LidaP
04.03.09,08:10
Prajem dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či učiteľkám v materskej škole môže starosta ako náš ZRIAĎOVATEĽ - zrušiť príplatky za zmennosť - lebo tak od 1.1. urobil. Odôvodnili nám to s tým, že široko ďaleko v okolí už zmennosť nie je, čo nie je pravda, a trávime v práci toľko času, že až! nehovorím o prípravách na činnosť s deťmi. Zaujíma ma to, či má takú MOC??Ďakujem Ľudmila
gabriela2579
04.03.09,07:29
odporúčam si pozrieť priložený dokument:

je z roku 2004

síce zákon hovorí o tom, že zamestnancovi PATRÍ príplatok za zmennosť,
no v utorok 3.3. som bola na školení k zákonom 552 a 553 z roku 2003, kde prednášajúca vravela, že zamestnancom nepatrí tento príplatok
nakoľko tí naši pedagógovia čas, kedy vykonávajú ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou prácou, trávia doma - to znamená, že si odučia priamu výchovnú činnosť a potom idú domov, zamestnávateľ - teda starosta im príplatky za zmennosť odobral už v roku 2006.
LidaP
04.03.09,21:14
...teda to je ale! Poznám ten zákon, viem, že nie sme rovnakí, ale priala by som vidieť kompetentných, čo znamená taká príprava, aj ja sa pripravujem doma, pretože nemáme priestory v MŠ, ale to sú kvantá hodín... veď to iste niekto pozná. Som len smutná z toho, že hľadajú, ako nám ZOBRAŤ z peňazí - aj s múdrym zákonom, čo sa nebudú rátať žiadne certifikáty - to je hanba, neoplatí sa vôbec snažiť, ale my s tým asi nič nenarobíme, ďakujem a pozdravujem-Ľudmila
gabriela2579
05.03.09,06:03
...teda to je ale! Poznám ten zákon, viem, že nie sme rovnakí, ale priala by som vidieť kompetentných, čo znamená taká príprava, aj ja sa pripravujem doma, pretože nemáme priestory v MŠ, ale to sú kvantá hodín... veď to iste niekto pozná. Som len smutná z toho, že hľadajú, ako nám ZOBRAŤ z peňazí - aj s múdrym zákonom, čo sa nebudú rátať žiadne certifikáty - to je hanba, neoplatí sa vôbec snažiť, ale my s tým asi nič nenarobíme, ďakujem a pozdravujem-Ľudmila


... no veď práve preto, že nie ste rovnakí...naše panie učiteľky si odučia a idú domov, keď sa má spraviť trebárs len nejaká nástenka, už s prepáčením niekedy "frflú", že oni sa ponáhľajú domov...
Ale na druhej strane osobne poznám aj učiteľky, ktoré venujú príprave náležitú pozornosť a dávajú do toho "celú dušu", proste vidieť, že ich to baví.
Prepáčte, ak som mojim príspevkom niekoho urazila.
Pravdaže zamestnávateľ by si mal riadne ustirehnuť odmeňovanie zamestnancov.
A Vám želám, aby ten Váš nadriadený resp. zamestnávateľ ocenil Vašu snahu.
martina0203
05.03.09,06:42
Príplatok za smennosť je len vtedy, ak sa dodrží určitý čas hodín pri striedaní. U nás je to tak, že ja prídem ráno na 6.00 do práce a kolegyňa ma strieda o 11.00. Ja robím do 12.00 a ona do 16.30 hod. Podľa nového sme si tiež museli dochádzku zmeniť, lebo by nám to nesedelo. Vždy robila len jedna do 15.30, keď bolo málo detí, no nijako nám to nevychádzalo, tak sme to museli natiahnuť. Všetky teraz robíme do 16,30 hod.
LidaP
08.03.09,20:35
...áno, ja som taktiež tak - jeden týždeň od 6.30 do 12.30 a asi dvakrát do 13.30, a poobednú mám od 11.00 do 16.00 - končiaca do 16.30, ALE ani to presne neviem, lebo nikdy nejdem z práce pred druhou , (poobedná je väčšinou do tej 16.00 ), ale čas strávený prípravami - to nerátam, som učiteľkou aj doma - proste vždy....
verkaz
12.04.09,06:55
Aj nám v tomto školskom roku samozrejme po zvýšení platu zobrali príplatok za zmennosť. V konečnom dôsledku sme na tom skoro rovnako. Všetko to závisí od zamestnávateľa, lebo v inom okrese som sa pýtala bývalej kolegyne a im príplatky zostali. My nedostávame ani osobné ohodnotenia, aspoň nám nemajú čo zobrať. Aj tak sa vynašli.
BABYstar
12.04.09,16:31
Ak máte odborový zväz na škole ,tak ste museli podpísať pracovný poriadok.Ten musí zamestnávateľ dodržiavať ako bol podpísaný.Preto je výhodné mať odborový zväz na školách.ten si potom určí ,ako to má byť zapracované do pracovného poriadku.Preto si zamestnávatelia robia s učiteľmi na obciach ako sami chcú.Náš odborový zväz so zamestnávateľom vypracovali Pracovný poriadok,Kolektívnu zmluvu a Morálny kódex a každý zamestnanec to musel prečítať a podpísať.Tým nevnikajú takéto problémy na školách.
mzdarka renca
12.04.09,19:33
V zmysle zákona 553/2003, § 13 je jasne stanovené, kto má a kto nie nárok na príplatok za zmennosť. V kolektívnej zmluve, pracovnom poriadku a pod. vnútorných predpisoch, je možné zamestnancom zvýšiť nároky nad rámec zákona a nie im ich krátiť. V našej organizácií máme v Pracovnom poriadku stanovené percento, nie pevnú sumu. Táto zložka funkčného platu sa potom každoročne valorizuje súčastne s tarifným platom.

Súhlasím s BABYstar, že je najlepšie si túto zložku FP ošetriť vo vnútornom predpise.

§ 13
Príplatok za zmennosť

Zamestnancovi, ktorému zamestnávateľ v dvojzmennej prevádzke, trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke rozvrhol pracovný čas tak, že prácu vykonáva striedavo vo všetkých zmenách, patrí príplatok za zmennosť mesačne v rámci rozpätia 2, 1 % až 16, 7 % platovej tarify prvého platového stupňa prvej platovej triedy základnej stupnice platových taríf uvedenej v prílohe č. 3. Príplatok za zmennosť sa určí pevnou sumou zaokrúhlenou na 50 eurocentov nahor. Príplatok v rovnakom rozpätí patrí aj zamestnancovi, ktorý prácu vykonáva v jednozmennej prevádzke, ak jeho pracovný čas je rozvrhnutý nerovnomerne.