Kvietocek
05.03.09,07:49
Zaujímal by ma Váš názor na nasledujúci problém. Zamestnanec má v pracovnej zmluve dohodnutý pracovný čas na 8 hod z toho 0,50 hod prestávka na obed. Ked je viac prace ostane zamestnanec dlkšie v praci. Stalo sa, ze zamestnanec presiahol hranicu 11 hod. a podľa § 152 ods.2 má nárok na ďalšie hlavné jedlo. Zamestnanec má možnosť si tieto nadpracované hodiny vybrať ako volno a tým sa vlastne tie 3 hodiny navyše podľa §97 ods. 4 za prácu nadčas nepovažuju.
Moje otázky:
1. má nárok zamestnanec na 1 alebo 2 stravné lístky v den ked odpracuje 11 a viac hodiny (jeho prac.čas podľa zmluvy 8 hod.) a následne si tie hodiny vyberie na druhý den a z práce oddíde skôr?
2. Može zamestnávateľ zamestnancovi prikázať ostať dlkšie (práca nadčas) ústne alebo to musí byť písomný príkaz?

Ďakujem
mzdarka renca
05.03.09,07:15
Zaujímal by ma Váš názor na nasledujúci problém. Zamestnanec má v pracovnej zmluve dohodnutý pracovný čas na 8 hod z toho 0,50 hod prestávka na obed. Ked je viac prace ostane zamestnanec dlkšie v praci. Stalo sa, ze zamestnanec presiahol hranicu 11 hod. a podľa § 152 ods.2 má nárok na ďalšie hlavné jedlo. Zamestnanec má možnosť si tieto nadpracované hodiny vybrať ako volno a tým sa vlastne tie 3 hodiny navyše podľa §97 ods. 4 za prácu nadčas nepovažuju.
Moje otázky:
1. má nárok zamestnanec na 1 alebo 2 stravné lístky v den ked odpracuje 11 a viac hodiny (jeho prac.čas podľa zmluvy 8 hod.) a následne si tie hodiny vyberie na druhý den a z práce oddíde skôr?
2. Može zamestnávateľ zamestnancovi prikázať ostať dlkšie (práca nadčas) ústne alebo to musí byť písomný príkaz?

Ďakujem

1. zamestnávateľ môže postytnúť ďaľší stravný lístok, ale nemusí

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

2. malo by to byť písomnou formou

(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.
Kvietocek
05.03.09,07:27
ďakujem za utvrdenie môjho názoru