andreja2104
04.03.09,11:06
Dobry den.
chcela by som poprosit o radu.

Chcu mi zobrat byt, ktory som nadobudla darom od otca. Navrhovatel napadol platnost darovacej zmluvy.

Docitla som sa, ze sudny poplatok pri podani navrhu sa vypocita ako 6% z hodnoty veci, o ktoru sa sudny spor vedie. Ak predpokladame, ze nehnutelnost mala hodnotu 2mil SKK, musel teda navrhovatel zaplatit pri podani navrhu sumu 120000 SKK?

Ak sud predram, budem musiet tento poplatok v konecnom dosledku zaplatit ja? Priratavaju sa k tomu este nejake dalsie poplatky suvisiace so sudnym procesom?

Dakujem za odpoved, zacinam panikarit, nakolko sa sud nevyvyja moc priazdnivo a neviem kde tych 120 tis. zoberiem ...

Ada.
hanelie
04.03.09,10:22
najskôr vyriešme túto otázku:

Navrhovatel napadol platnost darovacej zmluvy.
kto je navrhovateľ -
andreja2104
04.03.09,12:08
Dobry den,
navrhovatel nie ja ani jedna zmluvna strana. Je to tretia osoba, voci ktorej ma otec nejake neuhradene zavazky...
Ada
Chobot
04.03.09,12:44
Dobry den,
navrhovatel nie ja ani jedna zmluvna strana. Je to tretia osoba, voci ktorej ma otec nejake neuhradene zavazky...
Ada

Tak v tom prípade vidím veeeeeľmi malú šancu na úspech tej strany. Darovaciu zmluvu - resp. vrátenie daru môže požadovať len darca, aj to len vo výnimočných situáciách (obdarovaný sa hrubo správa k darcovi).

Cudzí by mohol úspešne napadnúť darovaciu zmluvu len vtedy, keby vedel jednoznačne preukázať neplatnosť dar. zmluvy - napr. darca v čase podpisu bol nesvojprávny, v čase údajného podpisu zmluvy bol mŕtvy, a pod.

Ak otec bol svojprávny a dobrovoľne podpísal zmluvu, je malá šanca, že by sa niekomu podarilo dosiahnuť neplatnosť darovacej zmluvy.
hanelie
04.03.09,13:28
zacinam panikarit, nakolko sa sud nevyvyja moc priazdnivo
a akom štádiu je súdne konanie?
už ste sa zúčastnili pojednávania - ?
andreja2104
04.03.09,14:56
a akom štádiu je súdne konanie?
už ste sa zúčastnili pojednávania - ?

No vyzera ze uz boli vsetci zainteresovani vypocuty a blizkej dobe by sme sa mohli dockat rozsudku... Je to cele dost zamotane, nerada by som zachadzala do detajlov, ale hlavne mi teda ide o to, ci bol ten prvotny pooplatok ratany ako 6% z hodnoty bytu a ci v najhorsom pripade sa mam obavat platenie obrovskych poplatkov... a ci sa teda este k tomu prvotnemu poplatku nabaluju aj ine poplatky, ktore vznikli pocas sudneho sporu.
Vdaka za odpoved.
Ada
Chobot
04.03.09,15:28
No vyzera ze uz boli vsetci zainteresovani vypocuty a blizkej dobe by sme sa mohli dockat rozsudku... Je to cele dost zamotane, nerada by som zachadzala do detajlov, ale hlavne mi teda ide o to, ci bol ten prvotny pooplatok ratany ako 6% z hodnoty bytu a ci v najhorsom pripade sa mam obavat platenie obrovskych poplatkov... a ci sa teda este k tomu prvotnemu poplatku nabaluju aj ine poplatky, ktore vznikli pocas sudneho sporu.
Vdaka za odpoved.
Ada

Práve pred chvíľkou som niekomu písal o súdnych trovách:


Trovy pravneho zastupenia (http://www.porada.sk/t89398-trovy-pravneho-zastupenia.html)

a tu:

účasť na súdnom procese (http://www.porada.sk/152123-post14.html) __________________
andreja2104
05.03.09,08:13
Je teda poplatok pri navrhu o zacatie sudu v tejto veci (zrusenie darovacej zmluvy) vypocitany ako 6% z hodnoty veci, o ktoru sa sudny spor vedie, t.j. bytu ktory mal hodnotu cca 2mil SKK?
Dakujem, hlavne o tuto informaciu mi ide...
Ada
Chobot
05.03.09,08:23
Je teda poplatok pri navrhu o zacatie sudu v tejto veci (zrusenie darovacej zmluvy) vypocitany ako 6% z hodnoty veci, o ktoru sa sudny spor vedie, t.j. bytu ktory mal hodnotu cca 2mil SKK?
Dakujem, hlavne o tuto informaciu mi ide...
Ada

Ja si myslím, že nie. Predmetom sporu je neplatnosť darovacej zmluvy a tá samotná zmluva nemá hodnotu.

Iné by bolo, keby si sa súdila o vlastníctvo peňažnej sumy, alebo nejakej nehnuteľnosti, kde je konkrétna hodnota veci sporu - buď peň. suma alebo hodnota nehnuteľnosti. Tu sa žalobca nedomáha vlastníctva nehnuteľnosti, ale neplatnosti zmluvy.