MartuskaN
04.03.09,22:58
Súkromná osoba - Prenajímateľ nebytových priestorov sa stal pratcom DPH. Okrem prenájmu /podľa zmluvy/ prijíma mesačné platby za elektrickú energiu, vodu..., ktoré na konci roka vyúčtuje. Chcem sa opýtať, či má nárok na odpočet DPH z energií v celkovej výške, alebo má rátať koeficient a tým na vstupe DPH krátiť?
ďakujem
MartuskaN
05.03.09,09:12
poraďte prosíííím....
Katarina
05.03.09,21:21
Na vstupe si za uvedené služby môže odpočítať DPH v plnej výške ak tieto služby vyfakturuje nájomcom, t.j. DPH odvedie na výstupe.
MartuskaN
06.03.09,07:48
ďakujem, až teraz mi to došlo /a to nad tým rozmýšlam už 3 dni.../. Len ak by som cenu energií zahrnula do nájmu /čiže by som fakturovala bez DPH/ nemala by som nárok na odpočet DPH. Nárok na DPH nemám v plnej výške z telefónu, kancelárskych potrieb..... - tam budem rátať koeficient. Pochopila som to správne?
MartuskaN
07.03.09,13:09
ďakujem, až teraz mi to došlo /a to nad tým rozmýšlam už 3 dni.../. Len ak by som cenu energií zahrnula do nájmu /čiže by som fakturovala bez DPH/ nemala by som nárok na odpočet DPH. Nárok na DPH nemám v plnej výške z telefónu, kancelárskych potrieb..... - tam budem rátať koeficient. Pochopila som to správne?
skúste prosím
azla
07.03.09,13:21
ďakujem, až teraz mi to došlo /a to nad tým rozmýšlam už 3 dni.../. Len ak by som cenu energií zahrnula do nájmu /čiže by som fakturovala bez DPH/ nemala by som nárok na odpočet DPH. Nárok na DPH nemám v plnej výške z telefónu, kancelárskych potrieb..... - tam budem rátať koeficient. Pochopila som to správne?

Ty si v svojom zadaní neuviedla komu fakturuješ nájom.:rolleyes:

Ak fakturuješ platiteľovi Dph , fakturuješ s Dph.

Ak fakturuješ osobe, ktorá nie je platiteľom Dph, nájom musí byť oslobodený.
Ak fakturuješ popri cene nájmu samostatne el. energiu, vodu tieto plnenia zdaňuješ.

Vstupy o ktorých píšeš (telefóny, ...) budeš krátiť koeficientom v tom prípade, ak ich používaš na kombinované plnenia , t.j. aj na zdaňované aj oslobodené.

Ak máš nájomcov platiteľov aj osoby neregistrované pre dph, tak počítaš na vstupe koeficient.
MartuskaN
07.03.09,13:57
ďakujem Anka, presne to som chcela počuť. Nájomníci sú aj platcovia a aj neplatcovia /bohužiaľ/.
7lienka
23.03.09,11:17
Prosím Vás nemáte náhodou informáciu o zmene oslobodených plnení pri prenájme od 1.4.09?
azla
23.03.09,14:57
Prosím Vás nemáte náhodou informáciu o zmene oslobodených plnení pri prenájme od 1.4.09?

Doterajšie znenie:
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Novela od 1.4. 2009 (83/2009)

5. V § 38 ods. 5 sa slová „inému platiteľovi“ nahrádzajú slovami „zdaniteľnej osobe“.

Z dôvodovej správy :
K bodu 5 (§ 38 ods. 5)

Navrhuje sa úprava tohto ustanovenia tak, aby prenajímateľ, platiteľ dane, sa mohol rozhodnúť pre zdanenie nehnuteľnosti aj v prípade, ak nájomca nie je platiteľom dane, ale je zdaniteľnou osobou, či už tuzemskou alebo zahraničnou. Navrhovaná zmena vytvorí lepšie daňové podmienky pre platiteľov dane, prenajímateľov, z toho hľadiska, že platiteľ dane nebude musieť krátiť daň na vstupe, pokiaľ nehnuteľnosti prenajíma len zdaniteľným osobám.
7lienka
23.03.09,19:24
azla, ďakujem.
Čítala som témy na školenia o DPH a na viacerých som našla - zmena oslobodených plnení pri prenájme od 1.4.2009. Prečítala som novelu a tam nič nebolo, len zmena slov. Trochu málo, aby z toho bola téma na školenie.
Tak neviem
azla
23.03.09,19:30
azla, ďakujem.
Čítala som témy na školenia o DPH a na viacerých som našla - zmena oslobodených plnení pri prenájme od 1.4.2009. Prečítala som novelu a tam nič nebolo, len zmena slov. Trochu málo, aby z toho bola téma na školenie.
Tak neviem

Tá zmena slov, bude mať podstatný dopad v zdaňovaní prenájmov.
Do novely sa prenajímateľ mohol rozhodnúť, že prenájom bude zdaňovať iba vo vzťahu k nájomcovi - platiteľovi Dph. (registrovanému na Dph).

Po novele to bude aj zdaniteľnej osobe. A to je veľký rozdiel.
7lienka
24.03.09,08:34
Asi som sa zle vyjadrila, že len zmena slov, myslela som ináč.
A síce, že je to zmena v zdaňovaní, ale zostáva stále na prenajímateteľovi rozhodnutie či bude zdaňovať prenájom. A stále majú neplátcovia DPH oslobodené nájomné, pokial sa nerozhodne prenajímateľ inak. Alebo to zle chápem a keď raz zdaňujem nájom nebytových priestorov tak ho musím zdaniť všetkým?

Lepšie som sa vyjadrila? Dúfam
7lienka
25.03.09,18:37
Asi som sa zle vyjadrila, že len zmena slov, myslela som ináč.
A síce, že je to zmena v zdaňovaní, ale zostáva stále na prenajímateteľovi rozhodnutie či bude zdaňovať prenájom. A stále majú neplátcovia DPH oslobodené nájomné, pokial sa nerozhodne prenajímateľ inak. Alebo to zle chápem a keď raz zdaňujem nájom nebytových priestorov tak ho musím zdaniť všetkým?

Lepšie som sa vyjadrila? Dúfam

:confused:
azla
25.03.09,19:03
Mne to z toho znenia vychádza, že záleží na prenajímateľovi ako sa rozhodne.
Domnievam sa, že bude sa chcieť rozhodnúť vo svoj prospech.:D:)

Samozrejme asi bude zvažovať nielen to, aby nemusel krátiť vstupy, ale aj to,
aby mal najomníkov.:rolleyes: (aby sa neplatcovia nepresunuli tam, kde to nezdaňujú, ....... napríklad;). ....)
Muška
25.03.09,19:09
Anka,
ale dobrá správa , že ak bude prenajímať neplatiteľovi DPH, ale zdaniteľnej osobe, tak mu nájom môže dať s DPH a vyhnúť sa tomu "vtipnému" koeficientovaniu :D
azla
25.03.09,19:11
mimotemyMuška, mi neuveriš .....

Presne, keď som to písala, tak som myslela na Teba v súvislosti s minuloročným koeficientom ......:mee::)
Muška
25.03.09,19:42
v súvislosti s minuloročným koeficientom ......:mee::)
Ale Anka, neuveríš, aká som vďaka koeficientu, samozrejme za Tvojej výdatnej pomoci , múdra :D
Teda myslela som iba čo sa koeficientovania týka :cool:
7lienka
25.03.09,20:01
Mne to z toho znenia vychádza, že záleží na prenajímateľovi ako sa rozhodne.
Domnievam sa, že bude sa chcieť rozhodnúť vo svoj prospech.:D:)

Samozrejme asi bude zvažovať nielen to, aby nemusel krátiť vstupy, ale aj to,
aby mal najomníkov.:rolleyes: (aby sa neplatcovia nepresunuli tam, kde to nezdaňujú, ....... napríklad;). ....)

Aj mne to tak vychádzalo, preto som asi napísala, že to nieje veľký rozdiel.

Na okraj - ťažko môžeš len tak hodiť cenu plus 19%, keďže to neprikazuje zákon. Koeficient je síce na ... , ale byť bez nájomníkov tiež nieje bohviečo.:D