daniela.k
05.03.09,10:28
Potrebovala by som poradit:
Postupovala sudkyna spravne,ked z platu 14000,-Sk rozhodla o vyske vyzivneho na 2 deti 6400,-Sk??Matka deti ma plat 15000,-Sk.Vobec ju nezaujmalo ake su naklady spojene s byvanim a o inych vydavkoch ani nehovorim.Viete mi s tym niekto poradit?dakujem
02Michaela
05.03.09,09:31
No mám známeho, kde z platu 11.300,- Sk sudkyňa vyrátala 6.500,- Sk výživné na 2 deti, a dotyčnému nezostalo ani životné minimum. Skús si pozrieť anketu - výživné, tam je o výživnom viac.
samuelovic
05.03.09,10:00
Neviem kde to žijem, keď pozerám koľko platia rozvedený výživné.
POviem môj prípad . Som 3 roky rozvedený a mám 2 deti. Po rozvode bola staršia dcéra zverená mne a mladšia exmanželke.
Ja platím výživné 1000 Sk na mladšiu a ona na staršiu 645,-Sk.
Môj of. príjem ako szčo je cca 10 000,- Sk. Jej off. je cca 11000,- Sk.
Ona vedie neustále súdne spory so mnou na výživné na nerozvedenú, rozvedenú a už ani neviem akú manželku a popri tom jej štát poskytuje bezplatnú právnu pomoc.
Keď som dal žiadosť o prešetrenie nároku na túto pomoc všetko bolo v poriadku a centrum sa vyjadrilo, že postupujú podla zákona, napriek tomu že dostala 800 000 ako vysporiadanie BSM.
Po roku napriek tomu, že pred pridelením právnika predala Š oktáviu za cca 120 000,- Sk.
No jej príjem je off. 11 000,- SK, hoci má čierny príjem, čo som sa snažil dokázať tým , že ak má matka s dieťaťom príjem cca 11 000,- , s čoho zaplatí výživné, nájomne atď. ako je možné , že jej banka poskytla pôžičku na mes. splátky 4500,- Na dobu 12 mesiacov.
Sudcom ani netrklo , že robí popri zamestnaní účtovníctvo firme ktoré má cca 8 zamestnancov, platcom DPH, atď. a za toto účtovníctvo berie off. Viete koľko? 278,- Sk !!!!!

Toho času sú obidve dcéry u mňa , dostávam výživné iba na jednu a o druhú vediem súdny spor, keďže matka má dlhodobo psychické problémy schyzo a je 9 mesiacov na maródke, ale súdu to nestačí na to aby vydaj obyčajné sprosté predbežné opatrenie, hoci mám všetky podklady o jej chorobe, vyjadrenie psychológa a psychiatra , že pre dcéru je dôležité aby žila so mnou.
samuelovic
05.03.09,10:20
A ešte dve veci o našom súdnictve:
1. raz mi jeden obyčajný chlap z lazov povedal neskutočnú múdrosť:
STARÝ MOJ NA SÚDE HĹADAJ ČO CHCEŠ, LEN NIE PRAVDU.
2. A jedna úradníčka keď som jej povedal, že to čo vraví nemá logiku odpovedala: "No viete to je zákon, v ňom logiku nehľadajte."
že by to bolo podmienené logickým myslením a výnimočnou inteligenciou tých ktorý tieto zákony vymýšľajú?

A po tom sa čudujú všetci, že niektorý zoberú spravodlivosť do svojích rúk.
daniela.k
05.03.09,10:33
ale ved to nieje normalne,kde to zijeme??tomuto sa hovori pravny stat????o vyzivnom som citala vela,lutujem zeny,ktore sa rozviedli s podnikatelmi a dostavaju len a len minimum na deti,lebo ich prijem je nekontorlovatelny,ale vyfackala by som tie zeny,ktore si z deti robia biznis!!!!
02Michaela
05.03.09,10:57
samuelovic
musím s tebou súhlasiť a doplniť, určite ste si už všimli, či už na budove súdu, alebo univerzity práv.... proste symbol spravodlivosti je žena, ktorá drží v ruke váhu a má zaviazané oči. Vysvetlenie: spravodlivosť je slepá!!!
Môj názor: do ktorého tanierika na váhe pridá niekto viac peňazí, ten vyhráva.
daniela.k
05.03.09,11:12
kto ma peniaze ma moc????a potom,ze ludia maju v sebe zlost...ved ja od poslednej doby ide pukut od jedu..a co mi je to platne???iba si nicim zdravie....do kedy to bude takto???co sme naozaj vsetci slepi a hluchi????
samuelovic
05.03.09,11:32
Ono problem nie je len v sudcoch, ale aj v zákonoch ktoré nie su uplne jasnea a jednoznačné.
Vezmite si, že 5 sudcovia rozhodnu o tom istom, na základe toho istého paragrafu no výsledok je 5 úplne iných rozhodnutí.
Na každom súde sa nájde sudca ktorý je "šerifom" na svojom " Západe". Našťastie existuje spôsob ako sa takémuto sudcovi dá vyhnúť, aj keď sudcov prideluje počítač.
Moja ex je 9 mesiacov na Pn, a preto sa nemôže dostaviť na pojednávanie. Súd urobil zázrak a požiadal jej obv. lekára o stanovisko či sa môže alebo nemôže zúčastniť.
Odpoveď doktora? Môže , ale vzhľadom na jej ochorenie ak nepríde nemožno to považovať za ignoráciu. Jej diagnózu nevie uviesť nakoľko pacientka má chorobopis u seba!
Je 9 mesiacov PN a jej obv. lekar sa nevie vyjadriť k diagnóze.
Hoci ju vieme všetci ostatný.
Ako je možné , že psychický chorý pacient má u seba chorobopis, keď je to majetok poisťovne a pacient ju nemá dostať do rúk. Ak mením doktora, bývalí lekár to posiela budúcemu lekárovi, a ak idem niekde na vyšetrenie dá my výmenný poukaz, či čo je to a ja donesiem správu z vyšetrenia a on ju založí. No ak má duševne chorý človek u seba chorobopis, čo mu bráni aby si "zytočné papiere" stadiaľ vybral?
A potom sa snažte niečo dokázať.
bobiku
05.03.09,12:05
podľa novely zákona o rodine sa pri určovaní výšky výživného nezohľadnujú náklady na bývanie a ani pôžičky povinného, súdy vychádzajú z toho, že výživné na deti je prvoradá povinnosť a je nadradené všetkým ostatným nákladom. To aký ma matka príjem nie je až také podstatné, nakoľko do jej nákladov sa zaratáva aj cena práca, tzn. že sa o deti fyzicky stará. Treba si uvedomiť, že keby sa rodičia detí nerozviedli, tak vlastne všetky peniaze, ktoré by platitel výživného zarobil by minul v rodine a určite by to viac ako má určené súdom. A hlavne si treba uvedomiť, že tie peniaze dávate svojim vlastným deťom. ano niektoré matky to zneužívajú, ale ja osobne poznám viac prípadov, kde matky musia nahánať otcom neplatičov.
samuelovic
05.03.09,12:45
kde by som našiel novelu tohoto zákona?
Chobot
05.03.09,13:19
kde by som našiel novelu tohoto zákona?

Na JASPI:

http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_mini_fr0.htm
daniela.k
05.03.09,13:31
prepac,ale nie len matka,ale aj otec sa stara,ze nebyvaju u neho?? mohli by ale sud da povacsine deti do vychovy matke..to znamena,ze rozvedeny otec si nemoze zalozit novu rodinu,lebo nedokze uzivit aj prvu aj druhu...to sa vam zda normalne?? preco sud nevyriesi taku zalezitost,ze pol mesiaca sa stara o dieta matka a pol otec!lenze to by musela byt matka normalna a mala by sa z byvalym dohodnut,lenze jej je jednoduchsie ist na sud a znicit ho...nemam na toto vsetko slov!!!!!
bobiku
05.03.09,16:07
kde by som našiel novelu tohoto zákona?
V zákone o rodine č.36/2005 Z. z. Tretia časť, Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom § 62, ods. 1 - 5.
bobiku
05.03.09,16:12
prepac,ale nie len matka,ale aj otec sa stara,ze nebyvaju u neho?? mohli by ale sud da povacsine deti do vychovy matke..to znamena,ze rozvedeny otec si nemoze zalozit novu rodinu,lebo nedokze uzivit aj prvu aj druhu...to sa vam zda normalne?? preco sud nevyriesi taku zalezitost,ze pol mesiaca sa stara o dieta matka a pol otec!lenze to by musela byt matka normalna a mala by sa z byvalym dohodnut,lenze jej je jednoduchsie ist na sud a znicit ho...nemam na toto vsetko slov!!!!!
no bohužial to je dôsledok dnešnej doby, mnohí manželia sa rozvádzajú unáhlene a takisto mnohí sa asi sobášia unáhlene. manželstvo je aj o zodpovednosti oboch a hlavne ked sa stanú rodičmi. Takže samozrejme, že život po rozvode je potom aj zložitejší, lebo pokiaľ má človek deti, tak to je na celý život. A samozrejme, že má každý z nich právo založiť si novú rodinu, ale ako som sa už zmienila, už nie je sám - má dieťa a povinnosti voči nemu.
daniela.k
06.03.09,05:40
nikto tu povinnost neodmieta,ale preco sudca neporovna obe strany?ona si moze zit na urovni a on ma ist pod most??len preto,ze je matka?ona ma na mesiac 23000,- a jemu chyba este 4000,- aby vsetko poplatil??? on tak sa ti to zda normalne???ved potom nemoze tie deti zobrat ani k sebe a nemoze im kupovat ziadne darceky??myslis si,ze tie deti to pochopia preco im ocino nic nekupi??a ze mama ma taky dobry prijem???pri tom ich vlaci ako opicence z bytu do bytu,lebo nevydrzi pri frajerovi a stale od neho odchadza a v zapati sa zas vracia..ale to je na dlhe rozpravanie...nemozes sudit vsetkych rovnako....
Ronyka
29.08.09,11:21
má nárok manželka po troch rokoch na výživné od exmanžela?
Mária27
29.08.09,14:32
Zákon o rodine

Piaty oddiel
Príspevok na výživu rozvedeného manžela

§ 72

(1) Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

(2) Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.

(3) Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.
§ 73

Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie.
EliškaD.
09.12.09,17:26
Vedeli by ste mi poradiť? Môže dopravný znalec po dvoch rokoch zmeniť cca 24 hod. pred pojednávaním údaje, ktoré dokonca nezodpovedajú skutočnosti, len aby padla celá vina dopravnej nehody druhej strane? Druhá strana nebola o tejto zmene vôbec informovaná, len právny zástupca, ktorý si tieto zmenené údaje všimol hodinu pred pojednávaním, že tam "niečo nesedí"... Po pripomienke na súde, sudca odmietol sa týmto vôbec zapodievať, len rýchlo určiť vinníka,odsúdiť ho /čo sa aj stalo/ a samozrejme patrične ho aj potrestať, hlavne finančne. A druhý dotaz: existuje nejaký termín dodania rozsudku obžalovanému? Je to bežné, že príbuzný čaká už 6. týždeň?... Ďakujem...
misoft
09.12.09,17:47
Podať námietku zaujatosti zo strany súdneho znalca, sudcu. Uvidíš tie ofuky - teraz sa všetko zaznamenáva.
Mária27
10.12.09,07:00
Vedeli by ste mi poradiť? Môže dopravný znalec po dvoch rokoch zmeniť cca 24 hod. pred pojednávaním údaje, ktoré dokonca nezodpovedajú skutočnosti, len aby padla celá vina dopravnej nehody druhej strane? Druhá strana nebola o tejto zmene vôbec informovaná, len právny zástupca, ktorý si tieto zmenené údaje všimol hodinu pred pojednávaním, že tam "niečo nesedí"... Po pripomienke na súde, sudca odmietol sa týmto vôbec zapodievať, len rýchlo určiť vinníka,odsúdiť ho /čo sa aj stalo/ a samozrejme patrične ho aj potrestať, hlavne finančne. A druhý dotaz: existuje nejaký termín dodania rozsudku obžalovanému? Je to bežné, že príbuzný čaká už 6. týždeň?... Ďakujem...

Súdy meškávajú aj dlhšie, dôležitý je dátum doručenia. Nebolo rozhodnutie doručené právnemu zástupcovi?
Právny zástupca by mal vedieť, ako sa voči rozsudku odvolať.
EliškaD.
10.12.09,14:04
Rozhodnutie nebolo dodané ani právnemu zástupcovi, len hovoril, že počas jeho praxe rozsudok býva doručený približne do jednoho týždňa. Práve preto mám trocha obavu, či sa niečo "nekuje". Dúfam, že sa "nestratia" nejaké záznamy, lebo na tom súde to bolo už vopred jasné, kto bude viník...
riccado
10.12.09,14:27
Rozhodnutie nebolo dodané ani právnemu zástupcovi, len hovoril, že počas jeho praxe rozsudok býva doručený približne do jednoho týždňa. Práve preto mám trocha obavu, či sa niečo "nekuje". Dúfam, že sa "nestratia" nejaké záznamy, lebo na tom súde to bolo už vopred jasné, kto bude viník...

dorucenie pisomneho rozsudku do 1 tyzdna po jeho vyhlaseni som zazil asi v 1% zo vsetkych vyhlasenych rozsudkov.

p.s.: mate 100 % doveru k svojmu pravnemu zastupcovi?