majo10
05.03.09,18:47
Ahojte,

chcem sa opýtať či existuje nejaký termín na zaslanie štvrťročného výkazu na Daňový úrad.

Mám totiž jedného dohodára a neviem čo to posielam v termíne. Je na to nejaký termín do x-tého dňa nasledujúceho mesiaca alebo do x dní od poslednej výplaty (odvedenia dane)?

Aké s tým máte skúsenosti? Ako to riešite vy?

Díki, Majo
evina
05.03.09,17:59
Ahojte,

chcem sa opýtať či existuje nejaký termín na zaslanie štvrťročného výkazu na Daňový úrad.

Mám totiž jedného dohodára a neviem čo to posielam v termíne. Je na to nejaký termín do x-tého dňa nasledujúceho mesiaca alebo do x dní od poslednej výplaty (odvedenia dane)?

Aké s tým máte skúsenosti? Ako to riešite vy?

Díki, Majo

My to riešime podľa § 49 zákona o dani z príjmu č. 595/2004

2/ Daňové priznanie alebo hlásenie sa podáva do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak; prehľad sa podáva do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí kalendárneho štvrťroka. V lehote na podanie daňového priznania je daňovník povinný daň aj zaplatiť.
majo10
05.03.09,18:00
My to riešime podľa § 49 zákona o dani z príjmu č. 595/2004

2/ Daňové priznanie alebo hlásenie sa podáva do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak; prehľad sa podáva do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí kalendárneho štvrťroka. V lehote na podanie daňového priznania je daňovník povinný daň aj zaplatiť.

Diki evina, presne to som chcel počuť :)

Majo
AlkaS
05.03.09,18:00
Na DÚ posielaš po skončení štvrťroku prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a to v termínoch I. Q. do 30.04., II.Q do 31.07., III. Q do 31.10. a IV. Q do 31.01. nasledujúceho roku teda 2010. Jeden krát ročne sa posiela hlásenie o vyúčtovaní dane a ....... a to do 31.03. nasledujúceho roka napr. za rok 2008 , tak teraz do 31.03.2009
majo10
05.03.09,18:03
Na DÚ posielaš po skončení štvrťroku prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a to v termínoch I. Q. do 30.04., II.Q do 31.07., III. Q do 31.10. a IV. Q do 31.01. nasledujúceho roku teda 2010. Jeden krát ročne sa posiela hlásenie o vyúčtovaní dane a ....... a to do 31.03. nasledujúceho roka napr. za rok 2008 , tak teraz do 31.03.2009

Hlásenie o vyúčtovaní dane? To je čo? Daňové priznanie? Alebo niečo iné? Môžeš mi pls poslať link a viac info?

Díki, Majo
Paula
05.03.09,18:03
Pre zadávateľa témy:
Len tak, popri reči...je to uvedené aj na príslušných tlačivách na prvej strane hore .
AlkaS
05.03.09,18:07
Hlásenie o vyúčtovaní dane? To je čo? Daňové priznanie? Alebo niečo iné? Môžeš mi pls poslať link a viac info?

Díki, Majo

Hlásenie o vyúčtovaní dane je vlastne sumár všetkých 4 Q. z predchádzajúceho roku, čítaj pozornejšie...
majo10
05.03.09,18:12
Hlásenie o vyúčtovaní dane je vlastne sumár všetkých 4 Q. z predchádzajúceho roku, čítaj pozornejšie...

Je na to nejaký formulár? Načo to mám posielať keď majú všetky štvrťročné? To je fakt byrokracia par excelance..
danushka
05.03.09,18:14
Pre zadávateľa témy:
Len tak, popri reči...je to uvedené aj na príslušných tlačivách na prvej strane hore .
...Pauli, ale veď zadávateľ pravdepodobne nikdy nepočul o Hlásení o vyúčtovaní dane...


Hlásenie o vyúčtovaní dane? To je čo? Daňové priznanie? Alebo niečo iné? Môžeš mi pls poslať link a viac info?

Díki, Majo

Povedané polopate - Hlásenie o vyúčtovaní dane je súhrnom 4x Prehľadov o zrazených a odvedených preddavkoch na daň...

Ale nerozumiem jednej veci, prečo túto dilemu a množstvo otázok nenecháš riešiť svoju pani účtovníčku, ktorú by si určite mal mať.
Nemyslím to zle, ale mať zamestancov, respektíve dohodárov si vyžaduje mať znalosti z tejto oblasti. Veď nejde len o hlásenia a prehľady, ide aj u zamestnancov o výkazy do ZP a SP a u dohodárov o výkazy do SP každý mesiac.
A tetušky na DÚ si rady zgustnú na včasnom nepodaní, ajajáj, len raz sa popáliš - naveky si zapamätáš termíny, zo spánku ich potom človek sype;).
Ale som už ticho, nič som nepovedala.
jipro
05.03.09,18:18
Je to tlačivo Hlásenie, no a čo keď to tam majú za každý štvrťrok. Veď úradníci musia vykazovať nejakú činnosť, my im to všetko zosumarizujeme, oni odkontrolujú. A čo potom pokuty za oneskorené podanie a pod.!?
majo10
05.03.09,18:20
Danushka, zatiaľ to stíham robiť sám (s priateľkou), pomaly sa učíme, aj s pomocou Porady :)

To hlásenie akože im pošlem nanovo vyplnené štyry štvrťročné? Alebo to má samostatný formulár?
AlkaS
05.03.09,18:33
Danushka, zatiaľ to stíham robiť sám (s priateľkou), pomaly sa učíme, aj s pomocou Porady :)

To hlásenie akože im pošlem nanovo vyplnené štyry štvrťročné? Alebo to má samostatný formulár?

áno je to samostatné tlačivo volá sa Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti znížených o sumy podľa § 5 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, o zrazených preddavkoch na daň a o daňovom bonuse:)
majo10
05.03.09,18:37
Díki všetkým, snáď nájdem to tlačivo, lebo vidím že nikto mi nechce poslať link :mee:
AlkaS
05.03.09,18:45
nájdeš aj www.drsr.sk
majo10
18.03.09,20:07
Uz som to nasiel, dostal som sa po tuto kolonku:

Dátum vykonania ročného zúčtovania preddavkov na daň za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa hlásenie podáva –
uvedie sa dátum vykonania ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti podľa § 38 zákona o
dani z príjmov. V prípade, ak sa vykonalo ročné zúčtovanie vo viacerých termínoch, t.j. nie pre všetkých zamestnancov
naraz, uvedie sa posledný dátum, kedy sa ročné zúčtovanie vykonalo.

To mam akoze robit nejake rocne zuctovanie preddavkov? Ja mam iba dohodara, zaraba rovnych 5000 Sk a ma tu zrazkovu dan.. Poradte mi pls co s nim teraz mam robit kvoli tomu hlaseniu :) Aky tam mam dat datum?

Ten moj dohodar ma totizto riadne zamestnanie a pocitam ze tam mu spravili to danove priznanie, ja som mu nedaval ziadne podklady..
Monika Kováčová
18.03.09,20:44
Mal si mu dať Potvrdenie o príjme.
Ak si nerobil ročné zúčtovanie, dátum neuvádzaš.
Monika Kováčová
18.03.09,20:47
majo10
18.03.09,21:07
Mal si mu dať Potvrdenie o príjme.
Ak si nerobil ročné zúčtovanie, dátum neuvádzaš.

Mal som to robiť aj keď má tú zrážkovú daň? Nič som nerobil, iba mu vždy strhnem daň a pošlem DÚ. Mám dajaký problém? Alebo je to v pohode? Lebo som mu nič nedal a zrejme už má spravené daňové v riadnom zamestnaní (bez môjho potvrdenia).
Monika Kováčová
18.03.09,21:18
doporučujem preštudovať Zákon o Dani z príjmov, konkrétne celý paragraf 39. Tu je časť týkajúca sa tejto otázky, po prečítaní celého § 39 isto budeš mať ešte nejaké ďalšie otázky:

(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do
a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.
majo10
18.03.09,21:32
Monika ďakujem, ale ja teraz potrebujem reálnu radu čo ďalej. Zamestnávam len jedného dohodára (dohoda o PČ), ktorému platím v hrubom tých 5 tisíc (aby mal zrážkovú daň). Tým pádom som myslel že keď je zrážková - o nič sa nemusí starať on ani ja (okrem toho že posielam na DÚ štvrťročný prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň (podľa paragrafu 43 zákona 595/2003).

Mám mu teda robiť to potvrdenie o príjme? Ak áno - čo sa stane keď som to nestihol do 10.marca? Ako mám postupovať ďalej?

Vopred ďakujem za pomoc.
evina
18.03.09,21:33
Mal som to robiť aj keď má tú zrážkovú daň? Nič som nerobil, iba mu vždy strhnem daň a pošlem DÚ. Mám dajaký problém? Alebo je to v pohode? Lebo som mu nič nedal a zrejme už má spravené daňové v riadnom zamestnaní (bez môjho potvrdenia).
Ak Ťa on sám nepožiadal o vydanie Potvrdenia do 5.3. Ty si mu ho mal vydať do 10.03.2009. Pokiaľ mal príjem zdaňovaný zrážkovou daňou, ten on v DP nemusí uvádzať /zrážková daň sa považuje za vysporiadanú/. Daňovník si ju tam uvádza napr. v prípade, že by mu mohla byť daň vrátená, napr. ak celkové príjmy sú nižšie ako NČ. Ak je mu to výhodné ešte to máte čas napraviť.
majo10
18.03.09,21:39
Evina ďakujem.

Z toho čo píšeš mi vychádza že mu poviem, aby sa opýtal v robote (kde mu robili daňové priznanie) či má zmysel mu robiť to potvrdenie o príjme.

Ak povedia že áno (lebo mu vrátia daň) - zistím o čo sa jedná a spravím mu to. Potom oni opravia daňové ktoré už poslali? Dokedy máme termín?

Ak povedia že nie - môžem sa na to vykašľať? Do hlásenia o vyúčtovaní dane v tom prípade nevyplním dátum vykonania ročného zúčtovania preddavkov?
majo10
18.03.09,21:44
Pozrite prípadne môj prechádzajúci post:

Zamestnávam len jedného dohodára (dohoda o PČ), ktorému platím v hrubom tých 5 tisíc (aby mal zrážkovú daň). Tým pádom som myslel že keď je zrážková - o nič sa nemusí starať on ani ja (okrem toho že posielam na DÚ štvrťročný prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň (podľa paragrafu 43 zákona 595/2003).

Čo mi teda odporúčate?
evina
18.03.09,22:06
Evina ďakujem.

Z toho čo píšeš mi vychádza že mu poviem, aby sa opýtal v robote (kde mu robili daňové priznanie) či má zmysel mu robiť to potvrdenie o príjme.

Ak povedia že áno (lebo mu vrátia daň) - zistím o čo sa jedná a spravím mu to. Potom oni opravia daňové ktoré už poslali? Dokedy máme termín?

Ak povedia že nie - môžem sa na to vykašľať? Do hlásenia o vyúčtovaní dane v tom prípade nevyplním dátum vykonania ročného zúčtovania preddavkov?

Ty dátum vykonania RZD nevypĺňaš v žiadnom prípade. On Ťa nepožiadal o jeho vykonanie, takže ho nerobíš.
Sú dve možnosti buď mu v robote už urobili RZD a nebudú to opravovať , ale Ty mu to Potvrdenie dodatočne vydaj. Nech má i on potvrdené, že tento príjem bol zdaňovaný zrážkovou daňou a považuje sa teda za vysporiadaný. Nič tak zlé sa nestalo, iba ak jemu nebola vrátená nejaká časť dane /pri tomto príjme nepredpokladám veľký rozdiel/.
Druhá možnosť je, že si robí DP sám, a teda tu je dosť času to zvážiť, či tam ten príjem dávať alebo nie, ale aj v tomto prípade potrebuje to potvrdenie od Teba.
Z hľadiska daňového je tento príjem vysporiadaný, Ak si posielal Prehľady a teraz pošleš Hlásenie, daň si odvádzal - splnil si si svoje povinnosti voči DÚ
Prípadný rozdiel v dani pracovníkovi vynahraď v budúcich príjmoch :) Potvrdenie mu vydaj, každopádne má mať doklad o svojich príjmoch. .