petko138
05.03.09,19:26
Prosim Vas o radu a o pomoc...informoval som sa na toto uz u viacero ludi no kazdi mi odpovedal inak tak som uz z toho zufaly...opisem Vam moju situaciu....Dedko mi daroval garaz ktoru vlastnil 40 rokov....je moj porucnik, lebo rodicov nemam a on je mi vlastne najblizsia osoba....daroval mi garaz a ja som ju predal, no nebol som vlastnikom viac ako 5 rokov.....som oslobedeny od dane z prijmu v tomto pripade? ci dan musim zaplatit....Dakujem vopred za pomoc.
skaspa
05.03.09,19:35
Prosim Vas o radu a o pomoc...informoval som sa na toto uz u viacero ludi no kazdi mi odpovedal inak tak som uz z toho zufaly...opisem Vam moju situaciu....Dedko mi daroval garaz ktoru vlastnil 40 rokov....je moj porucnik, lebo rodicov nemam a on je mi vlastne najblizsia osoba....daroval mi garaz a ja som ju predal, no nebol som vlastnikom viac ako 5 rokov.....som oslobedeny od dane z prijmu v tomto pripade? ci dan musim zaplatit....Dakujem vopred za pomoc.
u teba príjem z predaja garáže nebude od dane oslobodený,čiže príjem musíš zdaniť; to však neznamená, že budeš platiť daň z celého príjmu; k uvedenému príjmu môžeš samozrejme uplatniť aj nejaké výdavky; v tvojom prípade, keďže si nadobudol nehnuteľnosť od darcu, u ktorého by bol v čase predaja príjem od dane oslobodený (píšeš, že dedko mal nehnuteľnosť 40 rokov a predpokladám, že ju nemal zahrnutá v obchodnom majetku) bude výdavkom reprodukčná obstarávacia cena v čase nadobudnutia garáže do tvojho vlastníctva(podľa § 8 ods. 5 písm. b) zákona o dani z príjmov a § 25 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov);

zjednodušene povedané dedko ti dal garáž v roku 2007, kedy mala povedzme trhovú cenu (reprodukčnú obstarávaciu cenu) vo výške 250 000 Sk, dnes predáš za 300 000 Sk, tak zdaňuješ len 50 000 Sk
petko138
05.03.09,19:46
tu "trhovu" hodnotu mi vycisli kto??? treba nechat spravit znalecky posudok na garaz a dan sa potom plati z rozdielu znaleckeho posudku a ceny za ktoru som garaz predal....spravne som to pochopil?????
skaspa
05.03.09,20:00
tu "trhovu" hodnotu mi vycisli kto??? treba nechat spravit znalecky posudok na garaz a dan sa potom plati z rozdielu znaleckeho posudku a ceny za ktoru som garaz predal....spravne som to pochopil?????
zákon o dani z príjmov priamo nedefinuje, čo je to reprodukčná obstarávacia cena, ale odkazuje na zákon o účtovníctve, ktorý v § 25 ods. 5 písm. b) definuje reprodukčnú obstarávaciu cenu ako cenu, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje (aj keď ty o nej neúčtuješ), v tvojom prípade pôjde o čas, kedy si bol obdarovaný; neviem, či je možné spraviť znalecký posudok aj spätne, ak je to možné tak to bude rozdiel medzi znaleckým posudkom a predajnou cenou;
petko138
05.03.09,20:19
no pytam sa kvoli tomu, lebo dneska som kamoske, ktora robi s danami dal podklady nech mi spravi danove priznanie na tu garaz a ona mi povedala ze tam neni co robit, pretoze dedko mi je v najblizsom pribuzenskom vztahu a ked mi ju daroval, tak darovanie bolo v prvom rade....nezalezi na tom kolko som ju vlastnil ja, ale ako dlho ju vlastnil dedko..(40 rokov)...takze som danovo oslobodeny....tak som si to potreboval ujasnit....takze treba dan zaplatit??
skaspa
05.03.09,20:27
no pytam sa kvoli tomu, lebo dneska som kamoske, ktora robi s danami dal podklady nech mi spravi danove priznanie na tu garaz a ona mi povedala ze tam neni co robit, pretoze dedko mi je v najblizsom pribuzenskom vztahu a ked mi ju daroval, tak darovanie bolo v prvom rade....nezalezi na tom kolko som ju vlastnil ja, ale ako dlho ju vlastnil dedko..(40 rokov)...takze som danovo oslobodeny....tak som si to potreboval ujasnit....takze treba dan zaplatit??
tak sa tej tvojej kámošky opýtaj podľa ktorého § zákona o dani z príjmov to je, lebo by ma to veľmi zaujímalo (taký § totiž neexistuje); zrejme mala na mysli dedenie v prvom rade, ale to nie je dedenie v prvom rade, ale v priamom rade, nech si kámoška porzie § 9 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov, a keď už si to bude pozerať, nech ti ukáže § podľa ktorého je "darovanie v prvom rade" od dane oslobodené, určite bude mať pri sebe zákon o dani z príjmov, keď s tými daňami robí