36marika
27.06.05,18:50
Prosím Vás o radu. Kamarátka prišla za mnou, že mala kontrolu z daňového úradu. Všetko bolo OK, až na to, že v JU v pen. denníku bolo miesto 30.000,- Príjem, len 20.000,- príjem. Na príjmovom doklade bolo 30.000,- Obyčajný preklep. Kamoška mala daňovú stratu 126450,- . Pán z daň. úradu bol perfektný, zlatý, no proste super. Nedal pokutu ani nič, len povedal, nič som nevidel, opravte si to. Akože ste to zbadali teraz.
Moja otázka, nakoľko jej to budem musieť opraviť, môže sa podať opravné daň. priznanie aj teraz ? Za rok 2004 ? Daňový úrad nepoškodila, bude tam len strata o 10.000,- menšia. Poraďte, čo urobiť.
Ďakujem
Muška
27.06.05,19:03
Marika, počkaj na vyjadrenie DU z kontroly. Tak ako píšeš, by predsa mal byť z kontroly rozdiel 10.000. Ak to napíšu do zápisu, tak by som nerobila nové Daňové priznanie. Len, by som nezabudla ponížiť stratu v ďalších rokoch .
36marika
27.06.05,19:28
V protokoile o kontrole sa nespomína rozdiel tých 10.000,-. Je tu riziko: Ak nepodáme opravné DP,príde na kontrolu znova, hrozí pokuta a v prípade kamošky je to dosť, pretože ten pán z konroly vyrátal, že z jej majetku ( 2%) by to bolo okolo 30.000,- .
Mám taký pocit, že takáto kontrola, kde nič nenájdu a napriek tomu je tam chybička, sa naskytne raz za život. Asi nebudeme pokúšať a to opravné DP im spravím. Ale ďakujem za radu.
bepo
27.06.05,19:35
A náhodou to nebude divné že po kontrole ktorá nič nenašla sa urobí opravné priznanie?
Muška
27.06.05,19:40
Súhlasím s Bepom, podotýkam, že opravné priznanie pri ďalšej kontrole budeš musieť zdôvodniť prečo si ho podala. A čo uvedieš? Že predchádzajúca kontrola nenašla, čo si Ty dodatočne našla.
A nerozumiem celkom tej pokute 30000,- Sk.
36marika
27.06.05,19:57
No po dlhšom pátraní som sa dozvedela príčinu daňovej kontroly. Prišli vlastne na krížovú kontrolu, skontrolovať faktúry a zaučtovanie faktúr a úhrad faktúr jedného podnikateľa. Jednalo sa celkom o dve faktúry. Nič iné nebolo predmetom kontroly.
Vraj, ale len vraj je pri krátení príjmu pokuta 2 % z hodnoty majetku. Neviem či je to pravda, ale takto to bolo podané. Je to vlastne jedno, kontrola bola OK až na tých 10.000,- .
Muška
27.06.05,20:14
Marika, tak potom daj nové priznanie. Písala si , ako keby robili riadnu kontrolu na daň z príjmu
36marika
27.06.05,20:25
Ďakujem za radu.
Paula
27.06.05,20:41
Nezažila som ešte "krížovú" kontrolu. Ak nekontrolovali každý jeden zápis v účtovníctve a ten preklep bol objavený viacmenej náhodou a nesúvisel s uvedenou kontrolou, dala by som opravné DP. Tak by bol vlk sýty (ja) a aj baran zostal celý (dobrý kontrolór). :)
anto
27.06.05,21:00
Mne občas prídu na kontrolu faktúr vyšlých aj došlých. Doteraz neboli žiadné problémy. To kontrolujú nejakých podnikateľov, ktorí majú vysoké náklady, či ich majú oprávnene alebo či si nezabudli zaúčtovať nejaký doklad, ktorý vystavili.
evina
27.06.05,21:23
Vraj, ale len vraj je pri krátení príjmu pokuta 2 % z hodnoty majetku. Neviem či je to pravda, ale takto to bolo podané. Je to vlastne jedno, kontrola bola OK až na tých 10.000,- .[/QUOTE]


To by som naozaj rada vedela aký zákon pojednáva o takto veľkej pokute a najmä v prípade, ak nedošlo k žiadnemu kráteniu daňovej povinnosti. Zákon o správe daní a poplatkov 511/1992 v znení neskorších predpisov v §35 o správnych deliktoch žiadnu takúto pokutu neuvádza. Čiže ak si skrátim príjem, bez vplyvu na DP a mám majetok 2 mil. SK tak dostanem pokutu 40 000...?? -
ik-a
28.06.05,08:38
V zmysle ustanovenia § 38 zakona c. 431/2002 o uctovnictve su stanovene sankcie za porusenie ustanoveni zakona. Su tam pokuty do 1% a 3% z celkovej sumy majetku a moze ich ukladat dan. urad.
Jara
28.06.05,08:58
V zmysle tohto ustanovenia ale daňový úrad dáva kontrolu len ak nieje účtovníctvo dostatočne preukázne. To znamená, že pri kontrole nieje možné skontrolovať správnosť účtovania. V tomto prípade by tá pokuta iste nebola taká a stále má daňovník možnosť odvolania a žiadosti o odpustenie. Mám poznatky, že vo väčšine prípadov aj úspešne.

Ale ak sa našla takáto chyba tak tiež odporúčam urobiť opravu a dať opravné daňové priznanie.
evina
28.06.05,12:02
V zmysle ustanovenia § 38 zakona c. 431/2002 o uctovnictve su stanovene sankcie za porusenie ustanoveni zakona. Su tam pokuty do 1% a 3% z celkovej sumy majetku a moze ich ukladat dan. urad.
Áno, ale pri posudzovaní tohto konkrétneho prípadu a formulácii DÚ o sankcii z dôvodu krátenia príjmu a evidentne viditeľného preklepu ťažko hovoriť o porušovaniu sankcií podľa § 38. To som mala skôr na mysli, a v bode 5 tohto § je dosť závažná formulka podľa mňa:

5/ Pri určení pokuty podľa odsekov 1, 2 a 7 prihliada daňový úrad hlavne na závažnosť, spôsob a dobu trvania protiprávneho konania, následky porušenia povinností a na okolnosti, pri ktorých k porušeniu povinnosti došlo, a na bezdôvodné obohatenie, ak sa porušením povinnosti získalo.