zuzu50
04.03.09,21:18
Prosím o radu.
Oplatí sa začať pracovať na živnosť, keď zamestnávateľ je ochotný platiť zamestnancovi 500 Eur? Aké odvody a v akej hodnote musí živnostník odviesť a čo všetko s tým súvisí?
Stanislav 1975
04.03.09,20:23
Prosím o radu.
Oplatí sa začať pracovať na živnosť, keď zamestnávateľ je ochotný platiť zamestnancovi 500 Eur? Aké odvody a v akej hodnote musí živnostník odviesť a čo všetko s tým súvisí?
Podľa mňa sa to moc neoplatí, po prvom roku szčo bude platiť do soc.pois. a zdravotnej pois. cca. 130 eur mesačne, takže je to na zváženie, ale ako vravím, ja si myslím, že sa to neoplatí a okrem toho žiaden nárok na dovolenku, žiadne gastrolístky- neber to.
zuzu50
04.03.09,20:38
Nie žiadne gastrolístky, nič, ja som si to tiež myslela. Ďakujem pekne za radu
Lianka
05.03.09,13:20
Suhlasim so Stanislavom... zalezi aj na tom, o aky dlhy cas by slo (kvoli odvodom do SP od jula dalsieho roku)... o kolko hodin denne/tyzdenne by slo... dalsie vydavky s tym spojene, napr. vydavky na cestovanie... a ci ma dotycna aj ine alternativy prijmu... mozno lepsie nejaky prijem aspon na nejaky cas, ako ziaden...
Zita5
05.03.09,13:22
Prosím o radu.
Oplatí sa začať pracovať na živnosť, keď zamestnávateľ je ochotný platiť zamestnancovi 500 Eur? Aké odvody a v akej hodnote musí živnostník odviesť a čo všetko s tým súvisí?

Predsa na živnosť sa zamestnávať nemôže.Nech ho príjmu za zamestnanca.
Lianka
05.03.09,13:25
Mas pravdu Zita, tu formulaciu som si nevsimla. Aj ked je zamestnancovi ochotny platit 500 EUR, nie je z toho jasne, kolko by bol ochotny platit SZCO a napr. aj ci cinnost nahodou nebude mat charakter zavislej prace.
zuzu50
05.03.09,18:00
Tá práca by trvala 9 hod. cez týždeň, v sobotu 4 hod. Náklady na cestovné - cca 117 Eur (3500 Sk). Práca je na trvalo, teda nie na nejaké obdobie, iný príjem ani zamestnanie nemám. Podmienka na prijatie do zamestnania je živnosť. Čo vravíte teraz? Inak všetkým vám ďakujem za vaše príspevky.
zuzu50
05.03.09,18:16
Tých 9 hodín som myslela každý deň v týždni, okrem soboty. Za týždeň teda 49 hod.
Lianka
05.03.09,18:17
Tá práca by trvala 9 hod. cez týždeň, v sobotu 4 hod. Náklady na cestovné - cca 117 Eur (3500 Sk). Práca je na trvalo, teda nie na nejaké obdobie, iný príjem ani zamestnanie nemám. Podmienka na prijatie do zamestnania je živnosť. Čo vravíte teraz? Inak všetkým vám ďakujem za vaše príspevky.

Zivnost nie je zamestnanie. Zakonnik prace by sa na teba vobec nevztahoval. Spolupraca firmy so SZCO je spolupraca na zaklade dodavatelsko-odberatelskych vztahov. Je vhodne si upravit v zmluve co budes robit, za kolko, na aku dobu apod.

9 hod. denne? ci celkovo za tyzden?
Uhrn nakladov = suma za mesiac?
Od prijmu okrem cestovneho odpocitaj odvody, dalsie rezijne vydavky (bankove poplatky, kancelarske potreby, postovne, mozno platby za vedenie uctovnictva...)...

V kazdom pripade si musis sama zvazit, ci ti to za to stoji. Kazdy sme v inej situacii, mame ine priority, ine potreby. Co je pre jedneho supervyhodne, inemu nie je dost dobre...
Zita5
05.03.09,18:17
Tá práca by trvala 9 hod. cez týždeň, v sobotu 4 hod. Náklady na cestovné - cca 117 Eur (3500 Sk). Práca je na trvalo, teda nie na nejaké obdobie, iný príjem ani zamestnanie nemám. Podmienka na prijatie do zamestnania je živnosť. Čo vravíte teraz? Inak všetkým vám ďakujem za vaše príspevky.

Zuzu , všetko záleží ako sa rozhodnete .Nemôže Vám tu nikto zaručiť , či to bude výhodné alebo nie . Každý jeden z nás ma to iný názor .Ja viem pochopiť veľa živnostníkov , že vždy je lepšie mať peniažky , ako nemať .
Ja osobne veľmi odcudzujem , ak si zamestnávateľ bude klásť podmienky , že zamestná len na živnosť .
Ale ...nemôžem si dovoliť viniť len zamestnávateľa , nakoľko to vychádza z pomerov našej spoločnosti a ľudia sa bránia ako sa dá .

Aby ste si bola vedomá toho , že práca na živnosť tak ako má svoje výhody , má aj svoje nevýhody .Medzi nevýhody priraďujem možné komplikácie , ktoré môže mať živnostník o pár rokov pri DK . Hlavne z pohľadu uplatnenia výdavkov , ktoré im ovplyvnia základ dane .
http://www.porada.sk/574643-post10.html

Ešte Vám priložím napr.:

Zákonník práce
PRVÁ ČASŤ
VŠEOBECNÉ USTANOVENIA


Pôsobnosť Zákonníka práce
§ 1
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-12-6-2008-a.html#hore)

(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
(4) Ak tento zákon v prvej časti neustanovuje inak, vzťahuje sa na tieto právne vzťahy Občiansky zákonník.

(5) Pracovnoprávne vzťahy vznikajú najskôr od uzatvorenia pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.

(6) V pracovnoprávnych vzťahoch možno upraviť podmienky zamestnania a pracovné podmienky zamestnanca výhodnejšie ako to upravuje tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis, ak to tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis výslovne nezakazuje alebo ak z povahy ich ustanovení nevyplýva, že sa od nich nemožno odchýliť

P.S. Ešte Vám priložím taktiež jeden z problémov http://www.porada.sk/t105242-vypoved-v-pripade-prace-na-zivnost.html
Lianka
05.03.09,18:20
500 Eur - 117 Eur cestovne - 43 Eur zdravotne poistenie = 340 Eur (10 242 Skk)

49 hod. tyzdenne x 4 tyzdne (pre ilustraciu) = 196 hod.
340 Eur / 196 hod. = 1,73 Eur/hod. (52,30 Sk/hod.)

A to som este nepocitala dalsie rezijne vydavky... a stratu volneho casu, ktory je mozne zuzitkovat aj efektivnejsie...
zuzu50
05.03.09,18:51
Všetkým vám veľmi pekne ďakujem za rady, ja sama nie som zástancom, ked si zamestnávateľ kladie podmienku práce na živnosť. Som rozhodnutá prácu nevziať, dufam, že sa mi podarí zohnať prácu na zmluvu. Som rada, že ste mi pomohli. Hlavne vám pani Zitka ďakujem
Feli
06.03.09,19:38
Dobry den,
chcela by som velmi pekne poprosit o radu. Zamestnavatel mi navrhuje (vzhladom k sucasnej krize!?) ukoncit prac.pomer a prejst na zivnost. Momentalne mam zakladnu mzdu cca 665 EUR netto a navrhuje mi po prejdeni na zivnost fakturovat mesacne cca 1000 EUR. Kedze sa absolutne nevyznam v zivnostenskom zakone ani vo veciach s tym suvisiacich, chcem sa spytat, ci sa mi takato ponuka oplati. Na zivnost by som podla navrhu mala prejst od 1.5.2009.
Dakujem.
eseročka
07.03.09,20:36
Vzhľadom k súčasnej kríze by som osobne preferoval trvalý pracovný pomer pred prácou na obchodnú zmluvu (ako živnostník). Je jednoduchšie ukončiť zmluvný vzťah so živnostníkom ako so zamestnancom.

Čo sa finančnej výhodnosti týka - tak tu by bolo potrebné vedieť o aký druh práce ide a aké daňovo uznateľné výdavky pre živnostníka by pripadali do úvahy (čím je týchto výdavkov viac, tak tým je finančná výhodnosť práce na živnosť väčšia - keďže zamestnanec si nevie odpočítať svoje náklady z daňového základu).

Na druhej strane je však potrebné zobrať do úvahy, že ako zamestnanec máte nárok na platené voľno - dovolenku, kým pre živnostníka platí - len to čo odpracuje, budete mať aj zaplatené,
Lianka
08.03.09,08:36
Suhlasim s esrockou. Podnikanie je narocne aj na organizaciu a cas, predpoklada sa aspon nejake pravne a danove minimum - nech vies, do coho ides a co ti z toho vyplyva (z nedodrzania pravnych predpisov vyplyvaju pokuty).

Prijem, ktory ti pride na ucet, nie je tvojim cistym prijmom. Mas podstatne viac povinnosti ako zamestnanec (vedenie uctovnictva, sledovanie legislativy a jej zmien, dodrziavanie mnohych prevadzkovych predpisov, poplatky rozneho druhu - bankove, kolky, vymahanie pohladavok...). Si zodpovedna sama za seba. Vyzaduje sa vacsia aktivita pri hladani zakazok - lebo tie ta zivia. Pozri aj predchadzajuce prispevky. Urcite doporucujem uzatvorit s obchodnym partnerom (terajsim "zamestnatelom") zmluvu a v nej si osetrit podmienky vzajomneho vztahu. Zakonnik prace sa na teba absolutne nevztahuje - takze ziadna garantovana 8 hod. prac. doba, ani vyssie spomenute. PN - len ked si TY budes platit nemocenske poistenie. Poistenie v nezamestnanosti, prispevok na dochodkove poistenie - tak isto len, ak si ho TY budes platit.
Feli
09.03.09,17:02
Dakujem pekne za rady. Mne je v podstate toto vsetko jasne, iba moju sucasnu sefku neviem presvedcit, ze prechod na zivnost je vyhodny iba pre nu, nie pre mna...

Pracujem pre agenturu, ktora organizuje akcie a podujatia, takze by som zabezpecovala nadalej kompletny servis pre nasich klientov co sa tyka ich akcii a podujati - navrh, organizacia, komunikacia s nimi, dodavatelmi atd. a nadalej pod hlavickou agentury. Naklady by som mala minimalne - napada mi jedine telefon.
Este raz vdaka.