Lekon
05.03.09,17:11
Prosím o radu, mam pripad, s ktorym som sa nestretla a to, ze zivnostnik mal za minuly rok nulove prijmy, memal prerusenu zivnost, platil si len zdravotne poistenie. Jeho manzelka je zamestnana, chcem sa opytat, ci si ona zanho moze uplatnit odpocitatelnu polozku, kedze mal nulove prijmy. Dakujem za radu. Skusala som hladat v porade predtym nez som zalozila temu, no bohuzial som nenasla.
mzdarka renca
05.03.09,16:13
Prosím o radu, mam pripad, s ktorym som sa nestretla a to, ze zivnostnik mal za minuly rok nulove prijmy, memal prerusenu zivnost, platil si len zdravotne poistenie. Jeho manzelka je zamestnana, chcem sa opytat, ci si ona zanho moze uplatnit odpocitatelnu polozku, kedze mal nulove prijmy. Dakujem za radu. Skusala som hladat v porade predtym nez som zalozila temu, no bohuzial som nenasla.

áno, môže
Lekon
05.03.09,16:17
áno, môže


Este by som dala doplnujucu otazku, ake potvrdenie na ucely uplatnenia OP za manzela je potrebne dat zamestnavatelovi manzelky zivnostnika? Dakujem.
mzdarka renca
05.03.09,16:19
Este by som dala doplnujucu otazku, ake potvrdenie na ucely uplatnenia OP za manzela je potrebne dat zamestnavatelovi manzelky zivnostnika? Dakujem.

žiadne, je to na zodpovednosti daňovníka, aké údaje uvedie pri DP.
Lotarka
05.03.09,16:21
myslím, že na DÚ budú chcieť nejaké potvrdenie - ja som to riešila výpisom z daňového priznania
Lekon
05.03.09,16:24
Asi nechapem, zamestnavatel bude robit rocne zuctovanie dane manzelke zivnostnika, ktory mal nulove prijmy. Ta len povie zamestnavatelovi, ze si chce uplatnit za manzela odpocitatelnu polozku a nepodlozi to zamestnavatelovi ziadnym dokladom? DP zivnostnik bude robit v marci. Rocne zuctovanie manzelke idu spracovat vo februarovej mzde.
IVEB
05.03.09,16:31
Manželka živnostníka žiada zamestnávateľa o vykonanie RZD za rok 2008. V tlačive žiadosti je v II. bod.2 čestné vyhlásenie , kde manželka čestne vyhlási , že manžel mal v roku nejaké príjmy alebo ich mal nulové . A to zamestnávateľovi musí stačiť. V prípade daňovej kontroly zamestnávateľa je na daňovníkovi ,aby preukázal to čo čestne vyhlásil. A ináč pre Daňový úrad si to nie je problém skontrolovať .
Lekon
05.03.09,16:31
Nechcem byt otravna :) Ale ked som volala zivnostnikovi, ze teda moze si zanho manzelka OP uplatnit, tak mi povedal, ze vraj zamestnavatel to odmietol, ze vraj nemoze, ked jej muz je zivnostnik. Mozete mi prosim napisat, podla ktoreho § si manzelka z prijmov zo zav.cinnosti moze uplatnit OP za manzela zivnostika, ktory ma prijmy zo zivnosti nula? Dakujem, slubujem, ze to je uz posledne. :)
mzdarka renca
05.03.09,16:41
Nechcem byt otravna :) Ale ked som volala zivnostnikovi, ze teda moze si zanho manzelka OP uplatnit, tak mi povedal, ze vraj zamestnavatel to odmietol, ze vraj nemoze, ked jej muz je zivnostnik. Mozete mi prosim napisat, podla ktoreho § si manzelka z prijmov zo zav.cinnosti moze uplatnit OP za manzela zivnostika, ktory ma prijmy zo zivnosti nula? Dakujem, slubujem, ze to je uz posledne. :)


§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane


(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 až 4.

(2) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý

a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy platného životného minima,
b) je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44, 2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule.

(3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane

a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období

1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku platného životného minima,
2. má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19, 2-násobku platného životného minima a vlastným príjmom manželky (manžela),
3. má vlastný príjem presahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,

b) vyšší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období

1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca rozdielu 63, 4-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane tohto daňovníka; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
2. má vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma vypočítaná podľa prvého bodu, znížená o vlastný príjem manželky (manžela); ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule.

(4) Nezdaniteľnými časťami základu dane sú aj

a) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu, 35)
b) finančné prostriedky na účelové sporenie,
c) poistné na životné poistenie.

(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

(6) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane zodpovedajúcu jednej dvanástine nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.

(7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.

(8) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane podľa odsekov 3 a 4 len u daňovníka uvedeného v § 2 písm. d) prvom bode.
Lotarka
06.03.09,08:59
Takýto istý prípad som mala minulý rok (manžel zamestnaný a manželka živnostníčka) a zamestnávateľ vyžadoval zdokladovanie príjmu manželky. Preto sme podali manželke už vo februári DP a zamestnávateľovi predložili výpis z neho.
Takto bol aj vlk sýty aj ovca celá. To už zamestnávateľa nezaujímalo, že napr. manželka môže podať opravné.
No ak sa napriek tomu nedohodnete so zamestnávateľom, radím urobiť vo vašom prípade manželke DP, kde si uplatní NČZD na manžela.