Bianka1
05.03.09,12:32
zamestnanec dostal výpopveď a dostal od firmy ODSTUPNÉ.
je na neho vydaná exekúcia .
odstupné sa zahŕňa do mzdy a potom sa odpočíta daň a poistné a vypočítata sa suma na zrážku(exskúcia) , alebo odstupné sa nezaratáva do mzdy , z ktoej budeme vypočítavať sumu na zrážku ?

ďakujem
mzdarka renca
05.03.09,11:56
zamestnanec dostal výpopveď a dostal od firmy ODSTUPNÉ.
je na neho vydaná exekúcia .
odstupné sa zahŕňa do mzdy a potom sa odpočíta daň a poistné a vypočítata sa suma na zrážku(exskúcia) , alebo odstupné sa nezaratáva do mzdy , z ktoej budeme vypočítavať sumu na zrážku ?

ďakujem


V tomto prípade je rozhodujúci zákon č. 233/1995 Z.z. , § 69. Čistá mzda je vypočítaná z HM a v nej je aj odstupné. To znamená, že zamestnancovi vykonáte zrážku z čistej mzdy (aj s odstupným).

§ 69

(1) Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov fyzických osôb a poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie a poistné na sociálne zabezpečenie 8a).

(2) Do čistej mzdy sa započítavajú aj čisté odmeny za vedľajšiu činnosť, náborový príspevok a hodnota naturálií. Nezapočítavajú sa však do nej prídavky na deti a sumy poskytované na náhradu nákladov spojených s pracovným výkonom, a to najmä pri pracovných cestách.
Jana Motyčková
05.03.09,13:42
K §69 treba ešte doplniť aj §89, kde je v podstate uvedené, že zrážky sa vykonávajú aj z príjmov ktoré nahrádzajú mzdu.

Ale odstupné nie je mzdou a je otázne, či je príjmom, ktorý nahrádza mzdu. Súdne rozodnutie v tejto veci som zatiaľ nenašla. Preto k otázkam, či z odstupného zrážať exekúciu sa nevyjadrujem - skúste kontaktovať exekútora, alepodĺa mojich skúseností si moc nepomôžete. Skúste dať oficiálny dotaz na Ministerstvo spravodlivosti, ale asi si tiež moc nepomôžete.
Takže ak sa odpovede nedopátrate, ja by som radšej exekúciu zrazila a dúfala by som, že zamestnanec ma nedá k súdu.