Maurícius
04.03.09,15:08
Prosila by som o radu.V živnostenskom je napísané ako ohlasovacia živnosť: Ťažba,porez,približovanie dreva a povoznícke služby.Každý mesiac mal 1 faktúru,výpisy z účtu a asi 10 pokladn.blokov ako výdavky+šeky za odvody.Spraviť klasicky JÚ/peň.denník atď./alebo sa dá spraviť DP paušálnymi výdavkami.nie je to ako remeselná živnosť.
Zoltán Kovács
04.03.09,14:10
Prosila by som o radu.V živnostenskom je napísané ako ohlasovacia živnosť: Ťažba,porez,približovanie dreva a povoznícke služby.Každý mesiac mal 1 faktúru,výpisy z účtu a asi 10 pokladn.blokov ako výdavky+šeky za odvody.Spraviť klasicky JÚ/peň.denník atď./alebo sa dá spraviť DP paušálnymi výdavkami.nie je to ako remeselná živnosť.

Dá sa aj paušál. 40% paušálne výdavky + odvody.
Maurícius
04.03.09,14:28
Ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa.
miriaml
05.03.09,15:58
Ahojte :) prosím Vás o radu....od začiatku roka som bola zamestnacom a od 6teho mesiaca som začala so živnosťou, som plátca DPH....podľa § 6 ods. 10 si môžem uplatniť paušálne výdavky?.....a ak áno výdavky rátam z príjmu zo živnosti?(myslím si že áno) alebo zo súčtu príjmov ako zamestnanec aj živnostník?......a posledná otázka v DP sa pauš. výdaje značia len tabuľka 1 pod riadkom 11 vo výške?.....ďakujem:)
mysimis
05.03.09,16:07
Nemôžeš si sčítať príjmy zo zamestnania - §5 s príjmami z podnikania - §6. Na tieto príjmy máš zvlášť tabuľky. Paušálne výdavky vyznačíš len krížikom pod tabuľkou č. 1. Tam napíšeš aj výšku zaplatených odvodov.
juskam
05.03.09,16:37
ak si platca DPH nemôžeš použiť paušalné výdavky
mysimis
05.03.09,16:42
ak si platca DPH nemôžeš použiť paušalné výdavky

To nie je pravda. Doporučujem preštudovať §6 odst. 10.
Kuk sem:
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
miriaml
05.03.09,17:02
:) ďakujem Vám za rýchlu odpoveď.....takže aj keď som bola prvý polrok zamestnanec tento príjem uvediem v DP riadok 33, príjem zo SZČO uvediem v tabuľke 1 r.2 prvý stĺpec a výdaj (paušálny 40%) tab. 1 riadok 2 stĺpec 2. a vyplním x pod tabuľkou a pokračujem ďalej klasicky vo vyplňovaní.....ešte raz Vám ďakujem, paušálnu daň robím prvý krát :)
mysimis
05.03.09,17:06
áno presne tak.
ivku
06.03.09,20:02
Chcem sa spýtať,ak popri zamestaní má aj živnosť, môže použť pri výpočte dani paušalne výdavky? ďakujem
Zoltán Kovács
06.03.09,20:07
Chcem sa spýtať,ak popri zamestaní má aj živnosť, môže použť pri výpočte dani paušalne výdavky? ďakujem

Môže, ale len na príjmy z podnikania.
ivku
06.03.09,20:12
ale aj v tom prípade, ak poistne ma platene iba ako zamestnanec?
Zoltán Kovács
06.03.09,20:14
ale aj v tom prípade, ak poistne ma platene iba ako zamestnanec?

Platenie poistného nemá nič spoločné zo spôsobom uplatňovania výdavkov.
ivku
06.03.09,21:50
ešte sa chcem spýtať, pri uplatňovní poušalnych výdavkov odčíta zaplatené poistne z hlavného pomeru, alebo neodčítava nič? ďakujem
marjankaj
06.03.09,22:11
ešte sa chcem spýtať, pri uplatňovní poušalnych výdavkov odčíta zaplatené poistne z hlavného pomeru, alebo neodčítava nič? ďakujem

Poistné zo živnosti (ak bolo zaplatené) si odpočítaš v tabuľke č. 1 na riadku 2 stĺpci 2.
Poistné z pracovného pomeru si odpočítaš v riadku 34.