milansimko
04.03.09,11:40
chcel by som vediet ci ma zamestnavatel pravo zrusit dovolenku na ktoru som uz nastupil.dakujem vopred za radu
Tweety
04.03.09,10:44
chcel by som vediet ci ma zamestnavatel pravo zrusit dovolenku na ktoru som uz nastupil.dakujem vopred za radu
Má.
elaurie
04.03.09,10:52
Má. Zamestnávateľ je však povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ ho odvolal z dovolenky (§ 112 ods. 1 Zákonníka práce).
milansimko
04.03.09,12:42
snazili sa mi dovolat ale mal som vypnuty tel.tak mi poslali v sms.ktoru som si precital.tel mam teraz vypnuty.ked nepridem do prace pocas dovolenky porusim prac.poriadok??
Tweety
04.03.09,12:44
snazili sa mi dovolat ale mal som vypnuty tel.tak mi poslali v sms.ktoru som si precital.tel mam teraz vypnuty.ked nepridem do prace pocas dovolenky porusim prac.poriadok??
A zamestnáv. vôbec vedel o tom, že máš dovolenku? Ak Ťa napriek tomu odvolal, a Ty nenastúpiš, môže to brať ako porušenie PD.
eva1907
29.03.09,07:22
Zamestnanec sa slovne vyjadril, že chce od 14.4. 10 dní dovolenky, za r. 2008 má už vyčerpanú a nárok r. 2009 je 7 dní.Čo s tým? Čítala som aj to, že dovolenku určuje zamestnávateľ, aké stanovisko k tomu zaujať, poradí mi niekto ? Ďakujem.
Tweety
29.03.09,07:29
Zamestnanec sa slovne vyjadril, že chce od 14.4. 10 dní dovolenky, za r. 2008 má už vyčerpanú a nárok r. 2009 je 7 dní.Čo s tým? Čítala som aj to, že dovolenku určuje zamestnávateľ, aké stanovisko k tomu zaujať, poradí mi niekto ? Ďakujem.
Ak zamestnáv. súhlasí s tým, aby čerpal dovolenku, na ktorú mu ešte nárok nevznikol, je to v súlade so ZP.
majka555
30.03.09,05:23
Má zamestnávateľ právo žiadať od zamestnancov plán dovolenky na rok 2009? Ak ano, je to nejako obmedzené dokedy, príp. nejakým dátumom a pod. Nemám v tom celkom jasno. Ďakujem
Chobot
30.03.09,06:43
Má zamestnávateľ právo žiadať od zamestnancov plán dovolenky na rok 2009? Ak ano, je to nejako obmedzené dokedy, príp. nejakým dátumom a pod. Nemám v tom celkom jasno. Ďakujem

Nielen že má právo žiadať, ale plán dovolenky priamo vyplýva zo ZP § 111 ods. 1:

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

Ako podrobný bude tento plán. záleží od vzájomnej dohody zam-ľa a zam-ca. Môže byť stanovený len týždeň, kedy chce zam-c čerpať dovolenku a presné dni sa určia. Alebo si môže zamestnanec povedať, že prvé tri júlové týždne chce dovolenku a vtedy mu ju zam-ľ musí dať.

Ak si zamestnanci nevypracujú plán dovolenky, potom nech sa nečudujú, že v prípade žiadosťi o dovolenku im to nadriadený zamietne alebo dovolenku neposkytne. Plán je dobrý aj pre samotných zamestnancov, pokiaľ sa navzájom zastupujú. Každý si môže povedať, kedy chce ísť na dovolenku a potom nebude nikto urazený, že išla kolegyňa a druhá v tom istom týždni ísť nemôže, hoci aj ona chcela práve vtedy.

Aký máš konkrétny problém s plánom dovolenky?
majka555
30.03.09,07:06
V podstate to ani tak nie je až taký problém.
Zamestnávateľ určil povinné čerpanie dovolenky od 27.júla d o 8 augusta 2009 a od 23.12.2009 do 31.12.2009.
Z učtárne prišlo tlačivo, že každý zamestnanec je povinný si naplánovať dovolenku a vyplenené tlačivo (plán) treba do 31.3. vrátiť naspäť do mzdovej učtárne.
Na tlačive je meno zamestnanca v stĺpci a vedľa v riadku sú čísla týždňov roka 2009, kde treba napísať počet čerpaných dní v tom týždni.
Príde mi to zvláštne, že mám naplánovať všetku ostatnú dovolenku (myslím okrem povinnej, ktorú určil zamestnávateľ), ktorej mám mimochodom 45 dní ročne (pedagogický zamestnanec-VŠ)
A ešte sa mi zdá čudné, že ten prípis prišiel až predposledný marcový týždeň. Logickejšie by sa mi to zdalo v januári.
elaurie
30.03.09,07:13
Zvykne sa to robiť tak, že dovolenka sa naplánuje, ale zamestnanec môže čerpať dovolenku aj inokedy, ako má naplánované, ak s tým zamestnávateľ súhlasí... Zvyčajne s tým nie je problém, pokiaľ čerpaniu dovolenky nebránia okolnosti, ale to sa treba pri plánovaní dovolenky dohodnúť s nadriadeným...
Chobot
30.03.09,07:37
V podstate to ani tak nie je až taký problém.
Zamestnávateľ určil povinné čerpanie dovolenky od 27.júla d o 8 augusta 2009 a od 23.12.2009 do 31.12.2009.
Z učtárne prišlo tlačivo, že každý zamestnanec je povinný si naplánovať dovolenku a vyplenené tlačivo (plán) treba do 31.3. vrátiť naspäť do mzdovej učtárne.
Na tlačive je meno zamestnanca v stĺpci a vedľa v riadku sú čísla týždňov roka 2009, kde treba napísať počet čerpaných dní v tom týždni.
Príde mi to zvláštne, že mám naplánovať všetku ostatnú dovolenku (myslím okrem povinnej, ktorú určil zamestnávateľ), ktorej mám mimochodom 45 dní ročne (pedagogický zamestnanec-VŠ)
A ešte sa mi zdá čudné, že ten prípis prišiel až predposledný marcový týždeň. Logickejšie by sa mi to zdalo v januári.

Nie je to nič zvlášte. Možno sa to u vás nerobilo, ale firmy, kde som pracoval, bežne takto plánovali dovolenky. Ak to prišlo zo mzdovej účtarne, tak asi preto, lebo potrebujú naplánovať rezervy na vyplatenie náhrad za dovolenky.

Ale ako napísala elaurie, je to len plán, ktorý sa po dohode s nadriadeným môže meniť.
majka555
30.03.09,07:40
Ďakujem za vysvetlenie. Asi sa mi to zdalo zvláštne, lebo sa to doposiaľ u nás nerobilo.