nikula
05.03.09,14:05
Chcela by som poradiť, ak má niekto skúsenosť.
19.4.2009 mi končí rodičovská dovolenka a chcela by som dať syna do škôlky na adaptačný pobyt na 4 hodiny od 10.3.2009 a pritom neprísť o posledný rodičovský príspevok. Na jednom úrade mi povedali, že sa to dá (len doniesť potvrdenie zo škôlky) a na druhom, že nie, že v škôlke mi dajú rozhodnutie o prijatí, a tak mi prestane vznikať nárok na RP. Neviem, ktorý úrad má pravdu. Neviete náhodou, ako to je.
nikula
07.03.09,15:14
Tak si to zistila sama. Obvolala som si rôzne úrady, až napokon z toho vyšlo, že akonáhle dáte dieťa do škôlky pred 3 rokmi hoc len na 4 hodiny, strácate nárok na rodičovský príspevok. Škôlka vydá rozhodnutie o prijatí dieťaťa do škôlky na adaptačný pobyt a toto rozhodnutie je považované za prijatie dieťaťa na riadny pobyt. Škôlka preberá za vás starostlivosť o dieťa, takže tým prichádzame o RP. Je tu ešte možnosť požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa, kde budú preplatené všetky výdavky zo škôlky (strava, školné a pod.) najviac do výšky 4780,- Sk.
Takže, ak nechceme prísť o nejaké eurá a nám to až tak nesúri, tak radšej si nechajme dieťa doma.
Pekný deň!
brčko
07.03.09,22:33
Daj dceru do škôlky až od 2.4.09, takto budeš mať nárok na RP aj za 4/09 vdaka tomu, že 1.4.09 si splnala podmienku na nárok na RP.

Inak toto o adaptačnom pobyte (že strácaš nárok na RP už pri adaptačnom pobyte) bolo napísané priamo na tlačivách žiadosti o RP. No od 1.1.09 sú už iné, a už to tam uvedené nie je.
brčko
12.03.09,12:05
teraz som si pozorne pozrela žiadosť o rodičovský príspevok a teda hlavne prílohu k nemu (ako to vyplniť a potrebné doklady) na A4.
Je tam úplne dole kurzívou napísané.
"Umiestnením dieťaťa do predškolského zariadenia na základe vydaného rozhodnutia o prijatí dieťaťa alebo o prijatí dieťaťa na adaptačný pobyt sa rodičovský príspevok neposkytuje."
pogy
26.03.09,07:06
Prosila by som vás, či niekto nevie ako je to, keby dieťa bolo na adaptačnom pobyte v škôlke a ja by som ostala doma podľa

§ 15
Osobný rozsah dôchodkového poistenia

(1) Povinne dôchodkovo poistení sú

c) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak nie je dôchodkovo .....a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti

Neviete niekto v ktorom zákone sa píše o adaptačnom pobyte a ako je presne špecifikovaný.
gabriela2579
26.03.09,07:14
neviem, či si mala na mysli toto ale vo vyhláške o materskej škole sa píše

(4) Z dôvodu ľahšej adaptácie dieťaťa možno prijať dieťa na čas adaptačného pobytu,
v ktorom zákonný zástupca privádza dieťa do materskej školy postupne na jednu hodinu, dve a najviac štyri hodiny, spolupracuje s pedagogickými zamestnancami a po prevzatí dieťaťa z materskej školy zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa. Ak sa dieťa zadaptuje v materskej škole, môže dieťa po dohode zákonného zástupcu s riaditeľom pravidelne navštevovať

materskú školu v dohodnutom čase. Pri zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa môže riaditeľ po prerokovaní so zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do
materskej školy na dohodnutý čas.


(4) Riaditeľ vytvára podmienky na pravidelnú dochádzku dieťaťa do materskej školy,
pričom rozhoduje o
a) prijatí dieťaťa do materskej školy, 2)
b) dĺžke adaptačného alebo diagnostického pobytu dieťaťa v materskej škole po dohode so
zákonným zástupcom,
brčko
28.04.09,11:13
tu som našla dobrý článok o adaptačnom pobyte dieťaťa v škôlke od JUDr. Soňa Glezgo, na stránke www.babetko.rodinka.sk Aj iné články, ktoré síce nemám celkom preštudované, no sú fajn, aj ked v niektorých častiach nie celkom súhlasím (v detailoch).

http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=590765