evka-janekova
04.03.09,13:49
Od apríla 2008 zamestnávame pracovníka. Dnes mi jeho manželka doniesla podklady na ročné zúčtovanie DzP a medzi rečou spomenula ze jej manžel je od mája držiteľom preukazu ZŤP !!! :eek:

Čo mám teraz robit? To mam spatne vypísať nové výkazy aj všetko, treba to niekam nahlasovať a tak. No veď ma z toho picne. Môžeme ako zamestanávateľ dostať nejaké pokuty ze neoznámenie včas? Ved som to nevedela...

Boze dakujem všetkým
veronikasad
04.03.09,13:07
Od apríla 2008 zamestnávame pracovníka. Dnes mi jeho manželka doniesla podklady na ročné zúčtovanie DzP a medzi rečou spomenula ze jej manžel je od mája držiteľom preukazu ZŤP !!! :eek:

Čo mám teraz robit? To mam spatne vypísať nové výkazy aj všetko, treba to niekam nahlasovať a tak. No veď ma z toho picne. Môžeme ako zamestanávateľ dostať nejaké pokuty ze neoznámenie včas? Ved som to nevedela...

Boze dakujem všetkým
Má len preukaz ZŤP alebo mu bol priznaný aj inv.dôchodok ?
Držitelia "len" preukazu ZŤP nemajú žiadne úľavy na odvodoch. Už aj v ZP musí byť poberatelom dôchodku.
Martin Mocko
04.03.09,13:08
Od apríla 2008 zamestnávame pracovníka. Dnes mi jeho manželka doniesla podklady na ročné zúčtovanie DzP a medzi rečou spomenula ze jej manžel je od mája držiteľom preukazu ZŤP !!! :eek:

Čo mám teraz robit? To mam spatne vypísať nové výkazy aj všetko, treba to niekam nahlasovať a tak. No veď ma z toho picne. Môžeme ako zamestanávateľ dostať nejaké pokuty ze neoznámenie včas? Ved som to nevedela...

Boze dakujem všetkým
Ak je i poberateľom inv. dôchodku...
V podstate..zamestnanec ukrátil sám seba. Mohol mať nižšie odvody a vyššiu mzdu. Taktiež sa mi to už 2x stalo, že mi to zamestnanec nahlásil až po polroku. Nerobil som žiadne opravné výkazy...minulé obdobie som nechal tak.
Aňuška
04.03.09,18:23
Má len preukaz ZŤP alebo mu bol priznaný aj inv.dôchodok ?
Držitelia "len" preukazu ZŤP nemajú žiadne úľavy na odvodoch. Už aj v ZP musí byť poberatelom dôchodku.

Dovolím si oponovať a prikladám citáciu na takúto otázku od p. Mihála:


" Ide o problém, či má zamestnanec, držiteľ preukazu ZŤP, ktorý nemá rozhodnutie SP o priznaní invalidity, nárok na polovičné sadzby na zdravotné poistenie :

Zákon 580/2004 Z.z. o zdravotnom (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2008-a.html) poistení:

"§ 12 Sadzba poistného

(1) Sadzba poistného je pre
a) zamestnanca 4% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím, 40) sadzba poistného je 2% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4,...

Odkaz pod čiarou:

40) § 9 zákona č. 5/2004 Z.z. v znení zákona č. 191 (http://www.porada.sk/t59468-191-opravne-polozky-k-materialu.html)/2004 Z.z.
§ 51 zákona č. 195 (http://www.porada.sk/t59472-195-opravne-polozky-k-zvieratam.html)/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov."

Znamená to, že aj zamestnanec držiteľ preukazu ZŤP, má polovičné odvody na ZP."
veronikasad
04.03.09,18:56
Dovolím si oponovať a prikladám citáciu na takúto otázku od p. Mihála:


" Ide o problém, či má zamestnanec, držiteľ preukazu ZŤP, ktorý nemá rozhodnutie SP o priznaní invalidity, nárok na polovičné sadzby na zdravotné poistenie :

Zákon 580/2004 Z.z. o zdravotnom (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2008-a.html) poistení:

"§ 12 Sadzba poistného

(1) Sadzba poistného je pre
a) zamestnanca 4% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím, 40) sadzba poistného je 2% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4,...

Odkaz pod čiarou:

40) § 9 zákona č. 5/2004 Z.z. v znení zákona č. 191 (http://www.porada.sk/t59468-191-opravne-polozky-k-materialu.html)/2004 Z.z.
§ 51 zákona č. 195 (http://www.porada.sk/t59472-195-opravne-polozky-k-zvieratam.html)/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov."

Znamená to, že aj zamestnanec držiteľ preukazu ZŤP, má polovičné odvody na ZP."
z akého dátumu je tá citácia ?
Aňuška
04.03.09,19:35
Z dnešného dňa.
evka-janekova
05.03.09,08:17
No tak z tohto som si vydedukovala, že ma narok na znižené odvody. Dakujem. A co mam teraz urobit? Myslím či treba dačo nahlasiť na SP a ZP, a ked budem teraz robiť výplatu za február, už ho mám dať do zamestnancov s ŤZP. Vlastne bude jediný...
maria-
05.03.09,13:28
V prvom rade nech Ti preloží rozhodnutie o invalidite teda, že je poberateľom invalidného dôchodku . Potom na SP nahlásiš RLFO zmenu označíš dôchodok a do zmeny napíšeš dátum od kedy má rozhodnutie.
zhv
05.03.09,20:46
No tak z tohto som si vydedukovala, že ma narok na znižené odvody. Dakujem. A co mam teraz urobit? Myslím či treba dačo nahlasiť na SP a ZP, a ked budem teraz robiť výplatu za február, už ho mám dať do zamestnancov s ŤZP. Vlastne bude jediný...

Daj mu znížené odvody do ZP od 2/2009.Ostatné mu vieš vyrovnať v RZZP.
zhv
05.03.09,20:52
Bolo to moja otázka:Za odpoveď ďakujem - pripájam to na pomoc
Riešenie od Jozef Mihál 14-01-09 11:26 AM
#3195
Ad zhv:

Mám zamestnanca na pracovnú zmluvu na 3 hodiny denne. Priniesol mi rozhodnutie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny kde má priznanú mieru funkčnej poruchy 50 % a preto sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím podľa § 51 zákona č.195/1998 a má preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím. Rozhodnutie zo sociálnej poisťovne nemá a ani nepoberá invalidný dôchodoch. Môžem ho považovať za občana so zdravotným postihnutím a uplatniť mu znížené odvody ? Splňa podmienku plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím ?

§ 9 zákona 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti:

"Občan so zdravotným postihnutím
(1) Občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu.14)
(2) Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy alebo poruchy správania rozhodnutím alebo oznámením Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu.16)

Poznámky:

14) § 71 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 310/2006 Z. z. Zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
16) Zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov."

Znamená to, že na účely zákona o službách zamestnanosti sa pri posudzovaní povinnosti zamestnávateľa zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím za zdravotne posithnutého občana považuje občan, ktorý je invalidný podľa zákona o sociálnom poistení alebo podľa zákona o soc. zabezpečení policajtov a vojakov.

Za takého sa nepovažuje občan, ktorý má len rozhodnutie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, kde má priznanú mieru funkčnej poruchy 50 % a preto sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím podľa § 51 zákona č.195/1998 a má preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím
zhv
05.03.09,20:55
Tu je citát na znížené odvody - na pomoc.

Riešenie od Jozef Mihál Včera 06:41 PM
#3465
Citát:
Pôvodca textu príspevku: zhv Pozri príspevok
Ďakujem,ešte Vás prosím o odpoveď k príspevku č.3457 ,za polovičné odvody do ZP.
Ide o problém, či má zamestnanec, držiteľ preukazu ZŤP, ktorý nemá rozhodnutie SP o priznaní invalidity, nárok na polovičné sadzby na zdravotné poistenie (to pre ostatných, ktorí si toto budú čítať a nedajú si tú namahu - ako ja - a nebudú sa vracať späť na príspevok č. 3457).

Zákon 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení:

"§ 12 Sadzba poistného

(1) Sadzba poistného je pre
a) zamestnanca 4% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím, 40) sadzba poistného je 2% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4,...

Odkaz pod čiarou:

40) § 9 zákona č. 5/2004 Z.z. v znení zákona č. 191/2004 Z.z.
§ 51 zákona č. 195/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov."

Znamená to, že aj zamestnanec držiteľ preukazu ZŤP, má polovičné odvody na ZP.
Stefan2005
05.03.09,21:21
V prvom rade nech Ti preloží rozhodnutie o invalidite teda, že je poberateľom invalidného dôchodku ....


Ak je i poberateľom inv. dôchodku...
V podstate..zamestnanec ukrátil sám seba. Mohol mať nižšie odvody a vyššiu mzdu....

ad 1) nie je rozhodujúce, či poberá invalidný dôchodok - ale že je uznaný (rozhodnutim SP) invalidným, a má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.

ad 2) ukrátil sa i zamestnávateľ - aj ten má zníženú sadzbu...
Stefan2005
05.03.09,21:42
k tomu zdravotnému poisteniu:

zmena od 01. 05. 2008

Od 1. mája 2008 nadobudol účinnosť zákon č. 139/2008 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 599/2003 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Citovaný zákon upravil § 9 ods. 1 zákona č. 5/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov tak, že občanom so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu. Týmto osobitným predpisom je § 71 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení a zák. č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov.

V súvislosti so zdravotným poistením vyššie uvedené znamená, že u občana s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť od 20 % do 40 % sa už nemôže znižovať sadzba poistného na zdravotné poistenie:

* ak je takýto občan zamestnancom, preddavky už za mesiac máj mu zamestnávateľ musí vypočítať, vykázať a odviesť z vymeriavacieho základu zamestnanca vo výške 4% za zamestnanca a 10% za zamestnávateľa,

* ak je takýto občan samostatne zárobkovo činnou osobu alebo samoplatiteľom, preddavky za mesiac máj 2008 si vypočíta vo výške 14 % z vymeriavacieho základu.

zdroj (dnes prevzate): http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=124
zhv
06.03.09,05:59
§ 12 Sadzba poistného

(1) Sadzba poistného je pre
a) zamestnanca 4% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím, 40) sadzba poistného je 2% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4,...

Odkaz pod čiarou:

40) § 9 zákona č. 5/2004 Z.z. v znení zákona č. 191/2004 Z.z.
§ 51 zákona č. 195/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov."

Znamená to, že aj zamestnanec držiteľ preukazu ZŤP, má polovičné odvody na ZP.


http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=122
zhv je teraz online Nahlás príspevok

Ten moj má rozhodnutie podľa§ 51 zákona č. 195/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov."[/B][/COLOR] má50 %uznné ,má preukaz ZŤP
evka-janekova
06.03.09,07:35
V prvom rade nech Ti preloží rozhodnutie o invalidite teda, že je poberateľom invalidného dôchodku . Potom na SP nahlásiš RLFO zmenu označíš dôchodok a do zmeny napíšeš dátum od kedy má rozhodnutie.
Nie je poberateľom invalidného dôchodku, predložil mi preukaž občana s ťažkým zdravotným postihnutím, vydaným UPSVaR. To mi stači?
Takže do RLFO nezaškrtnem dôchodok?
zhv
06.03.09,09:57
Do RLFO nie dôchodok,pýtaj aj rozhodnutie z úradu práce,nech to doloží.