02Michaela
05.03.09,12:13
Našla som jeden článok, s ktorým sa musím stotožniť. Rada by som, aby ste si ho aj Vy prečítali a pridali vlastný názor.
Nič rasovo motivované, len článok, ktorému musím dať zapravdu. A Vy?
2009
05.03.09,11:30
Hm toto po nete behá už niekoľko rôčkov. Ako diskusia je to asi nevhodné. :-(
02Michaela
05.03.09,11:36
Hm toto po nete behá už niekoľko rôčkov. Ako diskusia je to asi nevhodné. :-(

Prečo? Pretože má niekto iný názor ako vláda? Alebo prečo?
kkllc
05.03.09,11:37
Nedelím ludí podla rás, ale podla srdca a správania. Poznám aj super rómov. Myslím si, že problém je vo vzdelaní a niekedy vo výchove.
02Michaela
05.03.09,11:38
Nedelím ludí podla rás, ale podla srdca a správania. Poznám aj super rómov. Myslím si, že problém je vo vzdelaní a niekedy vo výchove.

V tomto Ti dávam za pravdu. Aj ja som poznala jednu rómsku rodinu, ktorá žila lepšie ako biely. Ale škoda, že je ich tak málo. A prevaha je ...
Chobot
05.03.09,11:39
Prečo? Pretože má niekto iný názor ako vláda? Alebo prečo?

Je to skôr fejtón, ako seriózny článok. Myslím, že to bolo pre pobavenie, nie na serióznu diskusiu.
02Michaela
05.03.09,11:40
Je to skôr fejtón, ako seriózny článok. Neviem, akú diskusiu by si k tomu chcela.
No aký máte na to názor. Prečo to tak je, prečo to tak nechávame, prečo s tým niekto niečo neurobí, prečo sa na to len prizeráme, prečo niekto pre zmenu niečo neurobí... Proste Váš názor.
Chobot
05.03.09,11:46
No aký máte na to názor. Prečo to tak je, prečo to tak nechávame, prečo s tým niekto niečo neurobí, prečo sa na to len prizeráme, prečo niekto pre zmenu niečo neurobí... Proste Váš názor.


Kto je to niekto? To si aj ty. A čo by si navrhovala ty?

Keby si mala zákonodarnú moc, čo by si navrhovala?
2009
05.03.09,11:50
Prečo? Pretože má niekto iný názor ako vláda? Alebo prečo?
Moja najlepšia kamarátka na strednej škole mala otca Róma a chodievala som k nej na víkendy. Poznala som aj rodinu jej otca. Všetci boli zamestnaný. Bývali v dedine pri Partizánskom v slušnom rodinnom dome. Čistota a všetko. Kuk a veľa muziky. Je pravda, že tam moc rómske rodiny neboli. Nikdy som Rómov odvtedy moc nevidela takže.. Prepáč za názor ale táto diskusia sa mi nepáči.
bobiku
05.03.09,11:58
Kto nikdy nebol osobne v romskej osade prípadne s týmto etnikom nepracuje má naozaj len naivné predstavy. Ja v rámci praxe som bola aj v romskej osade na východe Slovenska a mám aj osobnú pracovnú skúsenosť s týmto etnikom. Toto nie je o diskriminácií a vladnej neschopnosti to riešiť, to je o úplne pre nás nepochopiteľnej mentalite týchto ľudí, o ich uplne iných hodnotových rebríčkoch, životných normách. Dajme si ruku na srdce, kto by chcel typického (nehovorím o pár výnimkách) cigána za suseda? Takže nechajme túto tému na pokoji, lebo tu to nevyriešime.
2009
05.03.09,12:27
Je pravda som moc mimo. Neviem ako to vyzerá v skutočnosti ale mám skúsenosti ako som musela chrániť chlapca/cigáňa/ útočili naň biely. Vek asi 8 rokov. Takisto sa mi sťažovala mamička pri kočíkovaní detí.. Rómka vydatá za bieleho.. hádzali na ňu z balkóna sáčky s vodou. Vieš možno je pravda všeličo ale naša podvedomá nazvime to diskriminácia nie je dobrá. Posledná moja rekcia na túto diskusiu. Proste som videla ako to majú ťažké zaradiť sa.
02Michaela
05.03.09,12:35
Kto je to niekto? To si aj ty. A čo by si navrhovala ty?

Keby si mala zákonodarnú moc, čo by si navrhovala?


No je to len môj názor a nemusíte s ním súhlasiť, ale určite by som nesponzorovala početné rómske osady, kde matka má aj 14 detí (kvôli prídavkam) a pomaly ani nevie, ktoré sú jej. Robila som tiež na východe Slovenska a keď som vošla do osady a povedala matkám, aby deti sa za nich nastúpili, tak ani nevedeli, ktoré sú ich! Vlastná skúsenosť. A verte, či nie, má 14 detí, dostáva na ne prídavky, berie sociálne dávky, čaká ďalšie dieťa (nevie, kto je otcom) a vedľa nej ďalšia 13-násť ročná a tiež tehotná, šklebí sa a hovorí, že aj ona chce telo detí, lebo bude mať telo peňazí. Ani jedno dieťa nemalo nohavice, pričom vonku bola zima, špinavé, osoplené a pred každými dverami v bytovke vedro na ee.., ak to nestihli tak davaj rovno pred dvere. Radšej nepokračujem. Bola som zhrozená, že tá s tými 14 deťmi mala viac peňazí, ako Ja čo som robila vtedy 8 rokov!:eek:

Ale je to len môj názor a samozrejme, už som to vyššie spomínala, že sa nájdu aj výnimky.
Paula
05.03.09,12:43
Michaela, zatiaľ mám dojem, že Tvoj názor spočíva iba v otázkach , prečo niekto niečo neurobí.
Idem ja pracovať.
02Michaela
05.03.09,12:44
A doplním sa. Poznám jednu pani, muž jej zomrel, zostali jej 2 deti. Prišla o prácu, nemala z čoho platiť, zostala na ulici, bez strechy nad hlavou, lebo nemala žiadnych príbuzných. Zobrali jej deti, lebo sociálka tak rozhodla. A prečo nezoberú deti matkám na osade????? Lebo v jednej kutici sú 40 ľudí??? Lebo jedna má 14 detí o ktoré sa nestará???? Berie viac peňazí, ako ZAROBÍ biely s dvoma deťmi???
02Michaela
05.03.09,12:45
Michaela, zatiaľ mám dojem, že Tvoj názor spočíva iba v otázkach , prečo niekto niečo neurobí.

Veď práve. Stále sa o tom hovorí, ale naši spoluobčania sú ako "zákonom chránené snežienky!" Našla som ten článok, kde to niekto z časti opísal, ale prečo sa s tým nevysporiada vláda?
bobiku
05.03.09,12:48
:---:---No my to teda ale určite nevyriešime a nevyriešia to ani naše deti ich deti a tak to nechajme tak a venujme sa tomu čo ide riešiť a kde sa dá niečo poradiť.
02Michaela
05.03.09,12:52
Michaela, zatiaľ mám dojem, že Tvoj názor spočíva iba v otázkach , prečo niekto niečo neurobí.
Idem ja pracovať.

Ja som chcela vedieť názor aj iných na článok. A nie klásť otázky.
Bionda
05.03.09,12:52
nedá mi, nenapísať svoj názor,
keď som bola v 4. roč. ZŠ, išla som domov a cigáni ma zastavili, na krku som mala striebornú retiazku- štvorlístok a lienku, jeden sa postavil preo mňa, strhol mi ju z krku- verte - neverte- od dtrachu som sa nedokázala ani pohnúť a keď ma okradol- odstúpil a ja ako obarená som odpochodovala domov, kde som "ručala " ako divá, že ako je možné, že som nič neurobila!
Môjmu bratancovi- po nádore oka, dostal sklenené, podobná banda ho chytila a uviazala a oko mu zo zábavy vyberala- ten komplex a poníženie si asi ťažko vieme predstaviť.
V psychiatrickej amb. je tak veľa cigáňov oslobodených z trest. činov- nakoľko sú mentálne retadrdovaní( sami to zo seba urobia- len aby sa vyhli trest. stíhaniu) a toľkí sú invalidizovaní práve pre dg. ment. retardácia, to si bežný človek ani nevie predstaviť.
Nenaučia decko po slovensky aby nešlo do školy, po 2-3 ročnom odklade, je uznané za neschopné vzdelávania- ment. retard. - na to vlastne celý čas "hrajú" veď majú z toho výhody- finančné.
Už za starého režimu brali za 1dieťa viac ako my "biely" kto je vlastne ten diskriminovaný????
Viete čo mi raz povedala jedna cigánka ? "Vy biely ste na to, aby ste robili a my aby sme rodili ." :)
Gabhus
05.03.09,12:57
Ťažko sa vyjadrovať sa, keď človek nebýva blízko osady. Nemyslím tým "civilizovanejších" mestských Rómov, ale tých sfetovaných osadníkov, ktorí len nastavujú ruky. To nemá s rasizmom nič, to sú holé fakty a Michaela má v mnohom pravdu. Je zaujímavé, že útoky na Rómov sú zväčša tam, kde ich je málo, alebo kde žijú tí relatívne slušnejší. To máte ako s národnostnou otázkou: najviac "problémov" je tam, kde menšiny nie sú. Sama v takomto regióne žijem (spolu s týmito spoluobčanmi), rasista nie som, jedného Róma máme aj v rodine, ale problémom nie sú slušní Rómovia. problémom sú osady. Pokiaľ tie budú existovať, nikdy sa nič nepohne. Rozprávala som sa s mladým Rómom z južného Slovenska, ktorý sa zúčastňoval ako vysokoškolák na nejakom výskume v osadách u nás na východe a tento bol zhrozený, Sám povedal, že čosi také nečakal, že sa za nich hanbí a že s tým asi nepohne nikto ..... Asi ani my na Porade....... si myslím ja.
VERONIKA6
05.03.09,13:02
No je to len môj názor a nemusíte s ním súhlasiť, ale určite by som nesponzorovala početné rómske osady, kde matka má aj 14 detí (kvôli prídavkam) a pomaly ani nevie, ktoré sú jej. Robila som tiež na východe Slovenska a keď som vošla do osady a povedala matkám, aby deti sa za nich nastúpili, tak ani nevedeli, ktoré sú ich! Vlastná skúsenosť. A verte, či nie, má 14 detí, dostáva na ne prídavky, berie sociálne dávky, čaká ďalšie dieťa (nevie, kto je otcom) a vedľa nej ďalšia 13-násť ročná a tiež tehotná, šklebí sa a hovorí, že aj ona chce telo detí, lebo bude mať telo peňazí. Ani jedno dieťa nemalo nohavice, pričom vonku bola zima, špinavé, osoplené a pred každými dverami v bytovke vedro na ee.., ak to nestihli tak davaj rovno pred dvere. Radšej nepokračujem. Bola som zhrozená, že tá s tými 14 deťmi mala viac peňazí, ako Ja čo som robila vtedy 8 rokov!:eek:

Ale je to len môj názor a samozrejme, už som to vyššie spomínala, že sa nájdu aj výnimky.
Veľmi presne vystihnuté. Pred niekoľkými rokmi som robila v komisii pre riešenie občanov cigánskeho pôvodu /vtedy sa to tak volalo/. Tiež mám veľa skúseností, chodili sme do ich rodín, organizovali pre nich rôzne akcie, kurzy, napr. kurz varenia. Pred kurzom sme museli obehnúť všetky rodiny aby vôbec prišli. My sme nakúpili, varili, upratovali po nich. Prišli skoro vždy neskoro a
s deťmi to akurát zjesť. Až na pár výnimiek. Moji synovia keď boli asi druháci, vždy prišli, že ich nejaký cigáň bije keď idú zo školy. Naštvalo ma to, išla som im oproti, nech mi ho ukážu. Bol to veľký chlapčisko a tak som ho zastavila a upozornila a nakoľko bol ešte drzí, jednu som mu vlepila a bol pokoj. Viac ich nebil. Ale musím povedať, že keď sme chodili po tých domoch, neiktorí mali pekný nábytok a čisto.
Denda
05.03.09,13:13
Aj o tomto možno je to:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=137

Jednoznačne nevyvážená strana MD/D v systéme, v ktorom chýba spätná väzba.:rolleyes:

O tomto, ale oficiálna štatistika nikdy nebude a nemôže byť, pretože by zrejme išlo o diskrimináciu.
Jara
05.03.09,13:17
Chcem sa trošku zastať Michaeli. Tiež pochádzam z východu a vidím, že nejde ani tak o problém začleniť sa do spoločnosti, ale im to tak vyhovuje. Je naozaj veľmi zriedkavý jav nájsť vzdelaného a slušného róma ktorý sa chcel začleniť. Hádam každá sa stretla s tým, že po pôrode utečú z pôrodnice a nechajú tam dieťa, že rozoberú bytové jadrá, dvere a v strede izby si robia oheň, vyhadzujú odpadky z okien a pri sociálnych blokoch im mesto raz za čas urobí bezplatnú očistu vrátane deratizácie, nakoľko odpadky siahajú aj do prvého poschodia, po prevzatí sociálnych dávok nekupia deťom jedlo a šaty, ale idú do krčmy a deti vonku pred krčmou žobrú... Je toho fakt veľa a preto aj ja mám taký pocit, že sú to vyhodené peniaze. Aj tu je podľa vás ich naturel? Podľa mňa ich tak naučil náš systém. Vedia, že štát sa postará, dá im byty, vakcíny, jedlo, šaty a keď aj tak všetko prechlascú tak im deti vezme do ústavu a postará sa o ne. Ja by som im nedala žiadné výhody, nech sa trápia ako sa trápime my. Chceme mať vzdelané deti, tak drieme aby mali na štúdium. Poznám rodičov ktorí keď chceli dať deťom vzdelanie tak žili na rožkoch, im nikto nič zadarmo nedal. Aj toto je v poriadku? Ja viem, nemáte takýto problém v BA ako je u nás a len si neprajte ho mať. Myslím, že Michaela má pravdu a pravdu máte aj vy, že to nevyriešime, ale vláda by mohla mnohými opatreniami nútiť túto vrstvu k tomu, aby sa prispôsobovala hygienickými návykmi a aby konečne aj niečo robila, lebo oni len kričia, že dajte nám domy, dajte nám väčšie dávky lebo ak nie tak budeme kradnúť, zabíjať ap.... Ja si veľakrát myslím, keď vidím, že dostanú krásne nové byty a po roku je to všetko rozpredané a zničené a oni dostanú nové. To je podľa mňa diskriminácia nie rómov, ale bielych. Mne v živote nikto nič nedal zadarmo, nikto sa nestaral či mám čo zjesť alebo v čom bývať. Aj ja by som chcela mať veľkú rodinu aj viac detí, ale keď som chcela, aby mali vysokoškolské vzdelanie tak som si dovolila len dve. Viete každá minca má dve strany... Myslím, že tu už boli oveľa horšie diskusné témy ako je táto, tak prečo nie aj o rómoch? Možno aj tu budeme počuť nejaký dobrý nápad čo s nimi. No a aby som potvrdila, že sú aj výnimky, tak tiež môžem povedať, že moja dcéra chodila na gymku do triedy s rómkou a pravidelne k nám chodila, bola stále krásne oblečená, ale bohužiaľ takýchto je strašne strašne málo...
02Michaela
05.03.09,13:56
Možno by som sem tú tému nepridala, ale veľmi ma nahnevalo, keď ma pred necelými dvoma rokmi prepustili z práce. Robila som od strednej školy a po 12 rokoch prídem na úrad práce kde stojí predomnou tá istá rómka, ktorú som stretla na osade v rámci mojej práce a rozkrikovala sa, že dostáva necelých 15.000,- Sk a že ako má z toho vyžiť. Podotýkam, v živote nerobila. Ja som po 12 rokoch dostala od štátu jeden veľký kopanec do zadnice, a priznali mi sociálnu dávku 80€ čo je 2.400,- Sk!!! Je toto normálne? 12 rokov som pracovala, odvádzala odvody a neviem, čo ešte a tá cigánka dostala viac ako ja, čo som si svoje odrobila! Hrozné!!! Som rozvedená, mám školopovinné dieťa. Myslíte, že tých jej 14 detí pravidelne navštevuje školu ako moje dieťa??? Že za tie peniaze, čo dostane ona a čo dostanem ja, má svoje deti oblečené ako ja svoje?? A nehovoriac o bytoch. Ja keď chcem bývať, musím platiť nájom a dokonca vyplatiť bývalého, aby som mohla v byte ostať. Mne štát nepostavil nový byt!!! Ja som si ho musela kúpiť a musím platiť aj úver! Mňa sa nikdo nepýta z čoho, jednoducho príde exekútor a byt mi vezmú a potom aj dieťa!!! Cigánom nezoberú nič! Ešte im pridajú, lebo sú chúďatká. Myslím, že moja vlastná skúsenosť, ktorú som zažila ma nahnevala na tom všetkom najviac. A vláda? Ja neviem, asi by bolo tieto osady vysťahovať do BA a rovno pred parlament alebo rovno dnu, nech vidia aj naši utešení zákonodárci, kam idú peniaze NADARMO!

Poznámka: Tá rómka ma spoznala a len tak s úsmevom na tvári zatrúsila,: no vidíš gadžofka, si tam de já a nikdy nebudeš brať tak ako já.
02Michaela
05.03.09,14:15
Pripojím, čo mi dnes došlo mailom.
Nika
05.03.09,14:35
Bohužiaľ, Michaela, máš pravdu. Ja im nezávidím tie dávky čo dostávajú, ja by som tak žiť nechcela. Oháňajú sa svojou inou mentalitou, ale iba keď sa jedná o povinnosti. Čo sa týka ich nárokov..... koľko majú vlastne tých mentalít?
arizona
05.03.09,15:01
Barbara
05.03.09,15:10
:rolleyes:mne len ušla asi jedna vec, a to je to, že odkedy tí cigáni sú rómovia?:rolleyes:a z akého dôvodu naraz, že sú rómovia? to akože vyšlo niekde v zákone? ale to sa teraz pýtam fakt vážne?

a že prečo s tým nikto nič neurobí:rolleyes:, no lebo náš človek,..... je mrtvý:cool:, ten by s nimi možno zatočil;)ako ...........;)
Nika
05.03.09,15:29
Barbara, to snáď nie.....
Monika Kováčová
05.03.09,15:58
no lebo náš človek,..... je mrtvý:cool:, ten by s nimi možno zatočil;)ako ...........;)
nerozumiem, aký náš človek?
sarasara
05.03.09,18:25
Rómovia či Cigáni, to je predsa jedno. Pomenovanie Cigáň nevzniklo na Slovensku, predsa sa tak volajú v celej Európe. S takým menom odišli kedysi zo svojej vlasti. A bolo iba na nich, ako sa bude na nich pozerať. Mohli žiť tak, že by boli elitou medzi národmi. Meno Cigáň by v tom prípade bolo poctou. Že to tak nie je a že sa zaň hanbia, je výsledok ich práce. A našou prácou je, aby nevyhynuli.
navrhovateľ
25.03.09,10:59
Poznal som jedného cigáňa, ktorý keď som mu povedal róm, tak sa urazil, že on je cigáň.
ketyka
25.03.09,11:18
Ja by som navrhovala aby časť dávok dostávali v stravných lístkoch aby ich museli minúť na jedlo a aby sa im časť strhávala za elektrinu, odvoz smetí a iné. Ale je to bohužiaľ len veľmi preidealizované riešenie.
kaco11
28.03.09,00:38
problem je v tom, ze páni z bruselu ktory si hovoria ze EU parlament nevedia co to je. Poznam pripad, kedy diplomat priamo z bruselu chcel vidiet na vlastne oci ciganov. Doviezli ho na LUNIK IX. Skoro si oci vyocil. Nechcel verit tomu co videl. Ked sa prechadzal popod balkony a skoro ho zabil padajuci televizor tak sa na opatku otocil a utekal /skutocne bezal/ naspat k autu. Predtym ako nastupil do auta zacul erdzanie. Otocil sa aby zistil odkial to ide. Ked zistil, ze to erdzi kôn, ktoreho hlava trci z okna na tretom poschodi skoro padol z noh. Nasadol do auta a kazal vodicovi aby odtial co najrychlejsie odisiel. Bol zhrozeny. Lenze to je len jeden z mnohych europoslancov, ktori nevedia co to je s takymi ludmi zit. Ich neprevychovate pokial nechcu. Ale pokial ich nebudeme /teda vlada/ podporovat tak sa ocitneme na medzinarodnom sude, pretoze diskriminujeme "mensinu". Takymto tempom ich tu budu miliony. Len su k tomu vedeni. Ja nie som rasista. Stretla som sa so slusnymi a uzasnymi romami. Boli bohati a mali tolko majetku ako ja v zivote nikdy a to len preto, ze pracovali a prispôsobili sa. Lenze tento problem je vseobecne a vacsinou na vychode slovenska, kde /nech mi vsetci odpustia, je to len zovseobecnovanie/ je pravne vedomie nizsie. Pretoze aj ta socialna pracovnicka, ktora by na zapadnom slovensku bez pardonu deti takymto matkam zobrala na vychode nad tym mavne rukou a neriesi to. A dalsia vec. Ja osobne by som tam nesla, pretoze keby som mala taketo nieco spravit /odobrat im deti/ tak minimalne s kuklacmi, pretoze oni su schopni zabijat. Nechat ich tak. Nedavat im byty ani peniaze navyse. Ked ukradnu tak do vazenia.
kaco11
16.04.09,03:20
Inac vzhladom k teme by ma zaujimalo /kedze to tu povazujem za bandu spravnych ludi/ vas nazor na kosickych policajtov a nestastne video s par spratkami kvoli ktorim je jedna babicka v nemocnici.
mzdarka renca
16.04.09,03:25
Opravím ťa, babička v nemocnici nie je, je doma a má vykĺbenú ruku.

Je smutné, ak sa dejú takéto veci a je jedno, či to robí róm, alebo biely, indián, či černoch. Stále je násilie.
dad111
16.04.09,03:45
Keď sa bude toľko rozprávať o tej napadnutej babke a padne toľko hláv ako za chytenie tých kriminálnikov potom môžeme hovoriť o spravodlivosti. Cigáni majú kadejakých zástancov a splnomocnencov, ktorých platia iní zo svojich daní, že by sa mohlo nájsť pár zodpovedných za ich prehrešky a mohli by už začať niesť za "svojich" aj osobnú zodpovednosť
kaco11
16.04.09,03:53
Velka hlupost bola natocit to na video. Nase deti ked robia zle dostanu vychovnu. Oni nie. Obcianske zdruzenia ziadaju ospravedlnenie. Obcianske zdruzenia ktore vyjadruju nazor obcanov. Za co ospravedlnenie? Kto sa ospravedlni babicke? Ci nazor? Moj nie.
02Michaela
16.04.09,05:39
Velka hlupost bola natocit to na video. Nase deti ked robia zle dostanu vychovnu. Oni nie. Obcianske zdruzenia ziadaju ospravedlnenie. Obcianske zdruzenia ktore vyjadruju nazor obcanov. Za co ospravedlnenie? Kto sa ospravedlni babicke? Ci nazor? Moj nie.

Chcem doplniť a to jednu a podstatnú vec, na ktorú asi všetci zabúdate. Tie "chúďatká" detičky nebudú potrestané NIKDY, nakoľko nedosiahli hranicu 14 rokov!!!!! Čiže spis sa uloží ad acta.!!!!! Lebo páchatelia nedosiahli vekovú hranicu, kedy by boli za spáchaný skutok právne zodpovedný!
02Michaela
16.04.09,05:45
Tiež by som rada vedieť, ak je tu niekto, kto mi to vysvetlí, ako je možné, že keď moje 7 ročné dieťa niečo vyvedie, potrestaná budem JA ako zákonný zástupca (rodič). Napríklad rozbije okno, tak ho budem musieť uhradiť ja, lebo som zákonný zástupca (nesiem plnú zodpovednosť za jej spáchané skutky) a ak neuhradím, poškodený má právo škodu odomňa vymáhať aj na súde. Ak vystrojí niečo horšie, tak JA idem sedieť, lebo som zákonný zástupca, zodpovedám sa za jeho skutky, dieťa zoberú do domova a ja si jeho trestný čin odsedím!!! Prečo teda aj rómovia nie sú zodpovedný za svoje deti??!!! Prečo teraz ich rodičia neodsedia, to čo detičky vystrojili??!!(lúpežné prepadnutie babky) Ako je to možné???? Ja ako biela, keď mi dieťa vystrojí niečo, nesiem zodpovednosť a oni ako rómovia nenesú žiadnu???? Kto je tu teda diskriminovaný????
mzdarka renca
16.04.09,05:50
No my sme jednoznačne diskriminovaní, ja ak nezaplatím splátku za úver, tak mi hneď všetko zoberú.

Alebo, ak si nepoistím dom, a zhorí mi, tak sa o mi nikto nepostará o náhradné ubytovanie.
Nika
16.04.09,05:52
je pravda, že takýmto spôsobom sa to nerieši, ale na druhej strane je pravda aj to, že je to jediný trest - inak za to potrestaný nikto nikdy nebude.
A zaujalo ma, že jeden z tých chlapcov povedal: "Zaslúžili sme si".... vidím v tom "nádej do budúcnosti" ;)
Tweety
16.04.09,06:09
tutiola
16.04.09,06:30
Pripojím, čo mi dnes došlo mailom.
Všetko ako je napísané je pravda a súhlasím s príspevkom. Čo mi v tom priloženom súbore vadí, že celý čas je to písane v ženskom rode a podpísaný je chlap. Prečo sa niekto hanbí, veď je to pravda.
buchač
16.04.09,06:57
Tiež by som rada vedieť, ak je tu niekto, kto mi to vysvetlí, ako je možné, že keď moje 7 ročné dieťa niečo vyvedie, potrestaná budem JA ako zákonný zástupca (rodič). Napríklad rozbije okno, tak ho budem musieť uhradiť ja, lebo som zákonný zástupca (nesiem plnú zodpovednosť za jej spáchané skutky) a ak neuhradím, poškodený má právo škodu odomňa vymáhať aj na súde. Ak vystrojí niečo horšie, tak JA idem sedieť, lebo som zákonný zástupca, zodpovedám sa za jeho skutky, dieťa zoberú do domova a ja si jeho trestný čin odsedím!!! Prečo teda aj rómovia nie sú zodpovedný za svoje deti??!!! Prečo teraz ich rodičia neodsedia, to čo detičky vystrojili??!!(lúpežné prepadnutie babky) Ako je to možné???? Ja ako biela, keď mi dieťa vystrojí niečo, nesiem zodpovednosť a oni ako rómovia nenesú žiadnu???? Kto je tu teda diskriminovaný????


02Michaela
Re: Rómske etnikum - diskriminácia???
Citát:Pôvodca textu príspevku: kaco11
Velka hlupost bola natocit to na video. Nase deti ked robia zle dostanu vychovnu. Oni nie. Obcianske zdruzenia ziadaju ospravedlnenie. Obcianske zdruzenia ktore vyjadruju nazor obcanov. Za co ospravedlnenie? Kto sa ospravedlni babicke? Ci nazor? Moj nie.
Chcem doplniť a to jednu a podstatnú vec, na ktorú asi všetci zabúdate. Tie "chúďatká" detičky nebudú potrestané NIKDY, nakoľko nedosiahli hranicu 14 rokov!!!!! Čiže spis sa uloží ad acta.!!!!! Lebo páchatelia nedosiahli vekovú hranicu, kedy by boli za spáchaný skutok právne zodpovedný!


02Michaela
Ale nie je diskriminácia ako diskriminácia . ;)

http://sk.wikipedia.org/wiki/Diskriminácia_(znevýhodňovanie)

Keď je to pozitívna , t.j. biely versus tmavý - to je v " poriadku " , aspoň pre politikov , mimovládky , novinárov , zelených , červených , modrých a čo ja viem koho ešte ......

Ak sa ale jedná o negatívnu , t.j. opačné garde - málokto sa o tom dozvie . A keď aj , hneď sa ZASA do toho obujú vyššie uvedení ....Týmto potom pre zmenu nevyhovuje , že pri prepade partiou zfetovaných , opitých grázlov sa použije § krajnej núdze , alebo nutnej obrany a toto skončí minimálne poranením útočníka . Hneď je oheň na streche : "...a akým právom si napadnutá obeť dovolila strieľať do útočníkov , ktorí / chúďatá / boli ozbrojení LEN dýkou , mačetou , boxerom ? To kde žijeme , to je demokracia ? Zavrieť ho , hajzla jedného bieleho !!!!!!!! "

Proste chudáci romales , nemajú čo žrať , tak pošlú svoje ratolesti na lúpež s plným týmto vedomím , že sú právne nepostihnuteľní . V okolí Luníka IX. je to pravidlo ...http://www.google.com/search?client=opera&rls=cs&q=l%C3%BApe%C5%BE+Lunik+IX&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8
Aj keď nechodím vždy a všade ozbrojený , ALE táto oblasť je výnimka potvrdzujúca pravidlo ..:cool:

Že sa natočilo videjko - prosím ....Ešte tak pre vlastnú potrebu , do archívu ;).
ALE DEBIL bol ten , kto to zavesil na sieť . Teraz sa veľmô čudujú , že dostali kopačky zo zboru , a to ešte budú radi , ak vyfasujú len podmienky .

Ono je to v dnešnej dobe takto , to sa týka nielen rómov , ale prepady sa týkajú aj v trestných činoch , kde sú páchateľmi biely ...
Hovorí sa , spomína aj dôvod , že je kríza a aj to je dôsledok .
Kurňa , potom je kríza už od
Najstaršie správy o Rómoch na Slovensku, doteraz uvádzané a neoverované ďalším výskumom v historiografii, pochádzajú zo 14. storočia. Výskumy v európskej romistike spresňujú a posúvajú postup Rómov z Balkánu už v 12. a 13. storočí.http://referaty.atlas.sk/vseobecne-humanitne/dejepis/18413/historicky-vyvoj-romskych-osad

Preto sa aj podľa toho správam , čo mi bolo aj vytknuté :

Si vis pacem, para bellum!


Petr Bakalář - Psychologie Romů CZ - ak si môžete zohnať , tak si prečítajte .....
Je aj na nete , no odkaz by bol proti etikete ;)
02Michaela
16.04.09,08:00
Neviem ako sa presúva komentár z témy do témy, tak to len skopírujem, čo som napísala k inej téme, ale súvisí aj s touto.

Nedá mi nepoznamenať, keď už poberám túto dávku, z času na čas musím k pani na sociálku, kde medzi našimi "spoluobčanmi" sa tlačím aj 2 hodiny. Je mi však čudné, že ja ako biela som musela doniesť všetky potvrdenia, aby mi mohla byť vyplácaná dávka v hmotnej núdzi, kde samozrejme na vlastné uši som počula a videla, že naši spoluobčania poberajú takéto dávky bez dokladovania potvrdení a tie potom nosia priebežne. Nie je toto diskriminácia? A to musím ešte napísať, že práve vo chvíli, keď som bola u pani "sociálnej pracovníčky" vošli policajti, kde prišli zisťovať, koľko berie dávku ten a ten róm, lebo majú po 2 autá na leasing . Ježiši, ja nemám auto a oni berú dávky a majú autá na leasing! Keď som sa opýtala, prečo im teda nezastavia dávku, tak mi pracovníčka odpovedala, že nemôžu! A predstavte si, mne zastavila dávku, lebo im neprišlo z polície potvrdenie, že auto bolo zošrotované, a pracovníčka tvrdila, že mám auto. Viete si predstaviť tú hanbu na pošte? Za mnou tlupa "spoluobčanov" (ktorí v živote nerobili) a mne bielej zastavili dávku (čo som robila 12 rokov) lebo mali bordel v papieroch?! Neuveriteľné! Mne peniaze môžu zastaviť aj keď mám všetky povtrdenia, "spoluobčanom diskriminovaným" nemôže aj keď majú autá na leasing!!! Toto mi je štát!!!!
bobiku
16.04.09,08:07
Ved ako sa prevalilo to video v mediach, tak hned sa ozvali cigánsky aktivisti, ktorých nevidíte ako je rok dlhý v mediach a hned začali organizovať tlačovky. Kde sú ale ked ich "súkmenovci" niečo vyvedú?! prečo ich nevidieť v mediách, ked je zabitý, okradnutý a inak poškodený majoritný spoluobčan? Ja by som tiež niekedy chcela byť "diskriminovaná" ako naši úbohí cigánski spoluobčania.
tutiola
16.04.09,11:04
Myslím si, že je len jedno riešenie tak pre etnika ako aj pre menšiny, nech sa to týka ktorejkoľvek oblasti života. Sme v jednom štáte, spoločnom štáte, tak prečo to čo musí stačiť jednému druhému sa máli? Ak si myslíš, že sa budeš mať niekde lepšie ako tu, dnes nie je problém vycestovať a žiť kdekoľvek. Nedať sa vydierať tými, ktorí sa považujú za menšinu, alebo etnikum. Veď v západných krajinách, kde je omnoho viac rôznych menšín a etnik v jednej kraajine ako u nás, prispôsobili sa životu a nemajú iné práva a povinnosti ako ktorýkoľvek iný občan danej krajiny.
Najväčšiu chybu, ktorú urobi vláda je tá, že sa necha vydierať menšinami a etnikami.

(Vládou myslím každú jednú porevolučnú)
luckapastvova
16.04.09,11:12
Čo sa týka toho videa v televízii, je pravda, že to páni policajti trocha prehnali. Keď už tak strašne chceli trestať tých malých faganov, nemuseli si to aspoň natáčať. Veď v dnešnej zmedializovanej dobe nikdy neviete, čo sa môže dostať na povrch.
Páčila sa mi reakcie jedného poraďáka, že vidí svetlú budúcnosť v tom malom Rómovi, čo povedal "veď sme si to zaslúžili". Myslíš, že to hovoril úprimne? Podľa mňa ani zďaleka. Moc dobre vedia, čo majú hovoriť a zdá sa, že na Teba to zabralo. Ja im neverím ani slovo. Týmto som Ťa ale nechcela v žiadnom prípade zhodiť ani vysmiať, ak to tak vyznelo.
Nikdy som nebola rasistka. Študovala som na vysokej škole problematiku rómskeho etnika a môžem povedať, že nás tam poriadne oblbovali. Súhlasím s tým, že žiadna menšina nemôže byť diskriminovaná. Ale nezdá sa mi, že by práve Rómovia boli tí diskriminovaní. Na škole som sa ich zastávala, ako som len vedela. Učili nás, že majú príliš komplikovanú mentalitu. Že by sme ich nemali nútiť, prispôsobovať sa nášmu životu. Ale teraz tak premýšľam, prečo nie? Veď keď Slovák odíde napr. do Anglicka, tiež sa prispôsobuje ich spôsobu života. Ale naši Rómovia nech si len u nás robia bordel, na aký sú zvyknutí. My to za nich upraceme a všetko zaplatíme.:mee:
Závidím im, že dostávajú všetko zadarmo. Byty, peniaze a dôchodky. My musíme mať dva úvery, aby sme mohli mať byt. Keby sme nedobiedzali do úradníkov, tak ešte teraz nemáme úver zo SFRB. Je to zaujímavé. Myslím, že sme sa narodili na zlej strane barikády:---.
Prajem nám všetkým, ktorí ešte máme mnoho rokov do dôchodku, aby sme naň mohli odísť a nemuseli skonať v práci. A tiež aby nás nemuseli živiť naše deti, ale náš štát.
Nika
16.04.09,16:22
Čo sa týka toho videa v televízii, je pravda, že to páni policajti trocha prehnali. Keď už tak strašne chceli trestať tých malých faganov, nemuseli si to aspoň natáčať. Veď v dnešnej zmedializovanej dobe nikdy neviete, čo sa môže dostať na povrch.
Páčila sa mi reakcie jedného poraďáka, že vidí svetlú budúcnosť v tom malom Rómovi, čo povedal "veď sme si to zaslúžili". Myslíš, že to hovoril úprimne? Podľa mňa ani zďaleka. Moc dobre vedia, čo majú hovoriť a zdá sa, že na Teba to zabralo. Ja im neverím ani slovo. Keď ja som nevyliečiteľný idealista. V každom vidím niečo dobré. Asi by som sa nad sebou mala zamyslieť, ale obávam sa, že v mojom veku s tým už nič neurobím :mee:Týmto som Ťa ale nechcela v žiadnom prípade zhodiť ani vysmiať, ak to tak vyznelo. V pohode :)
Nikdy som nebola rasistka. Študovala som na vysokej škole problematiku rómskeho etnika a môžem povedať, že nás tam poriadne oblbovali. Súhlasím s tým, že žiadna menšina nemôže byť diskriminovaná. Ale nezdá sa mi, že by práve Rómovia boli tí diskriminovaní. Na škole som sa ich zastávala, ako som len vedela. Učili nás, že majú príliš komplikovanú mentalitu. Že by sme ich nemali nútiť, prispôsobovať sa nášmu životu. Ale teraz tak premýšľam, prečo nie? Ani mne sa nepáči keď sa vyhovárajú na mentalitu. Keď majú inú mentalitu pri povinnostiach tak nech ju majú aj pri právach. Veď keď Slovák odíde napr. do Anglicka, tiež sa prispôsobuje ich spôsobu života. Ale naši Rómovia nech si len u nás robia bordel, na aký sú zvyknutí. My to za nich upraceme a všetko zaplatíme.:mee:
Závidím im, že dostávajú všetko zadarmo. Byty, peniaze a dôchodky. My musíme mať dva úvery, aby sme mohli mať byt. Keby sme nedobiedzali do úradníkov, tak ešte teraz nemáme úver zo SFRB. Je to zaujímavé. Myslím, že sme sa narodili na zlej strane barikády:---.Súhlasím s tebou, ale napriek tomu im nezávidím. Nechcela by som tak žiť.
Prajem nám všetkým, ktorí ešte máme mnoho rokov do dôchodku, aby sme naň mohli odísť a nemuseli skonať v práci. A tiež aby nás nemuseli živiť naše deti, ale náš štát.

Komentár v texte....
marjankaj
16.04.09,17:01
mzdarka renca
16.04.09,17:24
durisovad
16.04.09,18:27
No, chudiatka, nikto im nechce prist vykydat ten ich neporiadok. To je potom tazky zivot.
mzdarka renca
16.04.09,18:35
No, chudiatka, nikto im nechce prist vykydat ten ich neporiadok. To je potom tazky zivot.

Veru, chúdence sú to, veď všetci čo to tam boli čistiť rezignovali:confused: a teraz im to nemá kto upratať:eek:.

No, nie sú diskriminovaní?:rolleyes:
durisovad
16.04.09,18:39
Pamatam sa, ako sa tam svojho casu ohanal vidlami Dr. Carnogursky, ale asi pichal do nespravnej kopy, ked stav pretrvava.
mzdarka renca
16.04.09,18:45
On a dobrovoľníci to aj vyčistili, tak čakajú, že sa nájdu ďalší naivní, ktorí si myslia, že ak im upracú, tak si to budú udržiavať.

Najsmutnejšie na tom je, že rómovia dokážu len brať, samozrejme, česť výnimkam.
02Michaela
17.04.09,06:06
On a dobrovoľníci to aj vyčistili, tak čakajú, že sa nájdu ďalší naivní, ktorí si myslia, že ak im upracú, tak si to budú udržiavať.

Najsmutnejšie na tom je, že rómovia dokážu len brať, samozrejme, česť výnimkam.

Jasné, rómovia zase zaujali vyčkávaciu metódu. Oni len počkajú, kedy sa nájde ďalší blbec a vyčistí im to tam. A oni zase nemusia nič robiť.
misoft
17.04.09,12:26
V tejto republike sa u tohto etnika rozmohla (mám dojem, že už od socializmu :)) tzv. "tulenia nemoc" (česť výnimkám!!!!). Mláďatá tohto etnika majú ešte aj prechodné obdobie - "lepkavé ruky".
02Michaela
17.04.09,13:55
V tejto republike sa u tohto etnika rozmohla (mám dojem, že už od socializmu :)) tzv. "tulenia nemoc" (česť výnimkám!!!!). Mláďatá tohto etnika majú ešte aj prechodné obdobie - "lepkavé ruky".

Jeden čas sme ich volali " MAGNETKY". Čo bolo kovové, to zmizlo (magnetizmus) a našli ste to v zberných surovinách.:rolleyes:
linko1
17.04.09,15:27
mne je len strašne ľúto tých maličkých detí,
pretože akým príkladom idú dospelí je strašné...
danushka
17.04.09,15:50
Presne tak.
Rómovia sú neprispôsobiví, ale keď som sa hlbšie zamýšľala na celým tým blúdnym kruhom, len málo z nich má skutočné podmienky na zmenu života.
mzdarka renca
17.04.09,16:03
Presne tak.
Rómovia sú neprispôsobiví, ale keď som sa hlbšie zamýšľala na celým tým blúdnym kruhom, len málo z nich má skutočné podmienky na zmenu života.

Danuschka, ako ktorí.

Poznám veľa asimilovaných rómov, sú to šikovní, pracovití a aj študovaní ľudia.

Vždy to záleží od jedinca ako takého.

Veď je aj veľa ľudí, ktorí sú neprispôsobiví aj medzi bielimi, ak sa to dá takto napísať.
Doporučujem každému návštevu Hl. stanice v BA a pochopíte.
dad111
17.04.09,16:14
mne je len strašne ľúto tých maličkých detí,
pretože akým príkladom idú dospelí je strašné...
Oni to majú v krvi. Tak ako kukučky, hoci ju vysedí úplne iná matka, v dospelosti sú to zase len kukučky. Veď sa len pozrite na tie rómske deti, ktoré boli adoptované ako malé nemluvňatá. Nezmeníte ich ani keby ste ich previezli na Mars. Akonáhle majú prvú príležitosť dostať sa do života ich predkov tak sú v tom.
Majú ale obrovsky silnú schopnosť manipulácie a pretvárky. Keď sa s rómom rozprávate, presne vie, čo od neho chcete počuť a to Vám aj hovorí. Zaprie aj vlastné dieťa, ktoré Vás okradlo. Aj pred súdom budú nadávať na ich vlastného otca aký je to lump a robí ím hanbu. Ak sú ale potom spolu zažijete ten pravý cigánsky plač.
Je to ich povaha. Ak aj v zahraničí žijú poslušnejšie, je to len preto, že cítia nad sebou ten dozor. Presne ako dominantný pes. Ak ho doma máte a výcvikom ho prinútite k poslušnosti, v prvej vhodnej príležitosti Vám skočí po krku.
To, že sa im venuje taká prehnaná starostlivosť, je len na škodu. Vôbec by sme si ich nemali všímať, ale tvrdo a bez milosti ich civilizovať. Im to robí len dobre, keď sa môžu vyplakať a má ich kto počúvať.
linko1
17.04.09,16:40
Oni to majú v krvi. Tak ako kukučky, hoci ju vysedí úplne iná matka, v dospelosti sú to zase len kukučky. Veď sa len pozrite na tie rómske deti, ktoré boli adoptované ako malé nemluvňatá. Nezmeníte ich ani keby ste ich previezli na Mars. Akonáhle majú prvú príležitosť dostať sa do života ich predkov tak sú v tom.
Majú ale obrovsky silnú schopnosť manipulácie a pretvárky. Keď sa s rómom rozprávate, presne vie, čo od neho chcete počuť a to Vám aj hovorí. Zaprie aj vlastné dieťa, ktoré Vás okradlo. Aj pred súdom budú nadávať na ich vlastného otca aký je to lump a robí ím hanbu. Ak sú ale potom spolu zažijete ten pravý cigánsky plač.
Je to ich povaha. Ak aj v zahraničí žijú poslušnejšie, je to len preto, že cítia nad sebou ten dozor. Presne ako dominantný pes. Ak ho doma máte a výcvikom ho prinútite k poslušnosti, v prvej vhodnej príležitosti Vám skočí po krku.
To, že sa im venuje taká prehnaná starostlivosť, je len na škodu. Vôbec by sme si ich nemali všímať, ale tvrdo a bez milosti ich civilizovať. Im to robí len dobre, keď sa môžu vyplakať a má ich kto počúvať.


možno sa tak správajú aj preto, pretože boli tak naučení, že sa stále o nich niekto postará napríklad štát...

prednedávnom sa mi stalo:
bola som na úrade niečo vybaviť, sadla som si na lavičku,
prišla baba tmavšej pleti s dieťaťom na rukách...
tak som si aj povedala, že podte, veď ja vás pustím /pretože viem, aké je to ísť niekde s dieťatom.../
a ona , že nie ja počkám...
chlap, ktorý stál za nami/bledej pleti/ mi hovorí či môžem pustiť aj jeho, keď už púšťam "c......" že vraj sa strašne ponáhľa...
no tak to ma dorazilo ...
nie som rasista, ale aj my belšiej pleti by sme sa mali nad sebou zamyslieť ako sa k nim niekedy chováme...
netreba všetkých hádzať do jedného vreca

a čo sa týka tých rómskych detí čo boli adoptované... tí rodičia, čo si ich zobrali a predsa sa rozhodli si zobrať cigánske dieťa majú u mňa veľký obdiv /a to myslím úprimne/
luckapastvova
17.04.09,16:57
To áno. Aj ja obdivujem rodičom, ktorí si adoptovali rómske dieťa. Ja osobne by som sa strašne bála adoptovať si takéto dieťa. Premýšľam ako by sme v budúcnosti riešili problémy ohľadne toho, že nie je biele. Ale je pravda, že každé dieťa, či už rómske alebo nie, má právo vyskúšať si, aké je to žiť v normálnej rodine, keď mu to tá jeho nedopriala.
Bionda
17.04.09,17:01
možno sa tak správajú aj preto, pretože boli tak naučení, že sa stále o nich niekto postará napríklad štát...

prednedávnom sa mi stalo:
bola som na úrade niečo vybaviť, sadla som si na lavičku,
prišla baba tmavšej pleti s dieťaťom na rukách...
tak som si aj povedala, že podte, veď ja vás pustím /pretože viem, aké je to ísť niekde s dieťatom.../
a ona , že nie ja počkám...
chlap, ktorý stál za nami/bledej pleti/ mi hovorí či môžem pustiť aj jeho, keď už púšťam "c......" že vraj sa strašne ponáhľa...
no tak to ma dorazilo ...
nie som rasista, ale aj my belšiej pleti by sme sa mali nad sebou zamyslieť ako sa k nim niekedy chováme...
netreba všetkých hádzať do jedného vreca

a čo sa týka tých rómskych detí čo boli adoptované... tí rodičia, čo si ich zobrali a predsa sa rozhodli si zobrať cigánske dieťa majú u mňa veľký obdiv /a to myslím úprimne/
Veď práve preto tam išla s deckom:D..... ak by si ich nepustila, robili by tam taký " bordel", aby docielili svoje. Ver mi, viem presne o čom hovorím. Na toto sú naozaj odborníci.
Na chodbe ambul. kde som robila, robili presne toto,( decká kopali ostatných, behali po stoličkách, hučali.....) . Keby to bolo raz alebo výnimočne nič nepoviem, ale vždy!
Nevravím, naozaj sa aj nájde tí čo nechcú tak žiť, ale väčšina je o tom ako dostať za nič čo najviac. V tomto sme my, s nimi žijúci v nevýhode.
Vidno to, ak napr. riešia neplatičov- kde by neróm si to mohol dovoliť- odpoja, deložujú..... im keď aj dávnejšie navrhli symbolické poplatky, len aby čosi platili...... .
Ale mne sa aj tak najviac páči výraz - vybývaný byt :D:D:D
ako naši spoluobčania nazývajú byt, ktorý zdevastujú :D a chcú nový :D:D:D
Ako v ich komunite sú svetlé okamihy :) ( dnes som ich videla na výstave- ako kováča a rezbára - to sa mi páčilo, ale úprimne), tak aj medzi nami sú tie tmavé ( napr. aj môjho muža teta, čo sa jej nikdy robiť nechcelo, ale rada by od štátu dostávala čo najviac a jej dcéra čo vidí- taká bude aj ona, nadarmo študovala a skončila vysokú školu- išla hneď na materskú a teraz uvažuje, ako na invalidný..... určite takých nie je ani medzi nami málo, čo vstávali by najradšej okolo obeda , po obede zase pospať, večer TV do polnoci a zase dookola . t.j. firma NEROBSTAV s.r.o.- NAJVäČŠIA FIRMA NA SLOVENSKU )
kyblik
17.04.09,18:21
Prosim Vas len nijaka diskriminacia, ano???

Do autobusu nastupuju deti, romske aj neromske...
Neromske deti kricia: My ideme prvi..., Romske deti kricia: My ideme prvi...
Tu zakroci sofer a hovori: Ziadne hadky, ziadna diskriminacia, vsetci ste MODRI... A prvi nastupuju svetlomodri...:D
danushka
20.04.09,10:42
To áno. Aj ja obdivujem rodičom, ktorí si adoptovali rómske dieťa. Ja osobne by som sa strašne bála adoptovať si takéto dieťa. Premýšľam ako by sme v budúcnosti riešili problémy ohľadne toho, že nie je biele. Ale je pravda, že každé dieťa, či už rómske alebo nie, má právo vyskúšať si, aké je to žiť v normálnej rodine, keď mu to tá jeho nedopriala.
My Slováci v tomto smere vôbec nie sme tolerantní.
Moje deti sú po mne Slováci a po otcovi sú inej národnosti.
Nechcem tu používať slovné spojenie takej alebo onakej pleti, jednoducho sú od svojich spolužiakov na nerozoznanie.
Ale vedomie, že ich otec je cudzinec bolo mnohokrát dôvodom pre ich rovesníkov pre posmech až bitku.
Ak mi tu bude niekto tvrdiť, že v našej krajine nie sme rasisti a šovinisti, tak len ten, čo to nezažil na vlastnej koži.
Bionda
21.04.09,16:06
Danushka, môj muž má kolegov a zároveň aj kamarátov , ktorí sú aj inej farby pleti- , nemôžem v tej netolerancii s tebou súhlasiť.
Neviem ako u ostatných, ale ten postoj u mnohých je vytvorený na základe mnohých rokov života s etnikom romov.
My sme napr. bývali na sídlisku, kde prvé dva rady obývali "biely" zadná časť patrila rómom. Tie skúsenosti o vybývaných bytoch boli vidno práve tam- dostali nové byty- ale čo s nimi urobili :eek: potom ich "biely" odkupovali s dlžobami a kompletne prerábali. V podvečerných a nočných hodinách bolo možné vychádzať veľmi obtiažne - so strachom z prepadnutia event. olúpenia. Najhoršie boli bandy takých výrastkov okolo 13 rokov čo terorizovali deti a okrádali ich ( poviem úprimne aj my dospelí sme sa ich báli- do nočnej a rannej cez víkend som chodila s kaserom v hrsti a všetko mi jedno nebolo).... ....
Nechcem spomínať to, čo som tu napísla na základe mojich osobných skúseností z psychiatr. ambul., ale faktom je, že dosť z nich, čo spáchali trestný čin, boli oslobodení z dôvodu, že oni sa dokázali a myslím, že aj dokážu znížiť k tomu, že o sebe povedia, že sú retardovaní a ako malí sa pomočovali ...... a vlastne, že sú invalidi..... ale na drahých autách sa rozvážali.
Ešte by som dopriala každému , aby v deň dávok išli na poštu a videli kto je tam vo väčšine - to koľko dostávajú, radšej vedieť nechcite, ale videla som rodinku, čo lamentovali, že však matka má decká- všetci retardovaní a stará sa o nich babka a ako zo 40t majú vyjsť, v mäsiarni mnohé babičky ledva 3 kolieska salámy si kúpia a cigánka- ovešaná zlatom si vyberá šunku....... hneď po vybratí peňazí zo sociálky....
Ja som kľudne za to, aby mali aj vlastné školy, nech sa naučia učiť a dokážu včleniť, ale otázne je či aj oni chcú.......
Smutná je tiež jedna vec- keď by biely na ulici bil cigáňa a išli by iní cigáni- aj keby malého nepoznali zastali by sa ho, ale keby to bolo naopak, tak sa nerómovia otočia.......
Osobne si myslím, že u mnohých sa to volá strach.....
danushka
21.04.09,16:13
Bionda, ja som tú netolerantnosť skôr smerovala k tomu príspevku vyššie, že si pár adoptuje rómske dieťa a to rómske dieťa musí neraz čeliť výsmechu kvôli svojmu pôvodu, napriek tomu, že žije úkladný život.
Určite niektorých Rómov a všetkých ostatných neprispôsobivých, lajdákov - nebudem ľutovať a plakať nad nimi.
Len sa snažím deliť tieto skupiny na tých čo nechcú a na tých, čo chcú, ale na zmenu treba nadľudské úsilie. Tak asi.
Bionda
21.04.09,16:20
Tých čo chcú zmeniť svoj život je tak žalostne málo.... ale práve preto som napísla, že súhlasím aj s tým, nech majú vlastné základné a stredné školy s vyučovacím jazykom rómskym- keď to pomôže..... ale myslím si, že asi by to nepomohlo......
Kto si chce adoptovať dieťa- zväčša iné ťažko dostane- bolo to v detských domovoch vidno- väčšina je tam tmavá......
willma
21.04.09,17:53
Ešte by som dopriala každému , aby v deň dávok išli na poštu a videli kto je tam vo väčšine - to koľko dostávajú, radšej vedieť nechcite, trochu som skrátila pôvodný príspevok, lebo s týmto odcitovaným musím len a len súhlasiť. Možno som to tu už niekedy aj spomínala, bolo to už dávnejšie, cca v roku 1996. V tom čase som robila na smeny v decembri. Mala som bez 5 dní odrobený celý mesiac a dvanástky resp. 24. Domov som sa chodila vyspať a pozrieť, či ma ešte poznáva vlastné dítko. V januári natešená naklušem na poštu pre výplatu, veď odmakané a zaslúžené korunky. A tam obrovský šok a zlosť. Náš prispôsobivý spoluobčan si bol chudáčik pre skromné zasúložené sociálne dávky. To že boli podstatne vyššie ako moja výplata ani spomínať nemusím. A to jedno slovíčko s prepáčením naozaj nie je preklep :D
02Michaela
22.04.09,05:09
trochu som skrátila pôvodný príspevok, lebo s týmto odcitovaným musím len a len súhlasiť. Možno som to tu už niekedy aj spomínala, bolo to už dávnejšie, cca v roku 1996. V tom čase som robila na smeny v decembri. Mala som bez 5 dní odrobený celý mesiac a dvanástky resp. 24. Domov som sa chodila vyspať a pozrieť, či ma ešte poznáva vlastné dítko. V januári natešená naklušem na poštu pre výplatu, veď odmakané a zaslúžené korunky. A tam obrovský šok a zlosť. Náš prispôsobivý spoluobčan si bol chudáčik pre skromné zasúložené sociálne dávky. To že boli podstatne vyššie ako moja výplata ani spomínať nemusím. A to jedno slovíčko s prepáčením naozaj nie je preklep :D

Určite máš pravdu. Mňa to čaká dnes, idem si totiž po 12 odrobených rokoch vybrať sociálnu dávku 97 € :eek:. A určite zase stretnem tú istú pani, tmavšej pleti, ktorá sa bude rozkrikovať, že nikdy nerobila a berie len 497 € sociálnu dávku. :rolleyes:
Určite si viete predstaviť, aká je u mňa nerva, keď toto počujem.:mad:
02Michaela
22.04.09,05:11
Určite máš pravdu. Mňa to čaká dnes, idem si totiž po 12 odrobených rokoch vybrať sociálnu dávku 97 € :eek:. A určite zase stretnem tú istú pani, tmavšej pleti, ktorá sa bude rozkrikovať, že nikdy nerobila a berie len 497 € sociálnu dávku. :rolleyes:
Určite si viete predstaviť, aká je u mňa nerva, keď toto počujem.:mad:


A to som zabudla poznamenať, že ja za to vyplatím nájom, kúpim malej lieky a nejaké veci na oblečenie do škloy (veď dieťa rastie), urobím nákup potravín. Nechcem si ani len domyslieť, čo tá pani tmavšej pleti urobí so svojou dávkou...:rolleyes:
kaco11
25.04.09,13:33
nechcem vyjadrovať rasistický alebo fašistický či podobný názor. Alebo aby to tak bolo chápané. Len si myslím, že najhoršie je, že s tým fakt nič nespravíme. Tá bezmocnosť ma ubíja. Nechcem ich diskriminovať alebo niečo podobné. Len by ma fakt potešili minimalne rovnaké podmienky práva a povinnosti ako máme my. :o
02Michaela
26.04.09,11:31
nechcem vyjadrovať rasistický alebo fašistický či podobný názor. Alebo aby to tak bolo chápané. Len si myslím, že najhoršie je, že s tým fakt nič nespravíme. Tá bezmocnosť ma ubíja. Nechcem ich diskriminovať alebo niečo podobné. Len by ma fakt potešili minimalne rovnaké podmienky práva a povinnosti ako máme my. :o

Súhlasím. Jednoducho povedané, keby sme si boli všetci rovní. Rovnaký meter na každého...;) (či je biely, čierny, žltý...)
Nika
26.04.09,13:37
Súhlasím. Jednoducho povedané, keby sme si boli všetci rovní. Rovnaký meter na každého...;) (či je biely, čierny, žltý...)

veď aj sme si všetci rovní.... ibaže niektorí sú si rovnejší....:rolleyes:
02Michaela
27.04.09,06:13
veď aj sme si všetci rovní.... ibaže niektorí sú si rovnejší....:rolleyes:

Viac rovnejší , menej rovnejší :D
kaco11
28.04.09,20:43
a väčšia polovica a menšia polovicamimotemy:)
Hepi
29.04.09,07:19
A to som zabudla poznamenať, že ja za to vyplatím nájom, kúpim malej lieky a nejaké veci na oblečenie do škloy (veď dieťa rastie), urobím nákup potravín. Nechcem si ani len domyslieť, čo tá pani tmavšej pleti urobí so svojou dávkou...:rolleyes:
Chápem, je v tebe strašne veľa zlosti. Ale prezraď, prosím, ako to všetko zvládneš z tých 97 € - nájom, lieky, oblečenie, potraviny. Ty čaruješ?
02Michaela
29.04.09,09:31
Chápem, je v tebe strašne veľa zlosti. Ale prezraď, prosím, ako to všetko zvládneš z tých 97 € - nájom, lieky, oblečenie, potraviny. Ty čaruješ?

Nie, nečarujem:D. Chvala Bohu mám ešte rodičov;) a som im veľmi vďačná za pomoc. :)
ludmila12
29.04.09,11:12
nedá mi nereagovať aspoň krátko. Vôbec nie som rasistka a je mi jedno kto je akej národnosti a farby pleti ak žije slušný život a hlavne nie na úkor spoločnosti. Rozlišujem ľudí a príživníkov. Ale som presvedčená, že v tomto štáte majú cigáni /nepracujúci/ práva a ostatní majú povinnosti.:mee:
02Michaela
03.05.09,06:42
nedá mi nereagovať aspoň krátko. Vôbec nie som rasistka a je mi jedno kto je akej národnosti a farby pleti ak žije slušný život a hlavne nie na úkor spoločnosti. Rozlišujem ľudí a príživníkov. Ale som presvedčená, že v tomto štáte majú cigáni /nepracujúci/ práva a ostatní majú povinnosti.:mee:

;) tiež som tohto názoru