zvalinka
03.03.09,23:56
caute Poradaci...Neviem ci mi bude niekto schopny pomoct:

Byvam v zahranici (momentalne USA) uz 8 rok. Myslim ze by som sa mala odhlasit z trvaleho pobytu, ale mam obavu, ze ak sa odhlasim, nebude mi platny obciansky preukaz, tym padom nebudem schopna obnovit pas. Mam v tom trochu zmatok. Som tu vydata, mam zelenu kartu, ale zatial neuvazujem o tom ze by som sa chcela stat americkou obciankou, rada by som si nechala to slovenske. Trvaly pobyt mam hlaseny tam, kde byvaju moji rodicia.

:confused: Babo rad. Z
elaurie
11.03.09,09:10
A prečo sa chcete odhlásiť z trvalého pobytu?
mzdichav
26.03.09,20:12
Ahooooj, a kde tam v usa? :)

u nas existuje zakon o statnom obcianstve: 40/1993, §9 ods.1 hovori, ze "Štátne občianstvo Slovenskej republiky možno stratiť len prepustením zo štátneho zväzku Slovenskej republiky na vlastnú žiadosť." Vylucuje sa odnatie statneho obcianstva proti voli obcana, a toto pravo ti zarucuje uz samotna Ustava SR.

dalej zakon v ods. 2 hovori:
"Zo štátneho zväzku Slovenskej republiky možno prepustiť osobu, ktorá preukáže, že má štátne občianstvo iného štátu, alebo prísľub jeho udelenia v prípade prepustenia zo štátneho zväzku Slovenskej republiky."

Nakoniec, o strate ci odnati si mohla pocut. Dialo sa tak v obdobi svetovej hospodarskej krizy, v tych casoch nasi slovenski predkovia emigrovali do zahranicia (USA/Canada). V tychto casoch upravoval institut obcianstva zakonny clanok 50 tusim roook 18nieco, nechce sa mi to hladat, je to taka historicka vsufffka :D

Suhlasite? Pomohlo? Pls feedback ;)
elaurie
27.03.09,19:43
Ahooooj, a kde tam v usa? :)

u nas existuje zakon o statnom obcianstve: 40/1993, §9 ods.1 hovori, ze "Štátne občianstvo Slovenskej republiky možno stratiť len prepustením zo štátneho zväzku Slovenskej republiky na vlastnú žiadosť." Vylucuje sa odnatie statneho obcianstva proti voli obcana, a toto pravo ti zarucuje uz samotna Ustava SR.

dalej zakon v ods. 2 hovori:
"Zo štátneho zväzku Slovenskej republiky možno prepustiť osobu, ktorá preukáže, že má štátne občianstvo iného štátu, alebo prísľub jeho udelenia v prípade prepustenia zo štátneho zväzku Slovenskej republiky."

Nakoniec, o strate ci odnati si mohla pocut. Dialo sa tak v obdobi svetovej hospodarskej krizy, v tych casoch nasi slovenski predkovia emigrovali do zahranicia (USA/Canada). V tychto casoch upravoval institut obcianstva zakonny clanok 50 tusim roook 18nieco, nechce sa mi to hladat, je to taka historicka vsufffka :D

Suhlasite? Pomohlo? Pls feedback ;)

Lenže Zvalinka píše, že si chce ponechať slovenské občianstvo... Ona uvažuje nad zrušením trvalého pobytu, nie o "prepustení zo štátneho zväzku SR".