ichromekova
04.03.09,14:04
Prajem pekný deň, chcela by som Vás poprosiť o radu.
Náš zamestnanec si uplatňuje preplatenie škody od poisťovne ( platí si poistku ). Od nás si vyžiadali okrem iného aj jeho pracovnú zmluvu, ktorá je z roku 2003 a je na dobu určitú, do 31.12.2003. Keďže sa neudiali žiadne zmeny, nebola mu vypracovaná nová pracovná zmluva. Poisťovňa od nás vyžaduje novú pracovnú zmluvu. Platí táto jeho pracovná zmluva, alebo naozaj máme vystaviť novú?
Ďakujem
Tweety
04.03.09,13:06
Prajem pekný deň, chcela by som Vás poprosiť o radu.
Náš zamestnanec si uplatňuje preplatenie škody od poisťovne ( platí si poistku ). Od nás si vyžiadali okrem iného aj jeho pracovnú zmluvu, ktorá je z roku 2003 a je na dobu určitú, do 31.12.2003. Keďže sa neudiali žiadne zmeny, nebola mu vypracovaná nová pracovná zmluva. Poisťovňa od nás vyžaduje novú pracovnú zmluvu. Platí táto jeho pracovná zmluva, alebo naozaj máme vystaviť novú?
Ďakujem
Áno, PZ platí. A PP trvá naďalej, či nie?
ivka70
04.03.09,13:11
Áno, PZ platí. A PP trvá naďalej, či nie?
Nemusel ju mat predlzenu, ak mu firma aj po 31.12.2003 zadavala pracu, zmluva presla automaticky na zmluvu na dobu neurcitu.

ALe zasa mali by ste to mat vo firme v poriadku, vypracovat dodatok k znmluve, kde sa meni len doba platnosti na dobu neurcitu.
veronikasad
04.03.09,13:17
Prajem pekný deň, chcela by som Vás poprosiť o radu.
Náš zamestnanec si uplatňuje preplatenie škody od poisťovne ( platí si poistku ). Od nás si vyžiadali okrem iného aj jeho pracovnú zmluvu, ktorá je z roku 2003 a je na dobu určitú, do 31.12.2003. Keďže sa neudiali žiadne zmeny, nebola mu vypracovaná nová pracovná zmluva. Poisťovňa od nás vyžaduje novú pracovnú zmluvu. Platí táto jeho pracovná zmluva, alebo naozaj máme vystaviť novú?
Ďakujem
Pracovník si uplatňuje od poisťovne náhradu škody spôsobenej pri výkone povolania ? Ak ano, poisťovňa potrebuje aktuálnu výšku mzdy. Preto požaduje novú zmluvu ak v tej starej sú uvedené mzdové náležitosti. Riešte to dodatkom k pôvodnej zmluve s uvedením mzdových náležitostí.
Katka 30
10.03.09,09:16
Dobrý deň. Nastúpila som na miesto pracovníčky, ktorá je na MD. Pri nástupe do zamestnania som so zamestnávateľom uzatvorila pracovnú zmluvu, kde je uvedené: trvanie prac.zmluvy: doba určitá počas neprítomnosti pracovníčky XY §42. O týždeň mi dal podpísať rovnakú prac. zmluvu, ale §42 zmenil na §49 odst.6. Teraz mám 2 PZ s rovnakým dátumom a rôznymi paragrafmi. Čo to pre mňa znamená? Môže dať zamestnávateľ do PZ trvanie PZ "počas neprítomnosti pracovníčky XY?" Ďakujem
Chobot
10.03.09,10:46
Dobrý deň. Nastúpila som na miesto pracovníčky, ktorá je na MD. Pri nástupe do zamestnania som so zamestnávateľom uzatvorila pracovnú zmluvu, kde je uvedené: trvanie prac.zmluvy: doba určitá počas neprítomnosti pracovníčky XY §42. O týždeň mi dal podpísať rovnakú prac. zmluvu, ale §42 zmenil na §49 odst.6. Teraz mám 2 PZ s rovnakým dátumom a rôznymi paragrafmi. Čo to pre mňa znamená? Môže dať zamestnávateľ do PZ trvanie PZ "počas neprítomnosti pracovníčky XY?" Ďakujem

Ty máš pracovný pomer na kratší pracovný čas a to konkrétne menej ako 15 hodín týždenne?
Katka 30
10.03.09,10:59
Nie, nemám. Pracovný čas máme podľa KZ 37,5 hod./týžd. a to všetci zamestnanci. Na výplatnej páske v kolonke úväzok mám 100%.
Chobot
10.03.09,11:03
Nie, nemám. Pracovný čas máme podľa KZ 37,5 hod./týžd. a to všetci zamestnanci. Na výplatnej páske v kolonke úväzok mám 100%.

Tak potom tá zmluva je chybná, lebo celý § 49 sa týka pracovného pomeru na kratší čas a dokonca ods. 6 pojednáva pracovný úväzok menej ako 15 hodín týždenne. Upozorni zamestnávateľa, že v prac. zmluve máš chybu a nech to napraví.

§ 42 len všeobecne definuje pracovnú zmluvu.

Dôležité je, že máš zmluvu na dobu určitú - na dobu zastupovania zamestnanca počas MD. V PZ môže byť uvedené, že počas neprítomnosti zamestnanca XY. Potom ak sa tento zamestnanec vráti, v ten deň ti skončí PP.
Katka 30
10.03.09,11:23
Ďakujem za odpoveď, ešte by ma zaujímalo, keď zastupujem zamestnankyňu na MD, kedy sa musí vrátiť do práce ( po 1/2 roku, 3 rokoch, 6 rokoch)? Kedy môžem požiadať o zmenu z doby určitej na neurčitú?
Chobot
10.03.09,13:37
Ďakujem za odpoveď, ešte by ma zaujímalo, keď zastupujem zamestnankyňu na MD, kedy sa musí vrátiť do práce ( po 1/2 roku, 3 rokoch, 6 rokoch)? Kedy môžem požiadať o zmenu z doby určitej na neurčitú?

Ty môžeš požiadať kedykoľvek, ale zamestnávateľ s tým nemusí súhlasiť.

Tá zamestnankyňa môže byť na MD 28 týždňov, potom nastupuje na RD a na RD môže byť do veku 3 rokov dieťaťa; ak má dieťa nepriaznivý zdravotný stav, tak môže byť na RD až do veku 6 rokov dieťaťa.

Pokiaľ nenastúpi po tých 3 či 6 rokoch naspäť, zamestnávateľ sa musí rozhodnúť, čo s tebou - a čo s ňou. Môže sa stať, že ona ukončí PP a potom tebe môžu dať dobu neurčitú. Teraz je to čisto v hypotetickej rovine a je príliš skoro to riešiť.
Katka 30
11.03.09,07:07
Ďakujem za odpoveď.
marcelaStanakova
05.12.09,13:12
Poprosila by som o radu Pracovná zmluva je na dobu neurčitú bez skušobnej doby 3 mesiace, je možné prepustiť zamestnanca aj v takomto prípade a aké sú podmienky prepustenia , chcela by som si overiť či je možné prepustenie aj ihneď
ivka70
05.12.09,13:18
Poprosila by som o radu Pracovná zmluva je na dobu neurčitú bez skušobnej doby 3 mesiace, je možné prepustiť zamestnanca aj v takomto prípade a aké sú podmienky prepustenia , chcela by som si overiť či je možné prepustenie aj ihneď

Zamestnavatel mu bud moze dat riadnu vypoved podla par. 63 ZP s vypovednou dobou a aj okamzite zrusit pacovny pome podla par. 68 ZP.
V zakonnku prace supresne definovane dovody, kedy tak moze urobit.
marcelaStanakova
05.12.09,13:26
Ešte by som poprosila, či musí byť uvedená v tomto prípade výpovedná lehota
Tweety
05.12.09,14:11
Ešte by som poprosila, či musí byť uvedená v tomto prípade výpovedná lehota
Pri výpovedi podľa § 63 áno.