ivana184
04.03.09,15:24
Dobrý deň, študujem celý deň odpisy a už som asi preštudovaná.... a bez záveru, preto prosím Vás skúsenejších o pomoc.

Ako to je s účtovnými odpismi?

Účtovná jednotka si sama zvolí dobu odpisovania a podľa toho každý mesiac účtuje účtovné odpisy a na konci roka porovná sumu daňových a účtovných odpisov a rozdiel vysporiada uvedením v daňovom priznaní?

A čo ak firma účtovala do r. 2007 iba daňové odpisy?

Môžem si zvoliť dĺžku účtovných odpisov rovnakú ako daňových odpisov?

Ďakujem
azla
04.03.09,15:56
Dobu odpisovania v odpisovom pláne účtovnej jednotky si zvolí UJ podľa predpokladanej doby využívania majetku . Môže si zvoliť, že doba bude taká istá ako pri daňových odpisoch. (môže aj ináč, UJ zohľadňuje svoje špecifické podmienky.)

Avšak účtovné odpisy sa účtujú mesačne a daňové odpisy sa uplatňujú ročne. Čiže aj pri rovnakej dobe (napr. 4 roky) môžu sa v roku zaradenia a v roku vyradenia odpisy líšiť (ak sa majetok obstaráva v priebehu roka).

Ak firma učtovala o odpisoch do r. 2007 (akoby kopírovala daňové), to už nechaj tak.

Urob si plán účtovných odpisov a pokračuj podľa plánu.- podľa toho učtuj.
Podľa zákona o dani z príjmov uplatňuj daňové odpisy.
Rozdiel medzi UO a DO zohľadňuješ v DP.
ivana184
05.03.09,09:04
Dobu odpisovania v odpisovom pláne účtovnej jednotky si zvolí UJ podľa predpokladanej doby využívania majetku . Môže si zvoliť, že doba bude taká istá ako pri daňových odpisoch. (môže aj ináč, UJ zohľadňuje svoje špecifické podmienky.)

Avšak účtovné odpisy sa účtujú mesačne a daňové odpisy sa uplatňujú ročne. Čiže aj pri rovnakej dobe (napr. 4 roky) môžu sa v roku zaradenia a v roku vyradenia odpisy líšiť (ak sa majetok obstaráva v priebehu roka).

Ak firma učtovala o odpisoch do r. 2007 (akoby kopírovala daňové), to už nechaj tak.

Urob si plán účtovných odpisov a pokračuj podľa plánu.- podľa toho učtuj.
Podľa zákona o dani z príjmov uplatňuj daňové odpisy.
Rozdiel medzi UO a DO zohľadňuješ v DP.

Ďakujem Vám....takže môžem pokračovať tak ako to bolo do r. 2007, s tým, že urobím odpisový plán a daňové odpisy sa budú rovnať účtovným odpisom (myslím tým, dobu odpisovania, ak 4 roky daňovo, tak aj 4 roky účtovne......samozrejme ak nenastanú skutočnosti, ktoré to menia (predaj, vyradenie...atď). OK?

A čo ak majetok je zaradený už pár rokov a žiaden účtovný odpisový plán doteraz neexistoval? Mám spraviť účtovný plán od dátumu zaradenia majetku až po koniec odpisovania, aj keď sa v minulosti o účtovných odpisoch neúčtovalo a zaúčtovať účtovné odpisy mesačne aspoň v roku 2008 podľa plánu?

Už teraz viem, že v roku 2008 bude rozdiel v účtovných a daňových odpisoch, pretože v priebehu roka kúpili nové auto, a tu vznikne rozdiel, účtovné odpisy budú za 2 mesiace a daňový odpis bude ročný, takže DO bude viac ako UO = rozdiel odpočítateľná položka od základu dane, však?
ivana184
05.03.09,12:42
prosím
z.sustekova
05.05.09,12:23
aj ja prosím o pomoc.... mám ten istý problém....
KEJKA
05.05.09,12:39
A čo ak majetok je zaradený už pár rokov a žiaden účtovný odpisový plán doteraz neexistoval? Mám spraviť účtovný plán od dátumu zaradenia majetku až po koniec odpisovania, aj keď sa v minulosti o účtovných odpisoch neúčtovalo a zaúčtovať účtovné odpisy mesačne aspoň v roku 2008 podľa plánu?

Už teraz viem, že v roku 2008 bude rozdiel v účtovných a daňových odpisoch, pretože v priebehu roka kúpili nové auto, a tu vznikne rozdiel, účtovné odpisy budú za 2 mesiace a daňový odpis bude ročný, takže DO bude viac ako UO = rozdiel odpočítateľná položka od základu dane, však?
účtuješ odpisy .... čo je zaúčtované - to sú účtovné odpisy a na tú výšku mal byť smernicou stanovený odpisový plán - dodatočne to už môžeš akurát zlegalizovať - vydať smernicu. Pominiem otázku správnosti.
a úvahu v druhom odseku máš správnu.
z.sustekova
05.05.09,12:53
Takže do účtovného denníka účtujem mesačné ÚČTOVNÉ ODPISY a rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi zohľadním až v daňovom priznaní?
Calinka
21.05.09,10:16
Ako mám vypočítať účtovné odpisy?? A vzniká vlastne nárok na daňové odpisy pri takom krátkom užívaní??

nákup auta - 20.2.2009 ......... 13 000,-
zaradenie - 25.2.2009 ......... 13 000,-
predaj auta - 24.3.2009 .........10 924,37 + 2075,63 (DPH) = 13 000,-
azla
21.05.09,10:54
Ako mám vypočítať účtovné odpisy?? A vzniká vlastne nárok na daňové odpisy pri takom krátkom užívaní??

nákup auta - 20.2.2009 ......... 13 000,-
zaradenie - 25.2.2009 ......... 13 000,-
predaj auta - 24.3.2009 .........10 924,37 + 2075,63 (DPH) = 13 000,-


Učtovná stránka:
obstaravacia cena.............................................. ............13.000,-
ak ste si stanovili dobu používania napr. 4 roky( 48 mesiacov)
mesačný odpis = 13 000/48............................................... 270,83
zostatková hodnota účtovná........................................ ...12.729,17

Daňová stránka:
vstupná cena.............................................. ...................13.000,-
1.odpis. skupina ....................... 4 roky
daňové odpisy rok 2009 (nevzniká nárok ).............................žiadne
zostatková hodnota daňová.......................................... ....13.000