lili1
05.03.09,06:37
ahojte poraďáci,

mám na Vás veľkú prosbu. Mám spraviť DP pre občianske združenie. Idem to robiť po prvýkrát, robila som len FO/živnosť percentuálne/. Chcela by som sa spýtať či stačí spraviť DP, vypísať Náklady a Príjmy, a usporiadať doklady. Pýtam sa preto, že nemám program na podvojné účtovníctvo a neviem ako by som spracovala celé účtovníctvo. Potrebujem tam odovzdať aj nejaké výkazy? Prosím pomôžte mi s tým. Ďakujem
lili1
05.03.09,06:29
Asi si budem musieť na rýchlo zohnať účtovnícky program a literatúru ako spraviť DP pre občianske združenie? Prosím pomôžte mi.
Monika C.
06.03.09,22:00
Lili neviem aké občianské združenie máš - ja mám napr. OZ práv. osôb kde vediem jednoduché účtovníctvo tu odovzdávam DP PO + výkazy NO Úč 1-01 a 1-02 a druhé mám OZ PO kde vediem podvojné účtovníctvo - neziskovka tam odovzdávam iné výkazy . Ináč občianske združenie nemusia podávať daňové priznanie keď nemajú zdaňovanú činnosť to zn. že musíš presne rozlíšiť či majú len nezdaňovanú činnosť alebo majú aj zdaňavanú činnosť. Podala si málo informácií tak je tažko nato odpovedať. Ale pýtaj sa čo viem pomôžem.
ecompka
07.03.09,08:23
Monika si prva,čo viem, čo má skúsenosti s o.z. Ja mám teraz 1x robit DP o.z.-športovy klub. Kadeco už študujem a ak možem poprosit o zakladnú radu-kedy jednoduche a kedy podvojne učto.
Viem,že to závisi od prijmu munuleho roku, a že ked nepodnika.
Čo to prosim znamená,že nepodnika. Ked má aj zdnitelne prijmy-to znamena že podnika, alebo ked má DIČ? Minuly rok robili JU a dávali DP PO. Ked sa robi JU-robi sa klasicky dennik ako pri FO?
A ked má len prijmy nepodliehjúce dani-napr.dotaciu-nemusi podat DP?Tak som to aspon pochopila zo zatial naštudovaného.
Dakujem, ak sa ozves.
Maruška54
07.03.09,08:25
Na stránke Športinform, vydávajú aj časopis online a v čísle 1/2009 je to všetko pekne rozpísané akotreba urobiť daňové priznanie a aképrílohy k tomu treba.
ecompka
07.03.09,09:07
Nie je to v cisle 1/2008,? To som si vytlacila a chystam sa pozriet. V cisle 1/2009 nevidim? Je písané, že vydajú prilohu extra-na vedenie účtovnictva a nikde ju nevidim.
Maruška54
07.03.09,09:16
pardon je to číslo 2/2009 a to som videla v tlačenej forme a nepozrela som či už ho dali na stránku, v čísle 1/2008 je to isté, porovnávala som to
Monika C.
07.03.09,16:00
Monika si prva,čo viem, čo má skúsenosti s o.z. Ja mám teraz 1x robit DP o.z.-športovy klub. Kadeco už študujem a ak možem poprosit o zakladnú radu-kedy jednoduche a kedy podvojne učto.
Viem,že to závisi od prijmu munuleho roku, a že ked nepodnika.
Čo to prosim znamená,že nepodnika. Ked má aj zdanitelne prijmy-to znamena že podnika, alebo ked má DIČ? Minuly rok robili JU a dávali DP PO. Ked sa robi JU-robi sa klasicky dennik ako pri FO?
A ked má len prijmy nepodliehjúce dani-napr.dotaciu-nemusi podat DP?Tak som to aspon pochopila zo zatial naštudovaného.
Dakujem, ak sa ozves.
Skúsim Ti odpovedať na tie základné veci máš to isté čo ja - vedieš JÚ odovzdávaš DP PO + výkazy NO Úč2-01 a 2-01. Čiže vedieš normálne denník ako u FO živnostníkov keď už odovzdali DP tak pravdaže majú DIČ ja mám aj výplaty neviem či máš aj ty? Podľa toho rozlíšiš zdan. a nezdaniteľné príjmy čo majú uvedené v stanovách . Ja mám sociálne veci oni majú nezdaniteľné príjmy je to ľahšie - zdaniteľné príjmy sú napr. reklamy. Keď majú len dotáciu nemusia podávať ale už keď dávali tak podaj aj ty budeš mať pokoj. Nie je to ťažké vypísať. Príjmy idú ako neovpl. ZD a výdavky dávam norm. ako výdavok OZD ale do výkazov všetko ide ako nezdaň. činnosť. Ešte napíšem len akurát došiel klient.
teraz platný zákon o účtovníctve 431/2002


§ 9Účtovné sústavy
1/ Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.
2/ V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu,
e) pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk
lili1
09.03.09,05:40
Ďakujem Monika C. pokúsim sa napísať podrobnejšie. Spravím k tomu jednoduché účtovníctvo. Kúpim si peňažný denník a tam to všetko napíšem. Cez víkend som si sadla k tomu, stiahla som si ten článok z Športinformu. Mám tam príjmy, ktoré sú oslobodené, ktoré nie sú predmetom dane a tiež,ktoré podliehajú dani. Spravila som si zoznam /všetko/ spolu príjem, v DP PO to potom rozdelím oslobodené, čo nie je predmetom dane to tam ani nedám. A tak isto sa robí aj výdaj? Napíšem všetky výdavky a potom cez odpočítateľné a pripočítateľné položky spravím čo tam patrí a čo nie. Dúfam,že tomu správne rozumiem, že príjem patrí do DP, ktorí sa zdaňuje /napr. reklama, fa za dopravu, prestup hráča/ a medzi výdavky ovplyvňujúce patria tie, ktoré nesúvisia s príjmom oslobodeným. To znamená že daňové výdavky budú napr. úhrada fa za dopravu/došlá fa/, cestovné náklady, prestup hráča /došla fa/. Štartovné výdavky, za športové oblečenie, ubytovanie hráčov to bude oslobodené, čiže to nebudú daňové výdavky. Rozmýšľam správne? Ďakujem za odpoveď. Robím to prvý raz

S pozdravom
Monika C.
09.03.09,20:53
Lili poslala som ti SS - pošlem Ti nejaké veci len potrebujem tvoj e-mail aby sa Ti lepšie vypisovalo DP. V DP musíš uviesť aj príjmy a výdavky oslobodené od dane práve v riadku 130 a príjmy v riadku 220 a r. 230 sú členské. Z riadku výdavky musíš napísať aj na str. 4 do riadkov 13 a. 15.Rozdelenie chápeš správne len ich musíš presne rozdeliť robí sa tam aj koeficient niekedy zato by som Ti chcela preposlať ku tomu pomôcku.
Danuulienka
09.03.09,20:57
Monika prepáč , že som vbehla do Vášho rozhovoru s Lili. Mám presne taký istý prípad ako Vy jedná sa konkrétne o hokejový klub a taktiež riešim ako to správne vypísať. Bola by som Ti veľmi povďačná za pomôcky ak Ťa môžem poprosiť
renataton
09.03.09,21:02
dievačatá mohla by som vás poprosiť o zaslanie linku aj pre mňa, tiež robím OZ prvý krát a mám v tom trošku chaos dik
Monika C.
10.03.09,11:53
renataton možno Renáta pošlem aj Tebe len musíš mi poslať na SS tvôj e-mail nakoľko to tu nevôjde. Danulienke už som poslala dúfam, že Vám pomôžu.
ecompka
11.03.09,05:31
Monika velmi krasne dakujem kým sa odvdacim, zasielam aspon bodik.
renataton
11.03.09,06:45
Monika zaslala som ti na SS môj email ďakujem vopred za zaslanie
BRK
12.03.09,19:52
Mohla by som aj ja poprosiť o link? Monika, prosím, pošlem Vám na SS môj e-mail. Dúfam, že nie som veľmi drzá. ďakujem pekne.
Katarína
Monika C.
12.03.09,21:52
Nie Katka nato sme tu aby sme navzájom pomáhali. Posielam.
gbt
13.03.09,12:20
aj ja by som bola Vas poprosila... Dakujem a poslem SS
Monika C.
13.03.09,18:25
aj ja by som bola Vas poprosila... Dakujem a poslem SS

Nedostala som SS.:)
BRK
13.03.09,18:45
SS som dostala ja a material som poslala Gabike (dúfam, že som neporušila "autorské právo"). DP obč. združenia mám hotové a idem pracovať na TJ. Je to naozaj dobre spracované. Osobne som podobné videla iba za spoločentvá na stránke DR.
Katarína
g.mirka
14.03.09,09:41
Dobrý deň, asi sa budem trochu opakovat, mam uz vsak totalny zmatok.
Brat v r. 2008 zalozil obcianske zdruzenie, chodia pretekat na autach, nie su registrovani na DU, v stanovach maju, ze prijmami org. su clenske prispevky,
prispevky sponzorov, dary, z reklamných a propagacnych podujati. Tzn. ze vsetky tieto primy su oslobodene od dane z prijmov? Co si mozu dat do vydavkov - napr. brat ma autobus, v ktorom prepravuje auto na miesto pretekov, mam ho evidovat ako majetok a odpisovat ho, mozem si do vydavkov dat aj pohonne hmoty. Samotne pretekarske auta su tiez majetok?
Maju sa na DU urade zaregistrovat, myslím, že nič z tohto nie je podnikaním.
Mám teda podat nejake danove priznanie, mali len prijmy cca 60.000 - sponzorske, clenské prispevky cca 50.000 + tie auta. Mam im viest jednoduche uctovnictvo?
Velmi pekne dakujem za radu, ja uz som zufala.
Monika C.
14.03.09,12:07
Dobrý deň, asi sa budem trochu opakovat, mam uz vsak totalny zmatok.
Brat v r. 2008 zalozil obcianske zdruzenie, chodia pretekat na autach, nie su registrovani na DU, v stanovach maju, ze prijmami org. su clenske prispevky,
prispevky sponzorov, dary, z reklamných a propagacnych podujati. Tzn. ze vsetky tieto primy su oslobodene od dane z prijmov? Co si mozu dat do vydavkov - napr. brat ma autobus, v ktorom prepravuje auto na miesto pretekov, mam ho evidovat ako majetok a odpisovat ho, mozem si do vydavkov dat aj pohonne hmoty. Samotne pretekarske auta su tiez majetok?
Maju sa na DU urade zaregistrovat, myslím, že nič z tohto nie je podnikaním.
Mám teda podat nejake danove priznanie, mali len prijmy cca 60.000 - sponzorske, clenské prispevky cca 50.000 + tie auta. Mam im viest jednoduche uctovnictvo?
Velmi pekne dakujem za radu, ja uz som zufala.

Mirka prosím ťa pošli mi SS kde bude tvôj e-mail pošlem Ti také usmernenie veľmi ti to pomôže. Keď to prečítaš a dačo nebudeš vedieť kľudne sa pýtaj čo vieme to pomôžeme. Prajem pekný deň.
holubička1
14.03.09,14:32
Mirka prosím ťa pošli mi SS kde bude tvôj e-mail pošlem Ti také usmernenie veľmi ti to pomôže. Keď to prečítaš a dačo nebudeš vedieť kľudne sa pýtaj čo vieme to pomôžeme. Prajem pekný deň.
Monika prosím Ťa pošli aj mne to usmernenie ohľadom OZ rodičov ZŠ ĎĎ
Elena Navrátilová
14.03.09,15:03
Prikladám z DRSR usmernenie a pokyny k účtovaniu neziskoviek.
Monika C.
14.03.09,17:22
Monika prosím Ťa pošli aj mne to usmernenie ohľadom OZ rodičov ZŠ ĎĎ

holubička musíš mi poslať tvoj e-mail na SS tu to nevôjde. Musím Ti to poslať na e-mail. Pošlem Ti hneď.
Monika C.
14.03.09,17:33
Prikladám z DRSR usmernenie a pokyny k účtovaniu neziskoviek.


Elenka ďakujeme za usmernenie - veľa poraďákom to pomôže čím ďalej tým viac OZ vzniká. :):):)
gbt
14.03.09,19:43
Dakujem za pomoc...
Monika C.
14.03.09,20:54
Dakujem za pomoc...

Aj nabudúce keď vieme pomôžeme :) / dúfam, že sa nehneváte kvôli príspevku podakovanie -bodovanie ale ma nehnevalo prístup niektorých členov ale patrilo to na tie staršie príspevky nie na túto tému / :)
matuma
14.03.09,21:41
Monika C. ak je to možné, prosím o zaslanie pomôcky. Smiem zaslať e-mail? Nie je možné uložiť tú pomôcku medzi dokumenty?
Monika C.
15.03.09,07:04
Matuma kľudne mi píšte SS s adresou na e-mail ja Vám hneď pošlem - je to pomôcka zo seminára a mám to zakázané verejne publikovať / duš. vlastníctvo prednášajúceho/ nechcem uraziť toho od koho to mám.
peckko
15.03.09,14:29
Na dnovom úrade mi ohľadom problematiky účtovania OZ nepovedali nič konkrétne , len že je to pole neorané. Ja sa stým trápim už tri roky. Pozor na reklamu!!! Zdaňovaný príjem pokiaľ nie je v hlavných cieľoch klubu. Treba si poriadne rozdeliť výdavky na zdaňované a nezdaňované.
BRK
15.03.09,14:41
Ano, reklama je zdaňovaná, ak nie je v predmete činnosti neziskovky. A to väčšinou nie je. Teraz mám jednu maličkú TJ, majú iba príjem z reklamy (čo sa im zdaňuje) a jeden výdavok ako úhradu štartovného (nedaňový výdavok). Nie sú nadšený, ale reklamu musia zdaniť.
robin1
16.03.09,08:12
Mohli by sa dohodnúť na sponzorskom - teda, že za prijaté peniaze neposkytnú reklamu. To je ale samozrejme nevýhodné pre druhú stranu. Ale v tom prípade klub príjem zo sponzoringu nezdaňuje.
BRK
16.03.09,08:53
Áno, je to dobrý typ ak by s tým druhá strana súhlasila. Skúsim im to navrhnúť v tomto roku. Vďaka, Katka
Daju
17.03.09,19:07
renataton možno Renáta pošlem aj Tebe len musíš mi poslať na SS tvôj e-mail nakoľko to tu nevôjde. Danulienke už som poslala dúfam, že Vám pomôžu.
Monika, prosím aj ja o zaslanie toho materiálu o neziskovkách mám tiež športový klub - vznik 11/2008. Posielam Ti e-meil.
Dík
Monika C.
17.03.09,22:00
Monika, prosím aj ja o zaslanie toho materiálu o neziskovkách mám tiež športový klub - vznik 11/2008. Posielam Ti e-meil.
Dík
Už som poslala :)
lutka
18.03.09,06:23
Ahojte sú aj nové výkazy k DP OZ NOÚČ 1-01 a 2-01 ale nikde sa nedajú stiahnuť z netu. Viete niekto, kde by sa dali zohnať? Na stránke drsr sú, ale nejak sa mi nepodarilo ich stiahnuť, poraďte.Ďakujem.
BRK
18.03.09,07:06
Zo stránky drsr sa nedali stiahnuť ani mne, ale tu v iných príspevkoch som sa dočítala odvolávku na tému: "účtovné výkazy" a v prípsevku č. 45 sú priložené výkazy pre neziskovky. Sú platné na rok 2008, aj ja som ich vypĺňala.
Katarína
KvetkaK
18.03.09,07:23
Ahojte sú aj nové výkazy k DP OZ NOÚČ 1-01 a 2-01 ale nikde sa nedajú stiahnuť z netu. Viete niekto, kde by sa dali zohnať? Na stránke drsr sú, ale nejak sa mi nepodarilo ich stiahnuť, poraďte.Ďakujem.
Ja som to teraz skúšala na stránke drsr, tak oni sa dajú v pohode odtiaľ vytlačiť, len to je tam nejako komplikovane a zazipovane. Ale skus este raz a ono Ti to potom rozbali okno, odkial sa výkazy dajú vytlačiť.
A ináč ešte bývajú tieto tlačíva aj na stránke www.finance.gov.sk (http://www.finance.gov.sk)
ecompka
18.03.09,14:21
Prosim Vás,ked vyplnate úctovné vykazy tak tam rozpisujete prijmy celkom ako zdanovane aj nezdanovane tak, aby to sedelo s danovym priznaním? To znamená, ze prijmy celkom z dennika, by mali byt premietnute vo vykaze? Len uroky z banky som dala do zdanovanych riadok 15,ale nemam tam ziaden vydavok-lebo dan je medzi nezdanovanými. Je to dobre?
ecompka
18.03.09,17:20
Prosim Vás,ked vyplnate úctovné vykazy tak tam rozpisujete prijmy celkom ako zdanovane aj nezdanovane tak, aby to sedelo s danovym priznaním? To znamená, ze prijmy celkom z dennika, by mali byt premietnute vo vykaze? Len uroky z banky som dala do zdanovanych riadok 15,ale nemam tam ziaden vydavok-lebo dan je medzi nezdanovanými. Je to dobre?
Prosim znalých občianskych združení o radu.Vdaka.
KvetkaK
19.03.09,06:42
Prosim Vás,ked vyplnate úctovné vykazy tak tam rozpisujete prijmy celkom ako zdanovane aj nezdanovane tak, aby to sedelo s danovym priznaním? To znamená, ze prijmy celkom z dennika, by mali byt premietnute vo vykaze? Len uroky z banky som dala do zdanovanych riadok 15,ale nemam tam ziaden vydavok-lebo dan je medzi nezdanovanými. Je to dobre?
Príjmy musíš rozpísať podľa toho či sú zdaňované alebo nezdaňované a tak isto aj výdavky. Ale neviem prečo si dala úroky do zdaňovaných, ja ich účtujem ako nezdaňované.
ecompka
19.03.09,12:32
Uroky som dala do zdanovanych lebo som to niekde vycitala. Ale ked teraz pozeram ZDP tak §12 odsek 2-predmetom dane je prijem,z ktorych sa dan vybera zrazkou t.j.aj uroky nie?
KvetkaK
19.03.09,12:44
Uroky som dala do zdanovanych lebo som to niekde vycitala. Ale ked teraz pozeram ZDP tak §12 odsek 2-predmetom dane je prijem,z ktorych sa dan vybera zrazkou t.j.aj uroky nie?
Skús si ešte pozrieť § 17 ods.3 bod a. a následne potom §43 ods.6.
ecompka
19.03.09,13:52
No podla tychto paragrafov to má byt nezdanovane. Ja robim obcianske zdruzenie prvykrat-ani neviem ako som sa k nemu dostala a mám z toho nervy. Neviem ci som to nevycitala v tom casopise Sportinform . Ale ak to dam nezdanovane tak dobre-ja tam mám iba dotaciu z vyssieho územneho celku, nejaky dar-alebo pozicka zakladatela a uroky v banke. Teda vsetko nezdanovane.
Vydaj mám na sportove trofeje, bankove poplatky a notarsky poplatok na %-to som dala tiez nezdanovane. Do DP som zapisala vsetky prijmy aj vydaje a v tych prisluchajúcich riadkoch som to vylucila. Dufam, ze to bude dobre.
Ale ak más viac skúsenosti a úroky davas do nezdanovanych tak to dam aj ja.
Libri
19.03.09,14:08
Dobry den Monika, aj ja by som prosila zaslat material k obcianskemu zdruzeniu, len netusim ako naslat prostrednictvom SS moj e-mail
Libri
19.03.09,15:23
Ospravedlňujem sa, ale skúsim "vyrobiť" 5 príspevkov, aby som mohla poslať SS Monike.
Libri
19.03.09,15:24
Potrebovala by som sa tiež dopracovať k materiálom ohladom daňového priznania občinaskeho združenia
Libri
19.03.09,15:24
ďakujem prítomným za pochopenie
Libri
19.03.09,15:25
dúfam, že teraz do vyjde :-)
Monika C.
19.03.09,17:39
dúfam, že teraz do vyjde :-)

Martina už som ti poslala SS posielaš nájdeš môj príspevok klikneš na moje meno a tam sa ti objavia moje údaje a môžeš posielať. Ahoj Monika
ecompka
19.03.09,20:18
Občianske zdruzenie-hlAVNá čINNOSť športová,organizuje športový turnaj krajin V4,má vydavky na ubytovanie,obcerstvenie,najom priestorov a pod.,ktoré súvISIA S týmto podujatim. Myslite, že sú to nezdanovane prijmy a vydavky?
ecompka
19.03.09,20:39
Príjmy musíš rozpísať podľa toho či sú zdaňované alebo nezdaňované a tak isto aj výdavky. Ale neviem prečo si dala úroky do zdaňovaných, ja ich účtujem ako nezdaňované.
A do ktoreho riadku vykazu ich pišeš?
KvetkaK
20.03.09,06:19
A do ktoreho riadku vykazu ich pišeš?
Dávam to do riadku 240 daň.priznania.
ecompka
20.03.09,06:22
To viem v DP ale v tych vykazoch-o prijmoch a vydavkoch tam kde to patri?
KvetkaK
20.03.09,06:27
To viem v DP ale v tych vykazoch-o prijmoch a vydavkoch tam kde to patri?
Do riadku príjem z majetku.
ecompka
20.03.09,06:31
Dakujem,cize do prijem z majetku-nezdanovane. A bankove poplatky sú tiez nezdanovane, pokial má len prijmy nezdanovane?
KvetkaK
20.03.09,06:45
Dakujem,cize do prijem z majetku-nezdanovane. A bankove poplatky sú tiez nezdanovane, pokial má len prijmy nezdanovane?
Áno.
ecompka
20.03.09,06:54
Občianske zdruzenie-hlAVNá čINNOSť športová,organizuje športový turnaj krajin V4,má vydavky na ubytovanie,obcerstvenie,najom priestorov a pod.,ktoré súvISIA S týmto podujatim. Myslite, že sú to nezdanovane prijmy a vydavky?
Kvetka dakujem. Nevies ma este v tomto usmernit?
KvetkaK
20.03.09,06:58
Občianske zdruzenie-hlAVNá čINNOSť športová,organizuje športový turnaj krajin V4,má vydavky na ubytovanie,obcerstvenie,najom priestorov a pod.,ktoré súvISIA S týmto podujatim. Myslite, že sú to nezdanovane prijmy a vydavky?
A patrí medzi ich hlavnú činnosť aj usporiadavanie takýchto súťaží? Ak áno, tak sú to pre nich nezdaňované príjmy a výdavky.
ecompka
20.03.09,08:32
V stanovach má v predmete cinnosti organizovanie zapasov,turnajov, sutazi a sprievodne podujatia sportovych akcii.
Má tam v predmete cinnosti asi 5 bodov, vyslovene ako hlavnu cinnost tam nema uvedenu. Myslis, ze to tak staci? Sú to stanovy z roku 2004.
Mariana42
20.03.09,08:48
Dobrý deň, checela by som sa opýtať: v minulých rokoch ked občianské združenie malo zdaniteľný príjem do 300000,-- Sk sme nemuseli podávať daňové priznanie. Vraj sa to zmenilo, je to tak?
Existuje nejaký limit do výšky kt. nemusíme podávať DP.
Vopred ďakujem pekne za odpovedˇ
M.
ecompka
20.03.09,13:45
V stanovach má v predmete cinnosti organizovanie zapasov,turnajov, sutazi a sprievodne podujatia sportovych akcii.
Má tam v predmete cinnosti asi 5 bodov, vyslovene ako hlavnu cinnost tam nema uvedenu. Myslis, ze to tak staci? Sú to stanovy z roku 2004.
Posúvam.
KvetkaK
20.03.09,15:20
V stanovach má v predmete cinnosti organizovanie zapasov,turnajov, sutazi a sprievodne podujatia sportovych akcii.
Má tam v predmete cinnosti asi 5 bodov, vyslovene ako hlavnu cinnost tam nema uvedenu. Myslis, ze to tak staci? Sú to stanovy z roku 2004.
Ak to majú takto v predmete činnosti, tak to dáš všetko ako nezdaňovaný príjem a oproti tomu výdaj.
KvetkaK
20.03.09,15:40
Dobrý deň, checela by som sa opýtať: v minulých rokoch ked občianské združenie malo zdaniteľný príjem do 300000,-- Sk sme nemuseli podávať daňové priznanie. Vraj sa to zmenilo, je to tak?
Existuje nejaký limit do výšky kt. nemusíme podávať DP.
Vopred ďakujem pekne za odpovedˇ
M.
Keď má a aj malo občianske združenie zdaniteľný príjem, vždy bolo povinné podať daňové priznanie. A oslobodenie do 300.000,- pri zdaniteľných príjmoch už neplatí od roku 2007.
ecompka
20.03.09,18:48
Kvetka.isto blba otazka, ale kde je uvedene, ze co má obcianske zdruzenie v stanovach ako hlavnu cinnost tak sa nezdanuje?
Monika C.
22.03.09,19:13
Kvetka.isto blba otazka, ale kde je uvedene, ze co má obcianske zdruzenie v stanovach ako hlavnu cinnost tak sa nezdanuje?


Ecompka neviem si spomenúť na tvoje meno - veľa SS som poslala ale pýtaš sa kde je uvedená hlavná činnosť - veci, čiže tých 5 bodov, ktoré má vymenované OZ v stanovách toto sú ich činnosti môžme nazvať aj hlavné činnosti - tieto činnosti pre nich sú nezdaňované čiže aj výdavky prislúchajúce k nim. Máš všetko nezdaňované podľa toho čo som tu prečítala takže nestresuj a dávaj do kolónky nezdaňované príjmy a výdavky. :) V stanovách majú organizovanie turnajov - čiže nezdaňované.
ecompka
23.03.09,08:48
Dakujem,velmi ste ma ukludnili. A este sa opytam k DP sa prikladajú prilohy 1x alebo 2x. Kdesi som citala ze 2x vykaz o prijmoch a 2x vykaz o majetku. Mozno to uz bolo stare?
Monika C.
23.03.09,16:57
Prikladáš len raz / 1x / neviem teraz či robíš JÚ alebo PÚ k podvojnému treba aj poznámky. K JÚ DP PO a výkazy raz.
katka.hesskova
24.03.09,07:46
chcela by som sa spytat, mozem viest JU pre OZ ked mam prijem z mesta, z VUC (ucelovo viazane dotacie).
dakujem
bendži
24.03.09,07:48
Dakujem,velmi ste ma ukludnili. A este sa opytam k DP sa prikladajú prilohy 1x alebo 2x. Kdesi som citala ze 2x vykaz o prijmoch a 2x vykaz o majetku. Mozno to uz bolo stare?

Ja mám informáciu z daňového úradu (dolný kubín), že je potrebné všetky výkazy priložiť dvakrát.. chceli to tak po mne už minulý rok, a tento rok to vyžadujú opäť (vediem podvojné účt. pre OZ)
Dobroslava
24.03.09,08:17
Mirka prosím ťa pošli mi SS kde bude tvôj e-mail pošlem Ti také usmernenie veľmi ti to pomôže. Keď to prečítaš a dačo nebudeš vedieť kľudne sa pýtaj čo vieme to pomôžeme. Prajem pekný deň.
prosím mohli by ste mi poslať takisto niečo k OZ - neziskovka - športový klub.
Príjmy: členské, 2 % daní, kreditný úrok, reklama /je v stanovách klubu/, dotácia od obce
Výdavky: nákup šport.materiálu, štartovné, ubytovanie členov klubu, vedenie účtu
ďakujem veľmi pekne.
e-mail: cartridge@centrum.sk
delfy11
24.03.09,08:44
chem sa opýtať, OZ sa zúčastnilo zbierky, ktorá bola urobená za účelom, za ktorým bolo združenie založené, Naše združenie na základe zmluvy o spolupráci s iným združením, ktoré organizovalo celú veľkú zbierku zbieralo fin. prostriedky a nám z vyzbieraného príspevku dalo len z našej vyzbieranej sumy 30 %. mám povinnosť podať DP??
dudroš
24.03.09,12:08
Prosim o radu.Robim divadelne združenie.Príjmy z predstavenia boli 30.000 (ńedanové).Príjmy z reklamy boli 130.000 (danove).Naklady na predstavenie boli 125.000(danove či nedanove???). Prosim :mee:
Ivanka S
24.03.09,14:24
Monika C. poprosila by som Ťa tiež poslať mi materiál k DP obč. združenie. Véééľmi by mi to pomohlo. Posielam 5 príspevkov. Sorry.
Monika C.
24.03.09,18:46
Ivanka to musíš mi poslať svôj e-mail - nastav sa na moje meno a tam mi odošleš SS. Ostatné tie prázdne vymaž. :):):):):)


Monika C. poprosila by som Ťa tiež poslať mi materiál k DP obč. združenie. Véééľmi by mi to pomohlo. Posielam 5 príspevkov. Sorry.
Monika C.
24.03.09,18:49
Bendži len raz sa prikladajú výkazy. To viem na 100 %.:)


Ja mám informáciu z daňového úradu (dolný kubín), že je potrebné všetky výkazy priložiť dvakrát.. chceli to tak po mne už minulý rok, a tento rok to vyžadujú opäť (vediem podvojné účt. pre OZ)
Monika C.
24.03.09,18:54
Podľa mňa nedaňové týkali sa to divad. predstavenia čiže priraduješ k nedaňovým.


Prosim o radu.Robim divadelne združenie.Príjmy z predstavenia boli 30.000 (ńedanové).Príjmy z reklamy boli 130.000 (danove).Naklady na predstavenie boli 125.000(danove či nedanove???). Prosim :mee:
dudroš
24.03.09,19:13
Dakujem. Hmmm.To znamena, ze vsetky prijmy od sponzorov (za reklamu) musíme zdanit? Vydavky sme na reklamu nemali, iba na predstavenie :confused:
axara
25.03.09,05:27
prosim vas, združenie dostalo dotaciu 10tis od obce na akciu. Neminuli celú čiastku a tak 3tis vratili. ako to zaúčtovať? (v peňažnom som to dala obidve ako nedaňové), ale ako v DP? mám tam dať celú čiastku do nedaňových príjmov a vrátenie dotácie do výdajov? alebo mám dať do príjmov len poníženu čiastku??
Ďakujem pekne!
sab
25.03.09,05:35
Monika C. - mám k Vám veľkú prosbu. Mám spraviť DP pre občianske združenie - robím to po prvýkrát a chcela som Vás poprosiť, či by ste aj mne poslali pomôcku na DP. Ďakujem veľmi pekne. sab
Monika C.
25.03.09,05:52
Pošlem len mi pošli svôj e-mail na SS - súkromná správa aby som Ti mohla poslať. :)


Monika C. - mám k Vám veľkú prosbu. Mám spraviť DP pre občianske združenie - robím to po prvýkrát a chcela som Vás poprosiť, či by ste aj mne poslali pomôcku na DP. Ďakujem veľmi pekne. sab
Monika C.
25.03.09,05:55
Tie peniaze nemáš poslala si ich ja by som to dala tak isto do nedaňových výdavkov je tiež posilam nazad VÚC na konci roka.


prosim vas, združenie dostalo dotaciu 10tis od obce na akciu. Neminuli celú čiastku a tak 3tis vratili. ako to zaúčtovať? (v peňažnom som to dala obidve ako nedaňové), ale ako v DP? mám tam dať celú čiastku do nedaňových príjmov a vrátenie dotácie do výdajov? alebo mám dať do príjmov len poníženu čiastku??
Ďakujem pekne!
KvetkaK
25.03.09,06:42
Ja mám informáciu z daňového úradu (dolný kubín), že je potrebné všetky výkazy priložiť dvakrát.. chceli to tak po mne už minulý rok, a tento rok to vyžadujú opäť (vediem podvojné účt. pre OZ)
Aj ja mám takú skúsenosť s DÚ v Dolnom Kubíne, výkazy pri vedení podvojného účtovníctva chceli 2-krát. Ale nevieš náhodou, či aj pri vedení jednoduchého účtovníctva je potrebné priložiť výkazy 2-krát?
Dobroslava
25.03.09,09:07
Pošlem len mi pošli svôj e-mail na SS - súkromná správa aby som Ti mohla poslať. :)
prosím aj mne: cartridge@centrum.sk
Ďakuuuujem.
Dobroslava
25.03.09,09:16
prosím aj mne: cartridge@centrum.sk
Ďakuuuujem.
Prepáč, už som si to tam našiel, veľmi pomohlo, ste všetci strašne zlatí ...
milka.k
25.03.09,15:03
Pošlem len mi pošli svôj e-mail na SS - súkromná správa aby som Ti mohla poslať. :)
Monika, máš plnú schránku, nedá sa ti nič poslať.
axara
26.03.09,06:31
mám ešte jednu prosbu. to moje občianské združenie sa často dostávalo do mínusu, tak som im tam dala pôžičku zakladateľa, ktorú som na konci roka vrátila, ako to mám uviesť v DP, mám to vynechať a bude to iba interný doklad?
a ešte jedno, kam sa v daňovom priznaní zaraďuje osobný vklad podnikateľa? ďakujem!
axara
26.03.09,11:44
este predsa jedna prosba, ako je to, ked je neziskovka v strate? normalne vypisem minus do danoveho? (riadok 100 ?)
Andso
27.03.09,06:50
Monika C. - mám k Vám tiež veľkú prosbu. Mám spraviť DP pre malý športový klub a neviem si s tým rady - robím to po prvýkrát a chcela som Vás poprosiť, či by ste aj mne mohli poslali pomôcku na DP. Ďakujem
Andso
27.03.09,07:30
pre Moniku C. : Som nová na porade, a ešte sa v nej neviem orientovať mohli by ste mi to zaslať na mail: andreamedo(zavináč)centrum.sk
Andso
27.03.09,08:37
Prosím!
Dobroslava
27.03.09,08:41
este predsa jedna prosba, ako je to, ked je neziskovka v strate? normalne vypisem minus do danoveho? (riadok 100 ?)
To by teda zaujímalo aj mňa, ak je neziskovka v strate /príjmy sú nižšie ako výdaje/, tzn. HV bude mínus /uvediem na r. 100 DP?/. Čo potom ďalej?
mimik05
27.03.09,10:24
Ahojte, môžem vás aj ja poprosiť o podklady k DP obč. združenia?
mimik05
27.03.09,11:13
a ešte jedna otázka - považuje sa prenájom reklamnej plochy občianskym združením za zdaniteľný príjem?
LATIVO.SK
27.03.09,11:27
Možem sa narýchlo zapojiť?

Prosím o radu.
Musím podať daňové priznanie občianskeho združenia, ktore v roku 2008 nevykazovalo absolútne žiadnu činnosť, nemalo žiadne príjmy (ani členské), nemalo ani žiadne výdavky? Proste nulový pohyb.
Ak netreba podať DP, treba poslať nejaké oznámenie? Aké?
Ďakujem.
Amater22
28.03.09,08:37
Dobry den, viem, ze je uz ozaj "horuci" termin, ale trapim sa s vyplnenim danoveho priznania za nas sachovy klub, ktory od marca 2008 funguje ako neziskove OZ. Cinnost sme si zabezpecovali financne sami, primy tvorili len dve dotacie (od mesta....) v celkovej vyske 20000 Sk (na zabezpecenie organizacie turnajov - pouzitie prispevku bolo vyuctovane) a clenske prispevky clenov.

Prosim, ak je moznost o zaslanie nejakych pomocnych rad ci metodickych materialov, o ktorych sa tu diskutovalo na link SS...

Dakujem velmi pekne

P.S.
Zakladne otazky su asi taketo:
- ake danove priznanie treba vyplnit
- co tam vsetko uviest

Dakujem
g.mirka
28.03.09,14:16
Ahojte, ja mam zase problem, ze neviem,ci mam viest v obcianskom zdruzeni JU alebo PU. Co presne znamena pojem
ze OZ nepodnika? Mysli sa tym, ze ma len nezdanitelne prijmy, alebo
ma podnikanie v stanovach. Mam zdan. prijem z reklamy 10.000sk, ostatne
vsetko je len sponzoring /nezdan./, snad by som kvoli tomu nemusela robit
podvojne ucto. Prosim, poradte. Dakujem
hanelie
28.03.09,17:01
Ahojte, ja mam zase problem, ze neviem,ci mam viest v obcianskom zdruzeni JU alebo PU. Co presne znamena pojem
ze OZ nepodnika? Mysli sa tym, ze ma len nezdanitelne prijmy, alebo
ma podnikanie v stanovach. Mam zdan. prijem z reklamy 10.000sk, ostatne
vsetko je len sponzoring /nezdan./, snad by som kvoli tomu nemusela robit
podvojne ucto. Prosim, poradte. Dakujem

občianske združenie môže viesť JÚ ak nepodniká, čiže nemá vydaný živnostenský list , ak podnika musí viesť PÚ stáva sa plnohodnotnou právnickou osobou
pokiať máte uvedené v stanovách, že združenie má prijmy / okrem iných/ aj z reklamy tak nemusíte viesť PÚ - inak musí mať na reklamu ŹL
hanelie
28.03.09,17:07
Ahojte, môžem vás aj ja poprosiť o podklady k DP obč. združenia?

presné znenie zákona nepoznám, my sme ako oz učtovali v JÚ a k tomu sa podávali výkazy ako pri SZČO / výkaz o prijmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch , hoci sa podáva DP PO
Dobroslava
29.03.09,09:01
To by teda zaujímalo aj mňa, ak je neziskovka v strate /príjmy sú nižšie ako výdaje/, tzn. HV bude mínus /uvediem na r. 100 DP?/. Čo potom ďalej?
???
Dobroslava
29.03.09,14:27
???
Prosím Vás nikto mi neodpovie? Čítal som ten príspevok - z časopisu Športinform - je to tam super spracované, ale vôbec neviem, ako mám postupvať, keď HV u neziskovky /JU/ je STRATA !!!
Máme jeden príjem zdaňovaný /príjem z reklamy/ a naproti tomu náklad súvisiaci s týmto zdaňovaným príjmom, ale ako vypočítať daň, keď máme stratu - tak to teda neviem... Prosím súrne, nevie niekto poradiť?
Daggmar
30.03.09,10:33
Dievčatá budem vam velmi vdačná, ak by ste aj mne mohli poslat pomocky na vypracovanie DP za nezisk. občianske združenie - konkrétne hokejový klub.
Dobroslava
30.03.09,15:02
Prosím Vás nikto mi neodpovie? Čítal som ten príspevok - z časopisu Športinform - je to tam super spracované, ale vôbec neviem, ako mám postupvať, keď HV u neziskovky /JU/ je STRATA !!!
Máme jeden príjem zdaňovaný /príjem z reklamy/ a naproti tomu náklad súvisiaci s týmto zdaňovaným príjmom, ale ako vypočítať daň, keď máme stratu - tak to teda neviem... Prosím súrne, nevie niekto poradiť?
Prosím poradíte???
katka246
27.03.10,13:39
Ahojte, budem vam strasne velmi vdačná, ak by ste aj mne mohli poslat pomocky na vypracovanie DP pre občianske združenie, lebo to robim prvy krat a akosi si s tym neviem rady... Dakujem este velmi raz :)
Tatiana19
27.03.10,15:44
Ahojte, tiež robím prvýkrát občianske združenie - rybárov.
Mali jeden zdaniteľný príjem - hosťovacie povolenky. Môj problém je ako vypočítam k tomu náklady?
Mali tieto výdavky - repre, nákup živých rýb, výstavba altánkov
Celkové výdavky 1.567
Príjmy - nedaňové 1.562 a daňové (hosť.povolenky) 290
Počíta sa percentom alebo musia zdaniť celých 290 EUR. Ďakujem
jana32
23.07.10,04:14
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či nie je na porade niekto kto má skúsenosti s účtovaním združenia právnických osôb, predpokladám, že to nebude to isté ako občianske združenie. Združenie má pridelené IČO, ale neviem ako to bude s registráciou na daňovom úrade? Prosím poradí niekto?
Monika C.
23.07.10,04:25
Janka účtujem združenie právnických osôb je to tak isto ako u ostatných združení - musíš ísť s papiermi tak isto ako u ostatných firiem a prihlásiť ich na daňovom úrade aj v iných inštitúciách podľa toho či máte zamestnancov alebo nie. Postupy sú tie isté ako i iných subjektov myslím s prihlásením . Neviem čo ťa ešte zaujíma napíš - nezabudni podvojné účtovníctvo.
jana32
26.07.10,08:44
Monika prepáč, ozývam sa neskôr, bola som mimo internetu, takže ja som chcela vedieť, či združenie prihlasujem na daňový úrad ako združenie? Lebo ja som kedysi robila združenie FO a z daných FO sa vybral jeden kto bol akoby lídrom, čiže na neho bolo písané celé účtovníctvo, len potom hospodársky výsledok sa delil medzi ostatných členov. predpokladám, že je to tak aj u PO. Čo napríklad sa stane, ak líder - spoločnosť ktorá bude viesť to podvojné účtovníctvo bude platiteľom DPH, musia byť potom aj ostatní?
Monika C.
27.07.10,17:57
Áno prihlasuješ ich ako združenie na základe stanov čo majú. Účtovníctvo jednoznačne by mal viesť nie jeden člen / líder / ale za celé obč. združenie nezávisí koľko členov má. HV závisí od toho akú činnosť budete vykonávať či zdaňovanú alebo nezdaňovanú. S DPH môže byť aj napr. takto mám OZ kde toto OZ vytvorili 2 subjekty, ktorí sú platiteľmi DPH ale napr. my nie nakoľko vykonávame činnosť, ktorá je osl. od DPH bolo to komplíkované až sme to riešlili na DÚ. Čiže na jednoznačnú odpoveď musíš písať priame otázky skús a ja keď budem vedieť tak určite Ti poradím.
johny18
03.03.12,18:34
Prosim o radu tych, co sa vyznaju v DP obcianskeho zdruzenia. Vedu jednoduche uctovnictvo, robia socialne veci, vyucuju a staraju sa o romske deti, maju niekolko zamestnancov, nepodnikaju a nemaju prijmy, z ktorych by dosahovali zisk.

Mali taketo prijmy:
- dary
- prevody z úspor (neviem o co ide, OZ zalozili zahranicne osoby a maju tam Transfers from Savings)
- úroky v banke
- príjem z 2% dane
- príjem z materskej školy (v OZ vyucuje romske deti ucitelka z MŠ, ktoru zamestnava OZ a naklady preplaca MŠ)
SPOLU: 10820 €

Vydavky:
- vydavky na chod kancelarii, uradne veci
- vydavky na pocitace
- telefony
- cestovne
- bankove poplatky
- darceky detom
- mzdy
- občerstvenie
- školenia zamestnancov
- elektrina, plyn, voda
- vybavenie ucebni
- poistenie
- naklady na bezpecnost
- naklady na jedlo detom
- vybavenie na kurzy a skolenia
- vydavky na projekty
- vydavky na kupu nabytku ucebni
SPOLU: 12418 €

Danove priznanie robim takto:
Riadok 100: -1598 € (vysledok hospodarenia)
Riadok 220: 10820 € (prijmy, ktore nie su predmetom dane u danovnikov nezalozenych na podnikanie)
Riadok 310 aj 400: -12418 € (zaklad dane)

Zaroven vyplnam o prijmoch a vydavkoch, kde vsetky tieto polozky uvadzam v stlpci nezdanovana cinnost.

Myslite, ze je to ok? Velmi by ste mi pomohli, keby mi niekto ozrejmil, ci je to v poriadku, prip. co je zle.
BRK
03.03.12,19:50
Ja účtujem jedno OZ, predmet činnosti máme úplne iný, napíšem ako to robím ja.
Hospodársky výsledok uvádzam v daňovom priznaní na r. 100. Čo sa týka príjmov a výdavkov, tam je dôležité preštudovať si stanovy OZ, moje príjmy a výdavky sú nedaňové. Nedaňové výdavky uvediem v priznaní na r. 130 (a následne aj v časti III. do r.13), príjmy dávam na r. 230 - oslobodené príjmy a na r. 240 dávam bankové úroky.
Potom r. 310, následne 400 mám 0.
Tak isto aj vo vašom prípade, ak by ste vykonávali iba činnosti uvedené v stanovách, potom by mali byť vaše výdavky uvedené na r. 130 priznania, príjmy na r. 220 alebo 230 a základ dane v daňovom priznaní máte nulu.
Vo výkazoch o príjmoch a výdavkoch sa tieto položky dávajú v stĺpci nezdaňovaná činnosť ... ako píšete.
johny18
03.03.12,20:05
Preco prijmy davate na riadok 230 a nie 220?
Chapem to spravne, ze ak ma OZ prijmy, z ktorych nedosahuje zisk, tak vsetky vydavky na dosiahnutie tychto prijmov su tym padom nedanove vydavky?

Myli ma aj prispevok cislo 8 v tejto teme od Monika C., ktora pise:
"Ja mám sociálne veci oni majú nezdaniteľné príjmy ... Príjmy idú ako neovpl. ZD a výdavky dávam norm. ako výdavok OZD ale do výkazov všetko ide ako nezdaň. činnosť"

Myli ma to, preco Monika C. dava vydavky ako ovplyvnujuce zaklad dane., cize danove.. a do vykazov ich uvedie ako nezdan.cinnost.
BRK
03.03.12,20:35
Zajtra sa na to pozriem, dám vedieť ...
BRK
04.03.12,06:56
Naše OZ je také "zvláštne" ... to som si neuvedomila, keď som ten príspevok včera písala ...my sme boli pred tým spoločenstvo garáži, spravovali sme si garáže. Pred pár rokmi podľa platnej legislatívy mohli existovať iba spoločenstvá bytov, naše spoločenstvo sa zrušilo a založili sme si OZ, naďalej robíme správu garáži. Preto som pri DP vychádzala z informácii, týkajúce sa SVB, informácie o OZ som na stránke drsr nenašla.
Na stránke drsr v daňových informáciach - ostatné informačné materiály - SVB daňová a účtovná problematika je napísané:
"Z uvedeného vyplýva, že ak spoločenstvo dosiahne príjmy z činností za účelom ktorého vzniklo, t.j. z činnosti, ktorá je jeho základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom - zákonom č. 182/1993 Z.z o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov, tieto príjmy sú oslobodené od dane z príjmov. Ako oslobodené príjmy sú osobitne uvedené v zákone o dani z príjmov úhrady za výkon správy bytov spoločenstvami vlastníkov bytov."
Toto som si stiahla aj na nás a preto som príjmy dala ako oslobodené, čiže v DP do r. 230.
No a potom k tomu aj výdavky vynaložené na príjmy oslobodené od dane som v DP pripočítala.
Čím viac si čítam rôznych materiálov a príspevkov, tým viac som v rozpakoch, či to robím správne.

Monika C., ako ju poznám z príspevkov, je veľmi šikovná a v tejto oblasti sa orientuje oveľa viac ako ja ... viac k tomu neviem povedať...
johny18
04.03.12,16:28
Vdaka, uz tomu chapem.
koricka
29.03.12,17:23
môžem sa pridať k téme?
ja mám organizáciu, kde je jediný príjem príspevky členov....a výdavky - za občerstvenie a prenájom priestorov pri stretnutí členov.
Sú to ovplyvniteľné (daňové) alebo neovplyvniteľné?
Tiež by som sa chcela spýtať o akých výakzoch píšete (súvahé a výkaz ziskov a strát - tam to totiž budem mať dosť prázdne, keďže org. nemá žiaden majetok).
Som stratená :(
BRK
29.03.12,18:55
Ja by som odpovedala k výkazom - dôležité je povedať, aké účtovníctvo vediete. Ak jednoduché (to aj ja), potom sa vyplňujú výkazy o majetku a záväzkoch - Výkaz Uč NO 1-01 a výkaz o príjmov a výdavkoch - to je Výkaz Uč NO 2-01.
Výkazy Súvaha a Výkaz ziskov a strát sa podávajú v prípade, že vediete podvojné účtovníctvo.
Moje OZ je také atypické, k výdavkom sa radšej nevyjadrujem ...
koricka
01.04.12,17:45
Ďakujem za odpoveď,
v registracii je vedená ako PO...môžem viesť aj jednoduche uctovnictvo?Už mi z tohto hrabe :(
BRK
01.04.12,19:29
Môže, samozrejme ... je to v zákone o účtovníctve. Skúste si pozrieť stranu 7 v linku z drsr, je to určené pre SVB, ale v tejto časti sa hovorí o vedení účtovníctva.
Link: www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/spol_byt.pdf (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/spol_byt.pdf)

Ešte by som vám doporučila pozrieť si nasledovný link, tiež z drsr, tam je info o podávaní DP, kto má a kto nemá povinnosť a aké výkazy sa majú predkladať atď.
Link: www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/dp_po_2011.pdf (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/dp_po_2011.pdf)