polis1
04.03.09,18:05
Dobrý deň

chcem sa spýtať, či mi niekto neporadí kam sa obratím ohľadom vyplatenia dôchodku

známa si podala o dôchodok o predčasnýn este v apríli roku 2008 s tým, že od septembra 2008 jej vznikol starobný dôchodok a do dnešného dňa jej soc.poistovňa nedala žiadne vyjadrenie, že to dávajú českej republike, ale ona 30 rokov ma odrobené v SR
Andyke
04.03.09,18:07
Musela mať zamestnávateľa, ktorá mala sídlo v ČR (aj keď ona robila na Slovensku). Predpokladám, lebo nemajú dôvod osloviť českú stranu.
V zmysle čl. 20 Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o sociálnom zabezpečení doby zabezpečenia získané pred dňom rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky sa považujú za doby zabezpečenia toho zmluvného štátu, na ktorého území mal zamestnávateľ občana sídlo ku dňu rozdelenia alebo naposledy pred týmto dňom.
Od 1.4.2004 keď Slovensko vstúpilo do EÚ už platí Nariad. Rady (EHS) č. 1408/71 a vo vzájomných vzťahoch dôchodkového zabezpečenia sa uplatňujú predpisy Eur.únie.
To znamená, že môže vzniknúť situácia, že bude poberať časť dôchodku z ČR, časť zo Slovenska.
Ale môže nastať situácia, že bude poberať iba z jedného štátu.( a obdobie u nich odpracované sa započíta u nás)

Nech sa opýta v pobočke Soc.poisťovne, kde podala žiadosť o predčasný star. dôchodok, že v akom štádiu sa nachádza jej žiadosť.
polis1
04.03.09,18:31
ONA PRACOVALA LEN V sr 30 ROKOV V JEDNOM PODNIKU
euina
05.03.09,08:36
toto sa stalo aj mojej svokre, v čase delenia republiky síce pracovala na slovensku, ale zamestnávateľ mal sídlo v českej republike, keď odchádzala na dôchodok, samozrejme o tom nevedela, po rôznych urgenciách na sociálnej poisťovni zistili túto skutočnosť, teraz poberá asi 800 sk slovenský dôchodok a zvyšok z čiech, ale absurdné na tom bolo, že tu išla podľa našich zákonov do normálneho dôchodku, ale v čechách podľa ich zákonov do predčasného a tak jej dôchodok krátili. Vybavovanie tohto dôchodku trvalo asi pol roka, za celý čas nedostala žiadne peniaze, samozrejme jej to dodatočne doplatili, ale nikoho nezaujímalo, že je ten čas bez príjmu. Odporúčam obrátiť sa na sociálnu poisťovňu na slovensku, a potom na soc. poisťovňu v čechách.
eva1907
17.03.09,05:42
No to je ešte nič. Manželovi vybavujú invalidný dôchodok už pomalý 2 roky a na naliehanie z čoho má žiť už vyše roka dostáva preddavok 3000,-Sk. To som zvedavá či zamestnanci sociálnej poisťovne by z tohto vyžili. Ešte, že som ja zamestnaná ináč by z neho bol bezdomovec. Asi to bude ich rekordný prípad vo vybavovaní. Mám fascikel žiadosti a sťažnosti, priamu odpoveď sme na nich dodnes nedostali. Točí sa to okolo doby 2 mesiacov, kedy pracoval na Slovensku a teraz firma má centrálu v Čechách. Najlepšie je na tom to, že mu pracovníčky SP poradili, aby sa tejto doby vzdal.