martin007
05.03.09,22:51
Dobry den,

chcel by som poprosit niekoho o radu:

1) som zivnostnik a nie som platca DPH, mozem si aj v takomto pripade zaratavat do nakladou napriklad fakturu za telefon? Cize ak napriklad je moja faktura za telefon s DPH 119 Eur tak si do nakladou mozem dat celu sumu 119 Eur a znizit si tak danovy zaklad?

2) kedze nie som platca DPH a poskytujem sluzby v oblasti IT musim vystavovat faktury bez DPH? cize na fakture bude uvedena len celkova suma?

dakujem za radu
Vladimír Ozimý
06.03.09,06:53
Dobry den,

chcel by som poprosit niekoho o radu:

1) som zivnostnik a nie som platca DPH, mozem si aj v takomto pripade zaratavat do nakladou napriklad fakturu za telefon? Cize ak napriklad je moja faktura za telefon s DPH 119 Eur tak si do nakladou mozem dat celu sumu 119 Eur a znizit si tak danovy zaklad?

ak nie ste platiteľ DPH potom služba alebo tovar obstaraný v súvislosti s vašim podnikaním je vašim daňovým výdavkom vrátane DPH.

2) kedze nie som platca DPH a poskytujem sluzby v oblasti IT musim vystavovat faktury bez DPH? cize na fakture bude uvedena len celkova suma?

samozrejme ako neplatiteľ nemôžte zaťažovať svoje plnenia s DPH, to znamená, že vystavujete doklad bez DPH, tú na faktúru neuvádzate.

dakujem za radu
................................
martin007
07.03.09,23:39
dakujem.

co v pripade , ak som uz zaslal jednu fakturu na zakaznika a zial rozdelil som cenu na s dph a bez dph... mam tu fakturu kreditovat?

dakujem za radu
liba2
08.03.09,00:00
dakujem.

co v pripade , ak som uz zaslal jednu fakturu na zakaznika a zial rozdelil som cenu na s dph a bez dph... mam tu fakturu kreditovat?

dakujem za raduSnažte sa čím skôr zákazníkovi faktúru vymeniť za správnu, t.j. bez DPH; trvajte na vrátení vašej faktúry, aby ste mali istotu, že nebola zneužitá. V opačnom prípade máte povinnosť vyčíslenú sumu DPH z faktúry uhradiť príslušnému daňovému úradu.
martin007
08.03.09,10:45
co v pripade ak bola takato faktura vystavena na FO nepodnikatela ? je aj tam riziko zneuzitia?

dakujem
babi2
08.03.09,10:53
Nepodnikateľ si nemôže odpočítať DPH, takže tam by to riziko nemalo byť, ale aj tak by som faktúru opravila a poslala správnu.
azla
08.03.09,10:53
co v pripade ak bola takato faktura vystavena na FO nepodnikatela ? je aj tam riziko zneuzitia?

dakujem

V každom prípade je to zle vystavený doklad.
Aj keď je odberateľ nepodnikateľ, ale môže fa použiť na dokladovanie napr. stavebného sporenia, poistnej udalosti .... vymýšlam si (:rolleyes:)... preto by mal použiť správny doklad.
liba2
08.03.09,11:24
co v pripade ak bola takato faktura vystavena na FO nepodnikatela ? je aj tam riziko zneuzitia?

dakujem
áno, pritom stále zostáva povinnosť na tvojej strane odviesť sumu DPH, uvedenú na faktúre, na účet štátneho rozpočtu , t.j. správcovi dane.