Forex
04.03.09,14:57
Dobrý deň.
Rád by som sa informoval ohľadne prípadu mojej dobrej známej, ktorá mi dnes volala a nevie si dať rady.
S manželom sa ide v dohľadnom čase rozvádzať. Ešte pred vstupom do manželstva si však kúpila byt, v ktorom teraz obaja bývajú. Byt bol teda až donedávna písaný na katastri na jej rodné priezvisko, bol (a stále je) v jej výlučnom vlastníctve. Pred istým časom však súhlasila s presunom ťarchy hypotekárnej spoločnosti z istého bytu na jej vlastný byt (ona sama teda nebrala hypotekárny úver), a teda podpísala záložné zmluvy (jej manžel o tom nevedel, keďže si to nepriala a jeho podpis nebol nutný, pretože ona nežiadala o úver, bol potrebný jedine jej podpis na záložnej zmluve ako výlučnej vlastníčky). Konanie na katastri prešlo bez problémov, ťarcha sa na jej byt zapísala. Kataster však prepísal jej rodné priezvisko na jej terajšie meno (keďže aj záložnú zmluvu už podpisovala v súčasnosti jej terajším priezviskom po manželovi).
Vzniká otázka: byt nadobudla pred vstupom do manželstva, a teda podľa mojich informácii by nemal byť predmetom delenia majetku pri rozvode. Mení ale skutočnosť, že v súčasnosti je jej byt písaný už na jej priezvisko po manželovi (ale stále je ona sama výlučnou vlastníčkou spomínaného bytu) niečo na delení majetku pri rozvode?
Ďakujem Vám vopred za Vašu odpoveď.
02Michaela
04.03.09,14:07
Pokiaľ je uvedená na liste vlastníctva ako jediný vlastník bytu, manžel si môže trhnúť. Či už má meno po manželovi, otcovi, mame, stále ak je na liste vlastníctva uvedená ako jediný vlastník, byt patrí jej. Môj názor.
ivka70
04.03.09,14:09
nic na tom nemeni zmena priezviska, udaje v katastri mala aktualizovat dokonca hned po svadbe

ak byt nadobudla pred svadbou, nie je predmetom BSM