Zita5
04.03.09,14:12
Zákon 289/2008 o RP § 3 odst.3 platný od 1.3.2009

§ 3

Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou .

3/ Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici.


Poznámka :
Počula som , že týmto ustanovením sa odstránil problém , kedy pri kontrole daňovým úradom nesúhlasila hotovosť v pokladnici so zaevidovanými tržbami .

Jednak svojim príspevkom dávam do pozornosti horeuvedené znenie a zároveň by som sa chcela spýtať , či niekto už mal takú kontrolu DK , kedy by DK kontrolovala hotovosť v RP .
veronikasad
04.03.09,13:14
Zákon 289/2008 Zákon o RP § 3 odst.3 platný od 1.3.2009

§ 3

Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou .

3/ Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici.


Poznámka :
Počula som , že týmto ustanovením sa odstránil problém , kedy pri kontrole daňovým úradom nesúhlasila hotovosť v pokladnici so zaevidovanými tržbami .

Jednak svojim príspevkom dávam do pozornosti horeuvedené znenie a zároveň by som sa chcela spýtať , či niekto už mal takú kontrolu DK , kedy by DK kontrolovala hotovosť v RP .
Zitka, táto povinnosť je odložená do 31.12.2010, platí len pre používateľov pokladní, ktoré splňajú náležitosti novely zákona o ERP. Aspoň ja mám také informácie.
Zita5
04.03.09,13:17
Tak to teda som asi niečo prehliadla . Lebo včera som jednému môjmu klientovi telefonovala , aby na to nezabudol a mal asi oči pre plač . :)
veronikasad
04.03.09,13:19
Zita5
04.03.09,13:23
Skús pohľadať v tejto téme :

http://www.porada.sk/t94807-pokladnicne-blocky-budu-musiet-vydavat-aj-udrzbari-ci-uctovnici.html?highlight=%FAdr%BEb%E1ri

Veronika , tak Ti ďakujem . Musím si to dnes pozrieť .Ale sa čudujem sama sebe , že také niečo mi uniklo mimo mojej pozornosti ..hmmm:)
Anja111
04.03.09,13:24
Zákon 289/2008 o RP § 3 odst.3 platný od 1.3.2009

§ 3

Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou .

3/ Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici.


Poznámka :
Počula som , že týmto ustanovením sa odstránil problém , kedy pri kontrole daňovým úradom nesúhlasila hotovosť v pokladnici so zaevidovanými tržbami .

Jednak svojim príspevkom dávam do pozornosti horeuvedené znenie a zároveň by som sa chcela spýtať , či niekto už mal takú kontrolu DK , kedy by DK kontrolovala hotovosť v RP .
Mám klienta, ktorému asi pred tromi rokmi DU kontroloval, či mu súhlasí fyzický stav hotovosti v ERP. Urobili dennú uzávierku a prepočítali mu peniaze. Samozrejme nesúhlasilo... Vyhovoril sa, že zabudol naťukať ranný vklad, ale problém mal aj tak, našťastie bez pokuty...
Zita5
04.03.09,13:26
Mám klienta, ktorému asi pred tromi rokmi DU kontroloval, či mu súhlasí fyzický stav hotovosti v ERP. Urobili dennú uzávierku a prepočítali mu peniaze. Samozrejme nesúhlasilo... Vyhovoril sa, že zabudol naťukať ranný vklad, ale problém mal aj tak, našťastie bez pokuty...

Takže , nerobím si výčitky , že som túto tému otvorila . Čiže predsa sa robia DK aj v tomto smere . ;)
Pepe73Lopez
25.11.10,19:29
Prepáčte, nerozumiem, chcem sa spýtať ohľadom tej DK na overenie stavu zásuvky vs ERP,...ktorý zákon hovorí o "peňažnej zásuvke" a jej vzťahu k ERP?

ERP je predsa na evidenciu tržieb. Pričom v zákone je jasne definovaný pojem ERP - nikde sa tam nepíše o skrinke na peniaze, ale o elektronickom zariadení, ktoré eviduje tržby. Tým chcem uriamiť pozornosť na to, že zákon explicitne uvádza z čoho sa skladá ERP a podla popisu uvedeného v zákone je vlastne technicky nemožné "vložiť" do ERP peniaze. Zvrátenosť §3, ods.(3) "Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici." úplne deformuje pôvodný zámer dôsledne evidovať tržby.

(Podľa mňa sa jedná o reakciu na všedný jav napr. z potravín ERP = peňažná zásuvka + samotná registračná bednička a pokus zaviesť aj kontrolu toho, že pokladník si pri zasadnutí si za takúto zostavu so sebou berie aj istú hotovosť na vydávanie...., ale nie každá prevádzka tak funguje...)

Zákon o používaní ERP predsa neukladá "kde" mám "držať" hotovosť a že táto hotovosť má sedieť s dennou tržbou (??). To, že ju mám v smiešne veľkej pancierovej skrinke, ktorá sa nachádza zrovna pod samotnou evidenčnou skrinkou (teda ERP) a je na ňu zrovna zapojená, aby sa otvárala je len z dôvodu, aby bola hotovosť "po ruke" a bol som kvázi rýchly, nezdržiaval sa s vydávaním platobného prostriedku.

Nerozumiem na základe čoho mi má sedieť stav tzv. "peňažnej zásuvky" (ktorú mimochodom ukladá mať nejaký zákon?!) s dennou tržbou... keby snaď chceli skontrolovať stav globálnej pokladnice to už je predsa o kontrole účtovníctva, nie?
Pepe73Lopez
28.11.10,06:31
Posuvam:


Prepáčte, nerozumiem, chcem sa spýtať ohľadom tej DK na overenie stavu zásuvky vs ERP,...ktorý zákon hovorí o "peňažnej zásuvke" a jej vzťahu k ERP?

ERP je predsa na evidenciu tržieb. Pričom v zákone je jasne definovaný pojem ERP - nikde sa tam nepíše o skrinke na peniaze, ale o elektronickom zariadení, ktoré eviduje tržby. Tým chcem uriamiť pozornosť na to, že zákon explicitne uvádza z čoho sa skladá ERP a podla popisu uvedeného v zákone je vlastne technicky nemožné "vložiť" do ERP peniaze. Zvrátenosť §3, ods.(3) "Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici." úplne deformuje pôvodný zámer dôsledne evidovať tržby.

(Podľa mňa sa jedná o reakciu na všedný jav napr. z potravín ERP = peňažná zásuvka + samotná registračná bednička a pokus zaviesť aj kontrolu toho, že pokladník si pri zasadnutí si za takúto zostavu so sebou berie aj istú hotovosť na vydávanie...., ale nie každá prevádzka tak funguje...)

Zákon o používaní ERP predsa neukladá "kde" mám "držať" hotovosť a že táto hotovosť má sedieť s dennou tržbou (??). To, že ju mám v smiešne veľkej pancierovej skrinke, ktorá sa nachádza zrovna pod samotnou evidenčnou skrinkou (teda ERP) a je na ňu zrovna zapojená, aby sa otvárala je len z dôvodu, aby bola hotovosť "po ruke" a bol som kvázi rýchly, nezdržiaval sa s vydávaním platobného prostriedku.

Nerozumiem na základe čoho mi má sedieť stav tzv. "peňažnej zásuvky" (ktorú mimochodom ukladá mať nejaký zákon?!) s dennou tržbou... keby snaď chceli skontrolovať stav globálnej pokladnice to už je predsa o kontrole účtovníctva, nie?
ami
01.01.12,17:39
Prepáčte, nerozumiem, chcem sa spýtať ohľadom tej DK na overenie stavu zásuvky vs ERP,...ktorý zákon hovorí o "peňažnej zásuvke" a jej vzťahu k ERP?
Presne toto zaujma aj mňa.
1. to akože príde DK a fyzicky mi prepočíta peniaze?
2. musím každý deň robiť "vklad hotovosti" do ERP? /Peniaze na vydávanie sú v zásuvke stále/
Negoti
01.01.12,17:41
dennou uzávierkou sa ti stav v pokladnici vynuluje, preto je vhodné, aby si ráno pred začatím prevádzky, urobil vklad v hodnote drobných na vydávanie....
ami
01.01.12,18:02
lenže okrem prijatej tržby a drobných na vydávanie mám v pokladni aj moju bežnú hotovosť napr. na zaplatenie tovaru, ktorý príde. Práve preto mi nikdy nebude sedieť stav hotovosti s uzávierkou! čo v prípade DK?
KEJKA
01.01.12,18:05
to, čo máš ráno v zásuvke ERP, to dávaš ako vklad.
Okrem ERP máš ešte prevádzkovú pokladnicu - účtovnú - režijnú.
pokiaľ ide o JU, peňažný denník s jednou pokladnicou, tak platí prvá veta.
V ERP ti môžu nájsť menej hotovosti /lebo výbery evidovať nemusíš/, ale nesmú nájsť viac - označia to ako neevidované tržby.
Negoti
01.01.12,18:05
ak príde DK nesmieš mať viac peňazí v hotovosti v pokladni...tento stav kontrolujú....to, že budeš mať nemej ich nezaujíma....
všetky doklady vyhotovené ERP o vklade a neplatné doklady musíš skladovať ešte celý rok nasledujúci po uskutočnení operácie...t.j. zajtra vyhotovíš, skaladuješ do 31 12 2013 (vrátane)........
ami
01.01.12,18:14
V ERP ti môžu nájsť menej hotovosti /lebo výbery evidovať nemusíš/, ale nesmú nájsť viac - označia to ako neevidované tržby. - a práve s týmto mám problém - DK príde a začne mi reálne prepočítavať peniaze - na základe čoho, nemá kontrolovať len účtovné doklady a správnosť zaúčtovania? Pretože mi to pripadá dosť pritiahnuté za vlasy aby niekto prišiel a ja mu dala do ruky peniaze nech si ráta....:eek:
Zvalik
01.01.12,18:41
Ahoj Kejka
Chcem sa spýtať na toto a vopred ďakujem za odpoveď, prečítala som toho už veľa o ERP a mám v tom chaos.
Máme JÚ, faktúry nám uhrádzajú len cez účet, ja do pokladne prijmem len penize z účtu /výber z účtu , čiže vklad do pokladne/ aby som mohla, keď potrebujem, kúpiť nejaké kancelárske potreby, zaplatiť odvody, PHM. Čiže neprijímam žiadne tržby do pokladne, len tie z banky. Potrebujeme aj my ERP alebo stačí len tá prevádzková pokladňa? Moc ďakujem za vysvetlenie! Mimi
KEJKA
01.01.12,18:43
tak neviem čo riešiš?
však ty ani nemáš ERP, alebo máš?
ak neberieš hotovosť za svoj tovar, tak nemáš čo evidovať v ERP.

Ahoj Kejka
Chcem sa spýtať na toto a vopred ďakujem za odpoveď, prečítala som toho už veľa o ERP a mám v tom chaos.
Máme JÚ, faktúry nám uhrádzajú len cez účet, ja do pokladne prijmem len penize z účtu /výber z účtu , čiže vklad do pokladne/ aby som mohla, keď potrebujem, kúpiť nejaké kancelárske potreby, zaplatiť odvody, PHM. Čiže neprijímam žiadne tržby do pokladne, len tie z banky. Potrebujeme aj my ERP alebo stačí len tá prevádzková pokladňa? Moc ďakujem za vysvetlenie! Mimi
Zvalik
01.01.12,18:45
nie nemám Kejka, ale ja som mala z tých príspevkov totálny chaos...
Ďakujem Ti za rýchlu a potešujúcu odpoveď! Mimi
Marikal
03.01.12,08:40
to, čo máš ráno v zásuvke ERP, to dávaš ako vklad.
Okrem ERP máš ešte prevádzkovú pokladnicu - účtovnú - režijnú.
pokiaľ ide o JU, peňažný denník s jednou pokladnicou, tak platí prvá veta.
V ERP ti môžu nájsť menej hotovosti /lebo výbery evidovať nemusíš/, ale nesmú nájsť viac - označia to ako neevidované tržby.

Najlepšie by bolo mať stav hotovosti v pokladni vždy nula, keďže môžeš mať menej hotovosti a výbery evidovať nemusíš. To by mohli využiť napr. tí, ktorí nemajú v ERP príjem hotovosti každý deň.
zlata44
06.01.12,12:47
ahoj,
mňa by zaujímalo či nevieš o nejakej tolerancii pri hotovosti v EPR napr. ak podľa pásky máš mať v pokladni 352,- € a v skutočnosti tam máš 354,- €
hneď to vyhodnotia ako neevidované tržby a hrozia pokutou v min. výške 30,- € alebo to berú v rámci nejakej odchylky, že je to v poriadku.
ďakujem
mono1674
06.01.12,14:22
rada by som sa zapojila do debaty ohladom ERP a pokladnicnej zasuvky,,, mame s manzelom malu pizzeriu zamestnancov nemame tak nemam ani poklad.zasuvku lebo sa mi to zdalo zbytocne,,peniaze mame v penazenkach a neviem si predstavit ze by mi danova kontrola isla do mojej penazenky a prepocitavala peniaze..ma na to pravo vobec??
vie mi niekto dat odpoved na to ci je potrebne robit vklad rano do pokladne,,,pokial peniaze na vydavanie mame v penazenkach,,a z toho robime aj nakupy a je tam aj prepitne...v nasom pripade..
ako to mame robit aby sme sa nemuseli bat danovej kontroly??
marjankaj
06.01.12,14:29
Najlepšie by bolo mať stav hotovosti v pokladni vždy nula, keďže môžeš mať menej hotovosti a výbery evidovať nemusíš. To by mohli využiť napr. tí, ktorí nemajú v ERP príjem hotovosti každý deň.

I tak še da.:D Tržby rovno do pančuchy. A je po probléme.:--- Samozrejme budú "všetky" zaevidované v ERP.

Chcel by som vidieť ten výraz na tvári pri kontrole.:--- Zaevidovanú tržbu vložím do pokladne a hneď ju aj vyberiem a to evidovať nemusím.:D
Zita5
06.01.12,14:34
rada by som sa zapojila do debaty ohladom ERP a pokladnicnej zasuvky,,, mame s manzelom malu pizzeriu zamestnancov nemame tak nemam ani poklad.zasuvku lebo sa mi to zdalo zbytocne,,peniaze mame v penazenkach a neviem si predstavit ze by mi danova kontrola isla do mojej penazenky a prepocitavala peniaze..ma na to pravo vobec??

Tak si kúpte malú prenosnú pokladnicu , aby ste peniaze nemali v peňaženkách .Pri kontrole Vám do peňaženky nepôjdu , peniaze im zrejme predložíte VY.

vie mi niekto dat odpoved na to ci je potrebne robit vklad rano do pokladne,,,pokial peniaze na vydavanie mame v penazenkach,,a z toho robime aj nakupy a je tam aj prepitne...v nasom pripade..
ako to mame robit aby sme sa nemuseli bat danovej kontroly??

Odpoveď podčiarknutá .
Ku vkladu prikladám link http://www.porada.sk/t183388-registracne-pokladnice-1-1-2012-suhrn.html#post1933588