Evanka
05.03.09,20:49
SZČO má živnosť na Slovensku. Od 15.10.2008 má živnosť aj v Rakúsku, kde zaplatila za toto obdobie aj odvody (855 €). Na základe informácií v Rakúsku bola povinná podať DP, čo aj urobila. Vzhľadom na výšku príjmu jej v Rakúsku nevznikla povinnosť platiť daň. DP jej robil rakúsky daňový poradca.
V SR mala len príjem do 15.000 SK. Odvody platila do ZP, do SP jej povinnosť platiť odvody nevznikla.
Prostredníctvom pobočky Sociálnej poisťovne si podala Žiadosť na posúdenie a určenie príslušnosti k právnym predpisom podľa ustanovení Nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71 u osoby zvyčajne samostatne zárobkovo činnej na území dvoch alebo viacerých členských štátov EÚ. Vyrozumenie zatiaľ nemá.
Bude mať toto vyrozumenie dopad na podanie DP v SR (napr. na odpočítateľnú položku ...)?
Bude v DP na Slovensku uvádzať aj príjem z DP v Rakúsku?
Je povinná platiť odvody do Zdravotnej poisťovne na Slovensku?
mysimis
05.03.09,19:53
Na Slovensku je potrebné podať DP. Príjmy z Rakúska sú vyňaté zo zdanenia. Doporučujem preštudovať tému opatrovateľky v Rakúsku
Marína
05.03.09,21:54
časť citátu


Bude mať toto vyrozumenie dopad na podanie DP v SR (napr. na odpočítateľnú položku ...)?
Bude v DP na Slovensku uvádzať aj príjem z DP v Rakúsku?
Je povinná platiť odvody do Zdravotnej poisťovne na Slovensku?

1. Ak je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou(rezident) v SR, môže si uplatniť všetky nezdaniteľné časti základu dane uvedené v ZDP § 11.
2. Viď predch. príspevok.
3. Pozri o.i. čl. 14a Nariadenia rady (EHS) č. 1408/71 čl. 14a (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/sk/consleg/1971/R/01971R1408-20060428-sk.pdf)
Následne o. i. bod 16 Rozhodnutie č. 181 z 13. decembra 2000 (http://www.socpoist.sk/rozhodnutie-c-181-z-13-decembra-2000-o-legislative-vztahujucej-sa-na-vyslanych-pracovnikov-a-szco/1138s) o legislatíve vzťahujúcej sa na vyslaných pracovníkov a SZČO
ďalšie linky:
http://www.socpoist.sk/nariadenia--rozhodnutia--smernice-eu/1128s
http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-cinnost-v-eu/1561s (http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-cinnost-v-eu/1561s) http://www.socpoist.sk/vdok_simple-zakladne-informacie-o-zmluve-medzi-slovenskou-republikou-a-rakuskou-republikou-o-socialnom-zabezpeceni/1550s1764c?&lang=sk (http://www.socpoist.sk/vdok_simple-zakladne-informacie-o-zmluve-medzi-slovenskou-republikou-a-rakuskou-republikou-o-socialnom-zabezpeceni/1550s1764c?&lang=sk)
Evanka
06.03.09,09:20
Ďakujem za odpovede obom, prešla som všetky odporúčané príspevky.
V DP typ B - príjem bude súčtom z oboch živností (v SR aj v Rakúsku), predpokladám, že sa do výdavkov budú počítať iba 40% výdavky z príjmu na Slovensku + odvody do poisťovní. Bude v poistnom aj poistné odvedené v zahraničí, alebo iba v SR?
Denda
06.03.09,09:43
Ďakujem za odpovede obom, prešla som všetky odporúčané príspevky.
V DP typ B - príjem bude súčtom z oboch živností (v SR aj v Rakúsku), predpokladám, že sa do výdavkov budú počítať iba 40% výdavky z príjmu na Slovensku + odvody do poisťovní. Bude v poistnom aj poistné odvedené v zahraničí, alebo iba v SR?
Prikladám usmernenie, výdavky sa počítajú zo všetkých príjmov, aplikujete metódu vyňatia príjmov... je toho na porade veľa.
Evanka
06.03.09,09:49
Prikladám usmernenie, výdavky sa počítajú zo všetkých príjmov, aplikujete metódu vyňatia príjmov... je toho na porade veľa.
Denda, vďaka za reakciu, všetko som už prečítala, ale akosi to odporuje mojej logike, keď nebudem s príjmom vlastne v podstate uvažovať, aby som uvažovala s výdavkami z neho .....
Denda
06.03.09,09:56
Denda, vďaka za reakciu, všetko som už prečítala, ale akosi to odporuje mojej logike, keď nebudem s príjmom vlastne v podstate uvažovať, aby som uvažovala s výdavkami z neho .....
V prvom momente som sa aj pozastavila, ale potom som to neriešila. Veď ináč sa to ani nedá aplikovať, keď mi vzniká povinnosť podania DP zo všetkých príjmov v SR s tým, že na riadku 79 uvádzam základ dane z príjmov zo zahraničia.:)
Pozor ešte na osobitné záznamy v daňovom priznaní - treba uviesť jednotlivé výšky príjmov podľa krajín.
Evanka
17.03.09,13:29
V prvom momente som sa aj pozastavila, ale potom som to neriešila. Veď ináč sa to ani nedá aplikovať, keď mi vzniká povinnosť podania DP zo všetkých príjmov v SR s tým, že na riadku 79 uvádzam základ dane z príjmov zo zahraničia.:)
Pozor ešte na osobitné záznamy v daňovom priznaní - treba uviesť jednotlivé výšky príjmov podľa krajín.
Na základe diskusie som sa podrobnejšie začala zaoberať čo vlastne urobia príjmy zo zahraničia, ktoré sú na základe dohody o zamedzení dvojitého zdanenia vyňaté.
V konečnom dôsledku znižujú takéto príjmy zo zahraničia pre SZČO daň z príjmov až do pekne vysokej hodnoty príjmu z podnikania na Slovensku a to tým viac, čím vyššiu hodnotu zarobíte v zahraničí (oplatí sa samozrejme ísť iba do hodnoty pri ktorej je v zahraničí ešte nulová daň) ..... Oplatí sa mať aj príjmy na Slovensku, pri ktorých je možné odpočítať paušálne výdavky z príjmu. Ušetrí sa nezanedbateľná položka na daniach.
Prikladám v súbore podrobnejšie.
Marína
17.03.09,19:53
Citujem z priloženého súboru:
Chcem ukázať na príklade, nezmyselnosť úvahy (podľa mňa), aby sa počítali výdavky aj z príjmov v zahraničí pri metóde vyňatía ....

Z daňového hľadiska máš pravdu, je to však ukazovateľ, z ktorého sa dá veľa vyčítať a ver, že "štát" to zaujíma.
Evanka
18.03.09,07:47
Citujem z priloženého súboru:
Chcem ukázať na príklade, nezmyselnosť úvahy (podľa mňa), aby sa počítali výdavky aj z príjmov v zahraničí pri metóde vyňatía ....

Z daňového hľadiska máš pravdu, je to však ukazovateľ, z ktorého sa dá veľa vyčítať a ver, že "štát" to zaujíma.
Evka - Marína, jasné, ale hovorila som predsa o daniach, teda o daňovom hľadisku.
Asi sme sa nepochopili. Ja som nepoukazovala na to, aby sa neuvádzali aj príjmy zo zahraničia, ale na to, ako v podstate vedia "utopiť" dane, ktoré by sme inak museli u nás odviesť (z príjmu na Slovensku), keby sme odrátavali výdavky iba z príjmov, ktoré nie sú z DP vyňaté.

Tí, ktorých sa to týka, môžu danú skutočnosť zvážiť v svoj prospech. Až do akej výšky príjmov by neplatili žiadnu daň, som uviedla v prílohe. A to je určite pre daňovníka zaujímavé. Nič viac som posledným príspevkom nechcela povedať. Je to takto skutočne v súlade so zákonom o DzP, aj keď v prvom momente som o tom pochybovala.
ingak
16.09.09,08:57
Čítala som príspevky k tejto téme aj odkazy na opatrovateľky v Rakúsku, ale stále mi to nie je jasné. Potrebujem urobiť daňové priznanie bratovi, ktorý pracuje v Anglicku, zároveň má aj anglickú živnosť. Takže do príjmu mám uviesť samozrejme príjem zo zamestnania a príjem zo živnosti. Do výdavkov odvody a uvádzam tých 40% z príjmov zo živnosti, alebo nie, keďže potom budú vyňaté? Príjmy uvediem len tie, ktoré prišli v r. 2008, lebo v Anglicku majú iné zdaňovacie obdobie? Okrem toho ešte má príjem z prenájmu bytu.
ingak
17.09.09,19:44
Čítala som príspevky k tejto téme aj odkazy na opatrovateľky v Rakúsku, ale stále mi to nie je jasné. Potrebujem urobiť daňové priznanie bratovi, ktorý pracuje v Anglicku, zároveň má aj anglickú živnosť. Takže do príjmu mám uviesť samozrejme príjem zo zamestnania a príjem zo živnosti. Do výdavkov odvody a uvádzam tých 40% z príjmov zo živnosti, alebo nie, keďže potom budú vyňaté? Príjmy uvediem len tie, ktoré prišli v r. 2008, lebo v Anglicku majú iné zdaňovacie obdobie? Okrem toho ešte má príjem z prenájmu bytu.
Prosím Vás o radu ako postupovať s tou živnosťou. Ohľadom príjmu z prenájmu uvádzať v VI.oddiely daň.priz.B do riadku 6?
ingak
19.09.09,18:58
posúvam ...
ingak
21.09.09,19:00
nik nevie poradit?
ingak
23.09.09,08:23
nik nevie poradit?

???
Marína
23.09.09,13:13
Čítala som príspevky k tejto téme aj odkazy na opatrovateľky v Rakúsku, ale stále mi to nie je jasné. Potrebujem urobiť daňové priznanie bratovi, ktorý pracuje v Anglicku, zároveň má aj anglickú živnosť. Takže do príjmu mám uviesť samozrejme príjem zo zamestnania a príjem zo živnosti. Do výdavkov odvody a uvádzam tých 40% z príjmov zo živnosti, alebo nie, keďže potom budú vyňaté? To neprekáža, že budú vyňaté, kľudne si uplatni 40% výdavky Príjmy uvediem len tie, ktoré prišli v r. 2008, lebo v Anglicku majú iné zdaňovacie obdobie? Správne. Okrem toho ešte má príjem z prenájmu bytu.
Odpoveď v rámci citátu.
Príjem z prenájmu uvedieš v tab. č. VI, riadok 10. Uplatni oslobodenie podľa § 9 ods.1 písm.h) K výpočtu ti napomôžu témy
http://www.porada.sk/t41822-dan-z-prijmu-za-prenajom-bytu.html#post376135
http://www.porada.sk/t52014-pausalny-vydavok-za-prenajom-bytu.html#post460758
Pozor! Sú z r.2007, platia iné hodnoty.
Nezabudni v odd. XIII. uviesť zahraničné príjmy z § 6
ingak
23.09.09,19:05
Dakujem za radu.
Ako tak pozeram na priznanie, tak vynimaju sa "uhrn vynatych prijmov (zakladov dane)", v tom pripade mi to neovplyvni vysku dane z prijmu z prenajmu (myslela som tie vydavky 40% z prijmov zo zivnosti), len vysku znizenia zakladu dane podla §11.
Akym kurzom prepocitam prijem zo zivnosti? Pri prijme zo zavislej cinnosti si prepocitam cez priemerny rocny kurz. Mozem takto prepocitat aj prijem zo zivnosti?
Marína
24.09.09,08:24
Dakujem za radu.
Ako tak pozeram na priznanie, tak vynimaju sa "uhrn vynatych prijmov (zakladov dane)", v tom pripade mi to neovplyvni vysku dane z prijmu z prenajmu (myslela som tie vydavky 40% z prijmov zo zivnosti), len vysku znizenia zakladu dane podla §11.
Akym kurzom prepocitam prijem zo zivnosti? Pri prijme zo zavislej cinnosti si prepocitam cez priemerny rocny kurz. Mozem takto prepocitat aj prijem zo zivnosti?
1. Je to tak, ako uvádzaš. Príjmy zo zahraničia len priznávaš, nezdaňuješ, lebo sú zo zdanenia vyňaté preto ti výšku dane neovplyvnia, t. z. či si (ne)uplatníš 40% výdavky je v podstate jedno v tom prípade, ak výška základu dane neovplyvňuje uplatnenie si nezdaniteľnej časti základu dane v plnej výške, t. z. že neprekračuje hranicu 100 násobku životného minima(§11/2/b). Keďže nepoznám základ dane, doporučila som možnosť uplatnenia si 40% výdavkov.
2. Nie si účtovnou jednotkou, prepočet kurzu si môžeš vybrať zo štyroch možností, ktoré ti ponúka § 31 ods.2 ZDP. Tým, že príjmy sú zo zdanenia vyňaté, je nepodstatné, aký kurz použiješ, najjednoduchšie bude na prepočet použiť ročný priemerný kurz.
ingak
24.09.09,19:45
Práveže ide o príjmy, ktoré už budú znižovať čiastočne alebo úplne nezdaniteľnú časť základu dane. Tak v tomto prípade je dôležité či si uplatním tých 40% výdavkov. Podľa toho bude daň z prenájmu bytu.
ingak
28.09.09,17:23
Reakcia na prispevok c. 8 od Evanky - v prilozenom subore s vypoctami je podla mna chyba. Vynimaju sa prijmy zo zahranicia, ale nie hruby prijem, ale zaklad dane - takto je to v zatvorke v danovom priznani.
Marína
28.09.09,18:18
Práveže ide o príjmy, ktoré už budú znižovať čiastočne alebo úplne nezdaniteľnú časť základu dane. Tak v tomto prípade je dôležité či si uplatním tých 40% výdavkov. Podľa toho bude daň z prenájmu bytu.
Áno, to je, tak som to uviedla aj vo svojom príspevku.
Anik
21.10.09,18:00
dobrý večer
asi neviem čítať, mám prosbu - kamarátka má živnosť v rakúsku a platia sa tam za ňu odvody, ale živnosť má aj v SR tu si ZP neplatila. - má povinnosť platiť si ZP na Slovensku ?
za radu ďakujem
Anika príjemný večer