú celé daňovým nákladom aj keď sa týkajú obdobia pred rokom 2008
- Jednotlivé splátky exekútorovi pre Sociálnu poisťovňu sú tiež celé daňovým nákladom (obsahujú len poistné a trovy exekúcie)
- Z jednotlivých splátok exekútorovi pre Zdravotnú poisťovňu je možné uplatniť len pomernú časť, pretože okrem poistného a trov exekúcie obsahuje aj poplatok z omeškania

Jednotlivé platby exekútorom doložím ich konečným vyúčtovaním. Avšak trochu sa obávam ako doložím priamu platbu do Zdravotnej poisťovne. To koľko mám ešte doplatiť na poistnom som sa dozvedel len ústne na pobočke a nemám na to žiadny papier (samozrejme výpis z účtu o prevode mám).

Ešte raz ďakujem.
jana č.
06.03.09,12:26
Myslím si, že by nemal byť problém s dokladom. S odvolaním sa na dokladovú inventarizáciu by som ich požiadala o stav salda ku koncu roku, z čoho by boli jasné ich predpisy a následné platby. V Košiciach som nemala problém od nich takýto doklad dostať, ktorý som zároveň použila aj v inventarizácii.
petra:-)
06.03.09,16:08
Dobrý deň, SZČO platila poistné na ZP v roku 2008 vyššie, ako bolo vypočítané v RZZP za rok 2007. Podľa zákona o DzP je daňovým výdavkom zaplatené poistné, ktoré bola povinná platiť.
Mala platiť mesačne 187,- Sk, ale platila 433.- Môžem v DP FO uplatniť ako daňový výdavok celé zaplatené poistné, teda 12x433, alebo len povinnú sumu 12x187 a rozdiel účtovať ako pohľadávku voči ZP.

Ďakujem vopred za radu :)
mzdarka renca
06.03.09,16:12
Dobrý deň, SZČO platila poistné na ZP v roku 2008 vyššie, ako bolo vypočítané v RZZP za rok 2007. Podľa zákona o DzP je daňovým výdavkom zaplatené poistné, ktoré bola povinná platiť.
Mala platiť mesačne 187,- Sk, ale platila 433.- Môžem v DP FO uplatniť ako daňový výdavok celé zaplatené poistné, teda 12x433, alebo len povinnú sumu 12x187 a rozdiel účtovať ako pohľadávku voči ZP.

Ďakujem vopred za radu :)

skutočne zaplatené poistné v roku 2008
petra:-)
06.03.09,16:18
hmmm...ale čo to slovko POVINNÝ ? (ktoré je daňovník povinný platiť)
Táto SZČO bola povinná platiť len 187,- Sk. Nemôžu mi to pri kontrole vyhodiť ten rozdiel z nákladov, s odôvodnením, že nebola povinná platiť? Žiadame teraz o vrátenie tohto preplatku, lebo podľa info zo ZP v RZZP tento preplatok nezohľadnia.
mzdarka renca
06.03.09,16:22
hmmm...ale čo to slovko POVINNÝ ? (ktoré je daňovník povinný platiť)
Táto SZČO bola povinná platiť len 187,- Sk. Nemôžu mi to pri kontrole vyhodiť ten rozdiel z nákladov, s odôvodnením, že nebola povinná platiť? Žiadame teraz o vrátenie tohto preplatku, lebo podľa info zo ZP v RZZP tento preplatok nezohľadnia.

vrátia to v roku 2009 a ty robíš DP za rok 2008.
Zoltán Kovács
06.03.09,16:22
hmmm...ale čo to slovko POVINNÝ ? (ktoré je daňovník povinný platiť)
Táto SZČO bola povinná platiť len 187,- Sk. Nemôžu mi to pri kontrole vyhodiť ten rozdiel z nákladov, s odôvodnením, že nebola povinná platiť? Žiadame teraz o vrátenie tohto preplatku, lebo podľa info zo ZP v RZZP tento preplatok nezohľadnia.

Aj to povedali, že prečo nie?
petra:-)
06.03.09,16:37
Aj to povedali, že prečo nie?

áno, vraj je to preplatok na preddavku, v RZZP sa zohľadňuje len povinný preddavok vypočítaný v predchádzajúcom RZZP. Ak sa platí preddavok vyšší, ako je povinnosť, treba požiadať samostatnou žiadosťou o vrátenie :(
pwr
09.03.09,09:34
Myslím si, že by nemal byť problém s dokladom. S odvolaním sa na dokladovú inventarizáciu by som ich požiadala o stav salda ku koncu roku, z čoho by boli jasné ich predpisy a následné platby. V Košiciach som nemala problém od nich takýto doklad dostať, ktorý som zároveň použila aj v inventarizácii.

Opätovne ďakujem za odpoveď.

Už som poslal žiadosť o zaslanie informácií poštou - stav účtu – saldokonto. Uvidím ako rýchlo odpovedia. Na žiadosť o odpustenie poplatku z omeškania som zatiaľ nedostal odpoveď (08/2008 VŠZP).