kraisz
05.03.09,01:54
Zdravím. Plánujem otvoriť maloobchodnú predajňu. Chcel by som na to využiť príspevok od úpsvar. Som ZŤP s mierou poklesu 50%. Chcem sa spýtať na čo všetko je možné využiť dotáciu? Hlavne ma zaujíma či je to možné použiť aj na úpravu, rekonštrukciu priestorov? Priestor budem prenajímať... Dakujem!
Cecilia
05.03.09,05:11
Prvá cesta - úrad práce a pýtať sa, ťahať z nich informácie a nedať sa odradiť. Ak sa nebude dať na rekonštrukciu, tak na niečo iné. Zase tých prostriedkov nie je tak veľa, aby sa nedali minúť v jednom obchodnom priestore.
martina0203
05.03.09,06:45
Možno pomôže :
mirpo
05.03.09,07:07
Možno pomôže :
Myslím, že "NP II-2 - podpora zamestnanosti občanov so zdravotným postihnutím" je oveľa výhodnejší i keď administratívne trochu náročnejší. :---
Napr. v Bratislavskom kraji (MA, BA, PK) - § 49: 2416,16€/72789,- SKK, § 57: 6040,38€/181972,49 SKK
http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-43342947

Príspevok sa môže použiť hlavne na zariadenie priestoru.
Tú rekonštrukciu priestorov úrad zrejme nepovolí. Úprava priestorov by bola možná vzhľadom na zdravotné postihnutie. Pri úprave priestorov sa môže urobiť napr. osvetlenie.
Príspevok sa nedá použiť na technické zhodnotenie majetku.
kraisz
05.03.09,14:40
Som už bol na úrade. Najprv povedali sumu 270 000,-. Potom zavolala kolegyne či je to aktuálne, suma klesla na 240 000,-. Boli preradení do inej kategorie podla nezamestnanosti. Ale aj 240 000,- je velmi pekná suma. Zajtra sa idem zaevidovať aby som o 3 mesiace mohol požiadať o dotáciu. Skúsim z nich dostať nejaký zoznam na čo všetko to môžem uplatniť. Ale ako som videl ani oni nemajú celkom jasno v týchto veciach. Niektoré moje otázky ju zaskočili :) Napr. predtým tá dotácia bola rozdelená na 2 časti. Bola jedna suma ktorú dostanem ihneď a druhá na dodatočné náklady. Teraz úradníčka (s neistotou) tvrdila že celú sumu dostanem naraz. Ďakujem Vám :)
Pacino
05.03.09,16:14
Ahoj riešim podobný problém....akurát si chcem vytvoriť chránenú dielňu..........Nemal by si lepšie porozmýšľať nad tým....myslím že tam je väčšia možnosť získať o čosi väčšiu dotáciu.....http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=1&id=269
mirpo
06.03.09,05:34
Som už bol na úrade. Najprv povedali sumu 270 000,-. Potom zavolala kolegyne či je to aktuálne, suma klesla na 240 000,-. Boli preradení do inej kategorie podla nezamestnanosti. Ale aj 240 000,- je velmi pekná suma. Zajtra sa idem zaevidovať aby som o 3 mesiace mohol požiadať o dotáciu. Skúsim z nich dostať nejaký zoznam na čo všetko to môžem uplatniť. Ale ako som videl ani oni nemajú celkom jasno v týchto veciach. Niektoré moje otázky ju zaskočili :) Napr. predtým tá dotácia bola rozdelená na 2 časti. Bola jedna suma ktorú dostanem ihneď a druhá na dodatočné náklady. Teraz úradníčka (s neistotou) tvrdila že celú sumu dostanem naraz. Ďakujem Vám :)
Pred zmenou zákona o službách zamestnanosti boli ozaj dve časti príspevku pre občana so ZP na začatie SZČ
1. paušál - to poslali hneď na účet SZČO
2. dodatočné náklady - preplácali sa až po vyčerpaní paušálu a to tak, že žiadateľ predložil doklady /fa, BV.../ a preplatili mu 90% z oprávnených výdavkov
Teraz po novom, je už len paušál, t.j. príspevok pošlú rovno na účet.

Pre Pacino: Na tú stránku by som sa veľmi nespoliehala. Informácie boli platné do 30. 04. 2008, t.j. skoro pred rokom.
mirpo
06.03.09,05:49
Prikladám výšky príspevkov na zriadenie CHD
- § 56 - Príspevok na zriadenie CHD
- § 57 - Príspevok občanovi so ZP....
rozimova
06.03.09,06:22
Chcem sa opýtať, že ak si zriadim CHP a dostanem príspevok na zriadenie CHP, teda tých 272.900 Sk - zhruba tak už potom nemám nárok na čerpanie prevádzkových nákladov - teda tých čo sa môžu požadovať spätne štvrťročne?
mirpo
06.03.09,06:54
Chcem sa opýtať, že ak si zriadim CHP a dostanem príspevok na zriadenie CHP, teda tých 272.900 Sk - zhruba tak už potom nemám nárok na čerpanie prevádzkových nákladov - teda tých čo sa môžu požadovať spätne štvrťročne?
Na prevádzkové náklady je nárok aj popri §56 alebo § 57. Nesmú sa však v prevádzkových nákladoch preplácať výdavky, ktoré sú uvedené v podnikateľskom zámere a kalkulácii k zriadeniu CHD.

PS: V schvaľovaní je novela zákona o službách zamestnanosti, kde sa budú prevádzkové náklady opäť žiadať raz ročne, t.j. do 30.apríla za predchádzajúci kalendárny rok.:eek:
kraisz
06.03.09,11:10
V zákone § 57 je nasledovné:

(4) Príspevok poskytnutý podľa odseku 3 sa zvyšuje
o preukázanédodatočnénáklady v porovnaní s preukázanými
nákladmi na prevádzkovanie alebo vykonávanie
samostatnej zárobkovej činnosti uchádzača o zamestnanie,
ktorý nie je občanom so zdravotným
postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), súvisiace s
a) vytvorením alebo rozšírením chránenej dielne alebo
chráneného pracoviska alebo s úpravou ich priestorov,
b) vybavením chránenej dielne alebo chráneného pracoviska
strojmi, zariadeniami a pracovnými pomôckami
potrebnými na prevádzkovanie alebo vykonávanie
samostatnej zárobkovej činnosti občanom so
zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a)
v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku,
c) inštaláciou strojov, zariadení a pracovných pomôcok
podľa písmena b),
d) prenajatím priestorov, ak nejde o prenájom nebytových
priestorov medzi blízkymi osobami,
e) splácaním úrokov z účelového úveru na nákup zariadenia.

Na tieto veci sa môže uplatňovať príspevok? V zozname je aj "náklady súvisiace s úpravou ich priestorov". Tak ako to je teraz? Je na úpravu možné uplatniť alebo nie?
mirpo
06.03.09,12:06
V zákone § 57 je nasledovné:

(4) Príspevok poskytnutý podľa odseku 3 sa zvyšuje
o preukázanédodatočnénáklady v porovnaní s preukázanými
nákladmi na prevádzkovanie alebo vykonávanie
samostatnej zárobkovej činnosti uchádzača o zamestnanie,
ktorý nie je občanom so zdravotným
postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), súvisiace s
a) vytvorením alebo rozšírením chránenej dielne alebo
chráneného pracoviska alebo s úpravou ich priestorov,
b) vybavením chránenej dielne alebo chráneného pracoviska
strojmi, zariadeniami a pracovnými pomôckami
potrebnými na prevádzkovanie alebo vykonávanie
samostatnej zárobkovej činnosti občanom so
zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a)
v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku,
c) inštaláciou strojov, zariadení a pracovných pomôcok
podľa písmena b),
d) prenajatím priestorov, ak nejde o prenájom nebytových
priestorov medzi blízkymi osobami,
e) splácaním úrokov z účelového úveru na nákup zariadenia.

Na tieto veci sa môže uplatňovať príspevok? V zozname je aj "náklady súvisiace s úpravou ich priestorov". Tak ako to je teraz? Je na úpravu možné uplatniť alebo nie?

Z uvedeného vyplýva, že na úpravu je možné uplatniť príspevok len v tom prípade, ak je to nutné vzhľadom na zdravotné postihnutie a musí byť jednoznačne preukázané, že ak by si nemal ID, tak by si nemal ani tieto dodatočné náklady.:---
Oprávnené výdavky ESF sú podrobnejšie upravené v Usmernení Riadiaceho orgánu OP ZaSI č.3/2007 k oprávnenosti výdavkov pre programovacie obdobie 2007 – 2013.
Príspevok podľa §57 a §60 sa poskytuje na výdavky, ktoré spĺňajú podmienky oprávnenosti podľa:
- zákona o službách zamestnanosti
- Usmernenia Riadiaceho orgánu OP ZaSI č.3/2007 k oprávnenosti výdavkov pre programovacie obdobie
- a v prípade podnikateľa aj podľa príslušnej schémy štátnej pomoci.

PS: Môžeš prosím napísať, ktorý zákon používaš?
rozimova
07.03.09,08:08
Ďakujem veľmi pekne, veľmi mi vaše rady pomáhajú. Ešte by som sa chcela opýtať či je možné, aby mi manžel /SZČO/ vytvoril CHP / som 50% ID/ - teda požiadal o dotáciu na zamestnanca /teda na mňa/, ked ešte nie som 3 mesiace nezamestnaná. Alebo musí počkať kým prejdú 3 mesiace mojej evidencie na ÚP.
rozimova
09.03.09,11:28
Nikto mi prosím nevie poradiť?
Cecilia
12.03.09,17:22
Myslím, že invalidný dôchodca ani nemusí byť evidovaný na úrade práce, ak ho chceš zamestnať.
mirpo
12.03.09,18:14
Ďakujem veľmi pekne, veľmi mi vaše rady pomáhajú. Ešte by som sa chcela opýtať či je možné, aby mi manžel /SZČO/ vytvoril CHP / som 50% ID/ - teda požiadal o dotáciu na zamestnanca /teda na mňa/, ked ešte nie som 3 mesiace nezamestnaná. Alebo musí počkať kým prejdú 3 mesiace mojej evidencie na ÚP.


Myslím, že invalidný dôchodca ani nemusí byť evidovaný na úrade práce, ak ho chceš zamestnať.
No radšej sa informujte na Vašom úrade práce, lebo z ministerstva práce dostali stanovisko, že na príspevok na vytvorenie CHD musí byť občan so ZP evidovaný na úrade práce. Len neviem, ako budú úrady postupovať...:confused:
Doteraz novoprijatý zamestnanec nemusel byť evidovaný.
kraisz
19.03.09,23:51
Je to pravda že ZŤP-čkar nemusí mať registračnú pokladňu?
Xanti
20.03.09,06:11
Zdravím. Plánujem otvoriť maloobchodnú predajňu. Chcel by som na to využiť príspevok od úpsvar. Som ZŤP s mierou poklesu 50%. Chcem sa spýtať na čo všetko je možné využiť dotáciu? Hlavne ma zaujíma či je to možné použiť aj na úpravu, rekonštrukciu priestorov? Priestor budem prenajímať... Dakujem! No tak pokiaľ nie si aj na ID tak ten zvýšený príspevok nedostaneš. Žiaľ ten dostávajú len ludia ktorý sú na ID. Byť ZŤP neznamená automaticky, že si aj ZPS. ZŤP priznáva úrad práce, a mnoho ludí má ZŤP a nemá ID lebo soc. poisťovňa mu ho nepriznala, lebo nemal tú správnu diagnozu na ID.
Xanti
20.03.09,06:12
Ďakujem veľmi pekne, veľmi mi vaše rady pomáhajú. Ešte by som sa chcela opýtať či je možné, aby mi manžel /SZČO/ vytvoril CHP / som 50% ID/ - teda požiadal o dotáciu na zamestnanca /teda na mňa/, ked ešte nie som 3 mesiace nezamestnaná. Alebo musí počkať kým prejdú 3 mesiace mojej evidencie na ÚP. No tuším môže manžel zriadiť chránenú dielnu, ale pokiaľ chce dotáciu teda nejaké peniažky z UP tak musíte byť evidovaná minimálne tri mesiace. Musí byť splnená táto podmienka.
kraisz
20.03.09,12:19
Xanti dostávam invalidný dôchodok... stále aktuálne: Je to pravda že ZŤP-čkar nemusí mať registračnú pokladňu?
Xanti
20.03.09,12:30
Xanti dostávam invalidný dôchodok... stále aktuálne: Je to pravda že ZŤP-čkar nemusí mať registračnú pokladňu? To je dosť podstatná informácia, ktorú si nepovedal na začiatku. Samozrejme tam potom môžeš požiadať o príspevok na chránenú dielnu. U nás je vo výške 9060 €. Držím päste aby ťa neodradili na UP naozaj zákony sa menia každú chvílku, čo platilo včera neplatí dnes a na zajtra je zase čosi iné v pláne. No proste katastrofa. :rolleyes:

A tuším, treba ti zistiť čo sa týka maloobchodu ( tiež záleží od toho aký sortiment chceš ponúkať viem že neposkytovali dotáciu na potravinársky tovar ) a nemôžeš za tú dotáciu nakúpiť zásoby. Regále, kasu a také veci áno, dokonca tuším môžeš si dať do zámeru že zaplatíš z toho nájom, ale zásoby nakúpiť nemôžeš.

A ešte otázka. Píšeš, že priestor budeš prenajímať. To ako ty budeš v nájme či chceš zariadiť predajnu a postaviť tam iného človeka? Lebo dotáciu nesmieš minú na nič iné len na veci, ktoré poslúžia tebe. Nemôžeš nakúpiť z dotácie dajme tomu 20 postelí ( pre penzion ) lebo toto nevyužiješ priamo ty. Je to tak divne urobené.
kraisz
20.03.09,13:14
Mno viem že je to katastrofa. Trikrát som sa už bol na úrade vypytovať sa, každý raz mi povedali inú sumu. Ale ako som to už písal, ani oni v tom nemajú jasno. Na veľa vecí mi nevedeli odpovedať. Vraj teraz ide úradníčka na nejaké školenie ohľadom príspevkov. Na konci mesiaca sa mám zase zastaviť a požiadať aj o školenie.
Bola by to predajňa na autodoplnky, autopríslušenstvo, autohifi. Miesto budem prenajímať a ja budem v predajni. Ano bohužial na nákup tovaru dotáciu nemôžem použiť. Ale dá sa na prenájom, na odvody, na vybavenie... To mi ešte presne bude povedané... Teraz ma hlavne zaujíma tá pokladňa...
kraisz
25.03.09,22:24
otázka ohladom pokladne stále aktuálna :)
Xanti
26.03.09,16:01
Naaaaaaa a trošku mimotemy ale nie moc. :D

Dnes som sa dozvedela novinku v poskytovaní dotácie z UP. Kto dostal dotáciu v období po roku 2004 tak mu už dalšiu neposkytnú. Podnikať môže, ale prašulky z UP nedostane. :eek:
Takže verím , že je to trošku škrt cez rozpočet pre mnohých ľudí. ;)
kraisz
28.03.09,13:54
To sa ma našťastie netýka :) Ale som novelu porozumel že podmienky budú prísnejšie, komisia bude skúmať či daný podnikateľský plán má budúcnosť...