Sevrin
27.06.05,18:26
Ahojte, potrebujem poradiť.


Od 1.7. 2005 budem SZČO a potrebujem informácie aké odvody (a koľko) budem musieť odvádzať.
Viem že by to malo byť do ZP (910 Sk) a treba ešte niečo platiť (+dobrovoľne)? A dane?

Budem podnikať v zabehnutej firme ale som v týchto veciach začiatočník a nemám v tom jasno. Nejdem podnikať popri zamestnaní.
Opravedlňujem sa ak je tu už taká istá téma ale nič podobné som nenašiel.

Ďakujem.


Edit: opravený názov témy :)
Zuziana
27.06.05,16:53
Takže píšeš správne 910 ZP - oznamovacia povinnosť do 8 dní, SP môžeš platiť dobrovoľne, nemusíš - oznamovacia. Ak sa rozhodneš platiť - budeš platiť odo dňa prihlásenia. Daňový úrad - registračná povinnosť do 30 dní. Da´budeš platiť až po ukončení zdaňovacieho obdobia - teda do 31.3,2006.
Muška
27.06.05,16:56
Sevrin,
ak si do 1.7. 2005 nepodnikal /tzn., že si ani nemal Živnostenské oprávnenie/ tak, budeš platiť iba na ZP 910,- Sk.

Na SP nemusíš platiť, ale môžeš dobrovoľne , ktorékoľvek poistenie v SP - klikni tu
http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=482&lang=sk máš tam všetky poistenia, ktoré sa týkajú SP.

Dane - Ak Ti z daňového priznania za rok 2004 nevychádzajú platiť preddavkové dane - tak neplatiš na daňový úrad
Sevrin
27.06.05,17:19
Ďakujem, už mám v tom jasnejšie.

Nie, do 1.7. 2005 som nepodnikal, budem úplne nový SZČO.

Pozabudol som ešte jednu otázku, ako je to s dôchodkami? Mám aj druhý pilier.
Muška
27.06.05,17:22
Sevrin,
to už je na Tvojom rozhodnutí, môžeš si v SP platiť 1170,- Sk ako dobrovoľné starobné poistenie, aby Ti pokračoval 2. pilier. Samozrejme sa musíš ísť do SP prihlásiť ako dobrovoľný platiteľ .
Sevrin
27.06.05,17:29
Muška dobre. A je možné zariadiť si to tako?: dajme tomu že napríklad sa rozhodnem do SP neprispievať pol roka a po tom období keď môj zisk bude adekvátny tomu aby som "na to mal" :D tak je možné doplatiť tie chýbajúce mesiace?
Muška
27.06.05,17:35
Sevrin,dobrovoľne prihlásiť sa môžeš kedykoľvek, ale myslím si, že spätne sa to nedá /ak nemáš povinnosť/, ale na stránke www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk/) môžeš zadať aj otázku /ak Ti niekto z PORADY neodpovie/.
Teraz sa určite na SP nedotelefonuješ, a zatiaľ sú tam aj hrooooooozne dlhé rady.

A ešte mi napadlo, spätné prihlásenie obnášajú aj sankcie, tak aby Ťa to nestálo viac ako by si chcel.
Sevrin
27.06.05,17:42
A ešte mi napadlo, spätné prihlásenie obnášajú aj sankcie, tak aby Ťa to nestálo viac ako by si chcel.Tak to si ešte premyslím čo s tým.
Diskusiu budem stále sledovať keby mal niekto ešte nejaké rady, ktoré samozrejme uvítam, zatiaľ ďakujem, pomohli ste mi :)
Johanka
27.06.05,17:49
Dobrovoľné sociálne poistenie je možné iba odo dňa prihlásenia, teda nie je možné spätne.
eviketa
27.06.05,18:06
a pri odlásení z dobrovoľného platenia pozor na dátum. Ak sa odhlásiš napr. 19.-teho tak ti dopočítajú platbu presne na počet dní.
Sevrin
27.06.05,20:35
Na SP nemusíš platiť, ale môžeš dobrovoľne , ktorékoľvek poistenie v SP - klikni tu
http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=482&lang=sk máš tam všetky poistenia, ktoré sa týkajú SP.
pozrel som ten link a tie platby v kolónke Povinne poistená SZČO 3) to sú tiež všetko len dobrovoľné?

Johanka, eviketa ďakujem.:)
Muška
27.06.05,20:43
Nie to je minimálne a maximálne povinné. Prvý modrý stĺpec máš napísané pre koho to je.
Ty si môžeš platiť dobrovoľne ktorékoľvek poistné.
Aj povinný platiteľ si môže a nemusí platiť ešte aj dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.
ik-a
28.06.05,06:21
Ak chces byt zucastneny v 2.pilieri, musis byt prihlaseny do SP a platit odvody.
rabek
28.06.05,07:37
Zdravím Vás,

ako je to so živnosťou popri zamestnaní?
Živnosť som si otvoril 10.12.2004. Do konca roka som mal obrat 0,- SKK. Tento rok som mal jednorazove akcie a sprvil som obrat cca 200 000 ,- SKK so ziskom 10 %.
PS: neviete ako je to s platenim aj do zdravotnej poistovne?

dakujem za odpoved
Sevrin
28.06.05,13:35
Ak chces byt zucastneny v 2.pilieri, musis byt prihlaseny do SP a platit odvody.A keď sa neprihlásim do SP a nebudem platiť tie odvody čo sa stane s druhým pilierom? Bude to pozastavené pokým sa neprihlásim do SP? :confused:
Janka6685
30.06.05,10:33
A keď sa neprihlásim do SP a nebudem platiť tie odvody čo sa stane s druhým pilierom? Bude to pozastavené pokým sa neprihlásim do SP? :confused:
Nič zlé sa nestane. Ak si platil a na istý čas nebudeš, oni to len pozastavia a neskôr, keď na to budeš mať, môžeš pokračovať v platení.
Sevrin
30.06.05,12:30
Janka no ak je to tak tak už som kľudnejší :) dík
Janka6685
30.06.05,13:00
Janka no ak je to tak tak už som kľudnejší :) dík
Na isto. Môj snúbenec bol zamestnancom a platil si II. pilier, potom keď sa stal SZČO prestal si platiť, lebo zatiaľ nemal z čoho. Volal tete, s ktorou podpisoval zmluvu a tá mu povedala, že sa to pozastavilo a keď začne platiť znova, nikam vraj nemusí nič nahlasovať, ale automaticky to bude sociálka posielať na účet.
Nataša
30.06.05,13:36
K tomu II. piliéru. Som v ňom zhruba pol roka, výkazy zamestnávateľ posiela načas, odvody platí načas /robím to vlastne ja ako mzdárka/a na osobný účet mi zatiaľ nič neprišlo. Veľmi by ma zaujímalo, kde sú tie moje peniažky a čo tá SP vlastne robí.
Janka6685
30.06.05,13:54
K tomu II. piliéru. Som v ňom zhruba pol roka, výkazy zamestnávateľ posiela načas, odvody platí načas /robím to vlastne ja ako mzdárka/a na osobný účet mi zatiaľ nič neprišlo. Veľmi by ma zaujímalo, kde sú tie moje peniažky a čo tá SP vlastne robí.
Na túto tému sa diskutovalo aj tu na porade (len neviem teraz kde) a aj v televízii, rádiu a tlači. Vraj to nestíhajú a vraj sa nie je čoho obávať. Dúfam...