miriza
28.06.05,07:59
Včera poobede sme s naším účtovníkom prišli na to, že sme zamestnancom,ktorí chodievali na pracovné cesty vyplácali aj diéty aj stravné lístky. Čo nám poradíte? Môj nápad je taký, že by som si urobila nejaké potvrdenie s tými zamestnancami a sťahovala by som im to teraz z ich stravných lístkov. Poraďte čo s tým.
Chobot
28.06.05,06:14
AKo dlho ste im tie lístky dávali? Bolo to len tento rok alebo aj minulý ci nebodaj este niekolko rokov predtým?
miriza
28.06.05,06:22
Koniec roka 2003, 2004 a tento rok teda 2005. Nieje toho veľa, pretože to sa týka väčšinou konateľov. Je to veľký problém? Minule som tu čítala na porade, že práve na toto si dávajú daňováci pozor.
Chobot
28.06.05,06:32
Nuz, v rámci tohto roku by to az taký problém nebol, ale tie minulé roky, neviem, neviem ako to vyriesit, ked uz tie sú úctovne uzavreté. Skúsenejsí poradáci, co poviete?
miriza
28.06.05,06:34
Sú to traja konatelia a jeden zamestnanec - vodič. Všetci sú v našej firme stále zamestnaní, takže by som im to sťahovala každý mesiac z tých lístkov. Jedná sa o 3-8 lístkov mesačne, niekedy ani to nie.
Paula
28.06.05,06:40
Posťahovať teraz z lístkov by nebol problém, ten vidím skôr v uplatnení 55% do nákladov v starých rokoch.
Jara
28.06.05,06:49
Je ťažko to opravovať, pretože vlastne každý rok išlo do nákladov viac ako malo ísť a teda je to vlastne aj neoprávnené krátenie dane z príjmu. Ak to chceš dať do poriadku tak jedine opravovať každý rok zvlášť včítane výkazov a daňových priznaní. Alebo riskovať, že po rokoch to zistí daňový úrad keď príde na kontrolu.
účtovník 007
28.06.05,07:05
Ja si myslím, že treba porovňať sumy diét a sumu 55% danú do nákladov.Výššia bude asi suma diét. Výška hodnoty stravy, ktorú zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi napríklad podľa § 152 Zákonníka práce, nie je na účely oslobodenia u zamestnanca limitovaná týmto predpisom; u zamestnávateľa je však daňovým výdavkom len do výšky, ktorú je zamestnávateľ povinný poskytnúť podľa osobitných predpisov.A z lásky k zamestnancom, by ste nemuseli strhnúť nič. Opravila by som 55% v nákladoch dodat. daňovým priznaním.
miriza
28.06.05,07:22
Ja teraz neviem, či to riskneme či čo budeme robiť. Asi opravíme tento rok a už to budeme robiť pekne a dobre ako sa má. Ak by ešte niekoho niečo napadlo .............
willy
28.06.05,07:39
Posťahovať teraz z lístkov by nebol problém, ten vidím skôr v uplatnení 55% do nákladov v starých rokoch.
To teda hej, neviem si dosť dobre predstaviť robiť opravné DP. Jedná sa o veľkú sumu?
willy
28.06.05,07:41
Alebo dúfať, že sa ich kontrola nedotkne, že kontrolu jednoducho mať na dané účtovné obdobia nebudú... asi veľký optimizmus, že?
mlyn16
28.06.05,07:50
Upozornila by som asi konateľov na túto skutočnosť, aby neboli prekvapení pri prípadnej kontrole. Brala by som to ako malú návnadu, aby kontrolóri, keď už musia niečo nájsť, tak aby mali nález. A po druhé, bol by naozaj problém vyčísliť opravu.
anto
28.06.05,07:55
Tento problém má dve roviny.:
- u spoločnosti, ktorá vypláca cesťáky a poskytovala stravenky, kde došlo k zmene daňového základu tým, že boli uplatené viacej náklady, ako mali byť
- u pracovníkov - konateľov títo mali príjem, ktorý im mal byť zdanený.
K bodu 1.: - tento rok sa dá vysporiadať s konateľmi, že vrátia celú sumu straveniek. Minulé roky je potrebné opraviť základ dane a doplatiť daň. Podať dodatočné daňové priznanie.
k bodu .: Pokúsiť sa dohodnúť na zrážkach zo mzdy za prebraté stravné poukážky za minulé roky, pokiaľ by to nešlo (pohľadávka staršia ako rok nemusí byť zamestnancom akceptovaná) tak to potom je škoda na majetku spoločnosti.
miriza
28.06.05,08:04
To mi teda dávate zabrať. Neviem či mi na obede niečo prejde dole krkom.
durisovad
28.06.05,08:46
Ja by som tento rok dala do poriadku (na nasledujuce mesiace by som dala o tolko listkov menej, ako si uz prepapkali doteraz). Roky 2003 a 2004 by som uz nechala na pokoji. Podla mojho odhadu by to mohlo byt nejakych 20 tisic korun a to ziadnu firmu nepolozi. Ovsem sefom by som povedala, ze pri kontrole mozu cakat, ze bude nalez a aj pokuta. Ak by sa robili opravne danove priznania za roky 2003 a 2004 tiez by to nebolo bez pokuty.
miriza
28.06.05,08:52
Presne takto to chcem urobiť!
BOVI-RENA
28.06.05,09:46
Dobrý deň, ahojte.

Chcela by som Vas poprosit ci neviete o nejakej stranke na internete, kde by som nasla vzor leasingovej zmluvy ?

Dakujem a prajem príjemný den.
Jura
28.06.05,09:52
Skús "Google".
Janka6685
28.06.05,10:06
Alebo szm.
daniela1109
28.06.05,10:39
Prosím Vás viete mi poradiť čo robiť v takejto situácií????????????

Konateľ a zároveň zamestnanec má nárok na stravné lístky /prac. doba 8 hod / 5 dní v týždni/ ale šiel na služobnú cestu firemným autom v sobotu. Doniesol mi blok z hotelu a tak som mu urobila cesťák na sobotu a nedeľu s dietami po 188 Sk deň/napasovala som to po 18 hod a 10 minút denne/.

Teraz ma napadlo či mal nárok na všetky stravné lístky v danom mesiaci a či sa dajú dať diety cez víkend ked vlastne nemá pracovnú dobu???

prosím odpovedzte mi niekto
Chobot
28.06.05,10:46
Daniela bud v pohode. Dobre si to spravila. Na diety ma zamesntanec nárok aj ked je na sluzobke cez víkend, ved je to sluzobná cesta. Aj výpocet si urobila správne. Len keby trvala sluzobka aj v pondelok, potom by si musela dat o lístok menej, zamestnanec naopak, dostal by diety za pondelok.
daniela1109
28.06.05,11:02
to mi odľahlo! Niekedy keď čítam problémy iných tak mám pocit, že sa to týka aj mňa a potom som neistá svojím rozhodnutím.

Na tú služobku keď šiel tak potrebujem este nejaký doklad?
mam ten cesťák kde je ten blok z hotela, vypočítane diety a nič viac keď šiel firemným autom. Lístky za benzín mám v pokladni ako výdaj.
Môže ísť na služobnú cestu kedy chce /veď je konateľ/? Čas si môžem vymýšľať/ aby boli väčšie diety/? Musí mať doklad s kým tam rokoval /veď si môže urobiť aj sukromný výlet nie/ ? Ako to všetko spraviť aby to nebolo napadnuteľné a spochybniteľné?
Dakujem za rady už vopred.
Paula
28.06.05,11:12
Prebytočné pohonné hmoty použi na služobky v mestách, kde máte obchodných partnerov. Treba však varovať šéfov, aby netankovali v mestách a dedinách, ktoré sú opačným smerom :)
ondrejvla
28.06.05,11:35
No Paula, ale oni tankujú cez víkendy práve tam, kde idú na obed raz pri jednej svokre, potom pri druhej... A chudák účtovníčka si má vymýšľať, ako oblafnúť DÚ! To sa mi tiež nezdá kóšer! Zamestnancom dajú min.mzdu, ale do nákladov chcú 99% z príjmov vyrobiť umelo! Už to ma rozčuľuje, že či môže ísť na služobnú cestu, kedy chce - čiže je jasné, že bol úplne niekde inde a ešte má na to požehnanie od DÚ!
Paula
28.06.05,11:54
Vlasti, som z tých šťastných, ktorej šéfovia si význam miesta tankovania uvedomili, resp sa naučili tankovať tam, kde treba :) Prajem všetkým účtujúcim takých šéfov.
ondrejvla
28.06.05,12:00
Vlasti, som z tých šťastných, ktorej šéfovia si význam miesta tankovania uvedomili, resp sa naučili tankovať tam, kde treba :) Prajem všetkým účtujúcim takých šéfov.
Aspoň že tak, to máš šťastie ! Mne dali cesťák - obchodné jednanie vo Zvolene a PHM v tom istom čase čerpané Ostrava-Zábřeh. No kadiaľ tí šli do toho Zvolena, dodnes neviem pochopiť, keď z Ostravy to stihli za 28 minút?! Ja som asi fakt nemtavá, keď si to neviem vyrátať a nesedí mi to ani na rýchlosť štartujúceho lietadla. Že by som išla niekde na kurz alternatívnej matematiky?
Paula
28.06.05,12:18
Neviem, ako je to teraz v štátnych inštitúciách, kedysi sa k cesťáku podávala písomná správa a až po je schválení vedúci podpísal na cesťáku, že schválil správu a preplatenie. Čo tak povedať šéfom neštátnych organizácií, aby napísali správu o ceste.... tak by sa aj Morava "zviezla" :D:D a v konečnom dôsledku by za tankovanie mimo boli zodpovední oni. A vôbec, nech si robia prevádzku služobných áut (a výpočet CP) sami takíto koumáci!
Heleč
28.06.05,14:31
No to by som bola veľmi spokojná. Mám totiž podobné problémy s tankovaním a cestami . . . .
Paula
28.06.05,15:39
A tu je pes zakopaný. Všeobecne povedané, sme radi, že máme zamestnanie, sme radi, že máme kšeft (SZČO).....a od radosti, že máme, súhlasíme s náplňou práce, ktorá obnáša aj vyrábanie CP, pokrytie PH kilometrami... chytáme sa do vlastnej pasce.... takže pred podpísaním akejkoľvek zmluvy aj tento bodík doporučujem vopred si ujasniť s vedením . Lebo veď, kto zaplatí potom prípadnú mastnú pokutu štátu? :)
lenkak
28.06.05,18:31
Aspoň že tak, to máš šťastie ! Mne dali cesťák - obchodné jednanie vo Zvolene a PHM v tom istom čase čerpané Ostrava-Zábřeh. No kadiaľ tí šli do toho Zvolena, dodnes neviem pochopiť, keď z Ostravy to stihli za 28 minút?! Ja som asi fakt nemtavá, keď si to neviem vyrátať a nesedí mi to ani na rýchlosť štartujúceho lietadla. Že by som išla niekde na kurz alternatívnej matematiky?
Žeby sme šli dve na kurz matematiky? Občas mám aj ja také problýmy s tými kilometrami.
babenko1
28.06.05,18:38
Žeby sme šli dve na kurz matematiky? Občas mám aj ja také problýmy s tými kilometrami.len dve? myslím, že tak všetci by sme mali :-)
lenkak
28.06.05,18:40
len dve? myslím, že tak všetci by sme mali :-)
Len neviem, či by nám to pomohlo, obávam sa, že tak či tak máme smolu a k tamýto kilometrom sa veľmi ľahko dostaneme aj po hocijakom kurze.
ondrejvla
28.06.05,19:15
Len neviem, či by nám to pomohlo, obávam sa, že tak či tak máme smolu a k tamýto kilometrom sa veľmi ľahko dostaneme aj po hocijakom kurze.
Takže sme prišli na to, že už v prvej ľudovej nás učili nesprávnu matematiku! Odmietam vyhotovovať cesťáky, nie som ochotná to robiť za žiadne príplatky, no a keď mi dajú vypísaný cesťák, tak takýto "aušus", ktorý odmietam zaúčtovať. Veď v konečnom dôsledku ja som zodpovedná za správne zaúčtovanie, tak sa rozhodnem pre menšie zlo! Nemá význam cestovať cez Moskvu do Prešporku, a ešte si to dať do nákladov!
babenko1
28.06.05,19:19
Vlasti.. zbytočné je sa rozčuľovať.. ja už som rezignovala, čo sa týka cesťákov...
daniela1109
07.07.05,06:01
Môžte mi poradiť ako urobiť knihu jázd spätne za tento rok?
Poprosím vás podrobný návod. Dakujem

A este, že treba nejaký "príkaz na cestu" ked ide konateľ firemným autom niekde?
učtovníčka
07.07.05,07:38
Môžte mi poradiť ako urobiť knihu jázd spätne za tento rok?
Poprosím vás podrobný návod. Dakujem

A este, že treba nejaký "príkaz na cestu" ked ide konateľ firemným autom niekde?
Aj ja sa pripájam k prosbe o nejaký jednoduchý spôsob tvorby knihy jázd. Má niekto nejaký malý programík ktorý sa dá prilepiť?
Jara
07.07.05,07:46
Kliknite si na Hľadať - kniha jázd a je tam podrobný návod. Myslím, že jednoduché neexistuje. Prilepiť zadok na stoličku a dorobiť zameškané. Dá sa to...