evellina1
04.03.09,18:13
..pls,ma zamestnankyna podat danove priznanie sama alebo jej ma urobit rocne zuctovanie zamestnavatel?? Jedna sa o to,ze pani je dochodkyna s tym,ze si privyraba na polovicny uvazok a za rok 2008 dostavala u jedneho zamestnavatela polovicu minimalnej mzdy,tj. 4050 sk..v decembri ale mala nestastnu odmenu vo vyske jedneho platu,cize spolu 8100 sk a skocila jej tam preddavkova dan  Na nezdanitelnu cast tato zamestnankyna nema narok a na potvrdeni mi teraz tozhodilo sumy takto: riadok 01: 8100, riadok 03: 762, riadok 04: 7338 a riadok 05: 1394. Riadok 11: 44550, riadok 12: 4191 a riadok 13: 7667..v podstate mi vyjde preplatok aj nedoplatok 0..co s tym??
Zita4
04.03.09,20:10
Treba jej dať potvrdenie o zdaniteľnej mzde tak, aby mala mzdu zdaňovanú preddavkom celú a mzdu zdaňovanú zrážkovou daňou len za tie mesiace, ktoré spolu nepresiahnu 1/2 nezdaniteľnej časti základu dane (najlepšie vynechať január 2008 - ak tam bola len zrážková daň). Ona si podá daňové priznanie a bude mať nulovú daňovú povinnosť, t.zn. Daňový úrad jej vráti zaplatenú daň - škoda by bolo nevyužiť to, nie je to tak málo peňazí pre dôchodkyňu :). Inak povinnosť podať daňové priznanie alebo požiadať o RZD nemá, pretože v riadku 01 je príjem menší ako 49248 Sk. A ročné zúčtovanie dane sa nemôže vykonať pri zahrnutí príjmov zdaňovaných zrážkovou daňou.
evellina1
05.03.09,06:16
..akoze ja som jej dala potvrdenie s tym,ze nech ide na danovy urad,lebo len oni jej mozu vratit zrazkovu dan..ale ona vcera prisla nahnevana ako neviem kto,ze sme ju obrali prave o tych 7667 sk a ze jej na danovom povedali,aby sme prepisali potvrdenie a riadok 13 vsunuli do riadku 5..a to si ako mozme dovolit?? (ja jej nakoniec to zuctovanie asi spravim,nech sa nemota na danovy,aj ked nema u nas podpisane vyhlasenie...)
Sarah
05.03.09,07:49
Nemôžte jej robiť ročné zúčtovanie, ak mala príjem zdanený zrážkovou daňou. Vypíšte je daňové priznanie typu A.
Zita4
05.03.09,07:52
..akoze ja som jej dala potvrdenie s tym,ze nech ide na danovy urad,lebo len oni jej mozu vratit zrazkovu dan..ale ona vcera prisla nahnevana ako neviem kto,ze sme ju obrali prave o tych 7667 sk a ze jej na danovom povedali,aby sme prepisali potvrdenie a riadok 13 vsunuli do riadku 5..a to si ako mozme dovolit?? (ja jej nakoniec to zuctovanie asi spravim,nech sa nemota na danovy,aj ked nema u nas podpisane vyhlasenie...)
Ak boli dane odvedené ako zrážkové, musia byť na riadku 13.
Paula
05.03.09,08:22
Pri umelom vyrábaní Potvrdenia o zd. mzde si neviem predstaviť ten nesúlad s kvart. prehľadom a hlásením za rok 2008. Keďže bola aj daň preddavková, dotyčná sa ocitne s presnou sumou aj v časti V. hlásenia.....je to síce teraz mimo témy, ale pravda sa napokon prevalí. Môj názor.
fcela
05.03.09,08:46
Postup podľa ZITA4 je najvýhodnejší až na prvú vetu, výber mesiacov sa robí na základe potvrdenia až v daňovom priznaní "A" a vyznačí sa v časti osobitné záznamy daňovníka.
Zita4
05.03.09,11:34
Postup podľa ZITA4 je najvýhodnejší až na prvú vetu, výber mesiacov sa robí na základe potvrdenia až v daňovom priznaní "A" a vyznačí sa v časti osobitné záznamy daňovníka.
Toto mám zo školenia, kde nám to bolo povedané školiteľkou, tak preto som tak radila :).
evellina1
05.03.09,15:40
Treba jej dať potvrdenie o zdaniteľnej mzde tak, aby mala mzdu zdaňovanú preddavkom celú a mzdu zdaňovanú zrážkovou daňou len za tie mesiace, ktoré spolu nepresiahnu 1/2 nezdaniteľnej časti základu dane (najlepšie vynechať január 2008 - ak tam bola len zrážková daň). Ona si podá daňové priznanie a bude mať nulovú daňovú povinnosť, t.zn. Daňový úrad jej vráti zaplatenú daň - škoda by bolo nevyužiť to, nie je to tak málo peňazí pre dôchodkyňu :). Inak povinnosť podať daňové priznanie alebo požiadať o RZD nemá, pretože v riadku 01 je príjem menší ako 49248 Sk. A ročné zúčtovanie dane sa nemôže vykonať pri zahrnutí príjmov zdaňovaných zrážkovou daňou.


..este raz po poriadku..od januara 2008 do novembra 2008 zarobila dochodkyna kazdy mesiac rovnako v hrubom 4050 sk..v decembri vynimocne 8100..na potvrdeni,ktore v ziadnom pripade prerabat nejdem,ma v hornej casti preddavkovu dan iba za ten december a v dolnej casti je uvedenych ostatnych 11 mesiacov..ja som chcela len vediet,ci si ma podat danove priznanie alebo jej mam urobit rocne zuctovanie ja?,aj ked vysledna suma bude aj tak nula..
Zita4
05.03.09,17:37
..este raz po poriadku..od januara 2008 do novembra 2008 zarobila dochodkyna kazdy mesiac rovnako v hrubom 4050 sk..v decembri vynimocne 8100..na potvrdeni,ktore v ziadnom pripade prerabat nejdem,ma v hornej casti preddavkovu dan iba za ten december a v dolnej casti je uvedenych ostatnych 11 mesiacov..ja som chcela len vediet,ci si ma podat danove priznanie alebo jej mam urobit rocne zuctovanie ja?,aj ked vysledna suma bude aj tak nula..
Ako som už uviedla, ročné zúčtovanie nie je treba urobiť, treba jej dať potvrdenie o zdaniteľnej mzde, ale to už od vás dostala. Ak chce mať vrátenú daň, nech si podá daňové priznanie. Ak by si bola podala do 15.2.2009 žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania dane, urobíte jej ho s tým, že tam bude len 8100 Sk príjem, pretože zrážková daň sa považuje za vysporiadanú a v žiadnom prípade sa nesmie zahrnúť do ročného zúčtovania. To sa dá uplatniť len v daňovom priznaní.
evellina1
05.03.09,18:42
..ale z danoveho uradu ju uz raz k nam vratili..udajne nedostane naspat ani zrazkovu dan ani nic...
Zita4
05.03.09,18:50
To nechápem, odniesla daňové priznanie a odmietli jej ho prevziať?
fcela
05.03.09,20:00
Treba jej vypísať DP A : z potvrdenia o príjme zo záv.č. príjem za jeden mesiac napr. január zdanený zrážkovou daňou považovať za vysporiadaný, ostatné príjmy v úhrne 48 600 vysporiadať ako príjmy zdanené preddavkovou daňou v DP, je splnená podm.§46-nevyrúbenie dane, do r. 54 DP sa uvádza 0 a zost. daň sa jej vráti, toto treba uviesť v DP do záznamov. Je to dosť zvláštne, ale je to v súlade so zákonom a skutočne veľmi výhodné.