zukana
27.06.05,18:07
Za tovar som zaplatila v hotosti v SKK, ale dodávateľ mi vystavil faktúru v eurách. Ako mám zaúčtovať tento záväzok a jeho úhradu? Aký kurz mám použiť?

Poraďte prosím!
durisovad
27.06.05,16:20
Ja by som zauctovala v EUR aj v SK. Prepocitala by som kurzom NBS v den uhrady alebo v den zuctovania faktury a rozdiel by som uctovala ako kurzovy zisk alebo kurzovu stratu.
ondrejvla
27.06.05,17:15
Za tovar som zaplatila v hotosti v SKK, ale dodávateľ mi vystavil faktúru v eurách. Ako mám zaúčtovať tento záväzok a jeho úhradu? Aký kurz mám použiť?

Poraďte prosím!
A zaplatila si akým kurzom, prepočítaným v deň vystavenia? Ak si uhrádzala v SKK, tak ti dodávateľ mal dať aj faktúru v SKK, čo ale nie je povinnosťou. Prepočítaj podľa kurzu, a úhradu zaúčtuj cez slovenskú pokladnicu. Nemám rada takéto mixy, ale nie každý každému vychádza v ústrety.
zukana
28.06.05,07:33
Takže platbu zaúčtujem v SKK zo slovenskej pokladne a keď príde faktúra v Eurách zaúčtujem záväzok v eurách a skk, tak že použijem kurz NBS ku dňu prijatia faktúry. Rozdiel medzi záväzkom prepočítaným na Skk a úhradou v SKK mi bude predstavovať kurzový zisk, alebo kurzovú stratu.
Dobre to chápem?
Jara
28.06.05,08:13
Zukana, raz píšeš, že si dostala faktúru v EUR a potom že ak dostaneš. Maš ju alebo len hádaš????

Druhá vec, na základe čoho, akého dokladu si uhrádzala keď píšeš, že v SK si robila úhradu. Ako si počítala kurz. V deň keď si uhrádzala?

Napíš zrozumiteľnejšie, prosím...
eviketa
28.06.05,16:39
Treba to opísať jasnejšie, lebo v JU s kurz.rozdielmi moc nepochodíš. O tie sa staráš tak na konci roku.
zukana
28.06.05,17:43
Úhradu som uskutočnila v SKK. Obdržala som pri tom dodací list o nákupenom tovare a príjmový pokladničný doklad, ktorý mi vystavil dodávateľ. Dodávateľ mi potom vystavil faktúru: dátum vystavenia a dátum dodania tovaru = deň úhrady a dátum prijatia faktúry je niekoľko dní (2 - 3) po dátume vystavenia, avšak v Eurách.
babenko1
28.06.05,18:38
a mali ste dohodu, že vystaví FA v EUR? skús ho poprosiť, nech ti ju vystaví v SKK
eviketa
28.06.05,20:14
Podľa mňa by sa fa mala vystaviť v SKK - základ dane+DPH = suma k úhrade a potom urobiť prepočet na EURa v prípade, ak chcem od dotyčného platbu v EUR. Ale ak vzal SKK načo ten prepočet? V JU aj keby si mala zahr.fa prepočítaš kurzom kedy si ju dostala a oproti tomu sleduješ úhradu. Neúčtuješ o kurz.rozdieloch. Alebo sa mýlim ?
zukana
29.06.05,10:45
Viem, že o kurzových rozdieloch sa v JÚ účtuje len ku dňu účtovnej uzávierky. S dodávateľom som sa dohodla a po tejto situácie mu budem platiť v eurách a on vystaví faktúru tiež v eurách.