majovrabel
05.03.09,18:46
Zdravím,

mám jednu otázku. Moja priateľka pracovala pre nemenovanú firmu "na živnosť". To znamená má zmluvu podľa obchodného zákonníka. 28.2 jej bolo oznámené nadriadenou kolegyňou ústne, že končí. Problém je, že samozrejme kolegyňa je tiež len živnostníčka, ktorá nemá žiadny vzťah s danou firmou. V zmluve sa dohodlo, že "výpovedná" lehota je 1 mesiac od 1. nasledujúceho mesiaca v ktorom je výpoveď doručená. Výpoveď dodnes doručená nebola, je možné, že ani nebola odoslaná. Čiže minimálne do konca Apríla má podľa zmluvy právo pracovať. Smeny jej ale nenaplánovali. Nikto z firmy ju ohľadne ukončenia spolupráce nekontaktoval, hoci cez kolegyňu o to viac krát žiadala. (Chcela sa dohodnúť na "odstupnom").

Moja otázka je, aké kroky treba urobiť. Je možné vymáhať ušlý zisk napríklad vo výške priemernej provízie od firmy? Treba poslať nejaký list konateľovi, že má platnú zmluvu a bolo jej znemožnené ju dodržať? Prípadne čokoľvek iné, každá rada je dobrá:)

Majo
mona091
05.03.09,18:16
tvoja priatelka mala uzatvoreny vztah podnikatel - podnikatel,

vsetky dojednania, prava a povinnosti vyplyvaju z ich zmluvy, zakonnika,
aj pripadne zmluvne pokuty, sankcie, casove lehoty, ine,
ukoncenie spoluprace moze byt roznymi formami,

zalezi, co je pre tvoju priatelku najvyhodnejsie podla zmluvy,

usly zisk treba zdokladovat, no nemyslim, ze usly zisk = provizii



predpokladam, ze priatelka vykonavala nejake dokazatelne sluzby pre firmu, ktore si fakturovala,
majovrabel
05.03.09,18:29
Dakujem za odpoved. Co sa tyka zmluvy, ohladne ukoncenia je v nej klauzula:

Tuto zmluvu je mozne ukoncit:

a) pisomnou dohodou oboch Zmluvnych stran, alebo
b) pismonou vypovedou ktorejkolvek Zmluvnej strany bez udania dovodu s jedno mesacnou vypovednou lehotou. Vypovedna lehota zacina plynut prvym dnom mesiaca nasledujuceho po mesiaci, v ktorom bola vypoved dorucena druhej Zmluvnej strane.

Nie su v nej sankcie za nedodrzanie tejto klauzuly. A uz vobec nie, ked firma zabrani vykonavat dohodnutu cinnost, bez dorucenia vypovede.

Priatelka mesacne fakturovala svoje provizie (cize vyska jej provizie je suma na fakture). Preto ma napadlo, ci je mozne chciet usly zisk, co je podla mna prave priemerna vyska provizii, cize priemerna vyska fakturovanej sumy.
mona091
05.03.09,18:42
- podla toho mozu zrusit zmluvny vztah kedykolvek
- urcite je toho v zmluve viac, napriklad, ci jej patri vyplata odmeny aj po ukonceni zmluvneho vztahu, a ine
- nepoznam okolnosti, dolezite je, co vykonavala priatelka pre firmu,
- provizia je odmena za nieco, mozno by sa dala chapat ako zisk, to jest spriemerovana jednomesacna odmena za obdobie pocas vypovednej lehoty, ale vela zalezi od charakteru cinnosti, za ktoru bola odmenovana a vsetkych ostatnych zmluvynch podmienok
majovrabel
05.03.09,18:55
o vyplate odmeny po ukonceni zmluvneho vztahu sa v zmluve nehovori.

Priatelka robila predavacku pre danu firmu.

Proviziu tvoria podla zmluvy 3 zlozky:

a) Fixna suma na odpracovanu hodinu.
b) obratovy bonus podla internych pokynov
c) provizia za mimoriadne vysledky

Pocet hodin nebol v zmluve fixne urceny, pohyboval sa kazdy mesiac v rozmedzi 90-110 hodin, aj ked jeden mesiac kvoli dovolenke to bolo len 72 hodin a jeden mesiac to bolo az 124 hodin, kedze mali zase dovolenky kolegyne.

b) dostavala pravidelne podla vysledkov
c) dostala mozno kazdy 3. mesiac.
Zita5
05.03.09,18:59
o vyplate odmeny po ukonceni zmluvneho vztahu sa v zmluve nehovori.

Priatelka robila predavacku pre danu firmu.

Proviziu tvoria podla zmluvy 3 zlozky:

a) Fixna suma na odpracovanu hodinu.
b) obratovy bonus podla internych pokynov
c) provizia za mimoriadne vysledky

Pocet hodin nebol v zmluve fixne urceny, pohyboval sa kazdy mesiac v rozmedzi 90-110 hodin, aj ked jeden mesiac kvoli dovolenke to bolo len 72 hodin a jeden mesiac to bolo az 124 hodin, kedze mali zase dovolenky kolegyne.

b) dostavala pravidelne podla vysledkov
c) dostala mozno kazdy 3. mesiac.

Toto sú vlastne tie nevýhody , ktoré prináša tzv. zamestnávanie na živnosť .
http://www.porada.sk/t105083-praca-na-zivnost.html

Akú zmluvu mala podpísanú? Ako predavačka mala byť zamestnaná na riadnu pracovnú zmluvu .
mona091
05.03.09,19:06
- ak sa majitel nezaviazal zmluvne na pocet hodin, tak nemusi mat ani jednu hodinu = 0 odmena
- ak mu neuskutocni obrat akoukolvek formou, odmena = 0
- kedze nedorucila obrat, nema ani mimoriadne odmeny = 0


- su aj ine moznosti - dokazat, ze ide o zavislu cinnost
majovrabel
06.03.09,07:32
Nuz ja to beriem, ze mala byt zamestnana na zmluvu a je mi jasne, ze praca na zivnost ma svoje nevyhody a rizika. Kazdopadne tu som pisal hlavne preto, aby som zistil, ake ma moznosti.

Este takto, vsetky ostatne predavacky maju v zmluve mesacny fix. Priatelka ma hodinovu mzdu, kedze robila na ciastocny uvazok. Nemyslim si, ze jej "zamestnavatel" si skontroloval jej zmluvu a povedali si, ze tak tejto nemusime dat nic. Maju mozno aj 1000 "zamestnancov" po celom Slovensku. Kvoli
zavislej cinnosti uz urady po nich isli, vymysleli na to nejaky odrb, ze nema zmluvu s firmou ktorej veci predava ale s inou firmou, ktora zrejme danej firme sprostredkuva predaj. Kazdopadne, kedze stale funguju tak isto, neviem ci je cesta napadnut ich tymto smerom. Ale v najhorsom pripade mozeme skusit aj to.

Zamestnavatel podla mna doteraz vypoved neposlal, lebo cakal, ze podpise dohodu aj sama od seba, co neurobila. Moja otazka je, ake su teda moznosti, co moze teraz robit.