mruzek
04.03.09,16:06
Ahojte,
mohol by mi niekto poradiť či si môže FO, ktorá má autorské príjmy pripočítať k paušálnym výdavkom príspevok do príslušného fondu za autorský príjem.

Ďakujem
Muška
04.03.09,15:12
Ahojte,
mohol by mi niekto poradiť či si môže FO, ktorá má autorské príjmy pripočítať k paušálnym výdavkom príspevok do príslušného fondu za autorský príjem.

Ďakujem
Nie.
Príspevok do fondu je už v 40 % pauš. výdavkoch
Do príjmu musí uviesť brutto /tzn., že príjem PRED strhnutím % do fondu/
katkaj
04.03.09,15:32
ale môže si k paušálu prirátať odvody do ZP a SP keď platil ;)
mruzek
04.03.09,15:46
Ďakujem
mruzek
04.03.09,15:48
aj vtedy keď má aj príjmy zo záv.činnosti (ako zamestnanec)kde mu platia odvody?
katkaj
04.03.09,15:50
aj vtedy keď má aj príjmy zo záv.činnosti (ako zamestnanec)kde mu platia odvody?

to je v rámci zamestnania. K paušálu si môže uplatniť odvody ktoré platil z titulu szčo. Pokiaľ neplatil tak si dá do výdavkov len 40% paušál
Prima73
20.04.10,06:54
Dobry den, SZCO platca DPH ma prijem aj z autorskych honorarov. Z tychto prijmov musi tiez odviest DPH. Cize ak teraz robi danove priznanie k DPH za IQ, ma do toho zahrnut okrem prijmu zo zivnosti aj prijem z autorskych honorarov, pokial tam bola DPH? Dakujem za odpoved.
Jana Acsová
20.04.10,07:03
Dobry den, SZCO platca DPH ma prijem aj z autorskych honorarov. Z tychto prijmov musi tiez odviest DPH. Cize ak teraz robi danove priznanie k DPH za IQ, ma do toho zahrnut okrem prijmu zo zivnosti aj prijem z autorskych honorarov, pokial tam bola DPH? Dakujem za odpoved.Aj príjem zo živnosti aj príjem z autorských honorárov je príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov a obe činnosti sú ekonomickou činnosťou zdaniteľných osôb podľa zákona o DPH.

Pozrite aj sem:
http://www.porada.sk/1300348-post20.html
Prima73
20.04.10,08:47
Aj príjem zo živnosti aj príjem z autorských honorárov je príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov a obe činnosti sú ekonomickou činnosťou zdaniteľných osôb podľa zákona o DPH.

Pozrite aj sem:
http://www.porada.sk/1300348-post20.html

Dakujem za pomoc.
SZCO je cely rok platca DPH a na potvrdeni o vyplatenych autorskych honoraroch podla par.43, odst3), pism.h) ma napisane ze boli zdanene zrazkovou danou po uplatneni vydavkov vo vyske 40%. Ale ako platca DPH si nesmie uplatnovat pausal. Potvrdenie je vydane na jeho rodne cislo, nie na ICO. Predpokladam, ze je to nespravne, dan je tiez nespravne vyratana. Staci to vysporiadat v DP?
Jana Acsová
20.04.10,09:27
Dakujem za pomoc.
SZCO je cely rok platca DPH a na potvrdeni o vyplatenych autorskych honoraroch podla par.43, odst3), pism.h) ma napisane ze boli zdanene zrazkovou danou po uplatneni vydavkov vo vyske 40%. Ale ako platca DPH si nesmie uplatnovat pausal. Potvrdenie je vydane na jeho rodne cislo, nie na ICO. Predpokladam, ze je to nespravne, dan je tiez nespravne vyratana. Staci to vysporiadat v DP?Ja predpokladám tiež chybu. Z vlastnej skúsenosti však viem, že chyby sú časté. Odporúčam Vám správne zdanenie, čo sa týka DPH a následne všetko môžete vysporiadať v daňovom priznaní, ak si príjmy preklopíte.
Muška
20.04.10,09:54
Dakujem za pomoc.
SZCO je cely rok platca DPH a na potvrdeni o vyplatenych autorskych honoraroch podla par.43, odst3), pism.h) ma napisane ze boli zdanene zrazkovou danou po uplatneni vydavkov vo vyske 40%. Ale ako platca DPH si nesmie uplatnovat pausal. Potvrdenie je vydane na jeho rodne cislo, nie na ICO. Predpokladam, ze je to nespravne, dan je tiez nespravne vyratana. Staci to vysporiadat v DP?
Podľa mňa je to správne:

..veď to je podľa:
h) príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon136) [§ 6 ods. 2 písm. a)],
, tzn., že to je príjem, ktorý nie je podľa § 6 a je zrážkovou daňou zdanený.
Nikde ho neuvádzam.

Môžem sa , ale rozhodnúť, že to bude príjem podľa toho § 6 /ak chcem vrátiť daň/, ale v tom prípade musím z toho odviesť aj ZP.
Prima73
20.04.10,10:13
Ja predpokladám tiež chybu. Z vlastnej skúsenosti však viem, že chyby sú časté. Odporúčam Vám správne zdanenie, čo sa týka DPH a následne všetko môžete vysporiadať v daňovom priznaní, ak si príjmy preklopíte.

Dakujem velmi pekne za rady. Pekny den.
Jana Acsová
20.04.10,13:00
Podľa mňa je to správne:

..veď to je podľa:
h) príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon136) [§ 6 ods. 2 písm. a)],
, tzn., že to je príjem, ktorý nie je podľa § 6 a je zrážkovou daňou zdanený.
Nikde ho neuvádzam.

Môžem sa , ale rozhodnúť, že to bude príjem podľa toho § 6 /ak chcem vrátiť daň/, ale v tom prípade musím z toho odviesť aj ZP.Pre daň z príjmu platí čo uvádzaš. A čo pre DPH? Aj tam je to správne? Ja zadanie chápem v súvislostiach oboch zákonov.
Muška
20.04.10,13:59
Pre daň z príjmu platí čo uvádzaš. A čo pre DPH? Aj tam je to správne? Ja zadanie chápem v súvislostiach oboch zákonov.
Janka, veď , ale pokiaľ to "neprekvalifikuje" do § 6 odst. 2, tak prečo by to dával do DPH???
Jana Acsová
20.04.10,14:47
Janka, veď , ale pokiaľ to "neprekvalifikuje" do § 6 odst. 2, tak prečo by to dával do DPH???A čo iné to je ak nie § 6 ods. 2? Teraz nerozumiem.
Vždy je to predsa príjem podľa § 6 ods. 2, ale iba v prípade príspevkov do novín atď. to podlieha zdaneniu zrážkovou daňou podľa § 43.

Ja mám na mysli, že dochádza k nesprávnemu zdaneniu zrážkovou daňou, ak sa abstrahuje od DPH.
Jana Acsová
20.04.10,14:52
Môžem sa , ale rozhodnúť, že to bude príjem podľa toho § 6...Toto sa nerozhodujem. Tu ten príjem je. Vždy. Len zdanenie je rôzne v osobitnom prípade príspevkov, kedy sa ho týka zrážková daň.

Inak sa riešia zdedené autorské práva, tie sú v osmičke (ostatné). Možno, možno keby to bola náhodná príležitostná jednorazovka, ale inak sme v šestke. Ja to tak chápem.
Jana Acsová
20.04.10,15:57
... tak prečo by to dával do DPH???Ešte k tomuto. Ak je podľa ZDPH zdaniteľnou osobou a príspevky ekonomickou činnosťou, tak sa tomu podľa môjho názoru nevyhne.
Prima73
21.04.10,07:37
Ešte k tomuto. Ak je podľa ZDPH zdaniteľnou osobou a príspevky ekonomickou činnosťou, tak sa tomu podľa môjho názoru nevyhne.

Debata sa pekne rozvirila. Dakujem za zaujem. Este by ma zaujimalo, ci mozem dat v uctovnictve autorsky honorar ako prijem zdaneny zrazkou u zdroja (pracujem v Alfe), kedze dan bola strhnuta.
Muška
21.04.10,09:27
Debata sa pekne rozvirila. Dakujem za zaujem. Este by ma zaujimalo, ci mozem dat v uctovnictve autorsky honorar ako prijem zdaneny zrazkou u zdroja (pracujem v Alfe), kedze dan bola strhnuta.
No...
ak má Janka pravdu :) a ten príjemca je platiteľ DPH, tak ten príjem by si mala dať do POZD a zaevidovať do evidencie DPH.

P.S.
Príspevky do novín a časopisov môžu ich autori poskytovať buď v rámci závislej činnosti, alebo na základe zmlúv podľa autorského zákona.
mata82
21.04.10,10:05
Dobrý deň, potrebujem poradiť a zadávaná otázka sa týka autoského honoráru a nového zákona o DPH. Ak autor (občan ČR, nie szčo) na základe autorskej zmluvy vytvorí slovesné dielo pre slovenskú sro -platiteľa dph, je potrebné, aby bol autor z ČR registrovaný pod IČ DPH CZ a slovenská sro následne túto prijatú službu samozdanila? Prosím poraďte.
Jana Acsová
21.04.10,11:20
Debata sa pekne rozvirila. Dakujem za zaujem. Este by ma zaujimalo, ci mozem dat v uctovnictve autorsky honorar ako prijem zdaneny zrazkou u zdroja (pracujem v Alfe), kedze dan bola strhnuta.Môžete. Robím to rovnako. Ale ... skúste pozrieť ten dotaz na DRSR, čo som Vám pripla v prvej reakcii. Tam je podľa môjho názoru odpoveď na tu riešené otázky. T.j. príjem podľa § 6, zdanenie zrážkovou daňou, možnosť uplatniť výdavky percentom z príjmov všeobecne ... toto platí pre prípad, keď máme z § 6 aj iné príjmy, nielen honoráre (okrem prenájmu - tam platí všeobecná výnimka pre uplatnenie výdvkov percentom z príjmov). Čiže, čo spravíme z honorárom pri zdanení je možné riešiť neskôr.
Jana Acsová
21.04.10,11:24
No...
ak má Janka pravdu :) a ten príjemca je platiteľ DPH, tak ten príjem by si mala dať do POZD a zaevidovať do evidencie DPH.
Vidíš Muši sme príklad poviem a Ty b a bude z toho možno c :)

Ten príjem ovplyvňujúci základ dane nemusí byť nevyhnutne takto ale evidencia DPH áno. To sú 2 rôzne problémy. DPH je úplne samostatný problém, ktorý sa posudzuje podľa zákona o DPH a preto sa jej podľa môjho názoru nedá vyhnúť bez ohľadu na uplatnené zdanenie daňou z príjmu, ktoré ja riešim samostatne v závislosti od ostatných súvislostí.
Muška
21.04.10,11:51
Jani, no, ale čo teda tých 40 % a DPH ???
...a potom je potrebné vystaviť faktúru s DPH a zaslať platiteľovi príjmu?
Jana Acsová
21.04.10,11:58
Jani, no, ale čo teda tých 40 % a DPH ???
...a potom je potrebné vystaviť faktúru s DPH a zaslať platiteľovi príjmu?Ja to tak robím. Platiteľ honoráru zdaní príjem zrážkovou daňou (základ dane), zrazí príspevok do literárneho fondu a mne uhradí rozdiel t.j. ZD - zrážková daň - príspevok do LF + DPH = úhrada na účet
mata82
22.04.10,16:21
Dobrý deň, potrebujem poradiť a zadávaná otázka sa týka autoského honoráru a nového zákona o DPH. Ak autor (občan ČR, nie szčo) na základe autorskej zmluvy vytvorí slovesné dielo pre slovenskú sro -platiteľa dph, je potrebné, aby bol autor z ČR registrovaný pod IČ DPH CZ a slovenská sro následne túto prijatú službu samozdanila? Prosím poraďte.

posúvam .... prosím viete poradiť?
topper1
22.10.10,06:17
Dobrý deň,

zamestnanec dostal honorár za článok uverejnený v časopise. Honorár je vo výške 17,92 EUR. V potvrdení o honorari je uvedené, že nebol zdanený. Nemá platitel honoráru povinnosť zdaniť ho zrážkovou daňou?
Ak zdanený honorár nie je, musí si zamestnanec podať daňové priznanie? ine príjmy nemá a ani nepredpoklada, že by ine mal...Musi sa registrovať na daňovom úrade? čital som to tu niekde..Ďakujem
topper1
22.10.10,07:28
prosím
magazin
06.01.11,10:40
Dobrý deň,

zamestnanec dostal honorár za článok uverejnený v časopise. Honorár je vo výške 17,92 EUR. V potvrdení o honorari je uvedené, že nebol zdanený. Nemá platitel honoráru povinnosť zdaniť ho zrážkovou daňou?
Ak zdanený honorár nie je, musí si zamestnanec podať daňové priznanie? ine príjmy nemá a ani nepredpoklada, že by ine mal...Musi sa registrovať na daňovom úrade? čital som to tu niekde..Ďakujem

Odpovedam kedze nik neodpoveda aj ked sa necitim prilis kompetentny.

Ako tomu ja rozumiem, tak celkovy prijem je 17,92 EUR - v takom pripade nemusi robit nic, pretoze jeho celkovy prijem nepresiahol za rok 2 012,85 eur nemusi podat danove priznanie. Preto myslim ze nemusi robit vobec nic. Pri takomto malom prijme nie je dovod.

Ak by bol honorar zdaneny zrazkovou danou vydavatelom, tak by si mohol podat danove priznanie a dostat spat 19% z honoraru, avsak zas, slo by o tak malu sumu ze asi nema vyznam ju ziskat touto cestou spat. Ergo ak by vydavatel zaplatil dan, daroval by ju statu lebo autor s najvacsou pravdepodobnostou svojich 19% nebude pytat spat hoc kvoli vyske prijmu ma na to narok.