zanetka68
05.03.09,09:47
V evidencii pohľadávok a záväzkov mám voči jednej firme vydanú faktúru z roku 1999 a prijatú faktúru z roku 1998 v rôznych sumách. Sú teda premlčané. Chcem sa spýtať, či môžem vzájomne započítať pohľadávku a záväzok a v daňovom priznaní riešiť iba pohľadávku, ktorá mi čiastočne zostane. Vzájomný zápočet by mal mať prednosť, problém je, že firma neexistuje. Ak nemôžem musela by som už riešiť nedaňovo aj zaväzok v priebehu 2008 a 2009, alebo odpísať do výnosov. Na firmu bol vyhlásený v roku 1999 konkurz a v 2004 bol výmaz z OR na základe zrušenia zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu. Čo s pohľadávkou? Mám inú možnosť ako ju nedaňovo odpísať?
Ďakujem pekne za radu a názory. :)
Vladimír Ozimý
05.03.09,09:44
V evidencii pohľadávok a záväzkov mám voči jednej firme vydanú faktúru z roku 1999 a prijatú faktúru z roku 1998 v rôznych sumách. Sú teda premlčané. Chcem sa spýtať, či môžem vzájomne započítať pohľadávku a záväzok a v daňovom priznaní riešiť iba pohľadávku, ktorá mi čiastočne zostane. Vzájomný zápočet by mal mať prednosť, problém je, že firma neexistuje. Ak nemôžem musela by som už riešiť nedaňovo aj zaväzok v priebehu 2008 a 2009, alebo odpísať do výnosov. Na firmu bol vyhlásený v roku 1999 konkurz a v 2004 bol výmaz z OR na základe zrušenia zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu. Čo s pohľadávkou? Mám inú možnosť ako ju nedaňovo odpísať?
Ďakujem pekne za radu a názory. :)

Voči sebe môžme započítať len pohľadávky ktoré sú spôsobilé, ktoré možno uplatniť na súde. Podľa § 581 občianského zákonníka nemožno započítať premlčané pohľadávky. Takže ak došlo k premlčaniu nemôžte urobiť úkon smerujúci k zápočtu (započet je možné urobiť aj jednotranne). V takomto prípade musíte odpísať pohľadávky a záväzok osobitne pričom záväzok vám zvýši základ dane a odpis pohľadávky bude takisto pripočítateľnou položkou k základu dane.
ekopo
05.03.09,09:50
zanetka68
05.03.09,10:31
Ďakujem velmi pekne. Chcela som sa tomu vyhnúť. No vidím, že sa to nedá. Príjemný deň. :)