SMartina
05.03.09,17:38
Rod. dom, ktorý je v BSM manželov, manželia ho predali. Jeden z nich má živnosť. Nehnuteľnosť nadobudli v júli 2001. Rod. dom predali v januári 2008. Peniaze prišli na súkromné účty manželov.
Otázka:
Aký je postup vysporiadania dane u živnostníka? Ako má postupovať? Príjem zapíše do DP FO do ostatných príjmov, alebo príjmov zo živnosti? Alebo je to úplne iný postup? :confused:
Ďakujem.
mysimis
05.03.09,16:46
kuk sem:
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
SMartina
05.03.09,17:58
Zhrnutie:
1. Manželia v tomto dome nikdy nemali trvalý pobyt.
2. Nadobudli ho pred viac ako 5 rokmi.
3. Nebol zaradený do obchodného majetku.
Takže je oslobodený od dane z príjmu. A zaujíma ma či v DP FO sa táto suma niekde zapisuje len ako informatívna, alebo vôbec nikde sa nezapisuje, ak je to oslobodené od dane.
Ďakujem.
mysimis
05.03.09,18:03
Vôbec neuvádzaš v daňovom priznaní.
SMartina
05.03.09,20:17
Ďakujem.
SMartina
10.03.09,10:39
Zistila som nové skutočnosti, ktoré môžu ovplyvniť výsledok.

Manželia SZČO mali v tomto dome prevádzkareň od 02/2006 do 02/2008.
Týmto by sa príjem z predaja domu mal dať do DP FO za rok 2008.
str.5 VIII. oddiel tab. č. 3 riadok 3

A mimochodom sprostredkovateľský poplatok zaplatený realitnej kancelárii si môže dať tiež do nákladov????

Správne som to pochopila???

Ďakujem všetkým.
SMartina
10.03.09,18:51
Nikto nevie poradiť??
Zoltán Kovács
10.03.09,18:55
Zistila som nové skutočnosti, ktoré môžu ovplyvniť výsledok.

Manželia SZČO mali v tomto dome prevádzkareň od 02/2006 do 02/2008.
Týmto by sa príjem z predaja domu mal dať do DP FO za rok 2008.
str.5 VIII. oddiel tab. č. 3 riadok 3

A mimochodom sprostredkovateľský poplatok zaplatený realitnej kancelárii si môže dať tiež do nákladov????

Správne som to pochopila???

Ďakujem všetkým.

A počas doby 02/2006 - 02/2008 bol dom zaradený do obchodného majetku podnikateľa? Účtovali o dome?
SMartina
10.03.09,22:09
Nebol zaradený do obchodného majetku.
Súkromný RD použival len ako kanceláriu.
SMartina
13.03.09,06:56
Prosím o radu. Nikto nevie poradiť???