bobaska
05.03.09,12:34
Chcela by som poprosiť o radu...
Moja sestra si pred 2 rokmi za 50 000 Sk kúpila auto. Nakoľko auto je nabúrané, chcela by som ho dať prepísať na seba a následne zošrotovať. Akou zmluvou mi odporúčate toto auto previesť z jednej osoby na druhú, tak aby sestra nemusela platiť daň (neviem či kúpno-predajná zmluva za nejakú symbolickú cenu, alebo darovacia)?
Aké doklady od nás budú žiadať pri prepise?
Nebude pri šrotácii vadiť, že som majiteľom auta len pár dní?

Vopred veľmi pekne ďakujem. :)
Čítala som tu príspevky k podobnej téme, no tento prípad je špecifickejší tým, že ide o predaj v rodine.
Jozef Mihál
05.03.09,11:40
A už je to tu.
Chobot
05.03.09,11:44
Chcela by som poprosiť o radu...
Moja sestra si pred 2 rokmi za 50 000 Sk kúpila auto. Nakoľko auto je nabúrané, chcela by som ho dať prepísať na seba a následne zošrotovať. Akou zmluvou mi odporúčate toto auto previesť z jednej osoby na druhú, tak aby sestra nemusela platiť daň (neviem či kúpno-predajná zmluva za nejakú symbolickú cenu, alebo darovacia)?
Aké doklady od nás budú žiadať pri prepise?
Nebude pri šrotácii vadiť, že som majiteľom auta len pár dní?

Vopred veľmi pekne ďakujem. :)
Čítala som tu príspevky k podobnej téme, no tento prípad je špecifickejší tým, že ide o predaj v rodine.

Na prevod vlastníctva auta ani netreba zmluvu. Stačí, ak obaja zájdete na DI, sestra auto odhlási a ty si ho prihlásiš. Len neviem, či nebudú chcieť fyzicky to auto vidieť pri prepise.
Chobot
05.03.09,11:46
A už je to tu.

Čo? Že brat si ide kúpiť nové auto a chce využiť "šrotovné"?

Havarované, nepojazdné a inak zničené staré autá budú úzkoprofilový tovar....:D
bobaska
05.03.09,11:52
Ešte stále je to aspoň "v rodine" ;).
Meggie32
05.03.09,13:12
Aj ja chcem šrotovať a kupovať... xi
hanelie
05.03.09,13:22
Havarované, nepojazdné a inak zničené staré autá budú úzkoprofilový tovar..

Aj ja chcem šrotovať a kupovať... xi
:D
môžme začať aukciu :D , ja mám jedno 20 - ročné :eek::mee::D
Stefan2005
05.03.09,13:48
" Kto má napríklad štyri staré škodovky a dá si všetky zošrotovať, dostane podľa Jahnátka aj štyri príspevky. Ak si vyberie lacnejšie nové auto, nemusel by nám dať navyše ani euro. Ak má napríklad starý otec 15-ročnú Ladu, ktorú nechá zošrotovať, príspevok na nové auto dostane on, nemôže auto či príspevok "previesť" na dcéru či vnuka, ktorí si plánujú kúpiť nové auto." (zdroj: pravda.sk)

... počkajme si "papierové" znenie "podzákona".... Hoci pán Jahnátek by mal vedieť, na čom sa dohodli...

P.S. asi som mal vlani kúpiť 3-4 vraky s SPZ, teraz ich cena stupne :).
Lianka
05.03.09,17:08
Na prevod vlastníctva auta ani netreba zmluvu. Stačí, ak obaja zájdete na DI, sestra auto odhlási a ty si ho prihlásiš. Len neviem, či nebudú chcieť fyzicky to auto vidieť pri prepise.

Dokonca mam taky pocit, ze auto musi mat platnu STK... Chceli by vidiet aspon kvoli cislu motora.
palio74
05.03.09,20:33
Dokonca mam taky pocit, ze auto musi mat platnu STK... Chceli by vidiet aspon kvoli cislu motora.

Tiez si myslim. Podla mojich skusenosti musi mat auto platnu STK, EK, zakonne poistenie a pri prepise musi policajt urobit obhliadku, kde skontroluje cisla motora a karoserie
Stanislav 1975
05.03.09,20:38
Chcela by som poprosiť o radu...
Moja sestra si pred 2 rokmi za 50 000 Sk kúpila auto. Nakoľko auto je nabúrané, chcela by som ho dať prepísať na seba a následne zošrotovať. Akou zmluvou mi odporúčate toto auto previesť z jednej osoby na druhú, tak aby sestra nemusela platiť daň (neviem či kúpno-predajná zmluva za nejakú symbolickú cenu, alebo darovacia)?
Aké doklady od nás budú žiadať pri prepise?
Nebude pri šrotácii vadiť, že som majiteľom auta len pár dní?

Vopred veľmi pekne ďakujem. :)
Čítala som tu príspevky k podobnej téme, no tento prípad je špecifickejší tým, že ide o predaj v rodine.
To čo píšeš už NIEJE možné- to šrotovné može využiť iba tvoja sestra- prepisy v tomto roku už na šrotovné nemajú žiadny vplyv a može ho využiť len ten, kto bol zapísaný v tp do decembra 2008
Stanislav 1975
05.03.09,21:03
A ešte jeden moj skromný , súkromný názor- aj keď to "šrotovné" je myslené dobre a dokonca to vo vyspelej Europe možno funguje, ale u nás ( sme na Slovensku) to fungovať nebude, totiž zneužijú to predajcovia aut a zrušia niektoré zľavy, ktore ponúkali doteraz takže človek asi to auto nakoniec kúpi so "šrotovným" za tú cenu ako by ho kúpil dnes bez "šrotovného" :mad::mee:
Stefan2005
05.03.09,21:22
...zrušia niektoré zľavy, ktore ponúkali doteraz takže človek asi to auto nakoniec kúpi so "šrotovným" za tú cenu ako by ho kúpil dnes bez "šrotovného"

.... no pri niektorých autách naopak - ešte trocha pridajú na zľave - napr. preto, aby sa vtesnali do limitu 25.000 €; je to logické, že potom musia asi kozmeticky upraviť ceny ostatných, lacnejších modelov. Na stránkach jedného z importérov sa tento týždeň objavilo ďalšie zníženie už akčnej ceny - táto ponuka vydržala iba do oznámenia vlády o schválení šrotovného - a odvtedy je tam pôvodná ponuka :o.
Nám dojem, že netreba hneď v pondelok bežať likvidovať svoje staré auto - treba počkať na ponuky predajcov - sám som zvedavý, koľkí z nich pridajú vlastných 500€ (ako jeden z prvých dal prísľub Peugeot Slovankia vo výške minimálne 2.000€).
No a čo sa týka to prepisu, asi netreba zbytočne prepisovať staré vozidlo - veď zrušili podmienku zákazu predaja nového vozidla počas prvých dvoch rokov - takže stačí prepísať po kúpe nové auto :)...
Lianka
05.03.09,22:04
A ešte jeden moj skromný , súkromný názor- aj keď to "šrotovné" je myslené dobre a dokonca to vo vyspelej Europe možno funguje, ale u nás ( sme na Slovensku) to fungovať nebude, totiž zneužijú to predajcovia aut a zrušia niektoré zľavy, ktore ponúkali doteraz takže človek asi to auto nakoniec kúpi so "šrotovným" za tú cenu ako by ho kúpil dnes bez "šrotovného" :mad::mee:

Uz sa to udajne deje... dnes mi znamy volal, ze sa dozvedel, leasingovky upravili leasingove podmienky pri novych leasingoch, znizili max. vysku akontacie, aby mohli zvysit koeficient navysenia...
azla
09.03.09,08:36
Info k téme "šrotovné" (pridal J.Mihál)

... nech vás nemýli názov linku, je to oficiálny materiál, iba je pripnutý v tejto téme.

http://www.porada.sk/977273-post343.html
Stefan2005
09.03.09,09:58
Ako vidieť z oficiálnych materiálov, aj pán Jahnátek sa mýlil (na nové auto iba jedna zľava). Ale ako to bude v praxi - koľko dní, lepšie povedané týždňov bude záujemca bez auta (berme do úvahy tých, čo majú len jedno, na ktoré sú odkázané)? Pretože na vyradenie z evidencie treba nielen potvrdenie o odovzdaní, ale i spracovaní auta (nebude nápor?), resp. ak si nevyberie, alebo nebude skladové auto, dodávka nového tiež obnáša pár týždňov. A napr. čo v prípade, že dá zošrotovať svoje auto a minie sa "šrotovné"?
Vedeli by ste si predstaviť taký priebeh transakcie, že prídete so svojím starým autom a s dokladmi (vč. napr. aktuálneho potvrdenia, že ste vlastníkom auta), s predajcom si vymeníte kľúče od auta a odídete na novom :rolleyes:?
Barbara
10.03.09,06:20
a ešte 1 vec, týka sa to iba starých aut vyrobené pred 1.1.1999;)
magdina
10.03.09,19:02
To čo píšeš už NIEJE možné- to šrotovné može využiť iba tvoja sestra- prepisy v tomto roku už na šrotovné nemajú žiadny vplyv a može ho využiť len ten, kto bol zapísaný v tp do decembra 2008
Nie je to náhodou tak, že auto musí byť evidované na Slovensku do 31.12.2008, no na mene nezáleží??????
Kúpim staré auto, prepíšem ho na seba, dám ho zošrotovať a mám 2 000 vo vrecku!!!!!! Jednoduché:)
Stefan2005
10.03.09,19:08
Nie, nie je to tak.

Nárok na šrotovné má:
Akákoľvek fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá
-vlastnila k 31. 12. 2008 motorové vozidlo
-vyrobené pred 1. 1. 1999
-zaregistrované v evidencii motorových vozidiel k 31. 12. 2008

... veď v príspevku 15 je link, kde sú vymenované podmienky.
misomiso
10.03.09,19:23
Mam otazku - ked vlastnim napr. 10 starych aut, ncecham ich zosrotovat a vyberiem si model za 7000 EUR, tak mi 3000 EUR doplatia?
Stefan2005
10.03.09,19:25
Mam otazku - ked vlastnim napr. 10 starych aut, ncecham ich zosrotovat a vyberiem si model za 7000 EUR, tak mi 3000 EUR doplatia?

"na nákup jedného nového motorového vozidla môže byť zľava a dotácia poskytnutá len za jedno zlikvidované staré motorové vozidlo"

... ale v príspevku 15 je link, kde sú vymenované podmienky :).
azla
10.03.09,19:32
"na nákup jedného nového motorového vozidla môže byť zľava a dotácia poskytnutá len za jedno zlikvidované staré motorové vozidlo"

... ale v príspevku 15 je link, kde sú vymenované podmienky :).

misomiso neštuduje iba "špekuluje" ......:rolleyes::D:):o
misomiso
10.03.09,19:34
No je len tak, ze aby sa to uz oplatilo, ked je s tym uz tolko behaciek...
bobaska
11.03.09,09:59
Tak ináč :)
Ak auto staré zošrotuje sestra (auto spĺňa všetky podmienky aj staré aj nové) a potom kúpi nové, ako ho môže prepísať na mňa (hneď na druhý deň)? Platila by nejakú daň? :)
Chobot
11.03.09,10:08
Tak ináč :)
Ak auto staré zošrotuje sestra (auto spĺňa všetky podmienky aj staré aj nové) a potom kúpi nové, ako ho môže prepísať na mňa (hneď na druhý deň)? Platila by nejakú daň? :)

Tak na toto buď zabudli alebo to zákonodarca neriešil, ale vyzerá to tak, že takýto majiteľ nového auta ho môže na druhý deň predať. Nikde som nenašiel nejaké obmedzenie ani doplatok.
bobaska
11.03.09,10:25
No tu sa to nespomína, že čo v taktomto prípade.
Len neviem, ako sú štandardne zákony písané, čo v tomto prípade.
Predpokladám, že stačí, ak so sestrou pôjdem na druhý deň na DI a tam auto na mňa prepíše... je potrebná aj nejaká zmluva?
Lianka
11.03.09,10:31
Ak ti to auto preda, tak kupna zmluva.
Chobot
11.03.09,11:26
No tu sa to nespomína, že čo v taktomto prípade.
Len neviem, ako sú štandardne zákony písané, čo v tomto prípade.
Predpokladám, že stačí, ak so sestrou pôjdem na druhý deň na DI a tam auto na mňa prepíše... je potrebná aj nejaká zmluva?

Na prepis na DI netreba žiadnu zmluvu. Pôvodný majiteľ na tlačive odhlási auto a nový majiteľ si ho prihlási podľa miesta bydliska.
Stefan2005
11.03.09,13:52
Tak na toto buď zabudli alebo to zákonodarca neriešil, ale vyzerá to tak, že takýto majiteľ nového auta ho môže na druhý deň predať. Nikde som nenašiel nejaké obmedzenie ani doplatok.

Nezabudli, riešili - pôvodne sa rátalo so zákazom predaja počas nasledujúcich 2 rokov od kúpy. Zákaz neprešiel, teda obmedzenie podľa toho nie je.
magdina
11.03.09,18:44
Nezabudli, riešili - pôvodne sa rátalo so zákazom predaja počas nasledujúcich 2 rokov od kúpy. Zákaz neprešiel, teda obmedzenie podľa toho nie je.
Takže predsa tam nechali skulinku na špekulovanie. Ako som sa zmieňovala, kúpou starého auta to nejde, ale po zošrotovaní, uplatnení si zľavy a prepisom nového auta na ďalšieho majiteľa to ide jednoducho. Mňa sa to teda netýka, ale je to super- v prospech menšiny -má auto, možno nie jedno, ale kúpi si NOVÉ :)
misomiso
12.03.09,08:45
Takže predsa tam nechali skulinku na špekulovanie. Ako som sa zmieňovala, kúpou starého auta to nejde, ale po zošrotovaní, uplatnení si zľavy a prepisom nového auta na ďalšieho majiteľa to ide jednoducho. Mňa sa to teda netýka, ale je to super- v prospech menšiny -má auto, možno nie jedno, ale kúpi si NOVÉ :)

Ale ved sa nic nedeje, iba sa s touto vladou vratil socializmus. Aj tam sa na autach zarabalo tak, ze ak sa clovek doslat k "poukazu", kupil Ziguli a potom ho na druhy den predal so ziskom. Teraz statne "poukazy" nahradilo srotovne.
Chobot
12.03.09,09:11
Ale ved sa nic nedeje, iba sa s touto vladou vratil socializmus. Aj tam sa na autach zarabalo tak, ze ak sa clovek doslat k "poukazu", kupil Ziguli a potom ho na druhy den predal so ziskom. Teraz statne "poukazy" nahradilo srotovne.

mimotemy
Staré časy sa vracajú...

Predvčerom som videl v správach, že v nejakom mesta zriadili pomocníkov polície z radov občanov, ktorí hliadkujú v noci v mestách a dohliadajú nad dodržiavaním poriadku. Spomenul som si na množstvo vtipov a kritiky na príslušníkov pomocnej stráže verejnej bezpečnosti (PSVB = žalobaba na štyri). Ešte aj tie pásky na rukávoch majú teraz rovnaké, len nápis je iný.