Porubska
04.03.09,17:00
Dobrý večer,
z našom dome ideme vymieňať staré azbestové odpadové potrubie. Mám však jeden problém. V dome máme 36 bytov, z toho 11 vlastníkov si pri prestavbe jadra zamurovalo prístup k rozvodom TUV, SV a aj odpadovému potrubiu. Jedna vec je litera zákona, ale druhá vec je prax. Máte niekto skúsenosť ako postupovať s tými vlastníkmi, ktorí odmietnu vybúranie časti jadra, na svoje náklady :confused:
ebenova@zoznam.sk
05.03.09,18:54
Aj naše spoločenstvo chce robiť rekonštrukciu odpadových rúr a stupačiek na TÚV,SV, plyn a máme ten istý problém.

Jedná otázka ako chcete likvidovať azbest mi ho máme tiež? Firma chce ktorá ho bude likvidovať 3500.-Sk/117€ na byt
Porubska
05.03.09,19:13
Azbest bude likvidovať jedna firma, ktorá má nato oprávnenie resp. licenciu a potom druhá následne osadí nové potrubie, celkovo tá suma ja cca rovnaká. Sme 6 poschodový dom, pričom práce budú postupovať asi takto, ráno demontujú WC a zadné steny, potom nastúpia ľudia na likvidáciu azbestu a po ukončení likvidácie a meraniach druhí osadia nové potrubie a napoja toalety a celkový odpad vody. Čiže jedna stupačka sa bude, ak to pôjde všetko bez komplikácií riešiť jeden deň. Nemusíme robiť nič, nakoľko si predmetná firma zabezpečí všetky povolenia a nakoniec nám musia dať aj certifikát o tom, že všetko bolo zlikvidované v zmysle platnej legislatívy. Ako budete riešiť tých, ktorý majú zadné steny toaliet zamurované alebo nemáte tento problém?
Halli
06.03.09,08:29
posúvam, dobrá téma...aj ja mám z toho :eek: ...nechápem tých ľudí, nechajú si otvor 40x40 cm a myslia si, že to stačí :rolleyes:...to keby mal rodinný dom iste by si takto nekomplikoval prístup...ale hold vlastníci slovenskí sa dostali k právam užívania bytov a na povinnosti a že sú sučasťou domu ako celku jednoducho kašlu :mad:
melanie28
02.04.09,02:04
Azbest bude likvidovať jedna firma, ktorá má nato oprávnenie resp. licenciu a potom druhá následne osadí nové potrubie, celkovo tá suma ja cca rovnaká. Sme 6 poschodový dom, pričom práce budú postupovať asi takto, ráno demontujú WC a zadné steny, potom nastúpia ľudia na likvidáciu azbestu a po ukončení likvidácie a meraniach druhí osadia nové potrubie a napoja toalety a celkový odpad vody. Čiže jedna stupačka sa bude, ak to pôjde všetko bez komplikácií riešiť jeden deň. Nemusíme robiť nič, nakoľko si predmetná firma zabezpečí všetky povolenia a nakoniec nám musia dať aj certifikát o tom, že všetko bolo zlikvidované v zmysle platnej legislatívy. Ako budete riešiť tých, ktorý majú zadné steny toaliet zamurované alebo nemáte tento problém?
Naše SVB chce riešiť podobný problém, preto sa Ťa chcem opýtať, či uzatvárate zmluvu s jedným dodávateľom a ten si napr. subdodávateľsky bude riešiť azbest, alebo to oddeľujete. Pýtam sa preto, lebo v našom okolí (a myslím tým aj okolité okresy) som firmu oprávnenú na azbest nenašla, a teda by som rada preniesla tento problém na iné plecia. Ale budem povďačná aj ďalším Poraďákom, ak mi v tejto veci dajú nejaké dobré tipy, t.j. rozumy. Ďakujem!
Porubska
02.04.09,07:50
Ja som našla len 4 firmy, ktoré majú oprávnenie na likvidáciu azbestu v interiéroch, takže sa to nedá riešiť oddelene. Naše SVB sa to rozhodlo riešiť cez jednu firmu a tá má zmluvne podchytenú spol., ktorá má oprávnenie. Je to lepšie aj z hľadiska naplánovania termínu, plynulosti výmeny a aj získania potrebných povolení. Plánujeme to realizovať cca za 2 mesiace.
majkii
16.11.10,13:39
Dobrý deň, nechcem zakladať novú tému ohľadom likvidácie a zneškodňovania azbestu, presnejšie azbestobetónového odpadového potrubia. Bol by som rád, ak by ste sa podelili so skúsenosťami s firmami, ktoré takúto činnosť vykonávajú. Zaujímajú ma aj náklady na jednu bytovú jednotku. Pýtam sa preto, že v septembri sa vykonala výmena hlavnej odbočky odpadového potrubia v jednom byte a vyfakturovaná cena ma prinajmenšom zaskočila - 597,38€ (cca 18000,-Sk). V minulosti cca 2 roky spätne stála takáto výmena cca 65,-€,(cca 2000,-Sk). Vyfakturovaná cena je diametrálne odlišná od ceny za likvidáciu tak ako je uvedené v príspevku #2. Ešte raz ďakujem.
energetik1
16.11.10,19:45
Sme 6 poschodový dom s 3 schodiskami, 6 stúpačkami a 36 bytmi. Azbesto cementové odpadové rúry sme menili za novodurové už pred 4 rokmi. Dovtedy nám ročne prasklo 3-5 kolien a za opravu každého sme platili 5.500 SK. Celá výmena nás vyšla na 180 tis Sk,, približne 5 tis Sk/byt. Odvtedy sme nemali jedinú závadu.
Čo robí firma so starými potrubiami, sme neskúmali. Asi to dopadlo rovnako ako keď ŠIROKÉHO firmy pred rokom na bratislavskom Zimnom štadióne azbest rozbíjali a jednoducho ho zhadzovali dolu zo strechy - a azbestový prach sa kúdolil po ŠIROKOM - ďalekom okolí...
Asi štvrtina bytov mala prístupy k stúpačkám zamurované - ale podstatné bolo cez otvor prestrčiť koleno - rovná rúra už potom šla bez problémov a nemuseli sme nikde búrať.
Dôrazne odporúčam potom otvory medzi poschodiami zatesniť PUR penou a silikónom - či už kvôli hávedi (mravce, šváby), zápachu alebo zvukom od susedov. Dovtedy sme mávali pravidelne mravce (pri dezinsekcii sa vždy našiel niekto, kto nebol doma a začínali sme znova) a potom to prestalo.
verkaz
16.11.10,20:52
My sme menili odpadové azbeztové potrubie pred rokom. Mali sme ponuku od niekoľkých firiem. Vybrali sme firmu z Košíc. Celá výmena aj likvidácia nás vyšla na l byt 170,00 Eur. Firma, ktorá nám robila výmenu zabezpečila odvoz a likvidáciu azbestovocemetového potrubia.
Tá cena za výmenu sa mi tiež zdá veľmi vysoká. Na Slovenku je len niekoľko firiem, ktoré môžu nakladať a likvidovať azbestový odpad.
Na výmenu odpadových stúpačiek sme vybrali firmu, ktorá nám robí aj menšie opravy na rozvodoch vody a kanalizácie, táto spolupracovala s firmou z Košíc, ktorá nám dala najlepšiu cenu na nakladanie a likvidáciu tohoto "nebezpečného odpadu " .
majkii
16.11.10,21:27
energetik1, verkaz veľmi pekne ďakujem za odpoveď, tá suma sa aj mne zdá neprimerane vysoká. Zaujímavé je, že cena materiálu za výmenu odbočky je 31,-€ a dopravné náklady 3,-€ bez DPH a zvyšok je "Dohodnutá cena práce za výmenu hlavnej odbočky azbestovej" t.j 468,-€ bez DPH.
Flinstone
16.11.10,21:29
zrejme v cene práce je aj cena za likvidáciu azbestu... ale aj tak je to dosť.
majkii
17.11.10,13:44
Bol som dnes u vlastníka bytu, kde výmenu hlavnej odbočky vykonali. Pri nakladaní s azbestom nemal pracovník špecialny odev, ani masku s hepa filtrami, nevykonal žiadne merania obsahu vlákien vo vzduch ani pred začatím prác ani po skončení, žiaden náter azbestu proti uvoľňovaniu vláken, proste nič, len bežná výmena. Listom pílky na železo odpílil potrubie nahodil plastovú trubku s odbočkou cca 2,5 hod. práce aj s fajčpauzou za 597€ aj z materiálom. :(
Matias.S
18.11.10,05:05
Dobrý večer,
z našom dome ideme vymieňať staré azbestové odpadové potrubie. Mám však jeden problém. V dome máme 36 bytov, z toho 11 vlastníkov si pri prestavbe jadra zamurovalo prístup k rozvodom TUV, SV a aj odpadovému potrubiu. Jedna vec je litera zákona, ale druhá vec je prax. Máte niekto skúsenosť ako postupovať s tými vlastníkmi, ktorí odmietnu vybúranie časti jadra, na svoje náklady :confused:

Už to tu bolo rozpísané viac krát. Určite si to budeš vedieť vyhľadať v iných témach.

No pre základné informácie podľa zákona 182/1993 :
§ 2

(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť a sú určené na spoločné užívanie, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.
(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie, najmä výťahy, práčovne, kotolne, sušiarne, kočikárne, spoločné televízne antény, hromozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu a slúžia výlučne tomuto domu.
§ 11

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu.
(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad omu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté.

Takže sú to spoločné rozvody a vlastníci musia odstrániť zamurovanie alebo povoliť odstránenie v prípade, že sa tam nebudete vedieť dostať.
jano111111
20.11.12,15:23
nie je problem to vymenit
dedo758
21.11.12,19:41
jano111111: čo nie je problém vymeniť? kanalizáciu v zamurovanom jadre? no, skús to s tromi závesnými WC (Geberit, ... ) na troch poschodiach pod sebou... bez kúska rozbitia zamurovaného jadra... a nominujem ťa na Nobelovu cenu...;) vymieňame, aj azbestové kanal. potrubia, ale bez rozbitia to jednoducho nejde. Ono tiež dosť závisí od typu jadra... tu v BA ich je asi 8 typických, nie starších 35 rokov a potom atypické, v starých murovaných domoch (ale tam je väčšinou liatina a tú meniť nebude treba hádam ani o 50 rokov:)).
Ono, také pórobetónové jadro sa dá väčšinou krásne pilovým plátkom pekne rozrezať cez špáry medzi obkladačkami, nie raz sme tak rozoberali a potom sa to dalo krásne poskladať nazad - samozrejme okrem závesného WC... to išlo VŽDY preč
jano111111
21.11.12,19:59
Ako ja som myslel takym systemom ze sa vyreze menim to 4 roky a vyrezujem si to rozbijam geberiti a davam ich do kopy ale menim to 4 roky tak intenzivne ze nemam skoro ziaden mesiac bez stupaciek okrem sviatkou takze mne to isto nemusis vysvetlou napriklad 13poschodovy dom co je veziak 65bytov jednu stupacku sme zrobili za jeden den jedna stupacka jeden den 5 stupaciek 5 dni a to skuste a to bolo aj s vyrezanim aj so samurovanim so vsetkym takze mne to isto nemusis vysvetlovat